Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
В. С. Бєлих, Д. В. Вінницький. Податкове право Росії. Короткий навчальний курс., 2004 - перейти до змісту підручника

§ 1. Податкове правопорушення: поняття та ознаки


Стаття 106 НК РФ дає наступне визначення податкового правопорушення. Податкове правопорушення - це «винне досконале протиправне (з порушенням законодавства про податки і збори) діяння (дія або бездіяльність) платника податків, податкового агента та інших осіб, за яке Податковим кодексом встановлена ??відповідальність». Колишнє податкове законодавство не мало легального визначення податкового правопорушення.
Не всяке порушення податкового законодавства може бути підставою для притягнення особи до юридичної відповідальності. Підставою є така поведінка, яка має всі передбачені законом ознаки караного діяння і всі передбачені законом елементи складу правопорушення. Розглянемо зазначені ознаки.
Треба відзначити, що ознаки податкового правопорушення і елементи складу податкового правопорушення - це різні поняття, хоча і пересічні. Ознаки виводяться з визначення поняття податкового правопорушення. До них відносяться: а) діяння (дія або бездіяльність), б) винне діяння; в) протиправне діяння; г) діяння платника податків, податкового агента та інших осіб, за яке НК РФ встановлено відповідальність. Причому зазначені ознаки є легальними (норма-тивно встановленими), на відміну від доктринальних.
Підставою податкової відповідальності, з точки зору загальної теорії, є юридичний факт, а саме протиправну поведінку (дія або бездіяльність). Для настання (реалізації) податкової відповідальності необхідно мати сукупність умов. У науці податкового права особливо виділяють категорію «елементи складу податкового правопорушення», що значною мірою пояснюється специфікою податкової відповідальності та її каральним впливом на порушників. Тут простежується зв'язок з адміністративним і кримінальним правом, де широко використовується термін «склад». Навпаки, в науці цивільного права вживається поняття «умови цивільно-правової відповідальності», оскільки основна мета цивільно-правової відповідальності - компенсація майнових втрат кредитора (потерпілої особи).
Тому не можна беззастережно погодитися з твердженням про те, що «єдиною підставою для притягнення до відповідальності господарюючого суб'єкта за несплату податків є склад податкового правопорушення». Правильно говорити про неправомірне діянні (дії або бездіяльності) як юридичний факт (складі фактів).
Почнемо з того, що податкове правопорушення - це діяння, тобто вольовий акт людини чи організації в умовах конкретної обстановки, спрямований на досягнення певного негативного результату (наприклад, несплата податків і зборів, неподання податкової декларації та ін.) Будучи вольовим актом, податкове правопорушення являє собою сукупність дій або бездіяльність. Дія є активний вольовий процес, що з операцій, рухів тіла і вчинків. Податкова відповідальність настає і за юридичний без-дію, тобто за нездійснення певних дій.
Наступний ознака податкового правопорушення - протиправність діяння, тобто недотримання норм і правил, встановлених податковим законодавством. Дії (одно і бездіяльності), хоча і заподіюють певних збитків захищається суспільним відносинам, але не пов'язані з порушенням законодавства, не є правопорушеннями. Наприклад, скорочення сум податкових платежів (мінімізація оподаткування) з використанням недосконалості податкового законодавства, хоча і не заохочується, але не може переслідуватися як протиправне діяння.
Винність особи, яка порушила закон, прямо випливає з легального визначення податкового правопорушення. Відповідно до п. 1 ст. 110 НК РФ винним у вчиненні податкового правопорушення визнається особа, яка вчинила протиправне діяння навмисно або з необережності. Як видно, Кодекс не дає відповіді на питання, що є вина фізичної особи та організації. У результаті - це предмет наукового дослідження. Однак НК РФ практично ототожнює винність особи з його протиправністю. При цьому Кодекс називає дві форми вини: умисел і необережність. Тепер у судових і податкових органів з'явилася складне завдання - дати оцінку і здійснити кваліфікацію конкретним діянням і встановити, що є умисні діяння і діяння, вчинені з необережності. На податкові органи покладається обов'язок довести факт вчинення податкового правопорушення, в тому числі форму вини платника податків, про що свідчить судова практика.
І ще один аспект: відповідно до п. 4 ст. 110 НК РФ вина організації у вчиненні податкового правопорушення визначається залежно від вини її посадових осіб або її представників. Інакше кажучи, вина організації виражається не тільки через органи організації (юридичної особи), а й через посадових осіб або представників організації. Це важливе положення, яке вказує ще раз на те, що суб'єктом податкового права є організація.
У цивільному праві юридична особа набуває цивільних прав і бере на себе цивільні обов'язки через свої органи, що діють відповідно до закону, іншими правовими актами та установчими документами. Наприклад, генеральний директор акціонер-ного суспільства - і орган юридичної особи, і посадова особа. Навпаки, головний бухгалтер є посадовою особою, але не органом юридичної особи.
З урахуванням сказаного, вина порушників у сфері податкових правовідносин - це психологічне ставлення особи (органів та посадових осіб організації) до здійснюваного їм протиправному діянню (дії або бездіяльності) і її можливих наслідків у формі умислу або необережності . У свою чергу, для умислу характерне те, що особа обирає такий варіант поведінки, який є протиправним, свідомо знаючи, що тим самим порушуються інтереси держави, суб'єктів РФ і муніципальних утворень. В силу п. 2 ст. 110 НК РФ особа, яка вчинила умисне правопорушення, бажала або свідомо допускав настання шкідливих наслідків таких дій (бездіяльності). Кодекс не знає (на відміну від кримінального права) поділу умислу на прямий і непрямий.
Податкове правопорушення визнається вчиненим з необережності, якщо особа, яка його вчинила, не усвідомлювала протиправного характеру своїх дій (бездіяльності) або шкідливий характер наслідків, що виникли внаслідок цих дій (бездіяльності), хоча і повинна була і могла це усвідомлювати (п. 3 ст. 110 НК РФ). У податковому праві також відсутній розподіл необережності на Відрядні види (наприклад, проста чи груба і т. д.).
Спеціальний суб'єктний склад - ознака податкового правопорушення. До можливих суб'єктам податкового правопорушення, зокрема, відносяться платники податків, податкові агенти та інші особи. У свою чергу караність діяння означає, що за вчинення податкового правопорушення законодавством повинна бути передбачена відповідна правова санкція. В іншому випадку (коли така санкція відсутня) притягнення особи до юридичної відповідальності виключається.
У літературі називаються й інші ознаки податкового правопорушення. Зокрема, ряд авторів вказують на причинний зв'язок протиправної дії і шкідливих наслідків. Відсутність такого зв'язку виключає застосування тих чи інших заходів відповідальності за податкові правопорушення.
На наш погляд, не у всіх випадках необхідно встановлювати причинний зв'язок протиправної дії і шкідливих наслідків. Деякі податкові санкції застосовуються за сам факт вчинення податкового правопорушення. Однак для цього слід проаналізувати окремі склади податкових правопорушень. Що стосується податкового законодавства, то воно зберігає мовчання з цього питання. У свою чергу, судова практика нерідко розглядає під словом «причина» ступінь вини порушника.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " § 1. Податкове правопорушення: поняття та ознаки "
  1. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    податкової та соціально-економічній політиці. Міська Дума м. Калуги рішенням від 28 січня 1997 р. N 5 утворила свій структурний підрозділ - Комітет з бюджетно-фінансової і податкової політики. Пермська міська Дума рішенням від 14 лютого 1995 р. N 11 утворила свій структурний підрозділ - Комітет з питань бюджету, економічної політики і податків. ---
  2. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    податкових доходів у місцевих бюджетах і значні витрати на утримання соціальної сфери, забезпечити які не зможе навіть перерозподіл доходів між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, породжують необхідність пошуку інших доходів, які, зокрема, можуть бути отримані при здійсненні підприємницької діяльності. "Зараз у фінансах Росії
  3. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    податкових органів у випадках звернення стягнення на майно, так як речовий склад майнової маси боржника визначається з урахуванням моменту переходу права власності за укладеними отчуждательним операціях. Нині це особливо важливо у випадках ліквідації юридичної особи, при визначенні конкурсної маси оголошеного неспроможним (банкрутом) суб'єкта підприємницької
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    податкову службу, затв. постановою Уряду РФ від 30 вересня 2004 р. N 506 (із змінами. та доп.) / / СЗ РФ. 2004. N 40. Ст. 3961. * (193 ) Див: постанова Уряду РФ від 16 жовтня 2003 р. N 630 "Про Єдиний державний реєстр індивідуальних підприємців, правила зберігання в єдиних державних реєстрах юридичних осіб і індивідуальних підприємців документів (відомостей) і
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    податків та інших зборів), що справляються при ввезенні товару в країну призначення. * (62) Див: Федеральний закон від 31 березня 1999 р. "Про газопостачання в Російській Федерації" (з ізм. Та доп.) / / СЗ РФ. 1999. N 14. Ст. 1667; постанова Уряду РФ від 5 грудня 1998 р. N 162 про затвердження Правил поставки газу в Російську Федерацію (з ізм. Та доп.) / / СЗ РФ. 1998. N 6. Ст. 770 (далі - Закон про
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    податкових органів засновані на роз'ясненні, наведеному в листі Федеральної податкової служби від 19 лютого 2007 р . N 02-3-04 / 3 @ "Про відумерлою майні" (Документ опублікований не був), в якому з посиланням на відсутність спеціального закону, передбаченого п. 3 ст. 1151 ЦК, вказується, що до його прийняття слід керуватися такими, що втратили силу нормативними актами (зокрема, подп. "до" п.
  7. § 4. Заохочення і покарання як санкції норми права
    податкової поліції Російської Федерації вони встановлені в ст. 26. Таке рядоположенность дозволяє говорити про право співіснування разом з негативними і заохочувальних санкцій. По-шосте, визнання все більшим числом вчених заохочувальних санкцій могло б, на нашу думку, сприятиме подальшому розвитку наукової думки та юридичної практики по шляху розширення позитивних почав у праві,
  8. Глава 24 Формування нової системи права
    податкові пільги та підбір робочої сили. Разом з тим держава явно претендувало на промислову монополію, не обмежуючись політикою протекціонізму. Що знаходилися в користуванні приватних осіб промислові підприємства, вважалися власністю держави. Гарантувалася тільки безперервність спадкового володіння підприємствами, розпорядження ними здійснювало держава через свої органи.
  9. 2. Свобода договорів
    податкових та інших пільг, ставлять їх у переважне становище стосовно іншим господарюючим суб'єктам, які працюють на ринку того ж товару. Спеціальний вид обмежень пов'язаний з правами, якими наділені Державний комітет з антимонопольної політики і підтримці нових економічних структур, а також його органи на місцях. Зокрема, мається на увазі надане їм право видавати
  10. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
    податкової поліції ". Цією Постановою положення зазначеного Закону, які надають федеральним органам податкової поліції право проводити стягнення з юридичних осіб суми штрафів, а також всієї суми прихованого або заниженого доходу в безспірному порядку, без їх узгодження, визнані відповідними, а щодо громадян - суперечать Конституції РФ, і зокрема її ст. 35. При