Головна |
« Попередня | Наступна » | |
§ 1. Парламент і парламентаризм |
||
Загальнонаціональне представницьке установа демократичного суспільства - парламент - має багатовікову історію. Дальні прабатьки його - англійська Парламент, іспанські Кортеси - виникли ще в XII - XIII ст. Однак парламент демократичної держави якісно відрізняється від станових представницьких установ епохи феодалізму. Тому й сама його історія починається з епохи буржуазних революцій. Відповідно до теорії поділу влади, яка в тій чи іншій мірі знайшла своє відображення в конституціоналізмі будь демократичної країни, парламент як носій верховної законодавчої влади займає привілейоване становище в системі вищих органів державної влади. Так, американська Конституція постановляє: "Усі законодавчі повноваження, сим встановлені, надаються Конгресу Сполучених Штатів ..." Відповідно до американської конституційної теорії Конгрес є носієм законодавчої влади. Подібне ж положення містить ст. 36 Конституції Аргентини: "Законодавча влада нації надається Конгресу". Стаття 26 Конституції Греції встановлює: "Законодавча влада здійснюється Палатою депутатів і Президентом Республіки". У дещо іншій формі ця думка висловлена в ст. 70 італійської Конституції: "Законодавча функція здійснюється спільно обома палатами". Вельми категорично визначає юридичний статус Парламенту Конституція Японії: "Парламент є вищим органом державної влади і єдиною законодавчою владою держави". Нарешті, в ст. 4 Конституції Федеративної республіки Бразилії 1988 сказано: "Законодавча влада здійснюється Національним конгресом, який складається з Палати депутатів і Федерального сенату". Відповідно до букви демократичних конституцій парламент є верховним законодавчим органом держави, проте насправді його реальні повноваження інші. У парламентарних країнах парламент відчуває ефективний вплив з боку уряду, який не тільки монополізувала законодавчу ініціативу, а й робить сильний вплив на всі сторони діяльності парламенту. У президентських республіках парламент юридично більш незалежний. Він не може бути розпущений президентом, законодавча ініціатива належить тільки депутатам. Проте президенти і в цих випадках розташовують багатим арсеналом засобів впливу на парламент. У тих країнах, де існує конституційний контроль (США, Італія, ФРН, Франції, Японія, Індія, Австралія та ін.), будь-який акт парламенту може бути скасовано внаслідок невідповідності його конституції. Парламент і парламентаризм - поняття взаємопов'язані і взаємообумовлені, але аж ніяк не рівнозначні. Парламентаризм - це особлива система державного керівництва суспільством, що характеризується поділом праці, законодавчого та виконавчого, при привілейованому становищі парламенту. Парламентаризм не може існувати без парламенту, його основою є саме сильний і повновладний парламент. Але парламентаризм є водночас вища якість парламенту, яке може їм втратитися. Парламент може існувати без істотних елементів парламентаризму, що характерно для авторитарних режимів. Юридичним виразом парламентаризму є контроль парламенту за діяльністю уряду. Цей контроль по-різному здійснюється в парламентарних країнах і президентських республіках, але в кожному разі він є визначальною рисою парламентаризму і саме в ньому знаходить своє вираження привілейоване становище парламенту. Хоча в президентських республіках відсутній інститут парламентської відповідальності, їм відомі певні форми контролю над діяльністю уряду. Парламентаризм виник і оформився в той період, коли виборче право було цензових і в категорію політично активних громадян входили лише чоловіки-власники. Демократизація виборчого права йшла паралельно з зів'яненням парламентаризму і падінням ролі представницьких установ. На перший план висунулися уряду, практично здійснювали як виконавчу, так і законодавчу владу. У сучасний період в ряді країн (Франція, Фінляндія, США, Ізраїль) парламент починає відвойовувати втрачені позиції. Цей процес по-різному проходить в різних країнах, йому відомі підйоми і спади. Приміром, під час Уотергейтського справи в США різко зросла реальна влада Конгресу, т.к. президентська влада була скомпрометована. Однак з приходом республіканської адміністрації Р. Рейгана в 1981 р. система стримувань і противаг стабілізувалася за рахунок активізації президентської влади. У V Республіці Франції після відходу Президента Ш. де Голля у міру в'янення голлизма йшов процес зростання реальних повноважень Національних зборів і відновлення парламентаризму. Цей процес найбільш повне вираження отримав в роки перебування при владі Ф. Міттерана. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " § 1. Парламент і парламентаризм " |
||
|