Це питання, що підлягає вирішенню за допомогою народного голосування. Вище в п. 2 цього параграфа ми зверталися до прикладу Швейцарії, і у зв'язку з ним треба зазначити, що згідно колишньої Конституції Швейцарської Конфедерації 1874 предметом національного референдуму міг стати практично будь-яке питання, віднесене до федеральної компетенції. Тепер же з викладеного вище тексту ст. 140 і 141 нової Конституції видно, що не всі правові акти можуть стати предметом навіть факультативного референдуму. Взагалі ж обмеження щодо предмета референдуму характерні для багатьох країн. Так, відповідно до частини другої ст. 75 італійської Конституції на референдум не виносяться закони про податки і бюджет, про амністію і помилування, про уповноваження на ратифікацію міжнародних договорів. Для таких обмежень є певні підстави. Наприклад, якщо проект бюджету на референдумі буде відхилено, то для нового проекту знову буде потрібно Процедурa референдуму і, можливо, не одна, що обійдеться занадто дорого і надовго залишить країну без затвердженого бюджету. Однак не можна не погодитися і з тим, що обмеження предмета можливого референдуму не відповідають принципу народного суверенітету, який в тій же італійській Конституції проголошений у частині другій ст. 1. Правда, тут сказано, що народ здійснює суверенітет у формах і межах, встановлених Конституцією, і це можна вважати підставою для згаданого обмеження. Але тим самим ми повинні констатувати, що суверенітет народу визнається в Італії не безумовно, хоча італійська Конституція вважається однією з найбільш демократичних. У швейцарських ж кантонах згоду виборців якраз необхідно для встановлення і виробництва певних публічних видатків. Ми бачили вище, що і відносно ратифікації міжнародних договорів швейцарська Конституція більш послідовно дотримується принципу народного суверенітету, ніж італійська. Приклад обмеженого підходу до предмета референдуму дає і Конституція Королівства Данії 1953 року. У ч. 6 її § 42 міститься досить широкий перелік питань, які не можуть бути предметом референдуму (різного роду фінансово-бюджетні проблеми, надання громадянства, статус монарха та ін.) Примітно, що якщо в більшості країн можливість референдуму передбачається для прийняття закону, то згадана ст. 75 італійської Конституції допускає референдум лише для вирішення питання про повне або часткове скасування закону або акта, що має силу закону. Таке голосування називається отменітельним референдумом або, інакше, народним вето. Специфічним предметом референдуму є питання про розпуск або, навпаки, скликанні парламенту. Такий предмет зустрічається нечасто. Конституція Князівства Ліхтенштейн 1921 року, прийнята під значним впливом німецької Веймарської конституції 1919 року, в ст. 48 передбачає можливість такого роду референдумів. Розпуск парламентів в результаті народних голосувань може мати місце і в деяких німецьких землях (наприклад, в Берліні), хоча федеральний Основний закон такого інституту не містить. Поступово набувають поширення референдуми з міжнародних питань, причому часом ця проблематика стає предметом обов'язкового референдуму. Так, ст. 20 датської Конституції встановила, що якщо законопроект про делегування повноважень в певному обсязі міжнародним владі, які можуть бути створені за взаємною згодою з іншими державами з метою розвитку міжнародного правопорядку та співпраці, не зібрав кваліфікованої більшості і отримав лише більшість, необхідну для прийняття звичайного законопроекту, і якщо Уряд підтримує даний законопроект, останній передається на вирішення виборців. Що стосується місцевих народних голосувань, то зазвичай предметом обов'язкового референдуму є зміни територіального устрою, іноді фінансові проблеми. У більшості ж випадків місцеві референдуми факультативні. Наприклад, угорський Закон LXV 1990 року про місцеве самоврядування передбачає, що місцеве народне голосування в обов'язковому порядку проводиться з наступних питань: ? про об'єднання і роз'єднання громад; ? про утворення нової громади; ? про створення спільного представницького органу і про його поділі; ? з питань, які визначені самоуправленческого постановою. Не можуть виноситися на місцевий референдум питання: ? про бюджет; ? про місцеві податки; ? про кадрові питання, віднесених до відання представницького органу. Як правило, дозволяється проводити народне голосування одночасно по двох або більше питань. Це дозволяє економити бюджетні кошти. Нерідко конституції і закони забороняють протягом встановленого терміну повторне проведення референдуму з одного й того ж предмету, особливо якщо рішення на референдумі було прийнято негативне. Наприклад, в Італії, якщо пропозиція про скасування закону було на референдумі відхилено, то повторний референдум з цього питання можливий не раніше, ніж через п'ять років. З огляду на досить високу ціну таких заходів, подібні заборони представляються цілком доцільними, хоча п'ять років, - можливо, занадто тривалий термін для тих країн, де політична ситуація мінлива. В Угорщині повторний референдум з одного й того ж питання не можна призначати протягом двох років, якщо ж на референдумі був відхилений проект Конституції, то повторний референдум може бути призначений через рік. Звернемося тепер до процедури референдуму.
|
- Стаття 5.15. Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму
референдумах права зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань, виборчих блоків, ініціативних груп з проведення референдуму на користування на рівних умовах користування приміщеннями, що знаходяться в державній або муніципальній власності, для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від
- Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів при фінансуванні виборчої кампанії кандидата, виборчого об'єднання, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових коштів, що не перераховані до виборчого фонду, фонд референдуму, або грошових коштів, що надійшли до виборчого фонду, фонд референдуму з порушенням законодавства про вибори і референдуми, а одно витрачання іншими особами в цілях досягнення певного
- Стаття 5.20. Фінансування виборчої кампанії, кампанії референдуму крім виборчих фондів, фондів референдуму і надання іншої забороненої законом матеріальної підтримки
предмета адміністративного
- Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму
предмета адміністративного правопорушення; на виборче об'єднання або виборчі об'єднання, що входять (входили) до виборчого блоку, - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією предмета адміністративного
- Стаття 5.22. Незаконні видача та отримання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі (в ред. Федерального закону від 04.10.2010 N 263-ФЗ)
референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання йому можливості проголосувати замість виборця, учасника референдуму, в тому числі замість іншого виборця, учасника референдуму, або проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину заповнених виборчого бюлетеня, бюлетеня для
- Стаття 5.21 . Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму
референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки при фінансуванні виборчої кампанії, кампанії референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
предмета адміністративного правопорушення; на виборче об'єднання - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму (в ред . Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму - (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) Положення статті 5.22 в редакції
- Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07. 2003 N 94-ФЗ)
референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до
- Стаття 5.20. Незаконне фінансування виборчої кампанії, кампанії референдуму, надання забороненої законом матеріальної підтримки , пов'язані з проведенням виборів, референдуму виконання робіт, надання послуг, реалізація товарів безкоштовно або за необгрунтовано заниженими (завищеними) розцінками (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
предмета адміністративного правопорушення. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Стаття 5.1. Порушення права громадянина на ознайомлення зі списком виборців, учасників референдуму
референдуму, або нерозгляд у встановлений законом термін заяви про неправильність у списку виборців, учасників референдуму, або відмова видати громадянину письмову відповідь про причину відхилення заяви про внесення виправлення до списку виборців, учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми
референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на
- Стаття 5.10. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму поза агітаційного періоду і в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми
референдуму поза агітаційного періоду, встановленого законодавством про вибори і референдуми, або в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на
- Стаття 5.22. Незаконна видача громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі
референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання можливості громадянину проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину заповнених виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від
- Стаття 5.10. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму поза агітаційного періоду і в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
референдуму поза агітаційного періоду, встановленого законодавством про вибори і референдуми, або в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до
- Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму
референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових засобів крім коштів власного виборчого фонду, фонду референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або перевищення встановлених законом граничних розмірів витрачання коштів виборчого фонду, фонду референдуму, або
- Стаття 5.50. Порушення правил перерахування коштів, внесених до виборчого фонду, фонд референдуму (Введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
референдумах термін пожертвувань (їх частини), перерахованих у виборчий фонд, фонд референдуму з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми, неперерахування в зазначений термін в дохід відповідного бюджету пожертвувань, внесених анонімними жертводавцями, - (в ред. Федерального закону від 09.02.2009 N 3-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу на кандидата, на
- Стаття 5.1. Порушення права громадянина на ознайомлення зі списком виборців, учасників референдуму
референдуму, або нерозгляд у встановлений законом термін заяви про неправильність у списку виборців, учасників референдуму, або відмова видати громадянину письмову відповідь про причину відхилення заяви про внесення виправлення до списку виборців, учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів. (В ред.
- Стаття 5.4. Порушення порядку подання відомостей про виборців, учасників референдуму
референдуму або подання недостовірних відомостей про виборців, учасників референдуму відповідним виборчим комісіям посадовою особою, на яку законом покладено цей обов'язок, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.46. Підробка підписів виборців, учасників референдуму
референдуму, що збираються на підтримку висування кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку, ініціативи проведення референдуму, а одно завірення свідомо підроблених підписів (підписних листів) особою, що здійснює збір підписів виборців, або уповноваженою особою, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, - тягне накладення адміністративного штрафу в
|