На відміну від цивільного та торгового права робоче законодавство не мало у Франції глибоких історичних коренів, навпаки, перші акти французької революції мали скоріше яскраво виражений антиробочий характер. Прийнятий в 1791 р. закон Ле Шапель був спрямований на боротьбу не стільки з корпораціями середньовічного типу, скільки з робочими об'єднаннями. Закон забороняв спілки робітників однієї і тієї ж професії, оголошував незаконними страйки і навіть зборів робітників з метою обговорення умов праці. Закон Ле Шапель і засновані на ньому кримінальні заборони стали серйозним правовим перешкодою на шляху організації профспілок. З розвитком капіталізму у Франції законодавство, що забороняє об'єднання робітників, ставало все більш відірваним від життя і неефективним. Наполеон III, котрий використовував тактику загравання з робітниками, в 1864 р. скасував закон Ле Шапель. Так були узаконені робочі синдикати (профспілки) і страйки, якщо тільки вони не супроводжувалися "неправомірними" діями. Але в умовах режиму Другої імперії робітничі організації не могли вільно створюватися і функціонувати. Лише в 1884 р. у зв'язку з новим зростанням робітничого руху парламент Третьої республіки узаконив вільну освіту робочих спілок, які переслідували економічні цілі. Правлячі кола Третьої республіки час від часу йшли на окремі незначні поступки в питаннях регулювання умов праці. Закони 1874-1892 рр.. заборонили працю дітей до 13 років, встановили для підлітків до 16 років 10-годинний робочий день, а для жінок і підлітків до 18 років - 11-годинний. У 1898 р. був прийнятий закон, передбачив відповідальність підприємця за виробничий травматизм робітників. По суті справи, трудове і соціальне законодавство як складові частини французької правової системи беруть свій початок лише в XX ст. Розвиток трудового і соціального права безпосереднім чином пов'язано з рівнем організованості і свідомості робітничого руху, зі ступенем розвитку державних механізмів регулювання соціальних відносин, з готовністю самих підприємців і робітників, а також і суспільства в цілому до пошуку і використання соціальних компромісів. Помітною віхою у створенні правових почав регулювання трудових конфліктів та умов праці став прийнятий в 1910 р. спеціальний Трудовий кодекс. Але становлення сучасної правової системи трудового і соціального регулювання пов'язане з післявоєнним періодом і останніми десятиліттями XX в. Важливим кордоном в формуванні сучасного трудового і соціального права стала Конституція Четвертої республіки (1946 р.). Преамбула до цієї Конституції представляла собою справжню хартію праці. Тут не тільки визнавалося право трудящих на працю, на створення профспілок, на страйк і т.д., але і передбачалася державна програма соціальної підтримки матерів, дітей, інвалідів, людей похилого віку, безробітних і т.д. Конституція 1958 не містила будь-яких нових положень про працю та соціальній політиці. Але, як відомо, вона зберегла преамбулу до Конституції 1946 р. в якості діючого правового документа. Звідси виводилися і зобов'язання уряду П'ятої республіки в галузі праці і соціального забезпечення. Відповідно до Конституцією 1958 закони визначають лише фундаментальні принципи трудового права. Питання, які не потрапляють в сферу законодавчого регулювання праці, вирішуються в регламентарную та адміністративному порядку. Таким чином, Конституція залишила парламенту право розробляти загальні принципи трудового права, тоді як реалізація цих принципів надавалася уряду. Найважливішим джерелом трудового права Франції є Трудовий кодекс, який діє в даний час в редакції 1973 з поправками 1981-1982 рр.. Цей Кодекс являє собою інкорпорацію численних законодавчих актів з питань праці, прийнятих у різний час парламентом і урядом. В якості додаткового джерела права виступає і поточне законодавство. Зокрема, декрети міністра праці (соціальних справ), які пов'язані з регулюванням дії колективних договорів, закріплюють правила з техніки безпеки і виробничої санітарії і т.д. Кодекс про працю зазнав у XX ст. великі зміни. Спочатку він поширювався тільки на промислових робітників, які вимагали особливої правового захисту. В даний час він діє щодо всіх осіб найманої праці, як простих робітників, так і представників управлінської еліти. Трудовий кодекс та законодавство останніх десятиліть, що відобразили тенденцію до демократизації та розширення соціальної політики держави, регулюють широке коло відносин. По-перше, в них регламентується сама організація роботи державних органів у сфері трудових відносин (Трудова інспекція і т.д.). По-друге, встановлюються норми, що відносяться до трудового договору як до основного правового документа, що регулює відносини між роботодавцем і працівником. Тут же передбачається регламентація заробітної плати та трудових спорів, які вирішуються спеціальними судами. По-третє, Трудовий кодекс регулює колективні трудові відносини, а також створення і діяльність професійних об'єднань працівників і роботодавців. Законодавство 1981-1982 рр.., Відбило посилення позицій лівих, демократичних сил, розширило право комітетів підприємств на участь в управлінні. Вони отримали можливість впливати на фінансові справи, на планування, на розвиток умов праці та соціальної політики в межах окремих підприємств. Трудовий кодекс 1973 носить загальнормативний характер. У той же час у ньому є спеціальний розділ, який встановлює особливі умови праці залежно від галузі та професії. Так, виділяються норми, що відносяться до праці шахтарів, моряків торгового флоту, торгових агентів, акторів, домашніх працівників. У Франції на працівників приватних і державних підприємств поширюються за загальним правилом одні й ті ж норми трудового права. Це не виключає і спеціальних норм, які видаються для регулювання праці на націоналізованих підприємствах. У післявоєнний період значні демократичні зміни відбулися і в сфері соціального права, в основі якого лежить Кодекс соціального страхування 1956 з подальшими додаваннями. Кодекс соціального страхування, по суті справи, містить дві групи норм, що складають в цілому соціальне право: це, по-перше, право соціального забезпечення, а по-друге, право сім'ї та соціальної допомоги. Перша група норм встановлює пенсії та допомоги у зв'язку з травматизмом, хворобою, вагітністю, інвалідністю, старістю, втратою годувальника, безробіттям. Ця система норм гарантує все більш широкому колу осіб захист на випадок так званого "соціального ризику". Розміри пенсій і соціальних виплат регулярно (двічі на рік) індексуються відповідно до змін середньої заробітної плати. Система державного соціального страхування у Франції заснована на внесках підприємців і самих працівників, а також на засобах, що виділяються самою державою. Право соціальної допомоги передбачає підтримку тих категорій осіб, які опинилися в нужді, бідності чи злиднях. Це кинуті діти, особи похилого віку або особи, позбавлені джерел існування, особи і сім'ї, котрі піддаються небезпеці, біженці. Якщо право соціального забезпечення грунтується на державній системі страхування, то соціальна допомога виступає як державна благодійність.
|
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
розвитку РФ. Зазначена служба здійснює надані їй повноваження відповідно до Положення про Федеральної службі з праці та зайнятості, затвердженим Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 324 (СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2901). 2. Федеральна служба з праці та зайнятості здійснює свою діяльність безпосередньо та через свої територіальні органи - державні інспекції
- Стаття 35.1. Участь органів соціального партнерства у формуванні та реалізації державної політики у сфері праці
розвитку; інших правових актів. З цим правом кореспондує обов'язок державних органів (федеральних і регіональних) та органів місцевого самоврядування забезпечити умови для його реалізації. 3. Порядок участі в розробці та обговоренні зазначених правових актів у загальних рисах визначено ч. 2 та ч. 3 коментованої статті. Проекти відповідних правових актів направляються в комісії з
- Стаття 205. Поширення на учнів трудового законодавства
трудовий процес, тобто норми трудового законодавства. Учні, що проходять професійне навчання (підготовку та перепідготовку) в організації, користуються всіма правами і несуть обов'язки працівників даної організації. На них поширюються які у організації правила внутрішнього трудового розпорядку, вимоги охорони праці, встановлені законами та іншими нормативними правовими
- Ознайомлення працівника з локальними нормативними актами
трудового договору важливо ознайомити працівника під підпис з усіма локальними нормативними актами, що діють у роботодавця і пов'язаними з трудовою діяльністю працівника. Такі правила встановлені ст. 68 Трудового кодексу РФ. Згідно з вимогами трудового законодавства обов'язковими для ознайомлення є: - правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 68 Трудового кодексу РФ);
- Стаття 46. Зміст і структура угоди
розвитку галузі (зобов'язання в області виробничих і економічних відносин); про забезпечення зайнятості; про оплату праці; про охорону праці та здоров'я; про соціальні пільги, гарантії і компенсації; про гарантії профспілкової діяльності та соціального партнерства; про контроль за виконанням угоди і відповідальності сторін за виконання прийнятих
- 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
трудових прав та інтересів. Основні риси профспілок: 1) є різновидом громадських об'єднань; 2) створюються громадянами на добровільних засадах; 3) створюються на основі здійснення спільної виробничої, професійної діяльності; 4) діють на основі відповідного законодавства; 5) створюються за галузевим, територіальним чи іншому
- 3. Трудова книжка
трудовим договором, заповнюється за загальними правилами. Тобто ніяк не вказується те, що укладено строковий трудовий договір (Лист Роструда від 6 квітня 2010 р. N 937-6-1). При припиненні строкового трудового договору у трудовій книжці зробіть запис: "Звільнений у зв'язку із закінченням строку трудового договору, пункт 2 частини 1 статті 77 Трудового кодексу РФ". Винятком з цього правила будуть випадки,
- Контрольні питання до § 7.9
трудового спору. 2. Назвіть причини виникнення трудових спорів. 3. Які органи розглядають трудові спори? 4. Що розуміється під колективним трудовим
- 61. Загальні положення законодавства про працю
трудових та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Трудове право виконує функції соціального захисту населення. Основні принципи російського трудового законодавства: 1) праця вільний, кожен має право вільно розпоряджатися своїми здібностями до праці, вибирати рід діяльності і професію; 2) примусова праця заборонена, 3) кожен має право на працю в умовах,
- 62. Поняття трудового договору
трудових відносин може здійснюватися шляхом укладення, зміни, доповнення працівниками і роботодавцям колективних договорів, угод, трудових договорів. У трудовому праві свобода праці, гарантована Конституцією РФ, трансформується в свободу трудового договору. Трудовий договір - це двостороння угода між працівником і роботодавцем (ст. 20 ТК РФ), що регулює організацію,
- Контрольні питання
трудових відносин? 2. Яка характеристика коллизионно-правового регулювання трудових відносин в Росії? 3. Які трудові права іноземців в Російській Федерації? 4. Яке правове регулювання праці російських громадян за кордоном? 5. Які правові основи регулювання умов праці в міжнародних організаціях? 6. Які існують особливості в правовому регулюванні
- 13. Виникнення встановлених Трудовим кодексом РФ, іншим федеральним законом і виключають можливість виконання працівником обов'язків за трудовим договором обмежень на заняття певними видами трудової діяльності
розвитку неповнолітніх, організації їх відпочинку та оздоровлення, медичного забезпечення, соціального захисту та соціального обслуговування, у сфері дитячо-юнацького спорту, культури і мистецтва за участю неповнолітніх. Там вказано, що до такої трудової діяльності не допускаються особи, які мають або мали судимість, що піддаються або піддавалися кримінальному переслідуванню (за
- Стаття 312. Розірвання трудового договору з надомниками
трудового договору, передбачених у ТК, трудовий договір з надомником може бути розірваний і з підстав, включеним в текст трудового договору (наприклад, виготовлення бракованої продукції, відсутність замовлень, сировини), але це не є обов'язковим. 2. Припинення трудового договору з підстави, який отримав закріплення в тексті трудового договору, має бути відображено і в трудовій
- 2. Права та обов'язки членів об'єднання роботодавців
трудові відносини і пов'язані з ними економічні відносини; отримувати від об'єднання роботодавців допомогу в питаннях застосування законодавства, що регулює трудові відносини та інші, безпосередньо пов'язані з ними відносини, розробки локальних нормативних актів, що містять норми трудового права, укладення колективних договорів, угод, вирішення індивідуальних і колективних
- Контрольні питання до § 7.1
трудового права? 2. Які особливості методу трудового права? 3. Хто може виступати в якості суб'єкта трудового правовідносини? 4. Що розуміється під змістом трудового
- КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
трудового права? 2. Хто є суб'єктом трудового правовідносини? 3. Назвіть види трудових договорів, перерахуйте їх особливості. 4. За яких підстав, передбаченим у законодавстві, працівник може бути звільнений роботодавцем? 5. Який порядок застосування дисциплінарних стягнень? 6. У яких випадках застосовується повна матеріальна
- Стаття 182. Права звільняються засуджених на трудове і побутове влаштування та інші види соціальної допомоги
трудовому і побутовому влаштуванні є важливим фактором попередження рецидиву злочинів. Завдання боротьби з рецидивною злочинністю актуалізують прийняття спеціального закону про соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання. У коментованій статті закріплено норму про право засуджених, які звільняються від арешту або позбавлення волі, на трудове і побутове влаштування та одержання інших видів соціальної
- Стаття 22
розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної
- Стаття 25. Сторони соціального партнерства
розвиток колективно-договірного регулювання трудових відносин на різних рівнях, узгоджувати державне та договірне регулювання. Крім того, вони здійснюють своєрідне посередництво, допомагають сторонам досягти угоди та укласти взаємоприйнятні і збалансовані договірні акти. Тому вони не визнаються сторонами соціального партнерства. Єдиним винятком з
- Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009
|