Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. МІШИН. Конституційне (державне) право зарубіжних країн, 2008 - перейти до змісту підручника

Секція 1. Про основні права і громадянські свободи


Стаття 15. Всі мають право на життя, на фізичну і моральну недоторканність і ні в якому разі не можуть зазнавати тортур, або негуманним або принизливим покаранням. Смертна кара скасовується, за винятком випадків, передбачених військово-кримінальними законами, що діють під час війни.
Стаття 16. 1. Гарантується свобода ідеології, віросповідання та відправлення культу, здійснюваних індивідами і їх спільнотами без будь-яких обмежень, крім тих, які необхідні для підтримки громадського порядку, що охороняється законом.
2. Ніхто не може бути зобов'язаний оголошувати про свою ідеологію, релігії та віруваннях.
1 Слова "і пасивне" включені Законом від 27 серпня 1992 р. в зв'язку з прийняттям Маастрихтських угод про Європейський союз від 7 лютого 1992
3. Ніяке вірування не може мати характеру державної релігії. Органи публічної влади повинні брати до уваги релігійні вірування іспанського суспільства і підтримувати випливають з цього відносини співпраці з католицькою церквою та іншими конфесіями.
Стаття 17. 1. Кожна людина має право на свободу і безпеку. Ніхто не може бути позбавлений своєї свободи інакше як відповідно до положень цієї статті та у випадках і формі, які передбачені законом.
2. Попереднє ув'язнення не може тривати довше, ніж це необхідно для з'ясування всіх обставин справи, і в кожному разі - максимум сімдесят два години, після закінчення яких затриманий повинен бути або звільнений, або переданий судовій владі.
3. Кожний затриманий має бути негайно і в зрозумілій формі поінформований про свої права і підстави затримання і не може бути примушений надавати свідчення. Затриманому гарантується допомога адвоката при здійсненні поліцейських і судових актів у порядку, передбаченому законом.
4. Закон регулює порядок застосування процедури habeas corpus в цілях негайного надання в розпорядження суду кожного затриманого незаконно. Законом також визначається максимальний термін попереднього ув'язнення.
Стаття 18. 1. Гарантується право на честь, особисту і сімейну таємницю і на власне ім'я.
2. Житло недоторканно. Вторгнення у житло чи обшук не можуть проводитися без дозволу його господаря або без попередньої санкції суду, за винятком випадків затримання на місці злочину.
3. Гарантується таємниця повідомлень, і зокрема поштових, телеграфних та телефонних повідомлень, крім випадків, передбачених судовим рішенням.
4. Закон обмежує використання інформації в цілях гарантії охорони честі, особистої і сімейної таємниці громадян і повного здійснення ними своїх прав.
Стаття 19. 1. Іспанці мають право вільно обирати своє місце проживання і пересуватися по національній території.
Вони також мають право вільно в'їжджати в Іспанію і виїжджати з неї на умовах, встановлених законом. Це право не може бути обмежене з політичних чи ідеологічних мотивів.
Стаття 20. 1. Зізнаються і захищаються такі права:
a) вільне вираження і поширення поглядів, ідей і думок в усній, письмовій формі або іншими засобами відтворення;
b) виробництво та створення літературних, художніх, наукових і технічних творів;
c) свобода викладання;
d) вільне поширення та отримання інформації за допомогою будь-яких засобів. Закон регулює використання цього права з урахуванням обмежень, що накладаються вимогами моралі та збереження професійної таємниці при здійсненні цих прав.
2. Здійснення цих прав не може обмежуватися жодним видом попередньої цензури.
3. Закон регулює організацію і парламентський контроль за засобами масової інформації, залежними від держави або будь-яких публічних установ, і гарантує доступ до цих коштів різним представницьким соціальним і політичним групам, поважаючи плюралізм суспільства та існування різних мов в Іспанії.
4. Ці свободи обмежуються повагою до прав, зазначеним у даному розділі, приписами законів, які їх уточнюють, і особливо правом на честь, особисте життя, на людську гідність і на захист молоді та дитинства.
5. Накладення арешту на публікації, записи та інші засоби інформації може проводитися тільки в силу судового рішення.
Стаття 21. 1. Визнається право збиратися мирно і без зброї. Здійснення цього права не вимагає попереднього дозволу.
2. Про проведення зборів у громадських місцях і про демонстрації влади мають бути заздалегідь повідомлені; вони можуть заборонити їх, коли є підстави припускати порушення громадського порядку з небезпекою для людей і майна.
Стаття 22. 1. Визнається право на створення асоціацій.
2. Асоціації, що переслідують цілі або використовують кошти, що кваліфікуються як злочинні, є незаконними.
3. Асоціації, створювані відповідно до цієї статті, повинні бути внесені до реєстру з єдиною метою надати їм гласність.
4. Асоціації можуть бути розпущені або діяльність їх припинена тільки в силу мотивованого судового рішення.
5. Забороняються таємні товариства та об'єднання воєнізованого характеру.
Стаття 23. 1. Громадяни мають право брати участь у громадських справах безпосередньо або через своїх представників, вільно обираються на періодично проведених виборах шляхом загального голосування.
2. Вони також на рівних умовах мають доступ до громадських та державних посад відповідно до закону.
Стаття 24. 1. Всі громадяни мають право на ефективний судовий захист при здійсненні своїх прав і законних інтересів; ні в якому разі не може бути відмовлено в такому захисті.
2. Рівним чином кожен може бути судимий тільки судом, визначеним законом, мати захист і право користуватися адвокатської допомогою, право знати про пред'явлених звинуваченнях, мати право на відкритий судовий розгляд, здійснюване у встановлені терміни з дотриманням всіх гарантій, право користуватися всіма засобами при своєму захисті, право не свідчити проти себе самого, не визнавати себе винним, право на презумпцію невинності.
Закон визначає випадки, коли в силу родинних зв'язків або дотримання професійної таємниці дача свідчень про дії, що вважаються злочинними, не є обов'язковою.
Стаття 25. 1. Ніхто не може бути засуджений або підданий покаранню за дію або бездіяльність, яка на час вчинення не кваліфікувалося законодавством як злочин, провина або адміністративне правопорушення.
2. Позбавлення волі та інші заходи соціального захисту повинні бути спрямовані на перевиховання і соціальну реабілітацію і не можуть бути пов'язані з примусовою працею. Засуджений до тюремного ув'язнення в період його відбування користується основними правами, перерахованими в цьому розділі, за винятком тих, обмеження яких визначено вироком, характером покарання і пенітенціарних законом. У будь-якому випадку засуджений має право на оплачувану роботу і на користування благами соціального страхування, а також на доступ до культури і на повноцінний розвиток своєї особистості.
3. Органи адміністративної влади не можуть накладати санкції, які прямо або побічно мають на увазі позбавлення волі.
Стаття 26. Забороняються суди честі в цивільної адміністрації і в професійних організаціях.
Стаття 27. 1. Кожен має право на навчання. Зізнається свобода освіти.
2. Освіта має на меті всебічний розвиток людської особистості на основі поваги демократичних принципів співіснування та основних прав і свобод.
3. Органи публічної влади гарантують батькам право вибору ними для своїх дітей релігійного і морального виховання відповідно до їх власними переконаннями.
4. Початкову освіту є обов'язковим і безкоштовним.
5. Органи публічної влади гарантують усім право на навчання за допомогою загального планування освіти з дієвим участю всіх зацікавлених секторів і створення освітніх центрів.
6. За фізичними та юридичними особами визнається свобода створення освітніх центрів при дотриманні конституційних принципів.
7. Викладачі, батьки, а якщо це необхідно, то й учні беруть участь у контролі та управлінні всіх освітніх центрів, що містяться адміністрацією за рахунок публічних фондів, у порядку, встановленому законом.
8. Органи публічної влади затверджують і контролюють систему освіти з метою забезпечення дотримання законів.
9. Органи публічної влади надають допомогу освітнім центрам, діяльність яких відповідає вимогам закону.
10. Зізнається автономія університетів в рамках закону.
Стаття 28. 1. Кожен має право на свободу об'єднання у профспілки. Закон може обмежити це право або робити вилучення з цього права тільки щодо Збройних сил, а також військових чи інших установ, що підкоряються військовій дисципліні; закон визначає особливі умови користування цим правом державними службовцями. Свобода профспілкової діяльності включає в себе право на створення профспілок, вступ до них за своїм вибором, а також право профспілок об'єднуватися в конфедерації і засновувати міжнародні професійні організації або приєднуватися до них. Ніхто не може бути примушений до вступу в профспілку.
2. Визнається право трудящих на страйк з метою захисту ними своїх інтересів. Закон регулює здійснення цього права, встановлює точні гарантії, що забезпечують діяльність життєво необхідних для суспільства служб.
Стаття 29. 1. Всі іспанці мають право на подачу індивідуальних та колективних петицій письмово, у формі і цілях, які встановлюються законом.
2. Особи, службовці в Збройних силах або військових установах, або корпораціях, що підкоряються військовій дисципліні, можуть здійснювати це право тільки в індивідуальному порядку і відповідно до спеціального законодавства.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Секція 1. Про основні права і громадянські свободи "
  1. § 2. Зарубіжні муніципальні системи.
    Основна одиниця місцевого самоврядування - прихід; в компетенцію органів місцевого самоврядування є: керування поліцією, соціальними службами, пожежна охорона, місцеві дороги, будівництво та експлуатація житла, спортивні споруди, громадський транспорт та ін Друга основна муніципальна система отримала назву французької (континентальної). Головна відмінність французької системи
  2. § 1. Муніципальні вибори, виборче право і виборча система
    основних інститутів прямої демократії, безпосереднього волевиявлення жителів і прийняття ними публічних кадрових рішень. Ця риса виборів особливо виділяється законодавцем. У ст. 2 Закону про основні гарантії виборчих прав вибори названі формою прямого волевиявлення громадян, здійснюваної відповідно до Конституції РФ, федеральними законами, конституціями (статутами), законами суб'єктів
  3. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    основних положеннях: на законодавчому визначенні суб'єктів права обирати і бути обраними - в якості останніх називалися саме громадяни РФ - і на запереченні за іноземцями та особами без громадянства права обирати і бути обраними до будь-які органи влади на території нашої країни. В даний час становище змінилося. У списки виборців на виборах до органів місцевого самоврядування,
  4. § 2. Джерела комерційного права
    основних галузях законодавства: цивільного, кримінального і т. д. Інші нормативні акти містять норми різних галузей права, жодні з яких не мають явної переваги, наприклад, Федеральний закон РФ «Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках »[2] та багато інших спеціальні нормативні акти. Такі нормативні акти іменують комплексними і відносять до
  5. § 7. Некомерційні організації, що здійснюють підприємницьку діяльність
    секціях (відділах, відділеннях) біржі і на Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 147 визначене установчими документами біржі кількість голосів на загальних зборах членів біржі і на загальних зборах членів секцій (відділів, відділень) біржі; неповні члени - з правом на участь у біржових торгах у відповідній
  6. § 1 . Об'єкти речових прав підприємця
    основне зобов'язання не виконано боржником-заставодавцем. Однак права заставодержателя не обмежуються правом на отримання задоволення з вартості заставленого майна. Заставодержатель контролює використан-Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 151 ня предмета застави та розпорядження ним заставодавцем:
  7. § 1. Підряд
    основних відмінностей підряду і трудового договору дозволяє провести чітке розмежування цих інститутів різних галузей права. Сторонами договору підряду виступають підрядник (особа, яка приймає на себе обов'язок виконати певну роботу) і замовник (особа, за завданням якого виконується робота і якому передається готовий результат). Як підрядниками, так і замовниками можуть бути
  8. § 9. Комерційна концесія
      основними з яких прийнято вважати: - витрати власника виключних прав на отримання правової охорони об'єкта інтелектуальної власності; - витрати на розробку винаходу, промислового зразка, товарного знака та ін; - витрати на рекламу об'єкта інтелектуальної власності; - термін дії охоронного документа на момент оцінки його вартості; - вартість страхування
  9. § 1. Загальні положення
      основні риси і елементи змісту комерційних правовідносин, тобто виконати конструктивне або творче регулювання, по-друге, за допомогою заборон, приписів і санкцій встановити в державних і суспільних інтересах межі дозволеної підприємницької діяльності, тобто виконати деструктивне або обмежувальне регулювання; в -третє, надати підприємцям
  10. § 3. Правові форми інноваційної діяльності
      основними є правові форми державного впливу на інноваційну діяльність, домінантою якого виступає охорона сукупних інтересів усіх членів суспільства. Вони, як правило, виступають сьогодні у вигляді актів виконавчої влади, видаються Урядом Російської Федерації і відомствами (міністерствами, комітетами та ін.) з предметів їх відання. У цих актах виражається воля
© 2014-2022  yport.inf.ua