Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва


1. Реалізація або використання з метою відтворення племінної продукції (матеріалу) з порушенням вимог, встановлених законодавством про племінному тваринництві, -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
(В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010 N 239-ФЗ)
2. Порушення правил державної реєстрації племінних тварин і племінних стад -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва"
  1. Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва
    1. Реалізація або використання з метою відтворення племінної продукції (матеріалу) з порушенням вимог, встановлених законодавством про племінному тваринництві, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб -
  2. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  3. § 5. Правове становище іноземних громадян і осіб без громадянства в Російській Федерації
    Ключовими для розуміння правового статусу індивідуумів-іноземців в Російській Федерації виступають конституційні приписи, по-перше, про те, що в Російській Федерації «визнаються і гарантуються права і свободи людини і громадянина відповідно до загальновизнаних принципів і нормам міжнародного права »(ч. 1 ст. 17). При цьому особливе значення має ст. 18 Конституції, яка містить необхідну
  4. 29.5. Адміністративна відповідальність за правопорушення в агропромисловому комплексі
    Адміністративно-правова відповідальність встановлена ??чинним законодавством за адміністративні правопорушення, які не тягнуть застосування кримінальної відповідальності. Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає ті чи інші види адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у різноманітних сферах діяльності, в тому числі і в сільському
  5. Коментар до статті 10.11
    1 . Відповідно до Федерального закону від 3 серпня 1995 р. N 123-ФЗ "Про племінне тваринництво" під племінною продукцією (матеріалом) розуміються сільськогосподарська тварина, яка має документально підтверджене походження, що використовується для відтворення певної породи (племінне тварина), а також його насіння і ембріони. Племінні тварини та племінні стада підлягають обов'язковій
  6. Про поняття розділу речі і поділу земельної ділянки
    До теперішнього часу така юридична дія, як розділ речі, не привертала особливої ??уваги цивілістів. Наявні дослідження обмежувалися розділом речі, що знаходиться у спільній власності. З введенням в оборот приміщень (частин будинків) виявилося, що такого роду об'єкти насилу вписуються в поняття об'єкта цивільного права, проте під тиском сформованої господарської практики
  7. Глава 17. Про ПОНЯТТІ ВОЛОДІННЯ
    Проблема володіння, сама по собі непроста, в нашій цивілістиці придбала ще й додаткову специфіку, викликану загальним спрощенням юридичної картини світу з одночасним розривом історичних зв'язків, особливо важливих саме в теорії володіння, яка в силу одного тільки відродження нормального товарного обміну, як це в тій чи іншій мірі можна очікувати від інших юридичних феноменів, ніяк не Використана література
  8. * (1) Див : Волженкін Б.В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А.І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д., Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
    Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
  9. 1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 2 статті 28.3 буде доповнена
    § 2. Принципи і гарантії виборчого права
  10. Принципи виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
    Принципы избирательного права делятся на три группы. Первая включает исходные принципы выборов как политико-правового института, вторая - принципы организации выборов, третья - принципы правового положения граждан в сфере выборов. Исходные принципы выборов конкретизируются в принципах второй и третьей группы. Исходные принципы выборов. Исходными для выборов являются принципиальные положения, в