Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоАграрне право → 
« Попередня Наступна »
Державна дума РФ. Земельний Кодекс Російської Федерації, 2001 - перейти до змісту підручника

Стаття 102. Землі водного фонду


(в ред. Федерального закону від 03.06.2006 N 73-ФЗ)
КонсультантПлюс: примітка.
Про особливості перекладу земель водного фонду або земельних ділянок у складі таких земель в іншу категорію, а також особливості перекладу земель іншої категорії або земельних ділянок у складі таких земель в землі водного фонду див. Федеральний закон від 21.12 .2004 N 172-ФЗ.
1. До земель водного фонду належать землі:
1) покриті поверхневими водами, зосередженими у водних об'єктах;
2) зайняті гідротехнічними та іншими спорудами, розташованими на водних об'єктах.
2. На землях, вкритих поверхневими водами, не здійснюється освіту земельних ділянок.
(В ред. Федерального закону від 22.07.2008 N 141-ФЗ)
3. З метою будівництва водосховищ та інших штучних водних об'єктів здійснюється резервування земель.
(В ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ)
4. Порядок використання та охорони земель водного фонду визначається цим Кодексом та водним законодавством.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 102. Землі водного фонду "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачі. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Стаття 260. Незаконна рубка лісових насаджень Коментар до статті 260
    стаття встановлює відповідальність за незаконну порубку дерев, чагарників і ліан, що знаходяться у природному стані, включаючи як ті, які виросли самі по собі, так і ті, які висаджені людиною для поповнення лісового та нелісові рослинних фондів. Тому поняття "насадження", вживається в ЛК РФ і ст. 260 КК РФ, не цілком висловлює предмет злочину.
  3. § 1. Загальна характеристика правового режиму земель водного фонду
    102 ЗК РФ): покриті поверхневими водами, зосередженими у водних об'єктах, і зайняті гідротехнічними та іншими спорудами, розташованими на водних об'єктах. Правовий режим земель першої категорії, безпосередньо покритих водою, регулюється нормами земельного та водного законодавства. Правовий режим другої категорії земель водного фонду, зайнятих гідротехнічними та іншими
  4. § 3. Правова охорона водних об'єктів
    102-ФЗ, забороняється приватизація земельних ділянок у межах берегової смуги, встановленої відповідно до Водного кодексу РФ, а також земельних ділянок, на яких знаходяться ставки, обводнені кар'єри, в межах територій загального користування. Стаття 65 Водного кодексу РФ встановлює поняття водоохоронних зон. Водоохоронними зонами є території, які примикають до берегової лінії
  5. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  6. Стаття 7. Склад земель в Російській Федерації
    землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів; (в ред. Федерального закону від 18.12.2006 N 232-ФЗ) 3) землі промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики, землі для забезпечення космічної діяльності, землі оборони, безпеки та землі іншого спеціального призначення; 4) землі особливо охоронюваних територій та об'єктів; 5) землі
  7. § 4. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього середовища, екології, природокористування, землекористування та надрокористування
    водного фонду можуть встановлювати умови загального водокористування на відокремлених водних об'єктах, що знаходяться в муніципальній власності. Використання водних об'єктів для любительського і спортивного рибальства може дозволятися органами місцевого самоврядування за погодженням з федеральним органом виконавчої влади в галузі управління використанням і охороною водного фонду,
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    землі можуть бути використані тільки для виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, а також для її реалізації. Звичайно, якщо господарство веде ще якісь види діяльності, то воно має право використовувати наданий земельну ділянку, якщо це не вимагає зміни цільового призначення ділянки. Так, на цих землях не можна вести велике промислове виробництво, масове житлове
  9. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  10. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    землі запасу або консервації, а його подальше використання визначається Урядом РФ * (835). В якості додаткових гарантій захисту інтересів власника реквізованого майна пп. 2 і 3 ст. 242 ГК передбачають можливість, по-перше, судового заперечування розміру компенсації, виплаченої за реквізоване майно, по-друге, витребування по суду зберігся