Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 11.27. Керування транспортним засобом без розпізнавального на неї та (або) причепах до нього знака держави реєстрації транспортного засобу (причепа) та порушення інших правил експлуатації транспортного засобу під час здійснення міжнародного автомобільного перевезення


Керування транспортним засобом без розпізнавального на ньому і (або) причепах до нього знака держави реєстрації транспортного засобу (причепа) при здійсненні міжнародного автомобільного перевезення, а одно без відповідного транспортного документа на вантаж або у встановлених випадках без списків пасажирів автобуса, що здійснює нерегулярне перевезення, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на водія в розмірі від двохсот до п'ятисот рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 11.27. Керування транспортним засобом без розпізнавального на неї та (або) причепах до нього знака держави реєстрації транспортного засобу (причепа) і порушення інших правил експлуатації транспортного засобу під час здійснення міжнародного автомобільного перевезення "
  1. Стаття 11.27. Керування транспортним засобом без розпізнавального на неї та (або) причепах до нього знака держави реєстрації транспортного засобу (причепа) та порушення інших правил експлуатації транспортного засобу під час здійснення міжнародного автомобільного перевезення
    транспортним засобом без розпізнавального на ньому і (або) причепах до нього знака держави реєстрації транспортного засобу (причепа) при здійсненні міжнародного автомобільного перевезення, а одно без відповідного транспортного документа на вантаж або у встановлених випадках без списків пасажирів автобуса, що здійснює нерегулярне перевезення, - тягне за собою накладення
  2. 3. Застава
    управління, право довічного успадкованого володіння, право постійного користування, іпотека та сервітути. Враховуючи, що органам, що здійснюють реєстрацію, незалежно від місця її здійснення поставлено в обов'язок надавати інформацію про виробленої реєстрації та зареєстровані права будь-якій особі, проблема відсутності у заставодержателя відомостей про права третіх осіб на заставлене майно
  3. Стаття 12 . Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  5. 8.1. Досудовий порядок врегулювання спорів між споживачем і продавцем (виробником, виконавцем). Порядок пред'явлення претензії і задоволення претензійних вимог
    управління. Прикладами таких норм відсилань можуть служити правила, встановлені в ст. 122 Федерального закону від 10 січня 2003 р. N 18 "Статут залізничного транспорту Російської Федерації" (далі - УЖТ РФ). Згідно цій статті порядок пред'явлення і розгляду претензій вантажовідправників, вантажоодержувачів встановлюється правилами перевезень вантажів на залізничному транспорті.
  6. Стаття 12.1. Керування транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку
    статтях цієї глави також трактори, інші самохідні дорожньо-будівельні та інші машини, трамваї, тролейбуси. Порядок і терміни проходження державного технічного огляду встановлюються Урядом Російської Федерації. При цьому забороняється проводити інструментальну перевірку в організації незалежно від форми власності, повторно проводити технічний огляд транспортного
  7. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  8. Стаття 12. Обов'язки поліції
    управління про те, що упущена необхідність реєструвати заяви та повідомлення, які виходять від органів місцевого самоврядування. Комітет також вказував, що це не узгоджується з нормами гл. 19 КПК України і ст. 28.1 КоАП РФ (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1). Необхідно також згадати про зауваження, які висловлювалися при роботі над законопроектом Правовим управлінням Апарату
  9. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  10. 3. Військові злочини
    статтях 67.1 і 67.2 розуміються будь-який живий організм, в тому числі мікроорганізм, вірус або інший біологічний агент, а також будь-яка речовина, вироблене живим організмом або отримане методом генної інженерії, або будь-яке його похідне, а одно засоби їх доставки, створені з метою викликати загибель, захворювання чи інше неповноцінне функціонування людського або іншої живої