Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140 |
||
У ч. 2 ст. 24 Конституції РФ говориться, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному громадянинові можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не передбачено законом. Залежно від виду заподіяної злочином шкоди можливий факультативний об'єкт. Наприклад, честь, гідність у разі неможливості через неправомірної відмови у наданні інформації спростувати ганьблять людину відомості (відмовлено в наданні документів, що свідчать, що особа звільнена від кримінальної відповідальності за реабілітуючими підставами, про характер зібраної щодо його інформацією особистого характеру та ін.). Обов'язковою ознакою розглянутого складу злочину є його предмет - зібрані в установленому порядку документи і матеріали, що безпосередньо зачіпають права і свободи громадянина, чи неповна або свідомо помилкова інформація. Відповідно до Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" (ст. 2) інформація - це відомості (повідомлення, дані) незалежно від форми їх подання. Предметом аналізованого злочину є інформація, закріплена на матеріальному носії у вигляді документів і матеріалів. Визначальне значення у визначенні правомірності надання інформації має її статус (режим користування). Інформація залежно від категорії доступу до неї поділяється на загальнодоступну інформацію, а також на інформацію, доступ до якої обмежено федеральними законами (інформація обмеженого доступу). Інформація залежно від порядку її надання або поширення поділяється на: 1) інформацію, вільно поширювану; 2) інформацію, надану за угодою осіб, що у відповідних відносинах; 3) інформацію, яка відповідно до федеральних законів підлягає наданню або поширенню; 4) інформацію, поширення якої в Російської Федерації обмежується або забороняється. Документована інформація з обмеженим доступом за умовами її правового режиму поділяється на інформацію, віднесену до державної таємниці, та конфіденційну. Порядок обов'язкового подання (отримання) інформації, віднесеної до державної таємниці, та конфіденційної інформації встановлюється і здійснюється відповідно до законодавства про ці категорії інформації. Федеральними законами встановлюються умови віднесення інформації до відомостей, що становлять комерційну таємницю, службову таємницю та іншу таємницю, обов'язковість дотримання конфіденційності такої інформації, а також відповідальність за її розголошення. Наприклад, відповідно до ст. 3 Федерального закону від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" комерційна таємниця являє собою режим конфіденційності інформації, що дозволяє її власникові при існуючих або можливих обставин збільшити доходи, уникнути невиправданих витрат, зберегти положення на ринку товарів, робіт, послуг або отримати іншу комерційну вигоду (1). --- (1) СЗ РФ. 2004. N 32. Ст. 3283. Інформація, отримана громадянами (фізичними особами) при виконанні ними професійних обов'язків або організаціями при здійсненні ними певних видів діяльності (професійна таємниця), підлягає захисту у випадках, якщо на ці особи федеральними законами покладено обов'язки з дотримання конфіденційності такої інформації. Інформація, складова професійну таємницю, може бути надана третім особам відповідно до федеральних законів і (або) за рішенням суду. Законом заборонено поширення інформації, яка спрямована на пропаганду війни, розпалювання національної, расової чи релігійної ненависті і ворожнечі, а також іншої інформації, за розповсюдження якої передбачена кримінальна чи адміністративна відповідальність. Персональні дані (інформація про громадян) відносяться до категорії конфіденційної інформації. Відповідно до Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 152-ФЗ "Про персональних даних" (1) персональні дані - це будь-яка інформація, що відноситься до певного або визначається на підставі такої інформації фізичній особі (суб'єкту персональних даних), у тому числі його прізвище, ім'я, по батькові, рік, місяць, дата і місце народження, адреса, сімейний, соціальне, майнове становище, освіта, професія, доходи, інша інформація. --- (1) СЗ РФ. 2006. N 31 (ч. 1). Ст. 3451. Неправомірна видача інформації з обмеженим доступом може спричинити кримінальну відповідальність за відповідними статтями КК РФ, зокрема за ст. ст. 155, 283 і іншими статтями КК РФ. Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину включає діяння, які можуть бути вчинені як шляхом дії, так і шляхом бездіяльності. Зміст злочину з об'єктивної сторони полягає у виконанні одного з альтернативних діянь: а) відмову в наданні громадянину інформації, б) ухиленні посадової особи від надання інформації; в) надання завідомо неповної інформації; г) надання завідомо неправдивої інформації. Склад розглядуваного злочину матеріальний. В якості обов'язкової ознаки він передбачає наслідок у вигляді заподіяння шкоди правам і законним інтересам громадянина і причинний зв'язок між діянням і шкодою. Відсутність причинного зв'язку виключає кримінальну відповідальність посадової особи. Оскільки наслідки не конкретизовані, ними можуть бути, наприклад, завдання матеріальної шкоди, моральної шкоди або заподіяння іншої шкоди правам і законним інтересам людини. Під наданням неповної інформації розуміється видача для ознайомлення тільки частини документів і матеріалів, частини інформації, що міститься в них, або складання письмового відповіді на запит, що містить лише частина відомостей, які потрібні адресату. Під наданням неправдивої інформації слід розуміти видачу для ознайомлення або письмове подання відомостей, що не відповідають дійсності хоча б частково. Відмова у наданні інформації являє собою насамперед пряму відмову, відкритий прояв небажання відповідної особи дати запитувану інформацію. Відмова може бути як усним, так і письмовим. До ухиленню від надання інформації слід віднести активну поведінку, виражає завуальовані форми відмови у вигляді ненадання інформації під різними приводами, що не мають ні юридичних, ні фактичних підстав (наприклад, посилання на відсутність запитуваної інформації, яка фактично є), а також бездіяльність, коли винний не дає ні усного, ні письмової відповіді на запит. Для кваліфікації діяння як злочину відмова має бути неправомірним, тобто НЕ відповідати розпорядженням закону чи іншого нормативного акта. Питання про неправомірність відмови слід розглядати в сукупності з правомірністю вимоги про надання інформації. Якщо така вимога неправомірно, то не можна ставити питання про неправомірність відмови у наданні інформації. При визначенні правомірності вимоги про надання інформації слід керуватися наступними положеннями: а) від кого виходить це вимога, б) яка компетенція органу або особи, що робить запит; в) яка форма запиту (усна, письмова) ; г) який статус запитуваної інформації. Суб'єктивна сторона аналізованого злочину виражається в навмисній формі провини. Діяння може розглядатися як злочин тільки при наявності прямого умислу. Винний усвідомлює, що він у прямій або завуальованій формі відмовляє в наданні необхідних документів чи матеріалів або дає завідомо неповну або свідомо помилкову інформацію, передбачає, що цими діями заподіює шкоду правам і законним інтересам громадянина, і бажає його заподіяти або ставиться байдуже. Мотивація здійснення цих дій для кваліфікації значення не має. Якщо винний, керуючись нормами закону, помилково вважає, що він не має права надавати запитувану інформацію, то його дії не можна кваліфікувати як злочинні. Надання неправдивої або неповної інформації має бути завідомим для винного, тобто він повинен бути обізнаний про характер і неповноту змісту наданої інформації. Надання неперевіреною чи неналежно перевіреної інформації не утворює в діях винного складу злочину. Суб'єкт злочину спеціальний. Їм є ті посадові особи органів державної влади Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, до компетенції яких входить надання відповідної інформації. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140 " |
||
|