Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140

Об'єктом відмови в наданні інформації є суспільні відносини у сфері забезпечення конституційного права на інформацію.
У ч. 2 ст. 24 Конституції РФ говориться, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному громадянинові можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не передбачено законом.
Залежно від виду заподіяної злочином шкоди можливий факультативний об'єкт. Наприклад, честь, гідність у разі неможливості через неправомірної відмови у наданні інформації спростувати ганьблять людину відомості (відмовлено в наданні документів, що свідчать, що особа звільнена від кримінальної відповідальності за реабілітуючими підставами, про характер зібраної щодо його інформацією особистого характеру та ін.).
Обов'язковою ознакою розглянутого складу злочину є його предмет - зібрані в установленому порядку документи і матеріали, що безпосередньо зачіпають права і свободи громадянина, чи неповна або свідомо помилкова інформація.
Відповідно до Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" (ст. 2) інформація - це відомості (повідомлення, дані) незалежно від форми їх подання.
Предметом аналізованого злочину є інформація, закріплена на матеріальному носії у вигляді документів і матеріалів.
Визначальне значення у визначенні правомірності надання інформації має її статус (режим користування).
Інформація залежно від категорії доступу до неї поділяється на загальнодоступну інформацію, а також на інформацію, доступ до якої обмежено федеральними законами (інформація обмеженого доступу).
Інформація залежно від порядку її надання або поширення поділяється на:
1) інформацію, вільно поширювану;
2) інформацію, надану за угодою осіб, що у відповідних відносинах;
3) інформацію, яка відповідно до федеральних законів підлягає наданню або поширенню;
4) інформацію, поширення якої в Російської Федерації обмежується або забороняється.
Документована інформація з обмеженим доступом за умовами її правового режиму поділяється на інформацію, віднесену до державної таємниці, та конфіденційну.
Порядок обов'язкового подання (отримання) інформації, віднесеної до державної таємниці, та конфіденційної інформації встановлюється і здійснюється відповідно до законодавства про ці категорії інформації.
Федеральними законами встановлюються умови віднесення інформації до відомостей, що становлять комерційну таємницю, службову таємницю та іншу таємницю, обов'язковість дотримання конфіденційності такої інформації, а також відповідальність за її розголошення.
Наприклад, відповідно до ст. 3 Федерального закону від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" комерційна таємниця являє собою режим конфіденційності інформації, що дозволяє її власникові при існуючих або можливих обставин збільшити доходи, уникнути невиправданих витрат, зберегти положення на ринку товарів, робіт, послуг або отримати іншу комерційну вигоду (1).
---
(1) СЗ РФ. 2004. N 32. Ст. 3283.
Інформація, отримана громадянами (фізичними особами) при виконанні ними професійних обов'язків або організаціями при здійсненні ними певних видів діяльності (професійна таємниця), підлягає захисту у випадках, якщо на ці особи федеральними законами покладено обов'язки з дотримання конфіденційності такої інформації.
Інформація, складова професійну таємницю, може бути надана третім особам відповідно до федеральних законів і (або) за рішенням суду.
Законом заборонено поширення інформації, яка спрямована на пропаганду війни, розпалювання національної, расової чи релігійної ненависті і ворожнечі, а також іншої інформації, за розповсюдження якої передбачена кримінальна чи адміністративна відповідальність.
Персональні дані (інформація про громадян) відносяться до категорії конфіденційної інформації. Відповідно до Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 152-ФЗ "Про персональних даних" (1) персональні дані - це будь-яка інформація, що відноситься до певного або визначається на підставі такої інформації фізичній особі (суб'єкту персональних даних), у тому числі його прізвище, ім'я, по батькові, рік, місяць, дата і місце народження, адреса, сімейний, соціальне, майнове становище, освіта, професія, доходи, інша інформація.
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 31 (ч. 1). Ст. 3451.
Неправомірна видача інформації з обмеженим доступом може спричинити кримінальну відповідальність за відповідними статтями КК РФ, зокрема за ст. ст. 155, 283 і іншими статтями КК РФ.
Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину включає діяння, які можуть бути вчинені як шляхом дії, так і шляхом бездіяльності. Зміст злочину з об'єктивної сторони полягає у виконанні одного з альтернативних діянь: а) відмову в наданні громадянину інформації, б) ухиленні посадової особи від надання інформації; в) надання завідомо неповної інформації; г) надання завідомо неправдивої інформації.
Склад розглядуваного злочину матеріальний. В якості обов'язкової ознаки він передбачає наслідок у вигляді заподіяння шкоди правам і законним інтересам громадянина і причинний зв'язок між діянням і шкодою. Відсутність причинного зв'язку виключає кримінальну відповідальність посадової особи. Оскільки наслідки не конкретизовані, ними можуть бути, наприклад, завдання матеріальної шкоди, моральної шкоди або заподіяння іншої шкоди правам і законним інтересам людини.
Під наданням неповної інформації розуміється видача для ознайомлення тільки частини документів і матеріалів, частини інформації, що міститься в них, або складання письмового відповіді на запит, що містить лише частина відомостей, які потрібні адресату.
Під наданням неправдивої інформації слід розуміти видачу для ознайомлення або письмове подання відомостей, що не відповідають дійсності хоча б частково.
Відмова у наданні інформації являє собою насамперед пряму відмову, відкритий прояв небажання відповідної особи дати запитувану інформацію. Відмова може бути як усним, так і письмовим.
До ухиленню від надання інформації слід віднести активну поведінку, виражає завуальовані форми відмови у вигляді ненадання інформації під різними приводами, що не мають ні юридичних, ні фактичних підстав (наприклад, посилання на відсутність запитуваної інформації, яка фактично є), а також бездіяльність, коли винний не дає ні усного, ні письмової відповіді на запит.
Для кваліфікації діяння як злочину відмова має бути неправомірним, тобто НЕ відповідати розпорядженням закону чи іншого нормативного акта. Питання про неправомірність відмови слід розглядати в сукупності з правомірністю вимоги про надання інформації. Якщо така вимога неправомірно, то не можна ставити питання про неправомірність відмови у наданні інформації.
При визначенні правомірності вимоги про надання інформації слід керуватися наступними положеннями: а) від кого виходить це вимога, б) яка компетенція органу або особи, що робить запит; в) яка форма запиту (усна, письмова) ; г) який статус запитуваної інформації.
Суб'єктивна сторона аналізованого злочину виражається в навмисній формі провини. Діяння може розглядатися як злочин тільки при наявності прямого умислу. Винний усвідомлює, що він у прямій або завуальованій формі відмовляє в наданні необхідних документів чи матеріалів або дає завідомо неповну або свідомо помилкову інформацію, передбачає, що цими діями заподіює шкоду правам і законним інтересам громадянина, і бажає його заподіяти або ставиться байдуже.
Мотивація здійснення цих дій для кваліфікації значення не має.
Якщо винний, керуючись нормами закону, помилково вважає, що він не має права надавати запитувану інформацію, то його дії не можна кваліфікувати як злочинні. Надання неправдивої або неповної інформації має бути завідомим для винного, тобто він повинен бути обізнаний про характер і неповноту змісту наданої інформації. Надання неперевіреною чи неналежно перевіреної інформації не утворює в діях винного складу злочину.
Суб'єкт злочину спеціальний. Їм є ті посадові особи органів державної влади Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, до компетенції яких входить надання відповідної інформації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140 "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 2. Договірні умови
    статтях Цивільних кодексів 1922, 1964 і 1994 рр.. Ознака, яка об'єднує істотні умови в одну групу, не викликає особливих суперечок. Йдеться про умови, які формують договори в цілому та їх окремі типи (види) зокрема. Виходячи з цього істотними, за загальним визнанням, є умови, необхідні і достатні для того, щоб договір вважався укладеним і тим самим здатним
  4. 3. Застава
    відмовлено. У протесті заступника Генерального прокурора Російської Федерації пропонувалося Постанова скасувати, рішення суду залишити в силі. Розглянувши даний протест, Президія не знайшов підстав для його задоволення. Як вбачалося зі статуту акціонерного товариства, воно є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю та засновано відповідно до Указу Президента
  5. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
    стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  6. 9. Права та обов'язки сторін
    стаття передбачила лише один виняток і тільки для однієї зі сторін - страховика: йому надана можливість заперечування, але тільки за умови, якщо він зуміє довести, що своїм передбаченим п. 1 ст. 945 ГК правом на оцінку страхового ризику (мається на увазі право провести огляд застрахованого майна самому, а при необхідності призначити експертизу для встановлення дійсної
  7. 1. Установчий договір
    стаття виділяє ситуації, при яких засновувалася юридична особа може діяти на підставі загального положення про організації відповідного виду. У подібних випадках на відміну від установчого договору воля засновників, що виражається в утворенні юридичної особи, одночасно спрямована на те, щоб підпорядкувати відносини засновників (учасників) включеним в положення нормам. Особливий
  8. 4. Зміст і виконання договору банківського вкладу
    стаття знову ж, як звичайно в таких ситуаціях, виявилася "притягнутою за вуха", але ця обставина аніскільки не бентежило ні банкірів, ні їх численних впливових союзників в органах виконавчої та законодавчої влади, яким була потрібна лише видимість "легітимності" незаконної банківської практики. Розробники проекту ГК на спроби ввести в "правове поле" незаконну банківську
  9. Стаття 136. Порушення рівності прав і свобод людини і громадянина Коментар до статті 136
    відмову в прийомі на роботу, незарахування до навчального закладу або відрахуванні з нього за національною чи гендерною ознаками, мови, релігійних переконань і т . д., віддання переваги іншим особам (іншої національності, статі), в той час як об'єктивно інший громадянин володів перевагою і він мав бути прийнятий на роботу, навчання. Дискримінація може також полягати у відмові в
  10. Стаття 169. Перешкоджання законній підприємницькій або іншій діяльності Коментар до статті 169
      відмову має бути прийняте в строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня подання документів до реєструючого органу. Державна реєстрація індивідуального підприємця здійснюється за місцем його проживання, а юридичної особи - за місцем знаходження зазначеного засновниками в заяві про державну реєстрацію постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності
© 2014-2022  yport.inf.ua