Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоПідприємницьке право → 
« Попередня Наступна »
Колектив авторів. Федеральний закон «Про неспроможність (банкрутство)». Текст із змінами і доповненнями на 2011 рік, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 143. Контроль за діяльністю конкурсного керуючого

1. Конкурсний управляючий представляє зборам кредиторів (комітету кредиторів) звіт про свою діяльність, інформацію про фінансовий стан боржника та його майні на момент відкриття конкурсного виробництва і в ході конкурсного виробництва, а також іншу інформацію не рідше як один раз на три місяці, якщо зборами кредиторів не встановлено інше.
2. У звіті конкурсного керуючого повинні міститися відомості:
про сформованої конкурсної масі, в тому числі про хід та про підсумки інвентаризації майна боржника, про хід та результати оцінки майна боржника;
про розмір коштів, що надійшли на основний рахунок боржника, про джерела даних надходжень;
про хід реалізації майна боржника із зазначенням сум, що надійшли від реалізації майна;
про кількості і про загальний розмір вимог про стягнення заборгованості, пред'явлених конкурсним керуючим до третіх осіб;
про вжиті заходи щодо забезпечення збереження майна боржника, а також щодо виявлення та витребування майна боржника, що знаходиться у володінні у третіх осіб ;
про вжиті заходи щодо визнання недійсними угод боржника, а також за заявою відмови від виконання договорів боржника;
про ведення реєстру вимог кредиторів із зазначенням загального обсягу вимог кредиторів, включених до реєстру, і окремо - щодо кожної черги;
про кількість працівників боржника, які продовжують свою діяльність у ході конкурсного виробництва, а також про кількість звільнених (скорочених) працівників боржника в ході конкурсного виробництва;
про проведену конкурсним керуючим роботі щодо закриття рахунків боржника та її результати;
про суму витрат на проведення конкурсного виробництва із зазначенням їх призначення;
про притягнення до субсидіарної відповідальності третіх осіб, які відповідно до законодавства Російської Федерації несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства;
інші відомості про хід конкурсного виробництва, склад яких визначається конкурсним керуючим , а також вимогами зборів кредиторів (комітету кредиторів) або арбітражного суду.
3. Конкурсний керуючий зобов'язаний на вимогу арбітражного суду надавати арбітражному суду всі відомості, що стосуються конкурсного виробництва, у тому числі звіт про свою діяльність.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 143. Контроль за діяльністю конкурсного керуючого "
  1. 3. Спеціальні випадки припинення договору
    статтях містяться спеціальні норми про порядок заліку. Так, заліку зустрічних вимог банку і клієнта по рахунку присвячена ст. 853 ЦК, яка передбачає, зокрема, обов'язок інформування банком клієнта про здійснене заліку із зазначенням граничних строків для такої інформації. Особливість заліку полягає в тому, що для його дійсності достатньо волі однієї зі сторін. Зазначене
  2. 3. Застава
    143 ГК виділяє як окремих видів цінних паперів державні облігації, облігації, депозитний і ощадний сертифікати, чеки, векселі, коносаменти, акції, приватизаційні цінні папери. Особливе значення серед зазначених цінних паперів мають акції. Їх широка оборотоздатність, особливо в умовах розгорнутої системи фондових бірж, створює значні переваги для кредиторів,
  3. 5. Права та обов'язки сторін
    стаття, іменована "Іпотека споруджуваних житлових будинків", називає в числі предметів забезпечення цього виду застави нерухомості, поряд з належать заставодавцю матеріалами та обладнанням, заготовленими для будівництва, також і "незавершене будівництво ". При цьому важливо відзначити, що стадія, про яку йдеться, має на увазі відносини, що складаються також у період дії підрядного
  4. 5. Сторони у договорі
    статтями, включеними в його главу "Доручення", також і ст. 125 і 126 ЦК. З них перша визначає загальний порядок участі Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації або муніципального освіти у відносинах, регульованих цивільним законодавством, а друга присвячена відповідальності зазначених суб'єктів права за своїми зобов'язаннями. --- Збори
  5. 4. Зміст і виконання договору банківського вкладу
    стаття знову ж, як звичайно в таких ситуаціях, виявилася "притягнутою за вуха", але ця обставина аніскільки не бентежило ні банкірів, ні їх численних впливових союзників в органах виконавчої та законодавчої влади, яким була потрібна лише видимість "легітимності" незаконної банківської практики. Розробники проекту ГК на спроби ввести в "правове поле" незаконну банківську
  6. Стаття 2. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі
    контролю (нагляду) - федеральний орган виконавчої влади, уповноважений Урядом Російської Федерації на здійснення функцій з контролю (нагляду) за діяльністю саморегулівних організацій арбітражних керуючих; регулюючий орган - федеральний орган виконавчої влади, уповноважений Урядом Російської Федерації на здійснення функцій по виробленню державної
  7. Стаття 24.1. Договір обов'язкового страхування відповідальності арбітражного керуючого
    діяльності, пов'язаної з використанням ядерного палива, в тому числі забруднення атмосферного повітря, грунту, водного об'єкта, радіоактивного забруднення навколишнього середовища, опромінення громадян, а також військових дій, збройного заколоту , народного хвилювання, дій незаконного збройного формування, терористичної діяльності, введення воєнного чи надзвичайного стану; заподіяння
  8. Стаття 83. Адміністративний керуючий
    контроль за своєчасним виконанням боржником поточних вимог кредиторів; здійснювати контроль за ходом виконання плану фінансового оздоровлення і графіка погашення заборгованості; здійснювати контроль за своєчасністю та повнотою перерахування грошових коштів на погашення вимог кредиторів; в разі невиконання боржником зобов'язань у відповідності з графіком погашення
  9. Стаття 183.12. Термін діяльності тимчасової адміністрації
    контрольного органу термін діяльності тимчасової адміністрації може бути продовжений не більше ніж на три місяці за умови, що загальний термін діяльності тимчасової адміністрації не перевищить дев'ять місяців. 2. У разі, якщо в період діяльності тимчасової адміністрації порушено справу про банкрутство фінансової організації, тимчасова адміністрація здійснює покладені на неї функції до дати
  10. Стаття 231. Набуття чинності цього Закону
    статтями 15 і 45 цього Закону, або збори кредиторів може визначити і представити арбітражного суду три кандидатури арбітражного керуючого (адміністративного керуючого, розпорядника майна або конкурсного керуючого). При цьому боржник має право заявити відвід одній з представлених кандидатур арбітражного керуючого. Орган з контролю (нагляду) має право заявити