Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 17.13. Розголошення відомостей про заходи безпеки


Розголошення відомостей про заходи безпеки, застосованих щодо посадової особи правоохоронного чи контролюючого органу або щодо його близьких, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 17.13. Розголошення відомостей про заходи безпеки"
  1. Стаття 17.13. Розголошення відомостей про заходи безпеки
    відомостей про заходи безпеки, застосованих щодо посадової особи правоохоронного чи контролюючого органу або щодо його близьких, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  2. Стаття 311. Розголошення відомостей про заходи безпеки, які застосовуються у відношенні судді та учасників кримінального процесу Коментар до статті 311
    розголошення вживані заходи безпеки втрачають ефективність, учасники кримінального процесу стають вразливими для будь-якого негативного впливу на них у зв'язку з розглядом конкретної справи. Вчинення подібних дій може заподіяти шкоду зазначеним у законі учасникам кримінального процесу, відбитися на рішеннях суду і в підсумку зробити негативний вплив на здійснення
  3. Стаття 320. Розголошення відомостей про заходи безпеки, які застосовуються у відношенні посадової особи правоохоронного чи контролюючого органу Коментар до статті 320
    розголошення вживані заходи безпеки втрачають ефективність, зазначені вище суб'єкти стають вразливими для будь-якого негативного впливу на них. Це може негативно позначитися на діяльності представників влади, спричинити тяжкі наслідки. Державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також їх близьких встановлена ??Федеральним законом
  4. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт, що встановлює
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. Стаття 29. Обмеження, обов'язки та заборони, пов'язані зі службою в поліції
    стаття встановлює обмеження, обов'язки і заборони, пов'язані зі службою в поліції. У цьому відношенні насамперед необхідно відзначити, що, відтворюючи та деталізуючи правові позиції, висловлені в Постанові КС Росії від 6 червня 1995 р. N 7-П і Визначенні КС Росії від 21 грудня 2004 р. N 460-О (див. коментар до ст. 35 Закону), КС Росії в Визначенні від 16 квітня 2009 р. N 566-О-О
  7. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  8. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  9. 2. Історія розвитку законодавства про відповідальність за злочини проти правосуддя
    статтями. В одній з них йшлося про свідомо помилковій заяві органам влади, від яких залежало порушення кримінального переслідування, про злочинному діянні без вказівки на особу, яка його вчинила (ст. 156). Інша стаття присвячувалася доносом в тісному сенсі слова з явно хибним обвинуваченням певної особи у вчиненні злочину або службового проступку із зазначенням підстав такого звинувачення
  10. 4. Злочини, що перешкоджають виконанню працівниками правоохоронних органів їх обов'язків по здійсненню цілей і завдань правосуддя
    розголошення державної таємниці. Посилання на необхідність збереження інших видів таємниці (комерційної, лікарської тощо) не виключає наявності складу розглядуваного злочину. Замовчування свідка чи потерпілого про достовірно відомих фактах не вважатиметься відмовою від дачі показань. За відповідних умов ця обставина може кваліфікуватися як дача завідомо неправдивих показань.