Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18.16. Порушення правил залучення іноземних громадян та осіб без громадянства до трудової діяльності, здійснюваної на торгових об'єктах (у тому числі в торговельних комплексах)


(введена Федеральним законом від 05.11.2006 N 189-ФЗ)
1. Порушення правил залучення іноземних громадян та осіб без громадянства до трудової діяльності, здійснюваної на торгових об'єктах (у тому числі в торговельних комплексах), що виразилося у наданні особою, що здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, юридичною особою, його філією або представництвом, керуючими торговим об'єктом (у тому числі торговим комплексом), або посадовою особою зазначених юридичної особи, філії або представництва, або іншим юридичною особою або його посадовою особою, або іншою особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, торгового місця на території торгового об'єкта (у тому числі торгового комплексу), виробничого, складського, торгового, службового, підсобного або іншого приміщення іноземному громадянину чи особі без громадянства, які незаконно залучаються до трудової діяльності, здійснюваної на торговому об'єкті (у тому числі в торговому комплексі), або в видачі іноземному громадянину чи особі без громадянства, незаконно здійснюють зазначену діяльність, дозволу на її здійснення або в допуску в іншій формі до здійснення зазначеної діяльності, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока п'яти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від трьохсот п'ятдесяти тисяч до восьмисот тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від чотирьохсот п'ятдесяти тисяч до восьмисот тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста діб.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Надання особою, що здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, юридичною особою, його філією або представництвом, керуючими торговим об'єктом (у тому числі торговим комплексом), або посадовою особою зазначених юридичної особи, філії або представництва торгового місця на території торгового об'єкта (у тому числі торгового комплексу), виробничого, складського, торгового, службового, підсобного або іншого приміщення іншій юридичній особі або іншій особі, яка здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, які не мають дозволу на залучення і використання іноземних працівників, але фактично використовують працю іноземних працівників або які залучають до трудової діяльності іноземних громадян або осіб без громадянства, які не мають дозволу на роботу, якщо такий дозвіл вимагається відповідно до федерального закону, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока п'яти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від трьохсот п'ятдесяти тисяч до восьмисот тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від чотирьохсот п'ятдесяти тисяч до восьмисот тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 18.16. Порушення правил залучення іноземних громадян та осіб без громадянства до трудової діяльності, здійснюваної на торгових об'єктах (у тому числі в торговельних комплексах) "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. § 2. Елементи зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди
    порушення в результаті протиправних дій (бездіяльності) заподіювача шкоди, проте вони не є і не можуть бути об'єктом деліктного зобов'язання, метою якого є відшкодування шкоди, а не їх порушення. Відшкодування шкоди можливо двома способами: відшкодування шкоди в натурі (надання речі того ж роду і якості, виправлення пошкоджень речі тощо) або відшкодування завданих
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  5. Стаття 3. Правова основа військового обов'язку і військової служби
    порушенням встановленого заборони мало місце дарування кваліфікується як нікчемний правочин відповідно до ст. 168 ГК РФ. При цьому, на військовослужбовця, який прийняв подарунок, за рішенням командира (начальника) може бути накладено дисциплінарне стягнення, а за наявності ознак злочину, передбачених ст. 285 (зловживання посадовими повноваженнями) і ст. 290 (одержання хабара) КК РФ, в
  6. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  7. § 2. Трудові відносини у сфері міжнародного господарського обороту і колізії права
    стаття, згідно з якою фінське трудове право, законодавство про соціальне забезпечення і сам колективний договір застосовуватимуться на будівельних майданчиках, розташованих за кордоном так само, як і в Фінляндії. Крім того, були регіональні колективні договори, якими охоплювалися трудові відносини фінських працівників, що реалізуються на будівельних майданчиках, наприклад в Лівії, на
  8. 36.5. Організація управління телебаченням і радіомовленням
    порушення територіальної цілісності України, вести пропаганду війни, насильства і жорстокості, розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі, поширювати порнографію або іншу інформацію, яка підриває суспільну мораль або підбурює до правопорушень, принижує честь і гідність людини. Стаття 4 цього Закону визначає повноваження державних органів щодо
  9. § 4. Юридичний склад адміністративного правопорушення
    порушенні обов'язкових елементів, без яких дія (бездіяльність) можна розглядати як одне з посягань у сфері моральності, а не права. Категорія corpus delicti застосовна до всіх правопорушенням у сфері публічного права (враховуючи тлумачення терміна римського права delinquere в епоху домінату, про що ми вже згадували вище). Склад адміністративного правопорушення являє
  10. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й