Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 3. Правова основа військового обов'язку і військової служби |
||
2. Конституція Російської Федерації закріплює обов'язок громадянина захищати свою Вітчизну. У ст. 59 Конституції вказується, що: 1) захист Вітчизни є обов'язком і обов'язком громадянина Російської Федерації, 2) громадянин Російської Федерації несе військову службу відповідно до федеральним законом; 3) громадянин Російської Федерації у випадку, якщо його переконанням чи віросповіданням суперечить несення військової служби, а також в інших встановлених федеральним законом випадках має право на заміну її альтернативної цивільної службою. Конституція Російської Федерації закріплює основи оборони і безпеки держави. Так, згідно зі ст. 71 в силу особливої значущості до виключного відання Російської Федерації віднесені: питання війни і миру; оборона і безпека; федеральна державна служба; визначення статусу і захист Державного кордону, територіального моря, повітряного простору, виняткової економічної зони і т.д. Конституція Російської Федерації закріплює також основи, які поширюються на всі відносини в сфері оборони і безпеки: верховенство Конституції Російської Федерації і федеральних законів на всій території Російської Федерації (ч. 2 ст. 4); єдність системи державної влади, розмежування предметів ведення між Російською Федерацією і її суб'єктами (ч. 3 ст. 5); пріоритет прав і свобод людини і громадянина, їх безпосередня дія (ст. 18); обов'язок держави визнавати, дотримуватися і захищати права і свободи людини і громадянина (ст. 2); рівний доступ громадян до державної служби (ч. 4 ст. 32) та ін Військова служба пов'язана з низкою правообмежень і прямих заборон для військовослужбовців, які допустимі відповідно до ч. 3 ст. 55 Конституції Російської Федерації лише за федеральним законом, яким є Федеральний закон "Про статус військовослужбовців" від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ (п. 7 ст. 10). Їх призначення: забезпечити ефективну службову діяльність військовослужбовців службовим становищем; встановити перешкоди можливому зловживанню військовослужбовців; створити умови для незалежності службової діяльності. А. Військовослужбовцям заборонено займатися іншою службовою діяльністю, тобто вони не мають права суміщати військову службу з роботою на підприємствах, в установах і організаціях у порядку, встановленому ТК РФ, в тому числі за трудовими договорами (контрактами), а також за цивільно-правовими договорами. Заборона сумісництва є вираженням вимоги про те, що військовослужбовець зобов'язаний присвячувати весь свій службовий час виконання обов'язків військової служби, зазначених у ст. 37 коментованого Федерального закону. Оскільки стан на військовій службі визначається моментами вступу на військову службу і звільнення з військової служби, тобто є безперервним, заборона на роботу поширюється і на позаслужбовий час. Водночас коментований Федеральний закон дозволяє військовослужбовцям займатися науковою, викладацькою та творчою діяльністю. Дозвіл на таку діяльність випливає з ч. 1 ст. 44 Конституції Російської Федерації, яка гарантує кожному свободу літературної, художньої, наукової, технічної та інших видів творчості, викладання. Конкретні форми такої діяльності коментованим Законом не визначені, тобто її оформлення може проводитися як трудовими договорами (контрактами), так і цивільно-правовими договорами, наприклад, підряду або доручення. Єдиною умовою, передбаченим коментованою Федеральним законом для здійснення вищевказаних видів діяльності військовослужбовцям, є те, що вона не повинна перешкоджати виконанню обов'язків військової служби, тобто вона може бути заборонена командуванням військової частини, установи або організації, в якій проходить військову службу військовослужбовець, при недотриманні цієї умови. У Законі Російської Федерації "Про освіту" (у редакції Федерального закону від 13 січня 1996 р. N 12-ФЗ) встановлено, що педагогічна діяльність здійснюється: - у формі індивідуальної трудової викладацької діяльності (ст. 48); - у вигляді співпраці з освітніми установами на контрактній основі у формах, передбачених статутами цих установ (ст. 53). Таким чином, право на заняття оплачуваною викладацькою діяльністю військовослужбовець може реалізувати виключно у вигляді співпраці з освітніми установами. При цьому, він не зобов'язаний перевіряти наявність реєстраційного свідоцтва, ліцензії, акредитації. За ведення незаконної (невирішеною) діяльності відповідає освітній заклад. Нормативного визначення наукової та іншої творчої діяльності не існує. Однак на практиці під нею часто розуміються підготовка та опублікування наукових монографій, праць, статей, оглядів, проведення наукових досліджень (експериментів, спостережень, дослідів тощо) і створення розробок; участь у наукових конференціях, симпозіумах, "круглих столах", науково-практичних семінарах тощо; участь у роботі творчих колективів з аналізу різних проблем і розробці рекомендацій і т.д. Виходячи з ч. 1 ст. 44 Конституції Російської Федерації, яка передбачає свободу наукової творчості, слід вважати, що для занять науковою діяльністю не потрібно офіційного статусу наукового працівника. Кожен військовослужбовець незалежно від вчених ступенів і звань має право займатися науковою діяльністю на оплатній основі, співпрацюючи при цьому з будь-якими організаціями, які проводять наукові роботи. Поняття "іншої творчої діяльності", крім сфери культури, також не існує. Згідно п. 2 ст. 2 Основ законодавства України про культуру (Закон Російської Федерації від 9 жовтня 1992 р. N 3612-I) під творчою діяльністю розуміється створення культурних цінностей і їх інтерпретація. Під культурними цінностями розуміються твори культури і мистецтва, результати дослідження у цій галузі і т.д. Військовослужбовці мають право займатися викладацькою, науковою та іншою творчою діяльністю, якщо вона не перешкоджає виконанню обов'язків військової служби, тобто і в службовий час (наприклад, військовослужбовці-викладачі, науковці та ін.) Б. Відповідно до абз. 3 п. 7 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" військовослужбовцю забороняється займатися підприємницькою діяльністю. Під підприємницькою діяльністю розуміється самостійна діяльність фізичної або юридичної особи, здійснювана ним на свій ризик і спрямована на систематичне отримання прибутку від користування майном, продажу товарів, виконання робіт або надання послуг (п. 1 ст. 2 ГК РФ). Фізичними особами за законодавством є громадяни, іноземні громадяни та особи без громадянства. До юридичних осіб за чинним законодавством віднесені різні організаційно-правові форми підприємств, установ і організацій, як комерційних, так і некомерційних. Аналіз коментованої статті дозволяє зробити висновок, що обмеження права військовослужбовців на участь у підприємницькій діяльності здійснено досить послідовно і відповідає обмеженням, встановленим для цивільних державних службовців Федеральним законом "Про державну цивільну службу Російської Федерації". Зокрема, державним службовцям заборонено: займатися підприємницькою діяльністю особисто або через довірених осіб, в тому числі брати участь в управлінні комерційними організаціями, за винятком випадків, коли безпосередня участь в управлінні зазначеними організаціями входить у посадові обов'язки військовослужбовця, а також сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні підприємницької діяльності, використовуючи своє службове становище, тобто в силу своїх службових повноважень надання сприяння або створення сприятливих умов фізичним та юридичним особам (видання розпоряджень, передача майна в обхід встановленого порядку тощо) у здійсненні ними підприємницької діяльності. Закон забороняє отримувати в якій би то не було формі за це винагороду і пільги (гроші, подарунки, безкоштовне або за пільговими тарифами надання послуг і т.д.). В. Закон забороняє військовослужбовцю використовувати в цілях, не пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, фінансові кошти та майно військової частини, а також інше державне майно, за винятком випадків використання зазначеного майна за встановлену плату. Під даний заборону підпадають також: використання хоча і на службі, але не за призначенням, поза службової необхідності, без дотримання правил експлуатації і т.д. засобів комунікації, оргтехніки тощо; використання коштів, виділених на офіційні витрати, для покриття особистих витрат. Г. В абз. 5 п. 7 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" встановлено, що військовослужбовцям забороняється отримувати гонорари за публікації та виступи, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби. Разом з тим відповідно до абз. 2 п. 7 ст. 10 зазначеного Закону військовослужбовець має право на заняття викладацької, наукової та іншої творчої діяльністю, тобто на створення наукового, літературного, художнього твору. Відповідно до Закону Російської Федерації "Про авторське право і суміжні права" (п. 1 ст. 15) право опублікувати результати творчого та наукового праці належить кожному автору. На практиці військовослужбовець може реалізувати це право двояким чином: - з урахуванням вимог абз. 5 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців", якщо при цьому була використана службова інформація; - без урахування вимог абз. 5 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців", якщо службова інформація не використовувалася. Військовослужбовцям забороняється отримувати гонорари за виступи (лекції і пр.) в порядку здійснення службової діяльності, хоча б такого роду виступи і мали науковий, педагогічний чи іншої творчий характер. В іншому випадку це означало б сумісництво, що не допускається за законом. Д. Військовослужбовці не вправі отримувати від фізичних та юридичних осіб винагороди (подарунки, грошові винагороди, позики, послуги, оплату розваг, відпочинку, транспортних витрат й інші винагороди), пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, за винятком цінних подарунків (у тому числі іменних) і грошових сум, якими військовослужбовці нагороджуються в порядку заохочення відповідно до іншим центральним (абз. 6 п. 7 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців"). В якості подарунка (винагороди) розглядаються матеріальні або майнові цінності. Отже, в контексті зазначеної норми подарунком слід вважати: - безоплатну передачу фізичним або юридичною особою (далі - дарувальником) військовослужбовцю речі у власність або майнового права (вимоги) до дарувальника або до третьої особи; - безоплатне зобов'язання дарувальника перед військовослужбовцям передати річ у власність або майнове право (вимога) до дарувальника або до третьої особи; - безоплатне звільнення військовослужбовця від майнового обов'язку перед дарувальником або перед третьою особою; - безоплатне зобов'язання дарувальника звільнити військовослужбовця від майнового обов'язку перед дарувальником або перед третьою особою. Дане поняття включає в себе і надання різних послуг і привілеїв, наприклад, оплату розваг, відпочинку, лікування, оплату відряджень, передачу в користування квартир, будинки, дачі, автомобіля; переваг у виконанні роботи, в навчанні; надання кредитів та позичок із заниженим відсотком; отримання очевидно завищеною заробітної плати (винагороди) за додаткову роботу (наукову, викладацьку, творчу) і т.д. У той же час в ході відряджень, інспекційних поїздок і т.д. військовослужбовців не забороняється користуватися послугами приймаючої сторони з організації розміщення, харчування, надання транспорту в межах, необхідних для виконання мети поїздки. На практиці винагорода (подарунок, грошову винагороду тощо) вважається прийнятим у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, якщо: - у договорі дарування або в інших документах, пов'язаних з винагородою, або на подарунку вказана посада особи, його прийняв; - винагорода вручено за місцем роботи або під час участі військовослужбовця у заходах (у тому числі переговорах, нарадах, засіданнях, відрядженнях і т.д.), в яких він представляє відповідну організацію або орган; - дарувальник прямо або побічно зацікавлений у виданні акта, у підписанні договору чи іншого документа, у видачі ліцензії (патенту) або іншого спеціального дозволу, в іншому дії з реалізації військовослужбовцям своїх посадових обов'язків або у відсутності такої дії, і при цьому прийняв винагороду в силу своєї посади безпосередньо здійснює повноваження організації чи органу, в якому він проходить військову службу. У разі прийняття винагороди з порушенням встановленого заборони мало місце дарування кваліфікується як нікчемний правочин відповідно до ст. 168 ГК РФ. При цьому, на військовослужбовця, який прийняв подарунок, за рішенням командира (начальника) може бути накладено дисциплінарне стягнення, а за наявності ознак злочину, передбачених ст. 285 (зловживання посадовими повноваженнями) і ст. 290 (одержання хабара) КК РФ, стосовно військовослужбовця може бути порушено кримінальну справу. Військовослужбовці в порядку заохочення можуть бути нагороджені цінними подарунками (у тому числі іменними) і грошима відповідно до іншим центральним (ст. 39 ДУ ЗС РФ). У Збройних Силах Російської Федерації порядок нагородження встановлено наказом міністра оборони Російської Федерації "Про впорядкування витрачання нагородного фонду та фонду одноразових грошових допомог" від 24 липня 2004 р. N 233. Заохочення осіб, які не проходять військову службу в центральних органах військового управління, об'єднаннях, з'єднаннях, військових частинах та організаціях Міністерства оборони Російської Федерації, за рахунок грошових коштів нагородного фонду забороняється. У наказах командирів (начальників) про заохочення цінними подарунками або грошима повинні бути зазначені досягнення, що стали підставою для прийняття рішення про нагородження, найменування та вартість цінного (у тому числі іменного) подарунка, розмір грошової нагороди (грошової премії). Командирам військових частин, яким відповідно до ДУ ЗС РФ надано право заохочувати підлеглих військовослужбовців, відповідно до п. 4 вищевказаного наказу при ухваленні рішення про нагородження необхідно виходити з вартості вручаемого цінного подарунка або суми грошей, але не більше: - Командиру полку (корабля 1 рангу) - п'яти мінімальних розмірів оплати праці; - Командиру дивізії - восьми мінімальних розмірів оплати праці; - Командиру корпусу (ескадри) - десяти мінімальних розмірів оплати праці; - Командувачу армією (флотилією) - дванадцяти мінімальних розмірів оплати праці; - Командувачу військами округу, флотом - п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; - Головнокомандувачу видом Збройних Сил Російської Федерації, заступнику міністра оборони Російської Федерації - двадцяти мінімальних розмірів оплати праці. Нагородження іменною холодною і вогнепальною зброєю відповідно до ДУ ЗС РФ є почесною нагородою для особливо відзначилися офіцерів за їх військові подвиги і заслуги перед державою і Збройними Силами Російської Федерації. ДУ ЗС РФ передбачено, що такий вид заохочення щодо військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації можуть застосовувати міністр оборони Російської Федерації, заступники міністра оборони Російської Федерації та головнокомандувачі видами Збройних Сил Російської Федерації. Однак ст. 33 ДУ ЗС РФ увійшла в суперечність з Федеральним законом "Про зброю" від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ (набрав чинності з 1 липня 1997 р.), ст. 20 якого встановлює, що нагородження зброєю проводиться тільки керівниками державних воєнізованих організацій, до яких зазначеним Законом віднесено і Міністерство оборони Російської Федерації. Відповідно до п. 6 Правил обороту бойової ручної стрілецької й іншої зброї, боєприпасів та патронів до нього, а також холодної зброї в державних воєнізованих організаціях, затверджених постановою Уряду Російської Федерації від 15 жовтня 1997 р. N 1314 (з наступними змінами), нагородження зброєю оформляється наказом керівника державної воєнізованої організації. Перелік державних воєнізованих організацій, керівники яких мають право нагороджувати зброєю, викладений у ст. 5 Федерального закону "Про зброю". Правила нагородження громадян Російської Федерації цивільним, бойовим короткоствольною ручним стрілецьким і холодною зброєю та перелік видів, типів, моделей бойового короткоствольної ручної стрілецької та холодної зброї, яким можуть нагороджуватися громадяни Російської Федерації, затверджені постановою Уряду Російської Федерації від 5 грудня 2005 р. N 718. Порядок нагородження цивільних, бойовим короткоствольною ручним стрілецьким і холодною зброєю в Збройних Силах Російської Федерації затверджений наказом міністра оборони Російської Федерації від 6 березня 2006 р. N 80, яким встановлено, що правом нагородження володіє тільки міністр оборони. Е. В абз. 7 п. 7 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" передбачено заборону на іноземні нагороди. Військовослужбовцям заборонено приймати без дозволу Президента Російської Федерації звання, ордена або інші відзнаки іноземної держави. Заборона включає в себе і нагороди, почесні і спеціальні звання міжнародних та іноземних організацій. Оскільки визнання іноземною державою будь-яких заслуг військовослужбовця ставило б його у двозначне становище, остільки федеральне законодавство регулює умови прийняття нагород і звань іноземної держави. Ж. Федеральний закон "Про статус військовослужбовців" встановив загальна заборона всім категоріям військовослужбовців виїжджати у службові відрядження за рахунок фізичних і юридичних осіб (абз. 8 п. 7 ст. 10). Дана заборона не поширюється на відрядження, здійснювані: відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації; на взаємній основі за домовленістю між федеральними органами державної влади з відповідними органами державної влади іноземних держав або міжнародними організаціями. Водночас Федеральний закон "Про статус військовослужбовців" не встановлює прямої заборони щодо поїздок за кордон у приватних справах, наприклад на відпочинок. Непрямий заборона встановлена абз. 6 п. 7 ст. 10 зазначеного Закону. З. Військовослужбовці не мають права використовувати службове становище в інтересах політичних партій і громадських, у тому числі релігійних, об'єднань, а також для пропаганди ставлення до них (абз. 9 п. 7 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців"). Військовослужбовці зобов'язані керуватися виключно законами і не пов'язані при виконанні обов'язків військової служби рішеннями політичних партій, рухів та інших громадських об'єднань. Недотримання військовослужбовцям перерахованих обмежень може служити підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності або дострокового звільнення з військової служби на підставі, передбаченій подп. "В" п. 2 ст. 51 коментованого Федерального закону (за невиконання ним умов контракту). 3. Коментований Федеральний закон є базовим законом, що визначає основи правового регулювання військовий обов'язок і військової служби. Коментований Федеральний закон на відміну від раніше діяли Закону СРСР "Про загальний військовий обов'язок" і Закону Російської Федерації "Про військовий обов'язок і військову службу" від 11 лютого 1993 р. N 4455-I чітко розмежував виконання громадянами військового обов'язку в строго певних формах і добровільне виконання громадянами обов'язку щодо захисту Вітчизни шляхом добровільного вступу на військову службу і добровільної підготовки до військову службу. Правову основу військового обов'язку та військової служби становлять також інші федеральні закони, в першу чергу - Федеральний закон "Про оборону" від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ. Федеральний закон "Про оборону" визначає основи та організацію оборони Російської Федерації, повноваження органів державної влади Російської Федерації, функції органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, організацій та їх посадових осіб, права і обов'язки громадян Російської Федерації в області оборони, сили і засоби, що залучаються для оборони, відповідальність за порушення законодавства Російської Федерації в області оборони, а також інші норми, що стосуються оборони Російської Федерації. У ст. 1 вищезгаданого Закону визначено мету встановлення військового обов'язку - оборона. Згідно з цією нормою в цих же цілях створюються Збройні Сили Російської Федерації. Організація оборони включає, крім інших заходів, правове регулювання в галузі оборони (ст. 2). Принципове значення має положення про те, що закони діють незалежно від їх оголошення наказами та іншими правовими актами органів управління Збройними Силами Російської Федерації, іншими військами, військовими формуваннями та органами (п. 2 ст. 3). Дане положення є додатковою гарантією реалізації прав військовослужбовців. У п. 2 ст. 12 Федерального закону "Про оборону" визначено порядок комплектування Збройних Сил Російської Федерації військовослужбовцями. Відповідно до зазначеної норми воно здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації шляхом призову громадян Російської Федерації на військову службу за екстериторіальний принцип, тобто військові частини укомплектовуються громадянами, які проживають поза місцем дислокації цих військових частин, шляхом добровільного вступу громадян Російської Федерації на військову службу. 4. Крім Збройних Сил Російської Федерації, військову службу громадяни проходять і в інших військах, військових формуваннях і органах, перерахованих в п. 1 ст. 2 коментованого Федерального закону. Основу правового регулювання, що враховує специфіку проходження в них військової служби, складають інші федеральні закони: - Федеральний закон "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" від 6 лютого 1997 р. N 27-ФЗ; - Федеральний закон "Про зовнішню розвідку" від 10 січня 1996 р. N 5-ФЗ; - Федеральний закон "Про органи федеральної служби безпеки в Російській Федерації" від 3 квітня 1995 р. N 40-ФЗ; - Федеральний закон "Про державну охорону" від 27 травня 1996 р. N 57-ФЗ; - Федеральний закон "Про цивільну оборону" від 12 лютого 1998 р. N 28-ФЗ; - Федеральний закон "Про пожежну безпеку" від 21 грудня 1994 р. N 69-ФЗ. 5. Правовою основою створення Збройних Сил Російської Федерації є Указ Президента Російської Федерації "Про створення Збройних Сил Російської Федерації" від 7 травня 1992 р. N 467 і розпорядження Президента Російської Федерації "Про організаційні заходи щодо створення Міністерства оборони Російської Федерації та Збройних Сил Російської Федерації" від 17 травня 1992 N 219 (див. наказ міністра оборони Російської Федерації "З оголошенням актів про створення Збройних Сил Російської Федерації" від 11 липня 1992 р. N 3). У вищеназваному Указі підкреслюється, що одним із принципів будівництва Збройних Сил Російської Федерації є створення багатонаціональної кадрової армії, комплектованою на основі поєднання військової служби за призовом з військовою службою за контрактом. 6. Федеральний закон "Про порядок надання Російською Федерацією військового і цивільного персоналу для участі в діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки" від 23 червня 1995 р. N 93-ФЗ визначає порядок надання Російською Федерацією військового і цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення для участі в діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки. Під діяльністю з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки за участю Російської Федерації розуміються операції з підтримання миру та інші заходи, що вживаються Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй відповідно до Статуту ООН, регіональними органами або в рамках регіональних органів або угод Російської Федерації, або на підставі двосторонніх і багатосторонніх міжнародних договорів Російської Федерації і які не є відповідно до Статуту ООН примусовими діями, а також міжнародні примусові дії з використанням збройних сил, здійснюються за рішенням Ради Безпеки ООН, прийнятим відповідно до Статуту ООН усунення загрози миру, порушень миру чи акту агресії (ст. 2 вищеназваного Закону). До складу військового і цивільного персоналу, що надається Російською Федерацією для участі в передбаченій ст. 2 зазначеного Закону діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки, можуть включатися окремі військовослужбовці та військові формування Збройних Сил Російської Федерації (військові частини і підрозділи з відповідними озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і забезпечення), а також цивільні особи - окремі представники (або групи представників) федеральних органів виконавчої влади. Участь військового і цивільного персоналу в діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки може включати спостереження і контроль за дотриманням угод про припинення вогню та інших ворожих дій, роз'єднання конфліктуючих сторін, роззброєння і розформування їх підрозділів, виробництво інженерних та інших робіт, сприяння у вирішенні проблеми біженців, надання медичної, іншої гуманітарної допомоги, виконання міліцейських (поліцейських) та інших функцій щодо забезпечення безпеки населення і дотриманню прав людини, а також введення відповідно до Статуту ООН міжнародних примусових заходів. 7. Президент Російської Федерації, будучи Верховним Головнокомандувачем Збройними Силами Російської Федерації, в межах своєї компетенції видає укази про призов на військову службу, військові збори, а також про звільнення з військової служби громадян Російської Федерації, що проходять військову службу за призовом. Президент Російської Федерації своїм указом затверджує Положення про порядок проходження військової служби, видає інші укази, пов'язані з військовим обов'язком громадян, організацією проходження військової служби, наприклад: - Указ Президента Російської Федерації "Про першочергові заходи щодо реформування Збройних Сил і вдосконаленню їх структури" від 16 липня 1997 р. N 725с (визначено напрями військової реформи); - Указ Президента Російської Федерації "Питання проходження військової служби" від 16 вересня 1999 р. N 1237 (затверджено Положення про порядок проходження військової служби, яким визначено порядок укладання контракту про проходження військової служби, призначення та звільнення з військових посад, присвоєння військових звань, надання відпусток, звільнення з військової служби тощо). У межах своїх повноважень Верховний Головнокомандувач видає накази і директиви, обов'язкові для виконання Збройними Силами Російської Федерації, іншими військами, військовими формуваннями та органами, в яких законами передбачена військова служба. 8. Відповідно до ст. 6 Федерального закону "Про оборону" від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ Уряд Російської Федерації має здійснювати заходи щодо забезпечення оборони і несе в межах своїх повноважень відповідальність за стан і забезпечення Збройних Сил Російської Федерації, інших військ, військових формувань і органів; затверджує положення про військовий облік, призові на військову службу, підготовці громадян до військової служби і т.д. Реалізуючи зазначені повноваження, Уряд Російської Федерації прийняв: - Постанову "Про речове забезпечення у федеральних органах виконавчої влади, в яких федеральним законом передбачена військова служба, в мирний час" від 22 червня 2006 р. N 390; - Постанову "Про військових зборах і деякі питання забезпечення виконання військового обов'язку" від 29 травня 2006 р. N 333; - Постанову "Про затвердження Положення про призов на військову службу громадян Російської Федерації" від 11 листопада 2006 р. N 663; - Постанову "Про затвердження Положення про відбір громадян, які підлягають призову на військову службу, а також громадян, що надходять на військову службу за контрактом, для виконання спеціальних обов'язків військової служби" від 26 лютого 1999 р. N 222; - Постанову "Про затвердження Положення про призов на військову службу з мобілізації громадян, приписаних до військових частин (призначених у спеціальні формування) для проходження військової служби на військових посадах, передбачених штатами військового часу, або направлення їх для роботи на посадах цивільного персоналу Збройних Сил Російської Федерації, інших військ, військових формувань, органів і спеціальних формувань "від 19 жовтня 1998 р. N 1216; - Постанову "Про порядок переведення Збройних Сил Російської Федерації та інших військ Російської Федерації на добровільну систему комплектування військових частин, що залучаються для виконання завдань в умовах збройних конфліктів і для участі в бойових діях" від 27 липня 1996 р. N 903; - Постанову "Про порядок встановлення факту виконання військовослужбовцями та іншими особами завдань в умовах надзвичайного стану та при збройних конфліктах і надання їм додаткових гарантій і компенсацій" від 31 березня 1994 р. N 280 (з наступними змінами) та ін 9. У межах своїх повноважень міністр оборони Російської Федерації, керівники інших федеральних органів виконавчої влади, в яких законом передбачена військова служба, приймають нормативні правові акти з питань військового обов'язку, військової служби та статусу військовослужбовців. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 3. Правова основа військового обов'язку і військової служби" |
||
|