Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Е.А. Ісайчева. Коментар до Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу", 2006 - перейти до змісту підручника

Стаття 7. Відповідальність громадян та посадових осіб за порушення цього Закону

1. Залежно від характеру та тяжкості вчиненого правопорушення у сфері застосування коментованого Федерального закону громадяни можуть нести кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність.
2. КоАП РФ встановлює адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення в галузі військового обліку (гл. 21).
КК РФ передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від проходження військової та альтернативної цивільної служби (ст. 328).
Ухилення від призову на військову службу за відсутності законних підстав для звільнення від цієї служби карається карається штрафом в розмірі до двохсот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до вісімнадцяти місяців, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк до двох років.
Законними підставами для звільнення від військової служби є: вказане в ч. 3 ст. 59 Конституції Російської Федерації протиріччя між несенням військової служби і переконаннями або віросповіданням громадянина Російської Федерації; зазначені в коментованому Федеральному законі вік (для чоловіків - молодше 16 років і старше 60 років, для жінок - молодше 18 років і старше 50 років), непридатність або обмежена придатність до військової служби за станом здоров'я, проходження альтернативної цивільної служби та ін
За відсутності законних підстав для звільнення ухиленням від призову на військову службу (п. 1 коментарів статті) є неявка особи на призовну комісію в термін, зазначений у наказі військового комісара, без поважної причини. До поважних причин неявки до заклику в термін відносяться також обставини, перелічені у п. 2 коментарів статті.
Неможливість через захворювання або каліцтва громадянина, пов'язаних з втратою працездатності, з'явитися для призову в термін повинна бути офіційно засвідчена лікарем, так само, як і важкий стан здоров'я батька, матері, дружини, чоловіка, сина, дочки, рідного брата, рідної сестри, дідусі, бабусі чи усиновителя громадянина або участь у похороні зазначених осіб.
Перешкоди, що виникли внаслідок дії непереборної сили, наприклад, стихійного характеру (пожежа, повінь, обвал в горах, аварія на транспорті тощо), повинні бути офіційно підтверджені адміністрацією чи органом міліції по місцем проживання призовника.
Коментований Федеральний закон дає приблизний перелік поважних причин неявки до місця призову. Тому до поважних причин неявки можна віднести, крім того, затримання призовника органами влади (міліцією, прокуратурою та ін.), несвоєчасне, не з його вини, вручення йому повістки про явку, та обставина, що він в силу інших об'єктивних причин (наприклад, участі його в промислової полюванні, промислове рибальство, іншому відхожому промислі) не знав про призов на військову службу осіб його року народження, і т.п.
3. У п. 3 коментованої статті міститься загальна дефініція про відповідальність осіб, що сприяють своїми діями ухиленню громадян від виконання військового обов'язку або незаконного призову громадян на військову службу, а також перешкоджають виконанню громадянами військового обов'язку або не виконують обов'язки, встановлені законодавчими та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації.
4. КоАП РФ передбачає відповідальність:
- за неподання у військовий комісаріат чи в інший орган, здійснює військовий облік, списків громадян, які підлягають постановки на військовий облік (ст. 21.1);
- за несповіщення громадян про виклик їх по порядку військового комісаріату чи іншого органу, що здійснює військовий облік (ст. 21.2);
- за несвоєчасне подання відомостей про зміни складу постійно проживаючих громадян або громадян, перебувають більше трьох місяців в місці тимчасового перебування, що складаються або зобов'язаних перебувати на військовому обліку (ст. 21.3);
- за неповідомлення відомостей про громадян, які перебувають або зобов'язаних перебувати на військовому обліку (ст. 21.4) ;
- за невиконання громадянами обов'язків з військового обліку (ст. 21.5);
- за ухилення від медичного обстеження (ст. 21.6);
- за умисні псування або втрату документів військового обліку (ст. 21.7).
Справи про оскарження рішень про накладення адміністративного стягнення підвідомчі судам загальної юрисдикції в порядку, передбаченому ЦПК РФ.
5. Кримінальна відповідальність за зловживання посадовими повноваженнями передбачена ст. 285 КК РФ, відповідно до якої за використання своїх службових повноважень всупереч інтересам служби, якщо це діяння скоєно з корисливої або іншої особистої зацікавленості і спричинило істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави, посадові особи караються штрафом , або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, або арештом, або позбавленням волі.
Посадовими особами визнаються особи, які постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням здійснюють функції представника влади або виконують організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції в державних органах, органах місцевого самоврядування, державних і муніципальних установах, а також у Збройних Силах Російської Федерації, інших військах і військових формуваннях Російської Федерації (примітка 1 до п. 1 ст. 285 КК РФ).
Судова практика у справах про посадові злочини була узагальнена в постанові Пленуму Верховного Суду СРСР "Про судову практику у справах про зловживання владою або службовим становищем, перевищенні влади або службових повноважень, недбалості та посадовому підробленні" від 30 Березень 1990 Ця постанова широко використовується на практиці. В даний час воно не втратило сили.
Під використанням службових повноважень всупереч інтересам служби розуміються дії, які вчиняються посадовою особою в межах своєї компетенції, але за своїм змістом завідомо суперечать цілям і завданням, заради досягнення яких функціонує відповідний орган. Використання службових повноважень всупереч інтересам служби може відбуватися як шляхом активної поведінки, так і шляхом бездіяльності.
Кримінальна відповідальність може настати лише в тому випадку, якщо зловживання посадовими повноваженнями було скоєно особою з корисливої або іншої особистої зацікавленості. Мотив корисливої зацікавленості передбачає бажання незаконно отримати гроші, майно, матеріальні блага чи іншу майнову вигоду або бажання шляхом зловживання своїм посадовим становищем звільнитися від виплат матеріальних зобов'язань - відшкодування збитку, сплати боргу за рахунок організації, в якій особа займає посаду, або за рахунок обслуговуваних цієї організацією громадян.
Інша особиста зацікавленість може виражатися в прагненні отримати вигоду немайнового характеру, керуючись такими спонуканнями, як кар'єризм, протекціонізм, сімейність, бажання прикрасити дійсне становище речей, отримати взаємну послугу, заручитися підтримкою у вирішенні якогось питання , приховати свою некомпетентність і т.д. (П. 17 постанови Пленуму Верховного Суду СРСР від 30 березня 1990 р.). Інша особиста зацікавленість може бути викликана бажанням отримати вигоду для себе особисто або для іншої особи, у долі якого посадова особа була зацікавлена.
Суб'єктом розглядуваного злочину може бути, по-перше, лише державний службовець, по-друге, тільки той державний службовець, який є посадовою особою відповідно з приміткою 1 до ст. 285 КК РФ.
Поняття громадянського державного службовця дається в ст. 13 Федерального закону "Про державну цивільну службу". Цивільний службовець - громадянин Російської Федерації, який взяв на себе зобов'язання щодо проходження цивільної служби. Цивільний службовець здійснює професійну службову діяльність на посаді цивільної служби відповідно до акта про призначення на посаду і зі службовим контрактом і отримує грошове утримання за рахунок коштів федерального бюджету чи бюджету суб'єкта Російської Федерації.
Поняття державного службовця дається в ст. 3 Федерального закону "Про основи державної служби Російської Федерації", відповідно до якої державним службовцям є громадянин Російської Федерації, виконуючий обов'язки з державної посади за грошову винагороду, що виплачується за рахунок коштів федерального бюджету чи коштів бюджету суб'єкта Федерації.
Організаційно-розпорядчі функції здійснюють ті посадові особи, які керують трудовим колективом, здійснюють підбір і розстановку кадрів, організацію праці підлеглих, підтримання трудової дисципліни в державному органі, органі місцевого самоврядування, державному або муніципальному установі, в Збройних Силах Російської Федерації чи іншому військовому формуванні Російської Федерації.
У ст. 9 Федерального закону "Про державну цивільну службу" наведено класифікацію посад цивільної служби. Ознаками посадової особи відповідають посади цивільної служби, що відносяться до категорії "керівники", - посади керівників та заступників керівників державних органів та їх структурних підрозділів (далі також - підрозділ), посади керівників та заступників керівників територіальних органів федеральних органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів, посади керівників та заступників керівників представництв державних органів та їх структурних підрозділів, заміщуються на певний термін повноважень або без обмеження терміну повноважень.
Під адміністративно-господарськими обов'язками слід розуміти повноваження з управління або розпорядження державним майном, його зберігання, реалізації, щодо забезпечення контролю за цими операціями в державному органі або в органі місцевого самоврядування, у відповідних установах та у військових формуваннях.
Не є посадовими особами ті державні службовці, які виконують суто професійні або технічні обов'язки в державних і муніципальних органах. Але якщо ці особи, крім виконання своїх професійних обов'язків, наділені також функціями організаційно-розпорядчого чи адміністративно-господарського характеру, то вони несуть відповідальність як посадові особи. Така ситуація може мати місце, якщо, наприклад, лікар муніципальної лікарні, будучи залучений до роботи призовної комісії, шляхом зловживання наданими йому повноваженнями здійснює юридично значимі дії, тобто виносить висновок про непридатність або обмежену придатності громадянина до військової служби з тих чи інших захворювань, що може бути підставою надання відстрочки від призову або звільнення від виконання військового обов'язку в якій-небудь її формі.
6. Перевищення посадових повноважень тягне кримінальну відповідальність за вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі його повноважень і спричинили істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави (ст. 286 КК РФ).
Злочин, відповідальність за яке передбачена статтею коментарів, є особливим видом зловживання службової особи своїм службовим становищем. У п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду СРСР "Про судову практику у справах про зловживання владою або службовим становищем, перевищенні влади або службових повноважень, недбалості та посадовому підробленні" від 30 березня 1990, N 4 (з наступними змінами) сказано, що різниця між названими посадовими злочинами полягає в тому, що при зловживанні посадова особа незаконно, всупереч інтересам служби використовує надані йому повноваження, а при перевищенні посадових повноважень воно вчиняє дії, явно виходять за межі його службової компетенції.
Діями, явно виходять за межі повноважень посадової особи, з роз'яснення зазначеної вище постанови Пленуму Верховного Суду від 30 березня 1990 р., можуть бути: а) дії, що відносяться до повноважень іншої посадової особи, посадової особи іншого відомства або колективного органу; б) дії, які можуть бути вчинені цією посадовою особою, але за наявності певних обставин, наприклад за згодою вищого начальника, в) дії, які ніхто і ні за яких обставин не може вчинити (наприклад, застосування насильства до громадянинові, який прийшов на прийом до даного посадовій особі).
Ознака явного порушення означає очевидність, безперечність виходу скоєних дій за межі власних повноважень.
Суб'єктом вказаного злочину може бути лише посадова особа з числа державних службовців.
7. У ст. 290 КК РФ передбачена кримінальна відповідальність за одержання службовою особою особисто або через посередника хабара у вигляді грошей, цінних паперів, іншого майна чи вигод майнового характеру за дії (бездіяльність) на користь хабародавця або представляються їм осіб, якщо такі дії (бездіяльність) входять у службові повноваження посадової особи або воно в силу посадового становища може сприяти таким діям (бездіяльності), а так само за загальне заступництво чи потурання по службі, а також за незаконні дії (бездіяльність).
  КК РФ в поняття хабара включив як гроші, цінні папери, так і інші майнові вигоди. За змістом закону предметом хабара або комерційного підкупу поряд із грошима, цінними паперами та іншим майном можуть бути вигоди або послуги майнового характеру, що надаються безоплатно, але підлягають оплаті (надання туристичних путівок, ремонт квартири, будівництво дачі і т.п.). Під вигодами майнового характеру слід розуміти, зокрема, заниження вартості переданого майна, об'єктів, що приватизуються, зменшення орендних платежів, процентних ставок за користування банківськими позиками. Зазначені вигоди і послуги майнового характеру повинні отримати у вироку грошову оцінку (п. 9 постанови Пленуму Верховного суду Російської Федерації "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі" від 10 лютого 2000 р. N 6).
  ГК РФ в ст. 575 встановив заборону дарування державним службовцям, службовцям муніципальних установ і ряду інших осіб подарунків, сума яких перевищує п'ять мінімальних розмірів оплати праці. З цього можна зробити висновок, що п'ять мінімальних розмірів оплати праці - це та межа, яка відокремлює подарунок від хабара.
  Хабар виходить посадовою особою за виконання чи невиконання наданих дій на користь хабародавця чи іншої особи, яка представляє хабародавець, в тому числі членів його сім'ї. Дії, що здійснюються за хабар, можуть бути чотирьох видів: а) ці дії можуть входити в звичайні службові повноваження посадової особи, б) ці дії можуть не входити в безпосередні повноваження цієї посадової особи, але в силу свого авторитету, впливу особа, яка отримала хабар, може сприяти вчиненню дій або їх нездійснення на користь хабародавця або представленого ним особи; в) посадова особа за хабар може надавати загальне заступництво, наприклад, необгрунтовано, без будь-яких заслуг просувати хабародавця по службі, представляти його до премій, нагород і т.п .; г) за хабар службова особа може подавати потурання, тобто приховувати допущені хабародавцем помилки та упущення по службі.
  8. Кримінальна відповідальність за службове підроблення, тобто внесення службовою особою, а також державним службовцям або службовцем органу місцевого самоврядування, який не є службовою особою, в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей, а також внесення в зазначені документи виправлень, які деформують їх справжній зміст, якщо ці діяння скоєно з корисливої або іншої особистої зацікавленості, передбачена ст. 292 КК РФ.
  Суб'єктом вказаного злочину можуть бути будь-який державний службовець чи службовець органу місцевого самоврядування, як посадова особа, так і не посадова особа.
  Предметом злочину є офіційні документи, тобто письмові акти, що видаються органом державної влади та надають права або звільняють від обов'язків, що засвідчують певні факти, події, інші обставини, що мають юридичне значення. Такими документами слід вважати і офіційні реєстраційні книги, журнали, інші подібні документи (наприклад, Книгу записів актів громадянського стану).
  Спосіб вчинення службового підроблення може полягати у внесенні до відповідного офіційний документ завідомо неправдивих відомостей або у внесенні до них таких виправлень, які спотворюють їх справжній зміст. Це може бути виправлення прізвища, дати народження або смерті, зміна грошової суми і т.д.
  9. Якщо дії посадових та інших перерахованих вище осіб не були скоєні з корисливої або іншої особистої заінтересованості або не потягли істотного порушення прав та інтересів громадян, організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави, такі особи не підлягають кримінальній відповідальності, але їх дії можуть бути кваліфіковані як дисциплінарний проступок з призначенням відповідного стягнення згідно зі ст. 192 ТК РФ.
  За порушення трудової дисципліни адміністрація підприємства, установи, організації застосовує такі дисциплінарні стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) звільнення з відповідних підстав (ст. 192 ТК РФ).
  При накладення дисциплінарного стягнення повинні враховуватися тяжкість вчиненого проступку, обставини, за яких він зроблений, попередня робота і поведінка працівника.
  Підставою для застосування дисциплінарного стягнення є дисциплінарний проступок, під яким розуміється протиправне, винна невиконання або неналежне виконання працівником його трудових обов'язків. Протиправним вважається дія або бездіяльність, що порушує вимоги закону або підзаконних актів, що встановлюють трудові обов'язки працівника. Невиконання наказів і розпоряджень адміністрації, виданих з порушенням законодавства, судовою практикою не зізнається протиправним.
  Наступним обов'язковим елементом складу дисциплінарного проступку є вина працівника в будь-якій формі (умислу чи необережності).
  При застосуванні заходи стягнення адміністрацією при загальній дисциплінарної відповідальності повинні враховуватися ступінь тяжкості проступку, шкоду, заподіяну ним, обставини, за яких він зроблений, і загальна характеристика особи, яка вчинила дисциплінарний проступок. Причому зовсім не обов'язково зберігати послідовність стягнень, зазначених у ст. 192 ТК РФ. При цьому рішення про застосування стягнення належить адміністрації, яка може і не застосовувати його, хоча проступок і мав місце, а обмежитися усним зауваженням, бесідою і т.п.
  Порядок накладення дисциплінарних стягнень встановлено ст. 193 ТК РФ. До застосування дисциплінарного стягнення від працівника має бути затребувано письмове пояснення. Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу хвороби працівника або перебування його у відпустці. Стягнення не може бути застосоване пізніше шести місяців з дня вчинення проступку, а за результатами ревізії або перевірки фінансово-господарської діяльності - не пізніше двох років з дня його вчинення. У зазначені терміни не включається час провадження у кримінальній справі.
  За кожну провину може бути застосоване лише одне дисциплінарне стягнення. Наказ (розпорядження) або постанова про застосування дисциплінарного стягнення із зазначенням мотивів його застосування оголошується (повідомляється) працівникові, підданому стягненню, під розписку.
  10. Державні службовці несуть дисциплінарну відповідальність згідно з Федеральним законом "Про державну цивільну службу Російської Федерації".
  Згідно ст. 57 названого Федерального закону за вчинення дисциплінарного проступку, тобто за невиконання або неналежне виконання цивільним службовцям з його вини покладених на нього посадових обов'язків, представник наймача має право застосувати такі дисциплінарні стягнення:
  1) зауваження;
  2) догану;
  3) попередження про неповну посадову відповідність;
  4) звільнення від замещаемой посади цивільної служби;
  5) звільнення з цивільної служби з підстав, встановлених зазначеним Федеральним законом.
  До застосування дисциплінарного стягнення представник наймача повинен зажадати від цивільного службовця пояснення у письмовій формі. У разі відмови цивільного службовця дати таке пояснення складається відповідний акт. Відмова цивільного службовця від дачі пояснення в письмовій формі не є перешкодою для застосування дисциплінарного стягнення. Перед застосуванням дисциплінарного стягнення проводиться службова перевірка.
  При застосуванні дисциплінарного стягнення враховуються тяжкість вчиненого цивільним службовцям дисциплінарного проступку, ступінь його вини, обставини, за яких вчинено дисциплінарний проступок, і попередні результати виконання цивільним службовцем своїх посадових обов'язків.
  Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо після виявлення дисциплінарного проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи періоду тимчасової непрацездатності цивільного службовця, перебування його у відпустці, інших випадків відсутності його на службі з поважних причин, а також часу проведення службової перевірки.
  Дисциплінарне стягнення не може бути застосоване пізніше шести місяців з дня вчинення дисциплінарного проступку, а за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності або аудиторської перевірки - пізніше двох років з дня вчинення дисциплінарного проступку. У зазначені терміни не включається час провадження у кримінальній справі.
  Копія акту про застосування до громадянського службовцю дисциплінарного стягнення із зазначенням підстав його застосування вручається цивільному службовцю під розписку протягом п'яти днів з дня видання відповідного акта.
  Цивільний службовець має право оскаржити дисциплінарне стягнення у письмовій формі в комісію державного органу у службових спорах або до суду.
  Якщо протягом одного року з дня застосування дисциплінарного стягнення цивільний службовець не піддано новому дисциплінарному стягненню, він вважається не мав дисциплінарного стягнення.
  Представник наймача вправі зняти з цивільного службовця дисциплінарне стягнення до закінчення одного року з дня застосування дисциплінарного стягнення за власною ініціативою, за письмовою заявою цивільного службовця або за клопотанням його безпосереднього керівника.
  При звільненні цивільного службовця від замещаемой посади цивільної служби у зв'язку з дисциплінарним стягненням він включається до кадрового резерву для заміщення іншої посади цивільної служби на конкурсній основі.
  11. Цивільно-правова відповідальність посадових осіб за порушення коментованого Федерального закону може виникнути внаслідок заподіяння шкоди державними органами, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами. Така шкода може настати при призові на військову службу осіб, які не підлягають призову за станом здоров'я, які мають право на відстрочку, і т.д.
  У ст. 1069 ЦК РФ встановлено єдиний режим відповідальності за дії державних органів та органів місцевого самоврядування, незалежно від того, чи йде мова про видання правових актів чи про незаконні дії у галузі адміністративного управління. І в тому і в іншому випадку заподіяну шкоду відшкодовується не самим заподіювача безпосередньо, а за рахунок скарбниці Російської Федерації, скарбниці суб'єкта Російської Федерації чи скарбниці муніципального освіти.
  Від імені скарбниці, як це передбачено ст. 1071 ЦК РФ, виступають відповідні фінансові органи. Разом з тим, згідно з п. 3 ст. 125 ГК РФ у випадках, передбачених законом і іншими правовими актами, від імені Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації або муніципального утворення можуть виступати за їх дорученням інші органи, юридичні особи та громадяни. Отже, фінансові органи виступають завжди в силу закону, а інші органи, юридичні особи та громадяни - на підставі доручення, що міститься в нормативному акті, або укладеного з ними договору на представництво інтересів відповідного суб'єкта.
  Відповідальність настає за наявності вини в діях державних і муніципальних органів та їх посадових осіб.
  Відповідно до ст. 1069 ЦК України шкода відшкодовується за рахунок скарбниці Російської Федерації, скарбниці суб'єкта Російської Федерації чи скарбниці муніципального освіти. Особливості умов відповідальності за ст. 1069 ЦК РФ зажадають, очевидно, встановлення спеціального процесуального порядку розгляду відповідних вимог.
  ГК РФ, називаючи в ст. 1069 в якості підстави настання відповідальності за заподіяну шкоду незаконні дії (бездіяльність) державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, виділяє серед цих дій видання акта, який не відповідає закону чи іншому правовому акту. Тим самим розмежовується видання державними органами, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами актів ненормативного характеру (індивідуальні акти у галузі адміністративного управління) та видання нормативних актів. Для покладання майнової відповідальності за шкоду, заподіяну актами як ненормативного, так і нормативного характеру, необхідно, щоб відповідні акти були визнані недійсними. В силу ст. 13 ГК РФ ненормативний акт визнається недійсним рішенням суду (маються на увазі загальні та арбітражні суди).
  Визнання ненормативного акта недійсним і відшкодування заподіяної у зв'язку з його виданням шкоди проводиться в одному процесі. Нормативні акти, тобто акти, що встановлюють правові норми (правила поведінки), обов'язкові для невизначеного кола осіб і розраховані на неодноразове застосування, можуть визнаватися недійсними у випадках, передбачених законом. Такі акти частіше визнаються недійсними на вимогу прокурорів як у судовому, так і в адміністративному порядку (п. 2 ст. 22 Закону Російської Федерації "Про прокуратуру Російської Федерації" від 17 січня 1992 р. в редакції Федерального закону від 17 листопада 1995 р. N 168-ФЗ (з наступними змінами та доповненнями).
  Визнання актів не підлягають застосуванню у зв'язку з протиріччям їх Конституції Російської Федерації здійснюється і Конституційним судом Російської Федерації.
  ГК РФ надав Російської Федерації, суб'єкту Федерації і муніципального утворення право пред'явити регресний позов до винної посадової особи в розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлено законом (п. 1 ст. 1081).
  12. Відповідно до ст.ст. 138, 141 ТК РФ за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.
  Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві.
  Таким чином, трудове законодавство передбачає два види матеріальної відповідальності: обмежену і повну.
  При обмеженої матеріальної відповідальності працівник відшкодовує збиток в заздалегідь встановлених межах. Таким межею, як правило, є середній місячний заробіток (за умови, що сума шкоди перевищує її). Однак якщо сума збитку не більше цієї межі, стягненню підлягає лише сума збитку.
  При повну матеріальну відповідальність збитки підлягає відшкодуванню в повному обсязі без будь-яких обмежень.
  У ст. 141 ТК РФ не міститься переліку випадків заподіяння шкоди, за які настає матеріальна відповідальність у межах середнього місячного заробітку працівника. Тому вона повинна покладатися тоді, коли шкоди завдано організації за наявності всіх зазначених вище умов (прямий чи дійсну шкоду, вина, протиправність і причинний зв'язок між проступком працівника і матеріальним збитком), але за відсутності підстав для покладення матеріальної відповідальності в більш високому розмірі.
  Обмежена матеріальна відповідальність працівника в закріпленому у ст. 141 ТК РФ межі визначається виходячи із середнього місячного заробітку, одержуваного ним на день виявлення шкоди.
  До матеріальної відповідальності державні службовці залучаються згідно з трудовим законодавством. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 7. Відповідальність громадян і посадових осіб за порушення цього Закону"
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
      статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      відповідальності суб'єктів виборного процесу; використання ними цивільно-правових способів захисту честі, гідності, ділової репутації, тощо). Виборче ж законодавство, в тому числі муніципальне, інституту, аналогічного цивільно-правовому інституту емансипації, не передбачає. 3. Постійного або переважного проживання на певній території (для активного
  3. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
      стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
      статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  6. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
      відповідальності органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування за порушення законів. Спеціальні глави Федерального закону про загальні принципи організації місцевого самоврядування (і колишнього, і нового) регулюють питання відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Відповідальність органів місцевого самоврядування встановлено в муніципальному та
  7. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
      відповідально кримінальної справи або провадження про адміністративне правопорушення. Відповідно до Закону "Про прокуратуру Російської Федерації" альтернативою принесення протесту для прокурора є звернення до суду з вимогою про визнання незаконним правового акта місцевого самоврядування. Закон надає можливість прокурору на свій розсуд обирати процедуру, в рамках якої повинна бути
  8. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  9. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
© 2014-2022  yport.inf.ua