Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189


1. Об'єктивна сторона полягає в декількох самостійних формах: а) незаконному експорті сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, б) передачу особою, наділеним правом здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, іноземній організації або її представнику сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково -технічної інформації; в) незаконному виконанні цією особою робіт для іноземної організації або її представника; г) незаконному наданні послуг іноземної організації або її представнику, які свідомо для вказаної особи можуть бути використані при створенні озброєння і військової техніки і щодо яких встановлено експортний контроль (за відсутності ознак злочинів, передбачених ст. ст. 188, 275 КК РФ).
2. Предмет двох перших форм: сировина; матеріали; обладнання; технології; науково-технічна інформація, які повинні характеризуватися тим, що вони можуть бути використані при створенні озброєння і військової техніки або зброї масового ураження, засобів її доставки і щодо їх має бути встановлений експортний контроль.
3. Сировина являє собою речовини і матеріали природного походження, службовці основним компонентом при створенні озброєння і військової техніки або зброї масового ураження, засобів її доставки.
4. Матеріали об'єднують інші компоненти створюваного озброєння і військової техніки або зброї масового ураження, засобів її доставки.
5. Обладнання - це спеціально створені системи і пристосування, що дозволяють переробляти вихідні компоненти (сировина і матеріали) з використанням відповідних технологій в кінцевий продукт - озброєння і військову техніку або зброю масового ураження, засоби його доставки.
6. Під технологіями розуміють всю сукупність спеціальної інформації, яка потрібна для розробки, виробництва і використання (застосування) будь-якого виду озброєння і військової техніки або зброї масового ураження, засобів її доставки.
7. Науково-технічна інформація містить у собі матеріальні носії інформації (креслення, копії, дослідні зразки, схеми, діаграми, моделі, формули і т.д.) про будь-яких стадіях розробки, виробництва і використання озброєння і військової техніки або зброї масового ураження, засобів її доставки.
8. Озброєння та військова техніка включають в себе комплекси різних видів зброї і засобів забезпечення його бойового застосування, у тому числі коштів доставки, системи наведення, пуску, управління, а також інші спеціальні технічні засоби, призначені для оснащення збройних сил, боєприпаси та їх компоненти, запасні частини, прилади та комплектуючі вироби до приладів, навчальну зброю (макети, тренажери і імітатори різних видів озброєння і військової техніки), системи зв'язку і управління військами, озброєнням і військовою технікою та ін
9. Поняття зброї масового ураження включає: 1) ядерне; 2) хімічна; 3) бактеріологічне (біологічне), 4) токсинної зброї.
10. Засоби доставки зброї масового ураження являють собою ракети і безпілотні літальні апарати, здатні доставляти зброю масового ураження.
11. Експортний контроль - комплекс заходів, що забезпечують реалізацію встановленого законодавством РФ порядку здійснення зовнішньоекономічної діяльності щодо товарів, інформації, робіт, послуг, результатів інтелектуальної діяльності, які можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки, інших видів озброєння і військової техніки. Номенклатура підпадають під експортний контроль озброєнь, військової техніки та ін визначається списками і переліками, що встановлюються указами Президента РФ за поданням Уряду РФ.
12. Під експортом розуміються будь-які види вивезення сировини, матеріалів, обладнання, технологій та іншого з митної території РФ за кордон без зобов'язання про зворотне ввезення. Транзит та тимчасове вивезення за межі Російської Федерації не підпадають під поняття експорту.
Експорт незаконний, коли він здійснюється без ліцензії та в порушення порядку експортного контролю.
13. Під передачею сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації слід розуміти незаконні дії в будь-якій формі, результатом яких стало володіння вказаними предметами іноземною організацією або її представником.
14. Незаконне виконання робіт для іноземної організації або її представника являє собою, наприклад, вироблені в порушення встановленого законом порядку створення, дообладнання та модернізацію об'єктів, призначених для виробництва, розміщення, ремонту, експлуатації та бойового застосування і (або) знищення (утилізації) озброєння і військової техніки, і т.п.
15. Незаконне надання послуг іноземної організації або її представнику складається в незаконній підприємницькій діяльності у вигляді навчання, заходів з підвищення кваліфікації, практичної підготовки кадрів, консультування, перевірки роботи, ремонту, модернізації зазначених вище зброї, техніки, засобів їх доставки.
16. У діянні винного не повинні бути присутні ознаки злочинів, передбачених ст. ст. 188 і 275 КК РФ.
17. Злочин закінчено в момент вчинення будь-якого із зазначених діянь.
18. Суб'єктивна сторона характеризується тільки прямим умислом.
Дії винного, що кваліфікуються за ст. 189 КК РФ, не можуть бути спрямовані на шкоду зовнішньої безпеки Росії; в іншому випадку особа притягується до відповідальності за державну зраду за ст. 275 КК РФ.
19. Суб'єкт - особа, наділена правом здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, тобто керівник юридичної особи, створеної відповідно до законодавства РФ і має постійне місце знаходження на території Росії, а також фізична особа, яка має постійне місце проживання на території Росії і зареєстроване на її території в якості індивідуального підприємця.
20. У ч. 2 ст. 189 КК РФ передбачений кваліфікуючу ознаку - вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою.
21. У ч. 3 коментованої статті міститься кваліфікуючу ознаку діянь, передбачених ч. 1 статті, - організована група і самостійний склад - всі описані в ч. 1 діяння, якщо вони вчинені щодо предметів, робіт або послуг, які можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки та щодо яких встановлено експортний контроль.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189 "
  1. Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189
    189 КК РФ, якщо в них відсутні ознаки злочинів, передбачених ст. ст. 188 і 275 КК РФ. Якщо незаконний експорт або передача контрольованих товарів і технологій здійснюються крім чи з приховуванням від митного контролю, або з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації, або сполучені з недекларування або недостовірним декларуванням, особа підлягає
  2. 4. Кваліфікація злочинів при конкуренції та колізії норм
    статтями або частинами статті цього Кодексу, за жоден з яких особа не була засуджена "(виділено нами. - Авт.). Звідси випливає, що якщо особа виконала простий , а потім кваліфікований склад, то вчинене утворює реальну сукупність і має кваліфікуватися по двох частинах відповідної статті. Так, якщо в діянні особи міститься простий і кваліфікований склади крадіжки, то діяння
  3. Використана література
    стаття була введена внаслідок приєднання СРСР до Міжнародної Женевської конвенції від 12 вересня 1923 "Про боротьбу з розповсюдженням і торгівлею порнографічними виданнями". * (373) Див: Відомості Верховної Ради УРСР. 1972. N 51. Ст . 1207; 1987. N 27. Ст. 961; 1974. N 29. Ст. 782; 1974. N 29. Ст. 782; 1986. N 32. Ст. 904; 1988. N 14. Ст. 2664. * ( 374) Див там же. 1991. N 44. Ст. 1430.
  4. 3. Військові злочини
    статтях 67.1 і 67.2 розуміються будь-який живий організм, в тому числі мікроорганізм, вірус або інший біологічний агент, а також будь-яка речовина, вироблене живим організмом або отримане методом генної інженерії, або будь-яке його похідне, а одно засоби їх доставки, створені з метою викликати загибель, захворювання чи інше неповноцінне функціонування людського або іншої живої
  5. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    експорту. З метою захисту інтересів вітчизняних товаровиробників у сфері АПК та забезпечення продовольчої безпеки РФ на федеральному і регіональному рівнях здійснюються тарифне і нетарифне регулювання експортно-імпортних операцій. При необхідності відповідно до міжнародних правил і федеральними законами Урядом РФ можуть вводитися квоти на закупівлю окремих
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  7. 1. Поняття і основні різновиди інвестиційних угод
    незаконно. Таким чином, виникає юридично тупикова ситуація. У кожному разі незатвердження Угоди спричинить звинувачення держави в невиконанні прийнятих на себе зобов'язань, судові позови про відшкодування збитків і, напевно , великі фінансові втрати »[257]. Очевидно, що дане положення Закону про УРП вимагає перегляду. Аналізуючи правову
  8. Коментар до статті 14.20
    статтями). 10. См . примітка до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, розглядаються посадовими особами Мінекономрозвитку Росії та його територіальних органів - згідно з ч. 2 ст. 23.9 КоАП (див. коментар до зазначеної
  9. Коментар до статті 16.3
    189 КК в ред. Федерального закону від 7 травня 2002 р. N 50-ФЗ). 6. Про процесуальні особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів , см. п. 5 коментарю до ст. 16.2. 7. При призначенні в розглянутих випадках адміністративного штрафу, який застосовується до фізичної особи в якості основного адміністративного покарання, в розмірі, що не
  10. 3. пpеступлений пpотив здоpовья населення, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних, сильнодіючих або отруйних речовин
    статтями про пpеступлений пpотив власності і як пpіготовленіе до незаконного виготовлення цих сpедств або речовин. Суб'єктивна стоpона пpеступлений хаpактеpизуется тільки пpямая умислом. Питання про змісті мети, з якою діє винна особа при вчиненні цього злочину, в літературі є спірним. Розкриваючи в примітці 1 до ст. 158 КК поняття "розкрадання", законодавець не тільки