Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 216. Державне управління охороною праці |
||
Державне управління охороною праці здійснюється на федеральному рівні, на рівні суб'єктів РФ у межах їх повноважень та органами місцевого самоврядування в порядку і на умовах, визначених федеральними законами суб'єктів РФ. 2. Уряд РФ, будучи органом державної влади, здійснює виконавчу владу Російської Федерації, регулює відносини в соціально-економічній сфері, а значить, і в галузі охорони праці; вживає заходів щодо забезпечення умов для реалізації трудових прав громадян; керує роботою федеральних органів виконавчої влади та контролює їх діяльність; затверджує положення про федеральних органах виконавчої влади та ін (ст. ст. 12, 13, 16 Закону про Уряд РФ). 3. Федеральним органом виконавчої влади, який за завданням Уряду РФ здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері умов і охорони праці, є Мінздоровсоцрозвитку Росії. Здійснюючи зазначені функції, Мінздоровсоцрозвитку Росії стверджує: міжгалузеві правила та типові інструкції з охорони праці; перелік документації і матеріалів, наданих на державну експертизу умов праці (залежно від об'єкта експертизи); порядок навчання з охорони праці та перевірки знання вимог охорони праці працівників організацій, в т.ч. керівників організації, а також роботодавців - індивідуальних підприємців; норми і умови безкоштовної видачі працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, молока або інших рівноцінних харчових продуктів, а також порядок здійснення компенсаційної виплати у розмірі, еквівалентному вартості молока або інших рівноцінних харчових продуктів; перелік виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування у зв'язку з особливо шкідливими умовами праці; перелік запобіжних заходів зі скорочення виробничого травматизму та професійних захворювань працівників, проведення яких частково фінансується за рахунок страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; критерії визначення ступеня втрати професійної працездатності в результаті нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, форма програми реабілітації потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; методичні рекомендації з розробки державних нормативних вимог охорони праці та ін (п. п. 5.2.65 - 5.2.83 Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 321 / / СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2898). 4. Інші федеральні органи виконавчої влади вирішують питання управління охороною праці відповідно до їх компетенції, закріпленої в положеннях про ці органи або в інших нормативних правових актах. Так, виходячи зі змісту ч. 2 ст. 100 ТК, особливості робочого часу і часу відпочинку працівників транспорту, зв'язку та ін, мають особливий характер роботи, у порядку, визначеному Урядом РФ, встановлюються відповідними федеральними органами виконавчої влади за погодженням з Мінздоровсоцрозвитку Росії (див. Постанова Уряду РФ від 10 грудня 2002 р. N 877 / / СЗ РФ. 2002. N 50. Ст. 4952). 5. Значна роль у механізмі державного управління охороною праці належить федеральним органам виконавчої влади, що виконує функції нагляду та контролю за дотриманням роботодавцями державних нормативних вимог охорони праці. При цьому зазначені органи не тільки виявляють випадки порушення вимог охорони праці і причини їх виникнення, а й припиняють факти подібних порушень, а також застосовують заходи обмежувального, попереджувального і профілактичного характеру, спрямовані на недопущення та (або) ліквідацію наслідків порушень юридичними особами та громадянами державних вимог охорони праці. Здійснюючи окремі функції нормативного правового регулювання, спеціальні дозвільні, наглядові та контрольні функції в галузі охорони праці, зазначені органи зобов'язані погоджувати й координувати свою діяльність з федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з нормативно-правового регулювання у сфері праці (ч. 3 ст. 216). 6. Державне управління охороною праці на територіях суб'єктів РФ федеральними органами виконавчої влади полягає в тому, що ці органи відповідно до їх компетенції видають обов'язкові для виконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами та громадянами обов'язкові правила поведінки в галузі охорони праці або здійснюють контроль і нагляд за виконанням ними державних вимог охорони праці, а також здійснюють координаційно-рекомендаційну діяльність з охорони праці. Повноваження органів виконавчої влади суб'єктів РФ у сфері управління охороною праці встановлюються нормативними правовими актами регіонального рівня. (Див., наприклад, Закон м. Москви від 12 березня 2008 р. N 11 "Про охорону праці в місті Москві" (Вісник Мера і Уряду Москви. 2008. N 18.) Взаємодія федеральних органів виконавчої влади з регіональними органами виконавчої влади з питань управління охороною праці має, як правило, координаційно-рекомендаційний характер. 7. Згідно ст. 132 (ч. 2) Конституції РФ органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів. Виходячи з цього загального правила, Федеральний закон від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ доповнив ч. 4 ст. 216 становищем про те, що окремі повноваження з державного управління охороною праці можуть бути передані органам місцевого самоврядування в порядку і на умовах, що визначаються федеральними законами і законами суб'єктів РФ. На практиці такі питання зазвичай вирішуються законодавством суб'єктів РФ . Наприклад, відповідно до ст. 9 Закону Московської області від 17 жовтня 2001 р. N 20/48 "Про охорону праці в Московській області" (Вісник Московської обласної Думи. 2001. N 11) органи місцевого самоврядування Московської області забезпечують реалізацію основних напрямків державної політики у сфері охорони праці на території муніципальних утворень Московської області в межах своїх повноважень, а також повноважень, переданих їм органами державної влади Московської області, і мають право: створювати і організовувати роботу координаційних рад муніципальних утворень по охорони праці; розробляти і здійснювати заходи, що сприяють економічній зацікавленості роботодавців у забезпеченні безпечних умов праці; координувати роботу служб охорони праці організацій; брати участь у проведенні моніторингу дотримання вимог охорони праці в організаціях, причин нещасних випадків на виробництві та випадків професійних захворювань; брати участь у розслідуванні групових нещасних випадків на виробництві, важких нещасних випадків на виробництві, нещасних випадків на виробництві зі смертельним результатом; доводити інформацію про затвердження нормативних правових актів, що містять вимоги охорони праці, що діють на території Московської області, до організацій; брати участь у проведенні моніторингу обов'язкових попередніх і періодичних медичних оглядів, атестації робочих місць за умовами праці та сертифікації робіт з охорони праці в організаціях; розглядати звернення, в т.ч. звернення роботодавців та працівників організацій з питань умов праці; представляти інформацію з питань забезпечення умов і охорони праці на території муніципального освіти в центральний виконавчий орган державної влади Московської області в галузі охорони праці; забезпечувати при видачі дозволів і ліцензій на окремі види діяльності дотримання вимог, визначених нормативними правовими актами, що містять вимоги з охорони праці; здійснювати в установленому порядку перевірки з дотримання вимог охорони праці; запитувати документи та інформацію, необхідні для виконання покладених на них завдань; запитувати пояснення від осіб, які допустили порушення нормативних правових актів з охорони праці; видавати керівникам організацій пропозиції щодо усунення виявлених порушень вимог охорони праці, що діють на території Московської області, за формою, встановленою центральним виконавчим органом державної влади Московської області в галузі охорони праці. Контроль за реалізацією переданих органам місцевого самоврядування повноважень з управління охороною праці здійснюється органами державної влади, що передали їм ці повноваження. 8. З метою державного управління охороною праці Федеральним законом від 22 липня 2008 р. N 157-ФЗ додатково передбачено, що Уряд РФ, уповноважені федеральні органи виконавчої влади виконують такі функції: забезпечують розробку нормативних правових актів, що визначають основи державного управління охороною праці; розробляють федеральні цільові програми поліпшення умов і охорони праці і забезпечують контроль за їх виконанням; встановлюють порядок організації та проведення навчання з охорони праці працівників, в т.ч. керівників організацій, а також роботодавців - індивідуальних підприємців, перевірки знання ними вимог охорони праці, а також порядок організації та проведення навчання наданню першої допомоги потерпілим на виробництві, інструктажу з охорони праці, стажування на робочому місці; встановлюють порядок здійснення державної експертизи умов праці, порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядок підтвердження відповідності організації робіт з охорони праці державним нормативним вимогам охорони праці та здійснюють інші повноваження. Крім цього названі органи виконують інші повноваження у сфері державного управління охороною праці відповідно до федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації (ч. 5 ст. 216 ТК). Названим Законом передбачено також, що органи виконавчої влади суб'єктів РФ в області охорони праці: забезпечують реалізацію на території суб'єкта РФ державної політики в галузі охорони праці і федеральних цільових програм поліпшення умов і охорони праці; розробляють і затверджують територіальні цільові програми поліпшення умов і охорони праці і забезпечують контроль за їх виконанням; здійснюють на території суб'єкта РФ в установленому порядку державну експертизу умов праці, організовують проведення атестації робочих місць за умовами праці та проведення підтвердження відповідності організації робіт з охорони праці державним нормативним вимогам охорони праці та ін; виконують інші повноваження у сфері державного управління охороною праці, не віднесені до повноважень федеральних органів виконавчої влади , відповідно до законів і іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ (ч. 6 ст. 216 ТК). 9. Під уповноваженими федеральними органами виконавчої влади можуть розумітися федеральні органи виконавчої влади, за якими законодавчими та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації закріплюються різні функції щодо здійснення окремих повноважень (п. 4 ст. 133 Федерального закону від 23 липня 2008 р. N 160-ФЗ / / СЗ РФ. 2008. N 30 (ч. II). Ст. 3616). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 216. Державне управління охороною праці" |
||
|