Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.9. Порушення вимог щодо охорони надр і гідромінеральних ресурсів


Порушення вимог щодо охорони надр і гідромінеральних ресурсів, яке може викликати забруднення надр і гідромінеральних ресурсів або привести родовище корисних копалин і гідромінеральних ресурсів у стан, непридатний для розробки, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8.9. Порушення вимог щодо охорони надр і гідромінеральних ресурсів "
  1. § 1. Звернення громадян
    порушенням (ст. 42). Названим прав відповідає обов'язок кожного зберігати природу і навколишнє середовище, дбайливо ставитися до природних багатств (ст. 58). Можливості захисту екологічних прав доцільно розглядати, головним чином, стосовно до вузлових проблем і стадіях охорони навколишнього середовища - прийняттю екологічно значимих рішень, контролю за їх здійсненням, за
  2. § 2. Адміністративна відповідальність
    порушень; адміністративні стягнення; ефективність адміністративної відповідальності в галузі охорони навколишнього середовища.) Згідно КпАП РРФСР адміністративним проступком визнається посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, за
  3. 3. Застава
    порушень з боку третіх осіб і в цьому відношенні схоже з правом власності ". У своїх міркуваннях автори спираються на ст. 316 ЦК Республіки Казахстан (у російському ГК - ст. 347), що наділяє заставодержателя правом витребувати вибув з володіння його самого або заставодавця (боржника) предмет застави у особи, володіння якого цим предметом незаконно. --- ---
  4. Стаття 247. Порушення правил поводження екологічно небезпечних речовин і відходів Коментар до статті 247
    порушенням встановлених правил, якщо ці діяння створили загрозу заподіяння істотної шкоди здоров'ю людини або навколишньому середовищу. Виходячи зі змісту норм чинного законодавства загальне визначення небезпечних відходів можна сформулювати так: це відходи, що містять шкідливі для здоров'я людини і навколишнього середовища речовини, що володіють токсичністю, пожежною небезпекою, високою
  5. Тема 4.2 . Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства, установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  6. 11.1. Загальні положення
    порушенням. Водночас Конституція РФ (ст. 58) встановлює й обов'язок кожного зберігати природу і навколишнє природне середовище, дбайливо ставитися до природних багатств. Конституційні основи екологічного права отримують подальший розвиток і закріплення у федеральних законах, в тому числі в Законі РРФСР «Про охорону навколишнього природного середовища» *, Федеральному законі «Про екологічну
  7. 11.2. Екологічні вимоги при здійсненні окремих видів діяльності
    порушення приймання об'єктів. Юридичні особи та інші учасники господарської діяльності зобов'язані дотримуватися екологічних вимог і в процесі експлуатації підприємств та інших об'єктів. Викид і скидання шкідливих речовин, поховання відходів допускаються тільки на основі спеціального дозволу, в якому встановлюються нормативи гранично допустимих викидів і скидів шкідливих речовин та інші
  8. Коментар до статті 8.7
    порушення, що виражається в отруєнні, забрудненні, псування або знищення родючого шару грунту внаслідок порушення правил поводження з добривами, стимуляторами росту рослин, отрутохімікатами й іншими небезпечними хімічними чи біологічними речовинами при їх зберіганні, використанні і транспортуванні, які спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або навколишньому середовищу, є правовим
  9. § 4. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього середовища, екології, природокористування, землекористування та надрокористування
    порушення положень законодавства; 5) контроль за використанням та охороною надр при видобутку загальнопоширених корисних копалин, а також при будівництві підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. У сфері земельних відносин до повноважень органів місцевого самоврядування належать вилучення , у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок для муніципальних потреб,
  10. § 1. Підряд
    порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником. Підрядник, який привернув до виконання договору підряду субпідрядника у разі, якщо законом або договором на нього було покладено обов'язок особисто виконати роботу, несе перед замовником відповідальність за збитки, завдані участю субпідрядника у виконанні договору. Підрядник несе також відповідальність за