Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.51. Органи, уповноважені в області державного регулювання тарифів


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1 . Органи, уповноважені в області державного регулювання тарифів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 10 (у частині адміністративних правопорушень, скоєних організаціями, що здійснюють регульовані види діяльності) статті 9.16, статтею 14.6, частиною 5 статті 19.5 і статтею 19.7.1 цього Кодексу .
(частина 1 в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 239-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати державне регулювання тарифів, його заступники;
2) керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади , уповноваженого здійснювати державне регулювання тарифів, їх заступники;
3) керівники органів, уповноважених здійснювати державне регулювання тарифів в суб'єктах Російської Федерації, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.51. Органи, уповноважені в галузі державного регулювання тарифів "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  2. 6. Порядок укладення та форма договорів найму житлових приміщень
    Чинне законодавство містить принципові відмінності в порядку укладання кожного з двох типів договорів житлового найму. Водночас вимоги до форми договорів для того й іншого єдині. Це і дало можливість присвятити обом типам договорів одну і ту ж ст. 674 ГК. Вона обмежується вказівкою на те, що договори найму житлового приміщення укладаються в письмовій формі. Якщо врахувати,
  3. 2. Система законодавства, що регулює договір перевезення
    Як зазначалося раніше, до Цивільного кодексу РФ були включені лише основні, принципові положення, що регулюють договір перевезення, які являють собою правила, застосовні в рівній мірі до відносин, пов'язаних з перевезенням вантажів, пасажирів і багажу різними видами транспорту. У цьому сенсі положення про договір перевезення, зосереджені в гл. 40 ГК, являють собою якийсь звід
  4. Стаття 251. Подача заяви про оскарження нормативних правових актів
    1. Оспорювання нормативного правового акта (твердження про його незаконність) в судовому порядку можливо двома способами: 1) відмова суду від застосування нормативного правового акта при розгляді конкретного спору про право між сторонами; 2) визнання нормативного правового акта нечинним. При першому способі перевірка законності нормативного правового акта відбувається в рамках дозволу
  5. Тема 5.2. Трудові правовідносини
    Поняття трудового правовідносини Трудове право регулює трудові відносини. У недалекому минулому вони були трудовими відносинами тільки робітників і службовців, оскільки їх праця базувався на державній власності, яка практично була єдиною формою власності. Кооперативно-колгоспна власність, закріплена Конституцією 1977 р., дуже близько примикала до
  6. 28.1. Сутність митної політики та митної справи
    Після проголошення незалежності України, проведення демократичних і економічних ринкових реформ зникла державна монополія зовнішньої торгівлі. У результаті держава та її органи не вправі керувати зовнішньоторговельними відносинами, а можуть лише здійснювати їх регулювання за допомогою методів, визначених нормативно-правовими актами. Основні питання державного регулювання
  7. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    Торгівля - галузь господарської діяльності, призначенням якої є забезпечення процесу переміщення товарів зі сфери виробництва в сферу споживання. Під фінансовими (фр. finance від СР-лат. Fmancia - дохід) відносинами слід розуміти суспільні відносини у сферах акумуляції та перерозподілу грошових коштів. За допомогою фінансової діяльності забезпечуються
  8. Використана література
    * (1) Див: Волженкін Б.В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А.І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д., Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
  9. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 2 статті 28.3 буде доповнена
  10. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    Принципи виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в