Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 27.4. Протокол про адміністративне затримання


1. Про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються дата і місце його складання, посада, прізвище та ініціали особи, яка склала протокол, відомості про затриманого особі, час, місце і мотиви затримання.
2. Протокол про адміністративне затримання підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим особою. У разі, якщо затримана особа відмовляється підписати протокол, в протоколі про адміністративне затримання робиться відповідний запис. Копія протоколу про адміністративне затримання вручається затриманому особі на її прохання.
(В ред. Федерального закону від 08.12.2003 N 161-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 27.4. Протокол про адміністративне затримання"
  1. Стаття 292. Службове підроблення Коментар до статті 292
    Основний об'єкт злочину - нормальна діяльність публічного апарату влади і управління у сфері поводження з офіційними документами. В якості додаткового об'єкта злочину, передбаченого ч. 2 ст. 292 КК РФ, виступають конституційні права людини і громадянина, що охороняються законом економічні та інші інтереси громадян, організацій і держави. Предметом злочину
  2. Стаття 303. Фальсифікація доказів Коментар до статті 303
    Фальсифікація доказів у цивільній справі особою, бере участі у справі, або його представником (ч. ч. 1, 3 ст. 303 КК РФ) Основним об'єктом злочину виступають нормальна діяльність суду , інтереси правосуддя. В якості додаткового об'єкта можуть бути інтереси особистості, інтереси юридичних осіб. Суспільна небезпека злочину полягає в тому, що фальсифікація
  3. Стаття 343. Порушення правил несення служби з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки Коментар до статті 343
    Об'єкт злочину - встановлений порядок несення служби з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Відповідно до Федерального закону від 6 лютого 1997 р. N 27-ФЗ "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації входять до системи Міністерства внутрішніх справ Російської
  4. Стаття 12 . Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  5. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  6. Стаття 14. Затримання
    Коментар до статті 14 січня. Право кожного на свободу та особисту недоторканність закріплено в ч. 1 ст. 22 Конституції РФ. У цій же статті Закону закріплено заборону затримання особи на термін більше 48 годин без судового рішення. --- КонсультантПлюс: примітка. Монографія А.П. Рижакова "Затримання за підозрою у вчиненні злочину"
  7. Стаття 27. Основні обов'язки співробітника поліції
    Коментар до статті 27 січня. Співробітник поліції вживає заходів до припинення правопорушень незалежно від території їх вчинення. Однією з таких заходів визнається складання протоколу про адміністративне правопорушення. --- Див: Постанова Федерального арбітражного суду Центрального округу від 20 квітня 2000 р. N А23- 22/14-2000-А. 2.
  8. Стаття 82. Режим у виправних установах і його основні вимоги
    Коментар до статті 82 1. Загальне визначення поняття режиму було приведено у ст. 9 ДВК РФ. У ч. 2 цієї статті режим визначається як встановлений порядок виконання та відбування покарання. У розглянутій нормі поняття режиму конкретизується стосовно до поняття режиму у виправних установах, де виповнюється і відбуває покарання у вигляді позбавлення волі. Сутність конкретизації
  9. Терміни затримання
    . Строк адміністративного затримання не повинен перевищувати три години, за винятком випадків (ст. 27.5 КоАП), коли особа, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, може бути піддано адміністративному затримання на термін не більше 48 годин: - при необхідності встановлення особи або для з'ясування обставин правопорушення при посяганні на
  10. Примітки
    1 Вилученими з цивільного обороту вважаються об'єкти, які не можуть бути предметом угод та іншим чином переходити від однієї особи до іншої в рамках цивільно-правових відносин. Ці об'єкти повинні бути прямо вказані в законі. Зокрема, на підставі ст. 2 Федерального закону від 08.01.1998 № 3-ФЗ «Про наркотичні засоби і психотропні речовини» Уряд РФ у складі Переліку