загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 284. Втрата документів, що містять державну таємницю Коментар до статті 284

Об'єкт втрати документів, що містять державну таємницю, ідентичний об'єкту розголошення відомостей, що становлять державну таємницю (див. коментар до ст. 283 КК РФ).
Предметом злочину виступають документи, що містять державну таємницю, і предмети, відомості про які становлять державну таємницю.
Поняття документа визначено Федеральним законом від 29 грудня 1994 р. N 77-ФЗ "Про обов'язковий примірник документів" (1). Їм визнається матеріальний носій із зафіксованою на ньому інформацією у вигляді тексту, звукозапису (фонограми), зображення або їх поєднання, призначений для передачі в часі і просторі з метою громадського використання та зберігання. Зазначений Закон розрізняє кілька видів документів, у тому числі: видання (текстові, нотні, картографічні, образотворчі видання); офіційні документи; аудіовізуальна продукція; електронні видання; неопубліковані документи; патентні документи. Кожен із зазначених видів документів, якщо він містить відомості, що становлять державну таємницю, може стати предметом аналізованого злочину.
--------------------------------
(1) СЗ РФ. 1995. N 1. Ст. 1.
Предметами, відомості про які становлять державну таємницю, слід визнавати різні об'єкти, інформацію про наявність яких держава вважає за необхідне засекретити. Це можуть бути певні матеріали, зразки техніки, озброєння, палива і т.д.
З об'єктивної сторони аналізоване злочин полягає в діянні, що полягає у порушенні правил поводження з документами та предметами, що становлять державну таємницю, яке спричинило за собою їх втрату, і що знаходиться в причинному зв'язку з ним настанням тяжких наслідків.
Диспозиція статті бланкетная, у зв'язку з чим при кваліфікації злочину необхідно звертатися до нормативних документів, що визначає порядок поводження з предметами, що містять відомості, що становлять державну таємницю. Так, наприклад, затверджене Наказом Генерального прокурора РФ від 10 червня 1998 р. N 33 Положення про роботу з секретними матеріалами, документами, справами встановлює такі правила поводження з документами: забороняється використовувати секретні відомості в несекретной службовому листуванні; вести переговори по секретних питань по незахищених лініях зв'язку; знімати копії з секретних документів без письмового дозволу Першого відділу; виконувати секретні роботи вдома; друкувати документи закритого характеру на незахищеному комп'ютері; перевозити секретні документи, матеріали та справи в громадському транспорті; мати при собі секретні документи в шляху проходження у службове відрядження ; передавати один і той же текст телеграми у відкритому і зашифрованому вигляді; знімати копії з секретних документів і робити які-небудь записи про зміст на неврахованих аркушах паперу і т.д.
Порушення правил може виражатися як у формі активних дій, так і у формі бездіяльності. Правоприменитель зобов'язаний точно вказати, який пункт (статтю) якого нормативного акту порушив винний.
Обов'язковими наслідками діянь винного виступають втрата документів чи предметів і настання тяжких наслідків. Видається, що це два обов'язкових, взаємозалежних, наступних одне за іншим і знаходяться в причинному зв'язку з поведінкою винного наслідки. Порушення правил поводження з документами, що спричинило тільки їх втрату, не утворює злочину, так само як настання тяжких наслідків у результаті порушення правил поводження з документами, при якому вони не втрачаються (наприклад, не може кваліфікуватися за ст. 284 КК РФ втрата документа, який через кілька днів був розсекречений; або порушення правил роботи з документом, при якому містяться в ньому відомості стали відомі третім особам, спричинили зрив важливого державного заходу, але сам документ при цьому не був втрачений).
Втрата документа являє собою як вихід документа з володіння суб'єкта крім його волі (документ був зронив на вулиці, залишений у неналежному місці і т.п.), так і зникнення документа або предмета з волі винного ( наприклад, його необережне знищення). Ознака втрати документа слід встановлювати незалежно від того, на який термін вийшов з володіння документ або предмет, який містить в собі відомості державної важливості; за наявності інших ознак складу навіть короткострокове відсутність документа можна розглядати в якості злочину.
Тяжкі наслідки втрати документа - оцінний ознака, що встановлюється в кожному конкретному випадку з урахуванням всіх обставин справи: зміст відомостей, їх значущість, характеристика адресата і т.д. В якості тяжких наслідків можна розглядати зрив державних заходів, згортання науково-технічних розробок, провал агентурної розвідувальної мережі і т.д.
Між діянням винного і наслідками необхідно встановити безпосередній причинний зв'язок. Якщо особою порушені правила поводження з документом, документ втрачений, настали тяжкі наслідки, але: а) втрата документів викликана не фактом порушення правил, а іншими обставинами (наприклад, документ викрадений разом з неопечатаних сейфом) або б) тяжкі наслідки настали не в результаті втрати документа (наприклад, міститься в документі інформація була розголошена іншою особою), то склад злочину відсутній. Склад злочину матеріальний. Діяння закінчено з моменту настання тяжких наслідків.
Суб'єктивна сторона втрати документів, що містять державну таємницю, характеризується необережною формою вини. При скоєнні злочину з легковажності винний, порушуючи правила поводження з документами, що містять державну таємницю, передбачає можливість їх втрати і настання тяжких наслідків, але самовпевнено розраховує на їх запобігання. При скоєнні злочину за недбалості винний не передбачає можливості втрати документів, хоча повинен був і міг її передбачити.
Слід звернути увагу, що у зміст суб'єктивної сторони аналізованого злочину необхідно включати також усвідомлення винним факту порушення спеціальних правил. Видається, що будь-яка особа, яка має доступ до державної таємниці, завжди усвідомлює, чи знаходяться його дії в рамках існуючих правил або ж являють собою їх порушення. Неусвідомлене порушення правил поводження з документами, що спричинило їх необережну втрату і настання тяжких наслідків, не може кваліфікуватися за ст. 284 КК РФ (така ситуація, наприклад, можлива, якщо особа не усвідомлює, що його робота з секретними документами записується на відеоплівку сторонніми особами).
Усвідомлене порушення суб'єктом правил поводження з документами і свідомо-вольове (умисне) ставлення до настали наслідків виключають можливість кваліфікації вчиненого за ст. 284 КК РФ. Наприклад, умисне пошкодження, знищення документа, при якому суб'єкт бажає настання тяжких наслідків, може отримати правову оцінку за ст. 275 або ст. 286 КК РФ.
Суб'єкт злочину спеціальний - фізична осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, яке має допуск до державної таємниці (див. коментар до ст. 283 КК РФ).
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 284. Втрата документів, що містять державну таємницю Коментар до статті 284 "
  1. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    втратило чинність у зв'язку з виданням Постанови Уряду РФ від 28.08.1997 N 1108 "Про затвердження Правил надання послуг телеграфного зв'язку". -------------------------------- Див: Відомості Верховної Ради Федерації. 1994. N 2. Ст. 96. ЦК містить кілька посилань до різного роду правилам без конкретизації того, хто саме повинен їх затверджувати, обмежившись вказівкою
  2. 4. Зміст і виконання договору банківського вкладу
    стаття знову ж, як звичайно в таких ситуаціях, виявилася "притягнутою за вуха", але ця обставина аніскільки не бентежило ні банкірів, ні їх численних впливових союзників в органах виконавчої та законодавчої влади, яким була потрібна лише видимість "легітимності" незаконної банківської практики. Розробники проекту ГК на спроби ввести в "правове поле" незаконну банківську
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  5. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  7. Короткий перелік латинських виразів, що використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, да і то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  9. 5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
    стаття Кодексу), а що склалася практика, подібно до того як це мало місце стосовно до звичаєм, грає тільки роль джерела відомостей про самого правилі. Та обставина, що можливість використання звичаю створюється законами, не перетворює його в закон. Місце звичаю в ієрархії правових регуляторів залишається останнім. Він завжди слід за договором. Це означає, що дія будь-якого звичаю як
  10. 3. Воля і волевиявлення в договорі
    втратила чинність) або ст. 173 ЦК (знав або повинен був знати, що контрагент - юридична особа - вийшло за межі "встановленої для нього спеціальної правоздатності"). Редакція зазначеної статті (174 ЦК) дозволяє зробити висновок, що сам законодавець презюмирует: друга сторона про обмеження повноважень не знала і не повинна була знати. Отже, тягар доведення покладається на
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка