Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1


1. Об'єктом даного злочину є фінансова дисципліна в області бюджетних правовідносин. Відволікання бюджетних асигнувань на цілі, не передбачені федеральним бюджетом, завдає прямої шкоди державним і громадським інтересам, оскільки ускладнює досягнення тих результатів, які держава хотіла мати за рахунок витрати своїх фінансових ресурсів.
2. Основні поняття, використані в коментованій статті, дані в БК РФ. Згідно з його ст. 6 під бюджетним розписом розуміється документ про поквартальний розподіл доходів і витрат бюджету і надходжень із джерел фінансування дефіциту бюджету, що встановлює розподіл бюджетних асигнувань між одержувачами бюджетних коштів і складений у відповідності з бюджетною класифікацією Російської Федерації, а під бюджетними асигнуваннями - бюджетні кошти, передбачені бюджетним розписом одержувачу або розпоряднику бюджетних коштів. Кошторис доходів і видатків - це фінансовий документ про доходи, одержуваних організацією в результаті своєї діяльності та з інших джерел, та витрати знаходяться в її розпорядженні засобів.
3. Одержувач бюджетних коштів - це бюджетна установа або інша організація, які відповідно до бюджетного розпису отримують право на отримання бюджетних коштів. Поняття бюджетної установи розкрито в ст. 161 БК РФ.
4. Форми нецільового витрачання бюджетних коштів бувають різними:
а) використання коштів на цілі, не передбачені бюджетним розписом і лімітами бюджетних зобов'язань на відповідний фінансовий рік;
б) використання коштів на цілі, не передбачені в затверджених кошторисах доходів і видатків на відповідний фінансовий рік;
в) використання коштів бюджетних кредитів та позик на цілі, не передбачені договором (угодою) на їх отримання;
г) використання коштів, отриманих у вигляді субсидій або субвенцій, на цілі, не передбачені умовами їх надання;
д) інші види нецільового використання коштів федерального бюджету, встановлені бюджетним законодавством (см . Інструкцію Мінфіну Росії від 26 квітня 2001 р. N 35н про порядок застосування органами федерального казначейства примусових заходів до порушників бюджетного законодавства Російської Федерації).
5. При вирішенні питання про наявність складу злочину в діях посадових осіб, які допустили нецільове використання коштів, слід мати на увазі, що крім розміру шкоди до уваги повинна прийматися і ступінь суспільної небезпеки наслідків його дій. Представляється, що не утворює складу злочину перевитрата коштів по одній зі статей бюджетного розпису за рахунок економії по інших її статтями. Наприклад, на проведення поточного ремонту за рахунок зменшення запланованих витрат на придбання меблів та матеріалів, якщо це не позначилося негативно на діяльності установи.
У таких випадках може наступити відповідальність посадової особи за ст. 15.14 КоАП РФ (нецільове використання бюджетних коштів), а до організації можуть бути застосовані федеральним казначейством економічні санкції у вигляді зменшення бюджетних асигнувань на суму коштів, використаних не за цільовим призначенням.
6. Об'єктивна сторона злочину полягає не тільки у прийнятті посадовою особою незаконного рішення, а й в реальному його виконанні, тобто в израсходовании коштів на цілі, не передбачені бюджетом чи іншими актами про цільове виділення бюджетних коштів. Саме по собі прийняття незаконного рішення без його реалізації складу злочину не утворює. Склад злочину буде при витрачанні коштів у великому розмірі, тобто понад 1,5 млн. руб.
7. Суб'єктом даного злочину є посадова особа, уповноважена приймати рішення про витрачання бюджетних коштів: начальник організації, його заступники, начальники фінансових служб, включаючи головних бухгалтерів.
8. Злочин здійснюється з прямим умислом: особа усвідомлює, що робить нецільове витрачання бюджетних коштів, і бажає цього.
Мотиви дій при цьому для кваліфікації злочину значення не мають. Вони можуть бути різними - як ложно розуміються інтересами служби, так і виникати з особистих спонукань.
Разом з тим можливі випадки, коли нецільової витрата бюджетних коштів здійснюється для запобігання заподіяння шкоди державним, громадським і особистим інтересам. При вирішенні питання про наявність в цих випадках в діях посадової особи складу злочину слід керуватися нормами ст. 39 КК РФ (крайня необхідність).
9. Кваліфікований склад злочину буде при вчиненні його групою осіб за попередньою змовою або в особливо великому розмірі (понад 7,5 млн. руб.).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1 "
  1. Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1
    285.1 КК РФ, - відповідна закону діяльність публічного апарату влади і управління у сфері бюджетних відносин. Предметом злочину є бюджетні кошти (бюджетні асигнування) - кошти бюджетів різних рівнів, за винятком коштів державних позабюджетних фондів. Однією з умов нормального функціонування публічного апарату влади і управління є
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  4. Стаття 176. Незаконне отримання кредиту Коментар до статті 176
    стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення двох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивними і суб'єктивними ознаками. Об'єкт злочину, передбаченого ч. 1 ст. 176 КК РФ, - встановлений порядок надання кредиту індивідуальному підприємцю чи організації. Про поняття банку та небанківської кредитної організації див. коментар до ст. 172 КК РФ.
  5. Стаття 285.2. Нецільове витрачання коштів державних позабюджетних фондів Коментар до статті 285.2
    285.2 КК РФ, в чому має схожість зі складом ст. 285.1 КК РФ. Відмінність полягає в тому, що в аналізованій статті мова йде про нецільове витрачання небюджетних коштів, а коштів державних позабюджетних фондів, тобто предметом злочину є кошти державних позабюджетних фондів. Цільове ж призначення таких засобів визначається на рівні законодавства РФ і
  6. Стаття 285.2. Нецільове витрачання коштів державних позабюджетних фондів Коментар до статті 285.2
    нецільовим призначенням. 4. Обов'язкова умова - витрачання коштів у великому розмірі, тобто в сумі, що перевищує 1,5 млн. руб. 5. Суб'єктом злочину є посадові особи фонду та його регіональних відділень, уповноважені приймати рішення про витрачання коштів фонду (керівники, їх заступники, начальники фінансових служб, включаючи головних бухгалтерів). 6. Вчинення
  7. Стаття 176. Незаконне отримання кредиту Коментар до статті 176
    285.1 "Нецільове витрачання бюджетних засобів "КК РФ та ін 10. Об'єктивна сторона злочину (ч. 2 ст. 176 КК РФ) полягає в незаконному отриманні цільового кредиту або використанні його не за прямим призначенням, в результаті чого заподіяно великий збитки громадянам, організаціям або державі. 11. Отримання цільового кредиту шляхом подання державному кредитору (Банку Росії)
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. 12. Обов'язкове страхування
    стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  10. Коментар до статті 15.14
    285 БК. Заходи примусу, які застосовуються органами федерального казначейства до порушників бюджетного законодавства відповідно з БК, узагальнені Інструкцією, затвердженою Наказом Мінфіну Росії від 26 квітня 2001 р. N 35н (див. п. 3 цього коментаря). Згідно п. 3 зазначеної Інструкції порушення бюджетного законодавства при використанні коштів федерального бюджету тягне застосування
© 2014-2022  yport.inf.ua