Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 29.10. Постанова по справі про адміністративне правопорушення


1. У постанові по справі про адміністративне правопорушення повинні бути зазначені:
1) посаду, прізвище, ім'я, по батькові судді, посадової особи, найменування і склад колегіального органу, які винесли постанову, їх адресу;
(в ред. Федерального закону від 02.10.2007 N 225-ФЗ)
2) дата і місце розгляду справи;
3) відомості про особу, щодо якої розглянуто справу;
4) обставини, встановлені при розгляді справи;
5) стаття цього Кодексу або закону суб'єкта Російської Федерації, що передбачає адміністративну відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, або підстави припинення провадження у справі;
6) мотивоване рішення у справі;
7) строк і порядок оскарження постанови.
1.1. У разі накладення адміністративного штрафу в постанові по справі про адміністративне правопорушення, крім зазначених у частині 1 цієї статті відомостей, повинна бути вказана інформація про одержувача штрафу, необхідна відповідно до правил заповнення розрахункових документів на перерахування суми адміністративного штрафу.
(Частина 1.1 введена Федеральним законом від 27.09.2005 N 124-ФЗ)
2. Якщо при вирішенні питання про призначення суддею адміністративного покарання за адміністративне правопорушення одночасно вирішується питання про відшкодування майнової шкоди, то в постанові по справі про адміністративне правопорушення зазначаються розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню, терміни і порядок його відшкодування.
При призначенні суддею адміністративного покарання у вигляді адміністративного призупинення діяльності вирішується питання про заходи, необхідні для забезпечення виконання даного адміністративного покарання і складаються в забороні діяльності осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, юридичних осіб, їх філій, представництв, структурних підрозділів, виробничих дільниць, а також експлуатації агрегатів, об'єктів, будівель або споруд, здійснення окремих видів діяльності (робіт), надання послуг, а у випадку, якщо адміністративне призупинення діяльності призначається в якості адміністративного покарання за порушення законодавства Російської Федерації про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, також вирішується питання про заходи, необхідні для зупинення операцій за рахунками.
(Абзац запроваджено Федеральним законом від 09.05.2005 N 45-ФЗ)
При винесенні постанови по справі про адміністративне правопорушення суддя вирішує питання про повернення застави за арештоване судно заставодавцю або про звернення застави за арештоване судно в дохід держави, про що зазначається в постанові по справі про адміністративне правопорушення.
(Абзац запроваджено Федеральним законом від 11.07.2011 N 198-ФЗ)
При винесенні постанови по справі про адміністративне правопорушення стосовно іноземного громадянина або особи без громадянства суддя вирішує питання про приміщення іноземного громадянина або особи без громадянства в спеціальну установу, якщо призначає таким особам адміністративне покарання у вигляді примусового видворення за межі Російської Федерації.
(Абзац запроваджено Федеральним законом від 06.12.2011 N 410-ФЗ)
КонсультантПлюс: примітка.
Про речі, щодо яких не застосовується конфіскація або оплатне вилучення, див. частину другу статті 3.7 та частину другу статті 3.6 цього Кодексу.
3. У постанові по справі про адміністративне правопорушення мають бути вирішені питання про вилучені речі і документи, про речі, на які накладено арешт, якщо стосовно їх не застосовано або не може бути застосовано адміністративне покарання у вигляді конфіскації, а також про внесеному заставі за арештоване судно . При цьому:
(в ред. Федеральних законів від 28.12.2010 N 398-ФЗ, від 11.07.2011 N 198-ФЗ)
1) речі і документи , не вилучені з обігу, підлягають поверненню законному власнику, а при невстановлення його передаються у власність держави відповідно до законодавства Російської Федерації;
2) речі, вилучені з обігу, підлягають передачі у відповідні організації або знищенню ;
3) документи, що є речовими доказами, підлягають залишенню в справі протягом усього терміну зберігання даної справи або відповідно до законодавства Російської Федерації передаються зацікавленим особам;
4 ) вилучені ордена, медалі, нагрудні знаки до почесних звань Російської Федерації, РРФСР, СРСР підлягають поверненню їх законному власнику, а якщо він не відомий, направляються до Адміністрації Президента Російської Федерації.
4. Постанова по справі про адміністративне правопорушення, винесене колегіальним органом, приймається простою більшістю голосів членів колегіального органу, присутніх на засіданні.
5. Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується суддею, головуючим у засіданні колегіального органу, або службовою особою, який виніс постанову.
6. У випадках, передбачених частиною 3 статті 28.6 цього Кодексу, постанова по справі про адміністративне правопорушення з додатком матеріалів, отриманих із застосуванням працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, оформляється у формі електронного документа, юридична сила якого підтверджена електронним цифровим підписом відповідно до законодавства Російської Федерації.
(Частина 6 введена Федеральним законом від 23.07.2010 N 175-ФЗ)
7. Копія постанови по справі про адміністративне правопорушення з додатком матеріалів, отриманих із застосуванням працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, виготовляється шляхом переведення електронного документа в документ на паперовому носії .
(Частина 7 введена Федеральним законом від 23.07.2010 N 175-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 29.10. Постанова по справі про адміністративне правопорушення"
  1. Стаття 29.10. Постанова по справі про адміністративне правопорушення
    1. У постанові по справі про адміністративне правопорушення повинні бути зазначені: 1) посаду, прізвище, ім'я, по батькові судді, посадової особи, найменування і склад колегіального органу, які винесли постанову; 2) дата і місце розгляду справи; 3) відомості про особу, щодо якої розглянуто справу; 4) обставини, встановлені при розгляді справи; 5) стаття справжнього
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  3. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    Система і функції арбітражних судів. У судову систему Російської Федерації входять згідно Закону «Про судову систему Російської Федерації» спеціалізовані судові установи - Федеральні арбітражні суди. [1] У п. 2 ст. 118 Конституції Російської Федерації не виділено як самостійного виду судового процесу арбітражне судочинство. Отже, з точки зору
  4. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. В якості таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  5. СПИСОК
    Нормативні акти Конституція Російської Федерації від 12 грудня 1993 р. / / Російська газета. 1993. 25 грудня. N 237. Арбітражний процесуальний кодекс Російської Федерації. Федеральний закон від 24 липня 2002 р. N 95-ФЗ (в редакції Федеральних законів від 28 липня 2004 р. N 80-ФЗ, від 2 листопада 2004 р. N 127-ФЗ, від 31 березня 2005 р. N 25-ФЗ, від 27 грудня 2005 р. N 197-ФЗ) / / Збори законодавства
  6. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    Загальні положення. Для того щоб угода призвела до тих правових наслідків, яких бажають досягти її учасники, необхідний ряд умов, яким вона повинна відповідати. По-перше, здійснювати угоди можуть лише особи, що володіють такою складовою частиною дієздатності, як сделкоспособность. По-друге, потрібно, щоб особа дійсно бажало здійснити операцію і правильно висловило зовні волю на її
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  8. § 4. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами влади
    Загальні положення. Відповідно до ст. 53 Конституції РФ кожен має право на відшкодування державою шкоди, заподіяної незаконними діями (або бездіяльністю) органів державної влади або їх посадових осіб. Зміст зазначеного права конкретизує ст. 16 ГК, що встановлює, що збитки, заподіяні громадянину чи юридичній особі в результаті незаконних дій (бездіяльності)
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  10. 3. Відповідальність за шкоду, завдану незаконними діями правоохоронних та судових органів
    Особливим випадком відповідальності за шкоду, заподіяну публічною владою, є відповідальність за шкоду, заподіяну громадянину в результаті: - незаконного засудження; - незаконного притягнення до кримінальної відповідальності ; - незаконного застосування як запобіжного заходу взяття під варту або підписки про невиїзд; - незаконного притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді