« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
|
1. Відповідно до ст. 7 Конституції в Російській Федерації охороняються працю і здоров'я людей. Державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю та охорону праці є однією з гарантій реалізації права працівників на здоров'я та безпечні умови праці, а також одночасно способом захисту трудових прав. 2. Росія в 1998 р. ратифікувала Конвенцію МОП N 81 про інспекцію праці (1947 р.) і Протокол 1995 до даної Конвенції (Федеральний закон від 11.04.1998 N 58-ФЗ * (547)), у зв'язку з чим зобов'язалася мати систему інспекцій праці, інспектори яких зобов'язані забезпечувати дотримання трудового законодавства, включаючи норми про охорону праці. З метою реалізації зазначених міжнародних зобов'язань у Росії утворена і функціонує федеральна інспекція праці, що здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням законів та інших нормативних правових актів про працю у всіх організаціях на території РФ (див. коментар. До ст. 354-365 ТК). 3. Постановою Уряду РФ від 06.04.2004 N 156 "Питання Федеральної служби з праці та зайнятості" (в ред. Від 28.01.2011) * (548) установлено, що Федеральна служба з праці та зайнятості (Роструд) є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері праці, зайнятості та альтернативної цивільної служби, з надання державних послуг у сфері сприяння зайнятості населення та захисту від безробіття, трудової міграції та врегулювання колективних трудових спорів. Роструд перебуває у віданні Міністерства охорони здоров'я Росії і здійснює діяльність безпосередньо, а також через свої територіальні органи. Постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 324 (в ред. Від 24.03.2011) було затверджено Положення про Федеральної службі з праці та зайнятості * (549), відповідно до якого Роструд здійснює повноваження по державного нагляду і контролю за дотриманням роботодавцями трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, за допомогою перевірок, обстежень, видачі обов'язкових для виконання приписів про усунення порушень, складання протоколів про адміністративні правопорушення в межах повноважень, підготовки інших матеріалів (документів) про притягнення винних до відповідальності у відповідності з федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ; та ін 4. Поряд з Рострудом утворені спеціальні федеральні системи нагляду, що діють в структурі органів виконавчої влади, - Федеральна служба з екологічного, технологічного і атомного нагляду (Ростехнагляд) і Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляд), створені відповідно до Указом Президента РФ від 09.03.2004 N 314 "Про систему і структуру федеральних органів виконавчої влади". Всі ці органи діють на підставі затверджених про них положень (докладніше див коммент. До ст. 366-369 ТК). 5. Внутрішньовідомчий державний контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, в підвідомчих організаціях здійснюють федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів РФ, а також органи місцевого самоврядування в порядку і на умовах, визначених федеральними законами і законами суб'єктів РФ (докладніше див ст. 216 ТК і коммент. до неї). 6. Згідно ст. 129 Конституції прокуратура РФ становить єдину централізовану систему з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим і Генеральному прокурору РФ. Повноваження, організація і порядок діяльності прокуратури РФ визначаються федеральними законами. Зокрема, в даний час основним нормативним правовим актом, що регламентує діяльність прокуратури, є Федеральний закон від 17.01.1992 N 2202-1 "Про прокуратуру Російської Федерації" (в ред. Від 07.02.2011) * (550). Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону прокуратура РФ - єдина федеральна централізована система органів, які здійснюють від імені Російської Федерації нагляд за дотриманням Конституції і виконанням законів, що діють на території РФ. При здійсненні нагляду за виконанням законів органи прокуратури не підміняють інші державні органи (наприклад, органи федеральної інспекції праці). Перевірки виконання законів проводяться на підставі надійшла до органів прокуратури інформації про факти порушення законів, що вимагають прийняття заходів прокурором. Повноваження прокурора при здійсненні нагляду за виконанням у тому числі і трудового законодавства визначаються ст. 22 зазначеного Закону. Зокрема, при здійсненні покладених на нього функцій прокурор має право: - вимагати від керівників та інших посадових осіб подання необхідних документів, матеріалів, статистичних та інших відомостей, виділення спеціалістів для з'ясування питань, що виникли, проведення перевірок з надійшли до органів прокуратури матеріалами і зверненнями; - викликати посадових осіб і громадян для пояснень з приводу порушень законів. Відповідно до цього Закону актами реагування прокурорів на факти виявлених порушень є протест прокурора (ст. 23), подання прокурора (ст. 24), постанова прокурора (ст. 25), а також застереження про неприпустимість порушення закону (ст. 25.1). У ТК встановлено обов'язок роботодавця інформувати органи прокуратури про нещасні випадки на виробництві (ст. 228 ТК).
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права " |
- Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
- Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, розглядає
- Стаття 23.52. Органи, що здійснюють державний контроль і нагляд за дотриманням обов'язкових вимог до продукції та державний метрологічний нагляд
державний контроль і нагляд за дотриманням обов'язкових вимог до продукції та державний метрологічний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 19.19 цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 237-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї
- Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
державних службовців саме тому, що статус і умови роботи державних службовців роблять їх незалежними від будь-якого неналежного зовнішнього впливу. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що, реалізуючи свої контрольно-наглядові повноваження, вони керуються тільки Конституцією, трудовим законодавством і іншими федеральними законами, діючи виключно
- Стаття 352. Способи захисту трудових прав і свобод
статтями); громадський контроль професійних спілок (див. ст. Ст. 370 - 373 і коммент. До них); Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90 - ФЗ передбачена судовий захист трудових прав працівника. Розгляд трудових спорів віднесено до підвідомчості судів ст. 22 ЦПК. Справи про поновлення на роботі та справи про вирішення колективних трудових спорів розглядаються районним судом в
- Стаття 216.1. Державна експертиза умов праці
стаття визначає органи, що здійснюють державну експертизу умов праці, її цілі і завдання. У Положенні про проведення державної експертизи умов праці в Російській Федерації, затвердженому постановою Уряду РФ від 25.04.2003 N 244 (в ред. Від 01.02.2005) * (345), передбачено порядок направлення на експертизу документів і матеріалів з умов і охорони праці та термін
- 16.9. Контроль і нагляд за забезпеченням захисту державної таємниці
органи федеральної виконавчої влади (Федеральна служба безпеки РФ, Міністерство оборони РФ, Федеральне агентство урядового зв'язку та інформації при Президентові РФ), Служба зовнішньої розвідки РФ, Державна технічна комісія при Президентові РФ та їх органи на місцях, на які ця функція покладена законодавством РФ. Органи державної влади, наділені в
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
державних органів, що здійснює нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, всіма роботодавцями на території РФ, утворена відповідно до ратифікованої Росією Конвенції МОП N 81 та Протоколом до неї 1995 р., згідно з якими Росія зобов'язалася мати державну інспекцію праці, що забезпечує
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
органи - державні інспекції праці. Державні інспекції праці республік, країв, областей, міст федерального значення, автономних областей, автономних округів, районів, міст і міжрегіональні державні інспекції праці на чолі з Федеральною службою з праці та зайнятості складають єдину централізовану систему державних органів - федеральну інспекцію праці,
- Стаття 380. Обов'язок роботодавця не перешкоджати працівникам у здійсненні самозахисту
державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
- Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
статтями 8.12 - 8.15 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор
- Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями
державного контролю (нагляду); 2) визначення цілей, обсягу, термінів проведення планових перевірок; 3) інформування про результати проведених перевірок, стан дотримання законодавства РФ у сфері праці та про ефективність державного контролю (нагляду); 4) підготовка в установленому порядку пропозицій про вдосконалення законодавства РФ в частині організації та здійснення
- Стаття 23.23.1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
статтями 8.12 - 8.15 (за винятком водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (за винятком водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право керівники органів
- Стаття 19.6.1. Недотримання посадовими особами органів державного контролю (нагляду) вимог законодавства про державний контроль (нагляд)
державного контролю (нагляду), вимог законодавства про державний контроль (нагляд), що виразилося у проведенні перевірки за відсутності підстав для її проведення, порушення строків проведення перевірки, відсутності погодження позапланової виїзної перевірки з органами прокуратури, проведенні перевірки без розпорядження (наказу) керівника або заступника керівника органу
- Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
статтями розділів "Робочий час" і "Час відпочинку"), а також інші вимоги, пропоновані законами і правилами охорони праці (див. коментар. до ст. ст. 212, 184, 219, 221, до статей гл. 57 ТК "Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
- § 5. Контроль і нагляд за діяльністю органів, посадових осіб місцевого самоврядування
органи місцевого самоврядування та посадові особи місцевого самоврядування, наділені відповідно до статуту муніципального освіти контрольними функціями, здійснюють контроль за відповідністю діяльності органів, посадових осіб місцевого самоврядування статутом муніципального освіти і прийнятими відповідно до них нормативно-правовим актам представницького органу муніципального
- Стаття 355. Принципи діяльності та основні завдання федеральної інспекції праці
органи державної влади про факти порушень, бездіяльності або зловживань, що допускаються керівниками та іншими відповідальними працівниками у сфері праці. Для виконання своїх завдань федеральна інспекція праці наділена широким колом повноважень (див. ст. 356 і коммент. До
|