Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 357. Основні права державних інспекторів праці

Коментар до статті 1. Державні інспектори праці (правові, з охорони праці) реалізують надані їм права в межах компетенції відповідного органу федеральної інспекції праці.
Стаття 357 встановлює основні права державних інспекторів праці, що дозволяють виявляти факти порушень трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, роботодавцями та їх представниками і фіксувати обставини, що сприяють правопорушенням.
У цих цілях державні інспектори праці наділені правом безперешкодно в будь-який час доби відвідувати Інспектовані організації всіх організаційно-правових форм та форм власності. На них поширюється право пропускного режиму там, де воно встановлено. Для проходу державного інспектора на територію об'єкта аудиту йому достатньо пред'явити службове посвідчення встановленого зразка.
Державний інспектор праці має право на місці знайомитися з документами і матеріалами, щоб отримати необхідну інформацію. При цьому неприпустимо ухилення роботодавців та їх представників від надання документів під яким-небудь приводом, в т.ч. за мотивами вмісту в них комерційної або державної таємниці.
Робота з документами, що містять комерційну або державну таємницю, здійснюється в особливому порядку, встановленому законом.
Право на віднесення тих чи інших відомостей до інформації, що становить комерційну таємницю, і на визначення переліку та складу такої інформації належить її власникові з урахуванням положень Закону про комерційну таємницю.
Не можуть становити комерційну таємницю відомості про чисельність, склад працівників, систему оплати праці, умови праці, в т.ч. про охорону праці, про показники виробничого травматизму та професійної захворюваності, і про наявність вільних робочих місць; про заборгованість роботодавців із виплати заробітної плати та по інших соціальних виплатах; про порушення законодавства РФ і факти притягнення до відповідальності за вчинення цих порушень; про чисельність і про оплаті праці працівників некомерційних організацій і про використання в діяльності таких організацій безоплатного праці громадян.
Володар інформації, що становить комерційну таємницю, відповідно до Закону про комерційну таємницю має право встановлювати, змінювати і скасовувати в письмовій формі режим комерційної таємниці, дозволяти або забороняти доступ до інформації, що становить комерційну таємницю, визначати порядок і умови доступу до цієї інформації, вимагати від державних органів, яким надана інформація, що становить комерційну таємницю, дотримання обов'язків з охорони її конфіденційності.
Державні інспектори праці не вправі - без згоди власника інформації - розголошувати або передавати іншим особам, органам державної влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування інформацію, що становить комерційну таємницю, що стала відомою їм у силу виконання посадових (службових) обов'язків, за винятком спеціально передбачених випадків, а також не має права використовувати цю інформацію в корисливих або інших особистих цілях. У разі порушення конфіденційності інформації державні інспектори праці несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ.
Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці, затверджений Указом Президента РФ від 30 листопада 1995 р. N 1203 (СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4775).
Порядок доступу до цих відомостей визначається Законом про державну таємницю. Згідно ст. 25 Закону організація доступу державного інспектора праці до відомостей, що становлять державну таємницю, покладається на керівника відповідного органу державної влади, підприємства, установи чи організації, а також їх структурні підрозділи по захисту державної таємниці. Порядок доступу державного інспектора праці до цих відомостей встановлюється нормативними документами, які затверджуються Урядом РФ.
Керівники органів державної влади, підприємств, установ, організацій зобов'язані створити для державного інспектора праці такі умови, при яких він знайомиться тільки з тими відомостями, що становлять державну таємницю, і тільки в тих обсягах, які необхідні йому для виконання його посадових (функціональних) обов'язків.
Державний інспектор праці має право знайомитися з усіма документами, які можуть містити інформацію про порушення трудових прав працівників. У їх число входять: накази і розпорядження, статистична звітність, акти перевірок роботи підвідомчих організацій, матеріали про розкритих контролюючими органами порушеннях законів і їх причини, листи, скарги та пропозиції громадян з питань, що належать до компетенції перевіряється органу, та ін У разі необхідності державний інспектор праці має право звернутися з проханням про виготовлення для нього копій окремих документів.
2. З метою найбільш повної перевірки державні інспектори праці направляють контрольованим органам відповідні листи (запити) з конкретним зазначенням необхідних для подання матеріалів.
Неприпустимий відмова роботодавців (їх представників) надати необхідну інформацію на тій підставі, що вона не може бути безоплатною.
Щодо порушників правила ст. 357 про безплатність надання державному інспектору праці необхідної інформації він повинен використовувати всі наявні в його розпорядженні засоби впливу.
3. Державні інспектори праці мають право вилучати для аналізу зразки використовуваних або оброблюваних матеріалів і речовин з повідомленням про це роботодавця або його представника та складанням відповідного акта. Таким правом вони наділені у відповідності зі ст. 12 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947) (Бюлетень Мінпраці Росії. 1998. N 10).
4. Актом реагування державного інспектора праці на порушення, виявлені в ході перевірки, є припис про усунення розкритих правопорушень, їх причин та умов, що їм умов.
Припис додається до акта перевірки, який складається у 2 примірниках. Один примірник акта перевірки з копією припису вручається роботодавцю або його представнику під розписку або надсилається поштою з повідомленням про вручення, яке долучається до примірника акта перевірки, що зберігається в справі перевіряючого органу федеральної інспекції праці.
Вміщені в приписі рекомендації повинні мати правову спрямованість і не торкатися оперативно-господарської діяльності об'єкта аудиту.
Пропозиції про усунення факторів економічного, організаційно-управлінського, технічного, санітарно-гігієнічного, медичного характеру, що сприяли правопорушенням у сфері праці, мають грунтуватися на висновках фахівців, матеріалах перевірок і ревізій.
У приписі допустима постановка питання про необхідність залучення керівників та інших посадових осіб організації до дисциплінарної відповідальності або про відсторонення їх від роботи у встановленому порядку (див. ст. 76 і коммент. До неї).
Виконання приписів державних інспекторів праці є обов'язком роботодавця, покладеної на нього ст. 212 ТК (див. коментар. До неї).
5. У разі якщо при проведенні перевірки буде встановлено, що діяльність юридичної особи, її філії, представництва, структурного підрозділу, індивідуального підприємця, експлуатація ними будівель, будови, споруд, приміщень, обладнання, подібних об'єктів, транспортних засобів, що виробляються і реалізуються ними товари (виконувані роботи, надані послуги) представляють безпосередню загрозу заподіяння шкоди життю, здоров'ю громадян, шкоди тваринам, рослинам, довкіллю, безпеки держави, виникнення надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру або такої шкоди завдано, державний інспектор праці зобов'язаний негайно вжити заходів з недопущення заподіяння шкоди або припинення її заподіяння аж до тимчасової заборони діяльності юридичної особи, її філії, представництва, структурного підрозділу, індивідуального підприємця в порядку, встановленому КпАП, відкликання продукції, що представляє небезпеку для життя, здоров'я громадян і для навколишнього середовища, з обігу та довести до відома громадян, а також інших юридичних осіб, індивідуальних підприємців будь-яким доступним способом інформацію про наявність загрози заподіяння шкоди та способи його запобігання (ч. 2 ст. 17 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців).
6. Слід зазначити, що Федеральний закон від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ, наділивши державних інспекторів праці правом видавати приписи про відсторонення від роботи осіб, які не пройшли в установленому порядку навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, інструктаж з охорони праці, стажування на робочих місцях і перевірку знання вимог охорони праці, привів абз. 9 ст. 357 у відповідність до ст. 76 ТК, яка зобов'язує роботодавця відстороняти від роботи працівників, які не пройшли в установленому порядку навчання та перевірку знань і навичок у сфері охорони праці.
Обов'язок проходити навчання з охорони праці та перевірку знань вимог охорони праці в порядку, визначеному Урядом РФ, покладена на всіх працівників організацій, включаючи керівників, ст. 225 (див. коментар. До неї).
7. Відповідно до ст. 212 ТК застосування сертифікованих засобів індивідуального та колективного захисту є обов'язком роботодавця (див. коментар. До цієї статті).
Державні інспектори праці вправі забороняти використання не мають сертифікатів відповідності або не відповідають державним нормативним вимогам охорони праці (в т.ч. вимогам технічних регламентів) засобів індивідуального та колективного захисту працівників.
8. Державні інспектори праці наділені правом складати протоколи та розглядати справи про порушення керівниками та іншими посадовими особами організацій трудового законодавства, інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права. Адміністративна відповідальність зазначених осіб виражається в накладенні грошового штрафу в розмірах, встановлених КпАП (див. п. п. 5, 6 коммент. До ст. 362).
У тих випадках, коли дії роботодавця та його представників містять ознаки діяння, караного в кримінальному порядку, державні інспектори праці можуть направляти до правоохоронних органів матеріали про притягнення зазначених осіб до кримінальної відповідальності.
Їм надано також право пред'являти до суду позови про захист трудових прав працівників, виступати в суді в якості експертів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників, та ін
Якщо до державної інспекції праці звернеться профспілковий орган або сам працівник або інший громадянин, який захищає інтереси і права працівника, з питання, що розглядає відповідний орган з розгляду індивідуального або колективного трудового спору (крім позовів, прийнятих судом, або питань, по яких є рішення суду), державний інспектор праці (якщо він виявить очевидне порушення трудового законодавства) має право видати роботодавцю припис, підлягає обов'язковому виконанню.
Дане розпорядження може бути оскаржене в судовому порядку протягом 10 днів з моменту його отримання роботодавцем або його представником.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 357. Основні права державних інспекторів праці "
  1. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  2. Стаття 23.30. Органи державного енергетичного нагляду
    1. Органи державного енергетичного нагляду розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7.19, 9.7 - 9.12, 11.20 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з енергетичного нагляду, його
  3. Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
    Коментар до статті 229.Незавісімо від терміну давності нещасного випадку коментована стаття наділяє державного інспектора праці правом проводити додаткове розслідування нещасного випадку при виявленні прихованого нещасного випадку, надходженні скарги, заяви, іншого звернення потерпілого (його законного представника або іншої довіреної особи), особи, яка була на утриманні
  4. Коментар до статті 23.12
    1. Статус федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці
  5. Стаття 229.2. Порядок проведення розслідування нещасних випадків
      Коментар до статті 229.Устанавлівая порядок розслідування нещасних випадків, коментована стаття передбачає, проведення яких дій покладається на комісію з розслідування нещасного випадку (державного інспектора праці), а також приблизний перелік матеріалів, які можуть бути використані в ході розслідування, в т.ч. матеріалів, що підлягають підготовці роботодавцем.
  6. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
      (В ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
  7. Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
      1. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 10.6 - 10.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний ветеринарний інспектор Російської Федерації, його заступники; 2)
  8. Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
      1. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 10.6 - 10.8, частиною 8 статті 19.5 цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 03.12.2008 N 247-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний
  9. Стаття 23.34. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд
      1. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.32, 11.16, 20.4 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення і призначати адміністративні покарання від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської
  10. Стаття 23.34. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд
      1. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.32, 11.16, 20.4 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення і призначати адміністративні покарання від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської
  11. Стаття 23.22. Органи, що здійснюють державний геологічний контроль
      1. Органи, що здійснюють державний геологічний контроль, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження спостережних режимних свердловин на підземні води, спостережних режимних створів на підземних водних об'єктах, водогосподарських або водоохоронних інформаційних знаків на підземних водних об'єктах, а також
  12. Стаття 23.15. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль
      1. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 10.1 (в частині порушення правил боротьби з карантинними шкідниками рослин, збудниками хвороб рослин, рослинами-бур'янами), статтями 10.2, 10.3 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені
  13. Стаття 23.39. Органи внутрішнього водного транспорту
      1. Органи внутрішнього водного транспорту розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.22, 8.23, 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16, частинами 2, 3 і 5 статті 11.17, пунктами 3 і 4 частини 1 та частиною 4 статті 11.18, частинами 1, 3 та 4 статті 11.19 справжнього Кодексу. 2.
  14. Стаття 23.29. Органи, що здійснюють державний екологічний контроль
      1. Органи, що здійснюють державний екологічний контроль, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження знаків особливо охоронюваних природних територій, а також знаків, встановлюваних користувачами тваринним світом або спеціально уповноваженими державними органами з охорони, контролю і регулювання
  15. Стаття 23.58. Органи, що здійснюють державний геодезичний нагляд, а також державний контроль в області найменувань географічних об'єктів
      1. Органи, що здійснюють державний геодезичний нагляд, а також державний контроль в області найменувань географічних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 3 та 4 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження пунктів державних геодезичних мереж, неповідомлення про їх знищення чи пошкодження, а також про відмову в
  16. Стаття 23.21. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель
      1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.1, частиною 1 статті 7.2, статтею 7.10 (в частині самовільної переуступки права користування землею), статтею 8.5 (у частині інформації про стан земель), статтями 8.6 - 8.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про
  17. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів
      1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення або про пошкодження спостережних режимних свердловин на підземні води, спостережних режимних створів на водних об'єктах, водогосподарських або водоохоронних інформаційних знаків, а також знаків,
© 2014-2022  yport.inf.ua