Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.15. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль


1. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 10.1 (в частині порушення правил боротьби з карантинними шкідниками рослин, збудниками хвороб рослин, рослинами-бур'янами), статтями 10.2, 10.3 цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) головний державний інспектор карантину рослин Російської Федерації, його заступники;
2) начальники державних інспекцій з карантину рослин по суб'єктам Російської Федерації, начальники прикордонних державних інспекцій, державних інспекцій з карантину рослин, що є одночасно за посадою головними державними інспекторами карантину рослин по суб'єктах Російської Федерації, їх заступники;
3) начальники прикордонних, міжрайонних, районних інспекцій та пунктів карантину рослин, що є одночасно за посадою державними інспекторами карантину рослин, державні інспектори карантину рослин.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.15. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль "
  1. 13. Держава та кооперативи
    Государствостімулірует створення і підтримує діяльність кооперативів шляхом виділення їм коштів з федерального бюджету і бюджетів суб'єктів РФ для придбання і будівництва переробних і обслуговуючих підприємств, створення кредитних і страхових кооперативів на підставі розроблених планів і прогнозів розвитку територій і цільових програм, здійснює наукове, кадрове та
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  3. Стаття 89. Побачення засуджених до позбавлення волі
    Коментар до статті 89 1. Засуджені мають право на побачення. Побачення з родичами надаються в цілях збереження соціально-корисних зв'язків засудженого. За даними спеціальної перепису засуджених 1999 р., 61,8% засуджених не скористалися своїм правом на тривалі побачення, а 50,3% - своїм правом на короткострокові. Кількість побачень встановлюється залежно від виду
  4. 23.2. Види адміністративного нагляду
    В адміністративній науці виділяють такі види адміністративного нагляду: - державний санітарно-епідеміологічний нагляд; - нагляд за дотриманням законодавства про працю; - державний геодезичний нагляд; - державний нагляд за безпекою дорожнього руху; - державний пожежний нагляд; - адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення
  5. 6.5. Федеральний закон "Про захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при проведенні державного контролю (нагляду)"
    Федеральний закон від 8 серпня 2001 р. N 134-ФЗ "Про захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при проведенні державного контролю (нагляду) "(з ізм. від 9 травня 2005 р.). Даний Федеральний закон спрямований на захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при проведенні федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів
  6. Коментар до статті 10.3
    1. Про статус підкарантинної продукції (підкарантинного матеріалу, підкарантинного вантажу), визначеному Федеральним законом від 15 липня 2000 р. N 99-ФЗ "Про карантин рослин", див п. 1 коментаря до ст. 10.2. КонсультантПлюс: примітка. Наказ МПС РФ від 27.05.1999 N 11ЦЗ "Про затвердження Правил перевезень підкарантинних вантажів на залізничному транспорті" втратив чинність з 30 червня 2003 року в
  7. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. 2. Крім випадків, передбачених частиною 1 цієї статті, протоколи про адміністративні
  8. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  9. § 3. Повноваження органів місцевого самоврядування в соціально-культурній сфері
    У соціально-культурній сфері повноваження органів місцевого самоврядування мають найчастіше управлінський характер. Вони стосуються організації надання соціальних послуг або забезпечення різного роду процесів надання соціальних послуг (матеріально-технічного, організаційного, інформаційного та інш.), Керівництва муніципальними установами та організаціями в даній сфері, надання
  10. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
    Стаття 132 Конституції РФ передбачає, що органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для