Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.34. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд


1. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.32, 11.16, 20.4 цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення і призначати адміністративні покарання від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) головний державний інспектор Російської Федерації з пожежного нагляду, його заступники;
2) головні державні інспектори суб'єктів Російської Федерації з пожежного нагляду, їх заступники;
3) головні державні інспектори міст (районів) суб'єктів Російської Федерації з пожежного нагляду, їх заступники;
4) державні інспектори Російської Федерації з пожежного нагляду;
5) державні інспектори суб'єктів Російської Федерації з пожежного нагляду;
6) державні інспектори міст (районів) суб'єктів Російської Федерації з пожежного нагляду.
3. Посадові особи, зазначені у пунктах 5 і 6 частини 2 цієї статті, має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, вчинені громадянами і посадовими особами.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.34. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд "
  1. § 4. Страхування
    Поняття, порядок і форма укладення договору страхування. Страхування являє собою систему відносин щодо захисту майнових інтересів громадян, підприємств, установ та організацій шляхом формування за рахунок сплачуваних ними внесків страхових фондів, призначених для відшкодування збитків і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  3. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    Виникнення права на житлову площу в будинках державного і муніципального житлового фонду, що надається за договорами соціального найму. З прийняттям нового ЖК умови та порядок надання громадянам житлової площі, що входить до складу державного та муніципального фондів, істотно змінилися. Протягом багатьох десятиліть житлова площа зі складу цих фондів надавалася всім
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  5. 9. Права та обов'язки сторін
    Права і обов'язки за договором страхування покладаються поряд зі страховиком і на страхувальника. При призначенні вигодонабувача, на що вже зверталася увага, страхувальник навіть тоді, коли їм є застрахована особа, все одно продовжує нести свої обов'язки за договором, якщо тільки інше не передбачено договором або відповідно певні обов'язки були вже належним
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  7. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
    Загальне поняття суб'єкта адміністративного права Суб'єкт адміністративного права - це учасник суспільних відносин, що володіє певними правами і обов'язками, якими він наділений у зв'язку з необхідністю реалізації своїх життєвих потреб. В адміністративному праві його норми реалізуються громадянами, державними органами, громадськими об'єднаннями та іншими, які і є
  8. 23.2. Види адміністративного нагляду
    В адміністративній науці виділяють такі види адміністративного нагляду: - державний санітарно-епідеміологічний нагляд; - нагляд за дотриманням законодавства про працю; - державний геодезичний нагляд; - державний нагляд за безпекою дорожнього руху; - державний пожежний нагляд; - адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення
  9. 30.4. Управління трубопровідним транспортом
    Стаття 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт» підкреслює, що цей вид транспорту має важливе народногосподарське та оборонне значення. Тому, враховуючи його пріоритетність в економіці України, Закон України «Про трубопровідний транспорт» визначає такі основні принципи державної політики в цій сфері економіки: - забезпечення надійного і безпечного функціонування
  10. 5.21. Зобов'язання, що виникають внаслідок заподіяння шкоди
    Загальні положення Шкода, завдана неправомірними діями (бездіяльністю) особи або майну громадянина або юридичній особі, підлягає відшкодуванню особою, яка заподіяла шкоду, у повному обсязі. Правовий інститут зобов'язань із заподіяння шкоди складається з відносно невеликого числа правових норм. Ними є норми, включені в ГК РФ (ст. 1064 - 1101). Крім того, Повітряний кодекс і
© 2014-2022  yport.inf.ua