Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.55. Ненадання кредитного звіту (введена Федеральним законом від 30.12.2004 N 219-ФЗ)


Ненадання бюро кредитних історій кредитного звіту, надання неповного або недостовірного кредитного звіту, а також несвоєчасне надання кредитного звіту у випадках, якщо таке надання здійснюється або має здійснюватися відповідно до Федерального закону "Про кредитні історії", -
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 5.55. Ненадання кредитного звіту (введена Федеральним законом від 30.12 .2004 N 219-ФЗ) "
  1. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п . 11). Відкриває дану статтю пункт,
  2. Стаття 5.54. Невиконання обов'язки з проведення перевірки та (або) Невиправлені недостовірної інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті) (введена Федеральним законом від 30.12.2004 N 219-ФЗ)
    1. Непроведення перевірки або несвоєчасне проведення на вимогу суб'єкта кредитної історії перевірки бюро кредитних історій інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів. (в ред.
  3. Стаття 14.29. Незаконне отримання або надання кредитного звіту
    (введена Федеральним законом від 30.12.2004 N 219-ФЗ (ред. 21.03.2005)) Незаконні дії щодо одержання або надання кредитного звіту чи інформації, що складає кредитну історію і входить до кредитний звіт, якщо такі дії не містять кримінально караного діяння, - тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів; на
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". - --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. таких виступають: під -перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3 . A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно , сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  7. § 4. Договір фінансування під відступлення грошової вимоги
    Поняття договору. Договір фінансування під відступлення грошової вимоги є новим для вітчизняного цивільного права. У його основі лежить конструкція, розроблена в першій половині минулого століття в країнах загального права, а сьогодні займає помітне місце серед фінансових інструментів всіх країн з розвиненою економікою. Її поява була обумовлена ??необхідністю пристосування
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3 . A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно , сумлінно 7. Causa [кауза] -
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  10. Стаття 272. Неправомірне доступ до комп'ютерної інформації Коментар до статті 272
    Об'єкт даного злочину - суспільні відносини, що забезпечують правомірний доступ, створення, обробку, перетворення, використання комп'ютерної інформації самим творцем, споживання її іншими користувачами, а також правильне функціонування ЕОМ, системи ЕОМ або їх мережі. Дане злочин, вчинений особою з використанням свого службового становища, передбачений ч. 2 ст. 272 ??