Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.54. Невиконання обов'язки з проведення перевірки та (або) Невиправлені недостовірної інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті) (введена Федеральним законом від 30.12.2004 N 219-ФЗ)


1. Непроведення перевірки або несвоєчасне проведення по вимогу суб'єкта кредитної історії перевірки бюро кредитних історій інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Незаконна відмова бюро кредитних історій в виправленні недостовірної інформації або невиконання обов'язків по виправленню недостовірної інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 5.54. Невиконання обов'язки з проведення перевірки та (або) Невиправлені недостовірної інформації, що міститься в кредитній історії (кредитному звіті) (введена Федеральним законом від 30.12.2004 N 219-ФЗ) "
  1. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед всіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається
  2. 7. Права та обов'язки сторін
    Велика частина статей ЦК про підряд, в тому числі і включених в "Загальні положення про підряд", регулює вміст договору шляхом вказівки на обов'язки його сторін. При цьому, природно, мається на увазі, що обов'язкам боку відповідають права її контрагента. Разом з тим у ряді випадків, з міркувань головним чином юридичної техніки, законодавець використовує і інший варіант, вказуючи не Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
  3. В основі ігор і парі лежить ризик, який, укладаючи між собою договір, беруть на себе сторони. В.А. Ойгензіхт в одній зі своїх робіт піддав аналізу більш сотні мали місце в різний час висловлювань щодо питання про саме поняття ризику. Значна частина з них спирається на уявлення про ризик як підставі цивільно-правової відповідальності сторін. --- ---
    Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
  4. 1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, мова йде про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт,
    7.2. Види юридичної відповідальності за порушення законодавства про захист прав споживачів. Загальна характеристика окремих видів відповідальності
  5. 1. Цивільно-правова відповідальність за порушення прав споживачів. Цивільна відповідальність займає важливе місце в ряду правових засобів, що забезпечують захист прав споживачів. В умовах переходу до економіки ринкового типу роль цивільної відповідальності значно підвищується, оскільки основною її метою є відновлення порушеної майнової сфери потерпілої особи .
    Розділ II ПРАВА СПОЖИВАЧІВ ТА ЇХ ЗАХИСТ
  6. Стаття 3 Права споживачів Споживачі, що знаходяться на території України, під час придбання, замовлення або використання товарів (робіт, послуг) для задоволення своїх побутових потреб мають право на: державний захист своїх прав; гарантований рівень споживання; належну якість товарів (робіт, послуг), торговельного та інших видів обслуговування; безпеку товарів (робіт, послуг);
    § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
  7. Система і функції арбітражних судів. У судову систему Російської Федерації входять згідно Закону «Про судову систему Російської Федерації» спеціалізовані судові установи - Федеральні арбітражні суди. [1] У п. 2 ст. 118 Конституції Російської Федерації не виділено як самостійного виду судового процесу арбітражне судочинство. Отже, з точки зору
    § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
  8. Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. (в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
    § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
  9. Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". - --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
    § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
  10. За справедливим зауваженням Президента Російської Федерації, "великою проблемою місцевого самоврядування залишається недостатність його власної доходної бази. Але саме з місцевих органів влади населення запитує і за виконання федеральних законів, таких як Закон про ветеранів, і за роботу житлово-комунального господарства, і за дуже багато чого, багато чого іншого ". Сукупність місцевих фінансових
    По справедливому замечанию Президента Российской Федерации, "большой проблемой местного самоуправления остается недостаточность его собственной доходной базы. Но именно с местных органов власти население спрашивает и за исполнение федеральных законов, таких как Закон о ветеранах, и за работу жилищно-коммунального хозяйства, и за очень многое, многое другое" . Совокупность местных финансовых