Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.31. Порушення правил санітарної безпеки в лісах


(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ)
1. Порушення правил санітарної безпеки в лісах -
(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ)
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010 N 239-ФЗ)
2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними та іншими шкідливими речовинами, відходами виробництва і споживання і (або) інше негативний вплив на ліси -
(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ )
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від двох тисяч до п'яти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до ста тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федеральних законів від 09.05.2005 N 45-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Дії (бездіяльність), передбачені частиною 2 цієї статті, вчинені в захисних лісах і на особливо захисних ділянках лісів, -
(в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N 201-ФЗ)
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від сорока тисяч до ста тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федеральних законів від 09.05.2005 N 45-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 8.31. Порушення правил санітарної безпеки в лісах "
  1. Стаття 260. Незаконна рубка лісових насаджень Коментар до статті 260
    Об'єктом злочину є суспільні відносини у галузі охорони і раціонального використання лісів і нелісовою деревно-чагарникової рослинності. Відносини з приводу використання і охорони лісових насаджень регулюються Федеральним законом від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища", ЛК РФ, правовими актами Уряду РФ, суб'єктів РФ і органів місцевого
  2. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  3. 7. Зазіхання на рослинний світ
    До числа зазіхань на рослинний світ відносяться такі діяння, як порушення правил, встановлених для боротьби з хворобами та шкідниками рослин (ч. 2 ст. 249 КК); незаконна порубка дерев і чагарників (ст. 260 КК) і знищення або пошкодження лісів (ст. 261 КК). Ліси і рослинний світ, флора * (675) - необхідні для існування живих організмів об'єкти (компоненти) навколишнього
  4. Використана література
    * (1) Див: Волженкін Б . В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А.І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д., Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
  5. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 2 статті 28.3 буде доповнена
  6. § 2. Поняття права власності
    Загальні положення. Ми не знайдемо визначення права власності в чинному законодавстві. Для досягнення цієї мети слід самим, в доктринальному порядку, відшукати родові ознаки, притаманні праву власності як речовому праву, і видообразующие ознаки, що відрізняють його від інших речових прав. Звичайно, на пам'ять приходить попередження римських юристів: "Всяка дефініція в цивільному праві
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклої пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  8. § 1. Правова охорона секрету виробництва (ноу-хау)
    Поняття секрету виробництва (ноу-хау). Стаття 1465 ЦК визначає секрет виробництва (ноу-хау) як відомості будь-якого характеру (виробничі, технічні, економічні, організаційні та інші) , в тому числі про результати інтелектуальної діяльності в науково-технічній сфері, а також відомості про способи здійснення професійної діяльності, які мають дійсну або
  9. § 2. Адміністративна відповідальність
    (розвиток адміністративної відповідальності; характеристика адміністративних правопорушень; адміністративні стягнення; ефективність адміністративної відповідальності в галузі охорони навколишнього середовища.) Згідно КпАП РРФСР адміністративним проступком визнається посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління
  10. 7. Права та обов'язки сторін
    У договорі комерційного найму, як і в будь-якому іншому консенсуального договору, можуть бути чітко розмежовані два етапи у взаєминах сторін. На першому сторони пов'язані правами та обов'язками , які мають предметом передачу житлового приміщення наймачеві, а на другому - таким предметом стають нормальне користування житловим приміщенням однієї зі сторін (наймачем) та забезпечення їй такого