Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин |
||
2. Такі комісії утворюються за рішенням сторін на рівноправній основі. Вони складаються з наділених належними повноваженнями представників кожної сторони. Треба розрізняти представників працівників і роботодавців, пойменованих в законі і володіють правом приймати остаточні рішення і підписувати від імені відповідної сторони укладений колективний договір, угода, та осіб, направлених для участі в тій чи іншій комісії. Останні наділяються повноваженнями на розсуд законних представників. 3. Представники органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування входять до складу комісій в тих випадках, коли це прямо передбачено законодавством або угодою сторін (див. п. п. 5 - 15 цього коментаря). 4. Основним призначенням комісій є проведення колективних переговорів та укладення колективних договорів, угод. Однак вони здійснюють і контроль за виконанням укладених колективно-договірних актів. Це дає підставу вважати, що комісії можуть діяти як на тимчасовій, так і на постійній основі в залежності від розсуду сторін. Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин (РТК) і регіональні тристоронні комісії є постійно діючими; галузеві комісії з ведення колективних переговорів і комісії, створювані на локальному рівні, зазвичай утворюються на період ведення колективних переговорів . 5. Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин формується і здійснює свою діяльність відповідно до Федерального закону від 1 травня 1999 р. N 92-ФЗ "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин" (СЗ РФ. 1999. N 18. Ст. 2218). Комісія складається з представників загальноросійських об'єднань професійних спілок, загальноросійських об'єднань роботодавців, Уряду РФ, які утворюють відповідні сторони Комісії. Участь у роботі Комісії інших представників роботодавців не передбачено. Як принципів формування РТК названі: добровільність участі загальноросійських об'єднань професійних спілок та загальноросійських об'єднань роботодавців у діяльності Комісії; повноважність сторін ; самостійність і незалежність кожного загальноросійського об'єднання професійних спілок, кожного загальноросійського об'єднання роботодавців, Уряду РФ при визначенні персонального складу своїх представників у Комісії. 6. Кожне загальноросійське об'єднання професійних спілок та загальноросійське об'єднання роботодавців може направити свого представника до складу відповідної сторони Комісії. Проте загальна кількість членів Комісії від кожної з сторін не може перевищувати 30 осіб. 7. Російська тристороння комісія створена як багатофункціональний орган. До її завдань належать не тільки ведення колективних переговорів та підготовка проекту генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями професійних спілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом РФ, а й проведення консультацій з питань, пов'язаних з розробкою проектів федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації в галузі соціально -трудових відносин, федеральних програм у сфері праці, зайнятості населення, міграції робочої сили, соціального забезпечення; узгодження позицій сторін з основних напрямків соціальної політики. Комісія має право розробляти і вносити у федеральні органи державної влади пропозиції про прийняття федеральних законів та інших нормативних правових актів у галузі соціально-трудових відносин; брати участь у підготовці розроблюваних Урядом РФ законопроектів, а за погодженням з комітетами і комісіями палат Федеральних Зборів РФ - в попередньому розгляді ними законопроектів та підготовці їх до розгляду Державною Думою Федеральних Зборів РФ. 8. Кодекс передбачає участь РТК у прийнятті деяких рішень Уряду РФ. Зокрема, з урахуванням думки РТК затверджуються: переліки творчих працівників засобів масової інформації, організацій кінематографії, театрів, театральних і концертних організацій, цирків та інших осіб, що беруть участь у створенні і (або) виконанні творів, професійних спортсменів (ст. ст. 59, 94, 96, 113, 153, 157, 268 ТК); порядок встановлення скороченого робочого часу для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці (ст. 92 ТК); мінімальна тривалість додаткової оплачуваної відпустки за роботу із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці та умови його надання (ст. 117 ТК); особливості порядку обчислення середнього заробітку для окремих категорій працівників або в особливих обставинах (ст. 139 ТК); мінімальні розміри та умови підвищення оплати праці працівникам, зайнятим на важких роботах, роботах із шкідливими і (або) небезпечними й іншими особливими умовами праці (ст. 147 ТК); мінімальні розміри підвищення оплати праці за роботу в нічний час (ст. 154 ТК); порядок розробки, затвердження та зміни підзаконних нормативних правових актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці (ст. 211 ТК); розміри та умови надання компенсацій працівникам, зайнятим на важких роботах, роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці (ст. 219 ТК); норми і умови безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів, а також лікувально-профілактичного харчування (ст. 222 ТК); порядок здійснення компенсаційної виплати замість молока або інших рівноцінних харчових продуктів (ст. 222 ТК); порядок проходження навчання з охорони праці та перевірки знання вимог охорони праці (ст. 225 ТК); порядок затвердження переліків виробництв, робіт, професій і посад із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, на яких обмежується застосування праці жінок, і гранично допустимих норм навантажень для жінок при підйомі і переміщенні ваг вручну (ст. 253 ТК); порядок затвердження переліку робіт, на яких забороняється застосування праці працівників у віці до 18 років, та граничних норм тягарів, допустимих до перенесенні працівниками у віці до 18 років (ст. 265 ТК); особливості роботи за сумісництвом для окремих категорій працівників (педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників культури) (ст. 282 ТК); перелік робіт, професій, посад, безпосередньо пов'язаних з керуванням транспортними засобами або управлінням рухом транспортних засобів (ст. 329 ТК). 9. Порядок роботи Комісії визначається Регламентом. 10. Відповідно до законів суб'єктів РФ на регіональному рівні створюються постійно діючі тристоронні комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Їх діяльність фактично змодельована з діяльності РТК. Закони про соціальне партнерство, що визначають порядок створення і завдання регіональних комісій, прийняті в Свердловській, Вологодської, Омській, Мурманській областях, Алтайському і Ставропольському краях, Республіках Алтай, Карелія, Мордовія, м. Москві та інших суб'єктах РФ. 11. Специфічними ознаками регіональних комісій є: тристоронній характер їх створення та діяльності, прийняття всіх рішень за погодженням між трьома сторонами комісії; функціонування на постійній основі; здійснення соціального партнерства в різних формах. 12. Характерним прикладом правового регулювання діяльності регіональної комісії можна вважати Закон м. Москви від 22 жовтня 1997 р. N 44 "Про соціальне партнерство" (з ізм. Та доп.), Який передбачає створення Московської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Відповідно до ст. 6 Закону Комісія формується урядом Москви, московськими об'єднаннями профспілок, московськими об'єднаннями підприємців (роботодавців) на принципах згоди (консенсусу) з рівної кількості представників кожної із сторін, що не перевищує 15 осіб, уповноважених постановою уряду Москви (по урядовій стороні), нарадою зацікавлених об'єднань профспілок , що діють в Москві (від профспілкової сторони), нарадою зацікавлених об'єднань підприємців (роботодавців), що діють в Москві (по стороні підприємців). Московська тристороння комісія веде колективні переговори, готує проект, обговорює та укладає Московське тристоронню угоду; надає практичне та методичне сприяння висновку колективних договорів, міських галузевих (міжгалузевих), професійних угод, окружних угод; бере участь через створювані робочі органи і групи в розробці міських галузевих (міжгалузевих), професійних угод, окружних угод; здійснює контроль за виконанням умов Московського тристоронньої угоди, міських галузевих (міжгалузевих), професійних, окружних угод, колективних договорів, а також угод вищого рівня; сприяє вирішенню розбіжностей з приводу укладання та реалізації угод, колективних договорів, що укладаються в системі соціального партнерства м. Москви, та ін Крім участі в колективно-договірному регулюванні трудових відносин Московська комісія активно співпрацює з органами державної влади суб'єкта РФ: проводить консультації з вироблення та реалізації соціально орієнтованої політики економічних перетворень в Москві; вносить пропозиції про прийняття законів та інших нормативних правових актів, що стосуються соціально-трудової сфери; обговорює проекти законів м. Москви, інших нормативних правових актів, що приймаються органами влади м. Москви з питань соціально-трудових і пов'язаних з ними відносин. 13. Територіальні тристоронні комісії створюються відповідно з регіональними законами про соціальне партнерство. Як правило, вони є постійно діючими органами. У деяких регіонах термін повноважень територіальних комісій визначається сторонами партнерства, що мають своїх представників у зазначеній комісії (ст. 18 Закону Красноярського краю від 25 червня 2004 р. N 11-2090 "Про соціальне партнерство" (з ізм. та доп.)). Територіальні комісії зазвичай створюються на районному (міському) рівні з представників органів місцевого самоврядування району (міста), територіальних об'єднань професійних спілок та об'єднань роботодавців. Вони наділяються повноваженнями на: ведення колективних переговорів, підготовку та висновок територіального угоди; розгляд з ініціативи сторін питань, що виникли в ході виконання територіального угоди; узгодження соціально-економічних інтересів органів місцевого самоврядування району (міста), територіальних об'єднань професійних спілок та об'єднань роботодавців при виробленні загальних принципів регулювання соціально-трудових відносин на рівні району (міста); сприяння договірного регулювання соціально-трудових відносин на рівні району (міста); вирішення інших питань соціально-трудових відносин, визначених сторонами ст. 7 Закону Республіки Карелія від 13 лютого 2001 р. N 474-ЗРК ("Про соціальне партнерство в Республіці Карелія" (з ізм. Та доп.)). 14. На галузевому рівні по сформованій практиці утворюються тристоронні комісії для ведення колективних переговорів, підготовки проектів та укладення галузевих (міжгалузевих) угод. До складу таких комісій на федеральному рівні входять відповідні об'єднання роботодавців, інші представники роботодавців, що діють в галузі (галузях), профспілки та їх об'єднання, Роструд. Частина 5 коментованої статті допускає можливість утворення постійно діючих галузевих комісій. 15. Галузеві комісії можуть створюватися як на дво-, так і на тристоронній основі, тобто за участю відповідних органів виконавчої влади. Однак угода укладається представниками працівників і роботодавців (ст. 45 ТК), органи виконавчої влади не приймають на себе додаткових зобов'язань. 16. Відповідно до ч. 5 ст. 35 галузеві комісії можуть створюватися на федеральному і регіональному рівнях. Створення та діяльність галузевих регіональних комісій з ведення колективних переговорів у багатьох випадках визначаються регіональним законодавством. Так, Закон Чуваської Республіки від 16 квітня 1999 р. N 5 "Про соціальне партнерство" передбачає створення республіканських галузевих (міжгалузевих) комісій з регулювання соціально-трудових відносин. Ці комісії створюються для взаємодії і співпраці суб'єктів соціального партнерства на галузевому рівні з метою вирішення проблем соціально-економічного розвитку галузі (галузей), встановлення умов та оплати праці, соціальних гарантій працівників галузі (професійних груп), регулювання соціально-трудових відносин в організаціях галузі, підготовки проектів, обговорення і укладення республіканських галузевих (міжгалузевих) тарифних угод. Вони формуються галузевими органами виконавчої влади Чуваської Республіки, республіканськими галузевими об'єднаннями профспілок та об'єднаннями роботодавців, складаються з їх повноважних представників і працюють на постійній основі. Крім ведення колективних переговорів і укладення галузевих республіканських угод такі комісії здійснюють контроль за виконанням республіканських галузевих (міжгалузевих) тарифних угод і федеральних галузевих (тарифних) угод, вносять у встановленому законодавством порядку пропозиції про притягнення до відповідальності осіб, які не виконують ці угоди (ст. 8 Закону). На територіальному рівні (муніципальне утворення) утворюються територіальні тристоронні комісії. 17. На локальному рівні колективні переговори веде спеціальна комісія, на яку покладено завдання підготовки проекту колективного договору і його укладення. Комісія створюється на рівноправній основі з представників роботодавця та працівників. Керівник організації за своїм розсудом визначає конкретні кандидатури і повноваження посадових осіб, яких він спрямовує до комісії з ведення колективних переговорів. Індивідуальний підприємець особисто бере участь у роботі комісії. Особи, які представляють інтереси працівників, обираються профспілковим органом, іншим представником працівників або єдиним представницьким органом (див. коментар. До ст. Ст. 29 - 31, 37). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин" |
||
|