Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 3.7. Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення


Про перевірку конституційності частини 1 статті 3.7 КоАП РФ см. Постанова Конституційного Суду РФ від 25.04.2011 N 6-П.
1. Конфіскацією знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення є примусове безоплатне звернення у федеральну власність або у власність суб'єкта Російської Федерації не вилучених з обороту речей. Конфіскація призначається суддею.
2. Конфіскація мисливської зброї, бойових припасів та інших дозволених знарядь полювання чи рибальства не може застосовуватися до осіб, для яких полювання або рибальство є основним законним джерелом засобів до існування.
3. Чи не є конфіскацією вилучення з незаконного володіння особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення:
підлягають відповідно до федерального закону поверненню їх законному власнику;
вилучених з обороту або перебували у протиправному володінні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з інших причин і на цій підставі підлягають поверненню у власність держави або знищенню.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 3.7. Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення "
  1. Стаття 3.7. Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення
    конфіскацією вилучення з незаконного володіння особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення: підлягають відповідно до федерального закону поверненню їх законному власнику; вилучених з обороту або перебували у протиправному володінні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з інших причин і на цьому
  2. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    конфіскація, що представляє собою санкцію, застосовану до приватного власника в установленому законом порядку за вчинення ним правопорушення (ст. 243 ЦК) * (844). Так, застосування конфіскації за цивільне правопорушення передбачається ст. 169 ЦК, яка встановлює можливість безоплатного вилучення майна в дохід держави у разі вчинення правочину з метою, суперечною основам
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Стаття 3.2. Види адміністративних покарань
    конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення; 5) позбавлення спеціального права, наданого фізичній особі; 6) адміністративний арешт; 7) адміністративне видворення за межі Російської Федерації іноземного громадянина або особи без громадянства; 8) дискваліфікація. 2. Відносно юридичної особи можуть застосовуватися адміністративні покарання,
  5. Коментар до статті 3.2
    стаття розрізняє два юридичних факти: застосування адміністративного покарання і його встановлення. КпАП передбачає застосування адміністративних покарань до фізичним та юридичним особам, при цьому до останніх можуть бути застосовані покарання у вигляді попередження, адміністративного штрафу, оплатного вилучення знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення, а також конфіскацію
  6. Стаття 3.3. Основні і додаткові адміністративні покарання
    конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення, а також адміністративне видворення за межі Російської Федерації іноземного громадянина або особи без громадянства може встановлюватися і застосовуватися в якості як основного, так і додаткового адміністративного покарання . 3. За одне адміністративне правопорушення може бути призначено основне або основне і
  7. Стаття 32.4. Виконання постанови про оплатне вилучення або про конфіскацію речі, що явилася знаряддям вчинення або предметом адміністративного правопорушення
    конфіскації речі, що явилася знаряддям вчинення або предметом адміністративного правопорушення, виповнюється судовим приставом - виконавцем у порядку, передбаченому федеральним законодавством, а постанову про оплатне вилучення або про конфіскацію зброї та бойових припасів - органами внутрішніх справ. 2. Реалізація возмездно вилучених або конфіскованих речей, що з'явилися знаряддям вчинення або
  8. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  9. Виноски
    статтями 119, 213, 318 і 330 КК РФ. У зверненні, підписаному Головою Держдуми, міститься прохання вирішити питання про порушення кримінальної справи стосовно депутата Жириновського В.В. і про притягнення його до кримінальної відповідальності. Однак В.В.Жириновский обраний до Держдуми на черговий термін і навіть став віце-спікером. * (70) Кримінологія. М.: БЕК, 1998. С. 95. * (71) У багатьох зарубіжних
  10. 2. Злочини проти життя і здоров'я
    конфіскація майна винного і заборона перебування на французькій території. Штраф за вчинення таких злочинів не призначається. Кримінальна відповідальність за злочини проти людства може бути покладена і на юридичних осіб за умови, що посягання були скоєні на користь організації її керівником або представником. Особи, які вчинили злочини, передбачені