Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції |
||
Коментар до статті 2 1. У статті визначено перелік основних напрямків діяльності поліції. Раніше подібне регулювання містилося в ст. 2 Закону 1991 про міліції в рамках визначення завдань міліції. Так , в частині 1 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) встановлювалося, що завданнями міліції є: забезпечення безпеки особистості; попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень; виявлення і розкриття злочинів; охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки; захист приватної, державної, муніципальної та інших форм власності; надання допомоги фізичним і юридичним особам у захисті їх прав та законних інтересів у межах, встановлених названим Законом. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, існуючі основні напрямки діяльності міліції, які аналогічні напрямками діяльності поліції більшості зарубіжних країн, збережені; разом з тим деякі напрямки діяльності, які реалізують міліція, скориговані з урахуванням сучасних умов. У рамках роботи над законопроектом Громадська палата РФ відзначала, що, хоча федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (МВС Росії) і відноситься до нього поліція не покликані більш займатися такими питаннями, як видворення з Росії іноземних громадян та осіб без громадянства, проведення техогляду транспортних засобів та ін, в цілому компетенція правоохоронних органів в особі поліції не зазнає суттєвих змін (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980 (1)). Як зазначалося при цьому, з того, що ставиться під сумнів як сфери професійної діяльності поліції - охорона майна та об'єктів на договірній основі; забезпечення безпеки дорожнього руху (чому тоді не авіаційного, водного та залізничного?) або такі, як виконання адміністративних покарань та державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів (чому не ФСО Росії та / або ФСБ Росії?). --- --- (1) СПС. Комітет Державної Думи з питань місцевого самоврядування звертав увагу на те, що в законопроекті не знайшла відображення така важлива функція правоохоронних органів, як профілактика правопорушень (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1 (1)). При цьому Комітет вважав, що профілактика правопорушень не може зводитися виключно до правоохоронної діяльності; профілактика правопорушень включає комплекс заходів як політичного, так і економічного, соціального, правового та інформаційного характеру, здатних ефективно сприяти усуненню причин і умов вчинення правопорушень і впливати на самих потенційних правопорушників, тому для її здійснення потрібні не тільки координація та об'єднання зусиль різних гілок державної влади та органів місцевого самоврядування, а й залучення інститутів громадянського суспільства, включаючи бізнес і засоби масової інформації. --- (1) СПС. Відносно перелічених у ч. 1 коментованої статті основних напрямків діяльності поліції необхідно зазначити наступне. Захист особистості, суспільства, держави від протиправних посягань (п. 1). Дане положення представляється більшою мірою загальною характеристикою основної діяльності поліції як правоохоронної, ніж одним з напрямків діяльності поліції. До того ж це положення можна позначити як інтерпретує норму ч. 1 ст. 1 коментованого Закону про призначення поліції: поліція призначена для захисту життя, здоров'я, прав і свобод громадян, для протидії злочинності, охорони громадського порядку, власності та для забезпечення громадської безпеки. У пункті 1 ч. 1 коментованої статті використана формулювання, схожа з тією, яка міститься в нормі ст. 1 Федерального закону від 6 лютого 1997 р. N 27-ФЗ "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1) , визначальною призначення внутрішніх військ МВС Росії. Як визначено у зазначеній нормі, внутрішні війська МВС Росії призначені для забезпечення безпеки особистості, суспільства і держави, захисту прав і свобод людини і громадянина від злочинних та інших протиправних посягань. --- (1) СЗ РФ. 1997. N 6. Ст. 711. Попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень (п. 2). Цей напрямок діяльності поліції має три складові, регламентовані відповідно кримінально- процесуальним законодавством, законодавством про адміністративні правопорушення та законодавством про оперативно-розшукової діяльності. Перші дві з названих складових продубльовані в якості самостійних напрямків діяльності поліції в п. п. 3 і 5 ч. 1 коментованої статті (див. нижче). Тут же слід зазначити , що в ст. 2 Федерального закону від 12 серпня 1995 р. N 144-ФЗ "Про оперативно-розшукову діяльність" (1) серед завдань оперативно-розшукової діяльності першої названі виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, а також виявлення і встановлення осіб, їх підготовляють, які роблять чи вчинили. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 названого Закону оперативним підрозділам органів внутрішніх справ РФ надано право здійснювати на території РФ оперативно-розшукову діяльність. - --- (1) СЗ РФ. 1995. N 33 . Ст. 3349. Виявлення і розкриття злочинів, виробництво дізнання у кримінальних справах (п. 3). Виробництво попереднього слідства слідчими органів внутрішніх справ РФ передбачено п. 3 ч. 2 ст. 151 КПК РФ. Там же перераховані злочини, провадження по кримінальних справах яких віднесено до підслідності органів внутрішніх справ РФ. У пункті 1 ч. 1 ст. 40 даного Кодексу (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) передбачено, що до органів дізнання відносяться органи внутрішніх справ РФ і входять до їх складу територіальні, в тому числі лінійні, управління (відділи, відділення) поліції, а також інші органи виконавчої влади, наділені у відповідності з федеральним законом повноваженнями щодо здійснення оперативно-розшукової діяльності. Згідно частини 2 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ (1)) на органи дізнання покладаються: 1) дізнання у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства необов'язково, - у порядку, встановленому гл. 32 цього Кодексу; 2) виконання невідкладних слідчих дій у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства обов'язково, - у порядку, встановленому ст. 157 цього Кодексу; 3) здійснення інших передбачених цим Кодексом повноважень. --- (1) СЗ РФ. 2011. N 1. Ст. 16. Розшук осіб (п. 4). Одним із завдань оперативно-розшукової діяльності в ст. 2 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" названо здійснення розшуку осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду, ухиляються від кримінального покарання, а також розшуку безвісти зниклих. Як говорилося вище, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 названого Закону оперативним підрозділам органів внутрішніх справ РФ надано право здійснювати на території РФ оперативно-розшукову діяльність. Виробництво по справах про адміністративні правопорушення, виконання адміністративних покарань (п. 5). Здійснення органами внутрішніх справ (поліцією) провадження у справах про адміністративні правопорушення передбачено і регламентовано нормами КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ). Так, у ст. 23.3 даного Кодексу органи внутрішніх справ (поліція) названі як органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, а також перераховані такі справи і визначено осіб, які вправі розглядати такі справи від імені даних органів. У пункті 1 ч. 2 ст. 28.3 КоАП РФ перераховані справи про адміністративні правопорушення, протоколи про які мають право складати посадові особи органів внутрішніх справ (поліції). Глава 27 даного Кодексу передбачає повноваження посадових осіб органів внутрішніх справ (поліції) щодо застосування заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення. Виконання органами внутрішніх справ адміністративних покарань передбачено і регламентовано нормами гл. 32 КоАП РФ. Забезпечення правопорядку в громадських місцях (п. 6). У цьому відношенні необхідно відзначити наступний момент. Відповідно до ч. 1 ст. 132 Конституції РФ органи місцевого самоврядування в рамках вирішення питань місцевого значення в тому числі здійснюють охорону громадського порядку. Федеральний закон "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" відносить до питань місцевого значення муніципального району та питань місцевого значення міського округу відповідно організацію охорони громадського порядку на території муніципального району муніципальної міліцією (п. 8 ч. 1 ст. 15) і організацію охорони громадського порядку на території міського округу муніципальної міліцією (п. 9 ч. 1 ст. 16). Дані норми згідно ч. 3 ст. 83 названого Закону повинні були вступити в силу в терміни, встановлені федеральним законом, що визначає порядок організації та діяльності муніципальної міліції, але такий закон так і не прийнятий. Забезпечення безпеки дорожнього руху (п. 7). Правові основи забезпечення безпеки дорожнього руху на території РФ визначає Федеральний закон від 10 грудня 1995 р. N 196-ФЗ "Про безпеку дорожнього руху" (1), що і закріплено в ч. 1 його ст . 1. Згідно п. 1 ст. 30 названого Закону державний нагляд та контроль у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху організуються і здійснюються відповідно до законодавства РФ і законодавством суб'єктів РФ. Указом Президента РФ від 15 червня 1998 р. N 711 "Про додаткові заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху" затверджено Положення про Державну інспекцію безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації (2), в п. 1 якого (в ред. Указу Президента РФ від 2 липня 2002 р. N 679 (3)) визначено, що ГИБДД МВС Росії здійснює спеціальні контрольні, наглядові та дозвільні функції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. --- (1) СЗ РФ. 1995. N 50. Ст. 4873. (2) СЗ РФ. 1998. N 25. Ст. 2897. (3) СЗ РФ. 2002. N 27. Ст. 2679. Контроль за дотриманням законодавства РФ у сфері обігу зброї (п. 8). Правовідносини, що виникають при обороті цивільного, службового, а також бойового ручного стрілецької і холодної зброї на території РФ, регулює Федеральний закон від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ "Про зброю" (1) , що і зазначено в його преамбулі. У частині 1 ст. 28 названого Закону встановлено, що контроль за оборотом цивільної й службової зброї на території РФ здійснюють органи внутрішніх справ і органи, уповноважені Урядом РФ видавати ліцензії на виробництво цивільної й службової зброї, а також органи державного нагляду за дотриманням державних стандартів РФ. --- (1) СЗ РФ. 1996. N 51. Ст. 5681. Контроль за дотриманням законодавства РФ у сфері приватної детективної (розшукової) і охоронної діяльності (п. 9). Основним актом, що становить правову основу приватної детективної й охоронної діяльності, є Закон РФ від 11 березня 1992 р. N 2487-1 "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації" (1), що випливає з його ст. 2. Відповідно до ч. 1 ст. 20 названого Закону (в ред. Федерального закону від 22 грудня 2008 р. N 272-ФЗ) контроль за приватної детективної й охоронної діяльністю на території РФ здійснюють федеральний орган виконавчої влади, у веденні якого знаходяться питання внутрішніх справ (тобто МВС Росії), інші федеральні органи виконавчої влади та підпорядковані їм органи і підрозділи в межах, встановлених названим Законом, іншими законами та іншими правовими актами РФ. --- (1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 17. Ст. 888. Охорони майна та об'єктів, у тому числі на договірній основі (п. 10). Частина 7 ст. 9 Закону 1991 про міліції відносила до міліції громадської безпеки підрозділи міліції позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ (про колишньому розподілі на кримінальну міліцію і міліцію громадської безпеки див. нижче). При цьому передбачалося, що порядок їх створення, реорганізації та ліквідації визначається міністром внутрішніх справ РФ; в тому ж порядку затверджуються нормативи чисельності зазначених підрозділів. Відповідним актом стало Постанова Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 589, якою затверджено Положення про позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації (1). У пункті 1 названого Положення визначено, що позавідомча охорона при органах внутрішніх справ РФ створюється на договірній основі для захисту майна власників і організовується в містах, районних центрах і селищах міського типу. --- (1) РВ. 1992. N 55. Державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб (п. 11). Систему заходів державного захисту потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, що включає заходи безпеки і заходи соціальної підтримки зазначених осіб, встановлює Федеральний закон від 20 серпня 2004 р. N 119-ФЗ "Про державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства" < 1>, що і закріплено в його преамбулі (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2004 р. N 199-ФЗ (2)). Там же зазначено, що названий Закон визначає підстави та порядок застосування таких заходів. Покладання на органи внутрішніх справ РФ здійснення заходів безпеки передбачено у ч. 3 ст. 3 названого Закону. --- (1) СЗ РФ. 2004. N 34. Ст. 3534. (2) СЗ РФ. 2005. N 1. Ч. I. Ст. 25. Систему заходів державного захисту життя, здоров'я та майна суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, співробітників федеральних органів державної охорони, які здійснюють функції, виконання яких може бути пов'язане з посяганнями на їх безпеку, а також їх близьких встановлює Федеральний закон від 20 квітня 1995 р . N 45-ФЗ "Про державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів" (1), що і зазначено в його преамбулі. Відповідно до ч. 1 ст. 12 названого Закону (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ) на органи внутрішніх справ покладається застосування і здійснення заходів безпеки: щодо суддів, арбітражних засідателів, присяжних засідателів, прокурорів, слідчих, співробітників Слідчого комітету РФ, судових виконавців та посадових осіб контролюючих органів, зазначених у ч. 1 ст. 2 названого Закону, а також їх близьких; відносно посадових осіб органів внутрішніх справ, а також їх близьких. --- (1) СЗ РФ. 1995. N 17. Ст. 1455. Здійснення експертно-криміналістичної діяльності (п. 12). Правову основу, принципи організації та основні напрями державної судово-експертної діяльності в Росії визначає Федеральний закон від 31 травня 2001 р. N 73-ФЗ "Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації" (1), що і зазначено в його преамбулі. У названому Законі (ст. ст. 13 і 37) безпосередньо згадуються експертні підрозділи федерального органу виконавчої влади в галузі внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Згідно ст. 3 названого Закону (в ред. Федерального закону від 5 лютого 2007 р. N 10-ФЗ (2)) правовою основою державної судово-експертної діяльності є Конституція РФ, названий Закон, ЦПК РФ, АПК РФ, КПК РФ, КоАП РФ, ТМК РФ, НК РФ, законодавство РФ про охорону здоров'я, інші федеральні закони, а також нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, що регулюють організацію і виробництво судової експертизи. --- (1) СЗ РФ. 2001. N 23. Ст. 2291. (2) СЗ РФ. 2007. N 7. Ст. 831. Представляється доречним зазначити, що в коментованому Законі не відтворено що передбачається в ч. 1 ст. 7 Закону 1991 про міліції підрозділ міліції в Росії на кримінальну міліцію і міліцію громадської безпеки. Основні завдання кримінальної міліції та міліції громадської безпеки були названі в ст. ст. 8 і 9 названого Закону: основними завданнями кримінальної міліції є виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, у справах яких провадження попереднього слідства обов'язково, організація та здійснення розшуку осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, безвісти зниклих, та інших осіб у випадках, передбачених законодавством РФ; кримінальна міліція сприяє міліції громадської безпеки у виконанні покладених на неї обов'язків (ч. 1 ст. 8); основними завданнями міліції громадської безпеки є забезпечення безпеки особистості, громадської безпеки, охорона власності, громадського порядку, виявлення, попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень, розкриття злочинів, у справах яких провадження попереднього слідства не обов'язково, розшук окремих категорій осіб, встановлення місця знаходження яких віднесено до компетенції міліції громадської безпеки. Міліція громадської безпеки сприяє кримінальної міліції у виконанні покладених на неї обов'язків (ч. 1 ст. 9). 2. У частині 2 коментованої статті передбачено, що за рішенням Президента РФ співробітники поліції можуть брати участь у діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки. Дана норма набула такого вигляду після громадського обговорення проекту коментованого Закону. У первинному варіанті законопроекту вказувалося, що інші напрямки діяльності поліції (інші, ніж прямо перераховані в коментованій статті) визначаються федеральними конституційними законами і федеральними законами. Регулювання, що міститься в ч. 2 коментованої статті, відрізняється від того, яке містилося в Законі 1991 про міліції. Так, в частині 2 ст. 2 названого Закону (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалося, що інші завдання (інші, ніж прямо перераховані в ч. 1 цієї статті) на міліцію можуть бути покладені лише цим Законом. Порядок надання Росією військового і цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення для участі в діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки визначає Федеральний закон від 23 червня 1995 р. N 93-ФЗ "Про порядок надання Російською Федерацією військового і цивільного персоналу для участі в діяльності з підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки "(1), що і закріплено в його ст. 1. --- (1) СЗ РФ. 1995. N 26. Ст. 2401. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції" |
||
|