1. У сучасній соціально-економічній літературі соціальне партнерство визначається як "особливий тип регуляції соціально-трудових відносин на основі балансу інтересів найманих працівників, роботодавців і держави, спрямованого на досягнення соціальної злагоди в суспільстві" * (55). Воно виступає як найважливіший демократичний інститут управління в різних сферах діяльності, що сприяють виявленню та врахуванню громадської думки учасників партнерських відносин з найбільш важливих проблем життя суспільства. В умовах глобалізації економіки соціальне партнерство отримує все більш широке поширення, виступаючи як взаємодія держави, бізнесу та суспільства. Специфіка розвитку соціально-економічних відносин в сучасній Росії висунула необхідність більш ефективного використання можливостей соціального партнерства в сфері подальшого вдосконалення регулювання соціально-трудових відносин. 2. Включення до ТК нового розділу "Соціальне партнерство у сфері праці" свідчить про його визнання в якості самостійного правового інституту, що отримав своє визнання і розвиток на основі достатньої правової бази, створеної в Росії в період з 1991 р. по теперішній час. 3. Першим нормативним правовим актом, спрямованим на створення системи соціального партнерства в сфері регулювання соціально-трудових відносин, був Указ Президента РРФСР від 15.11.1991 N 212 "Про соціальне партнерство і вирішенні трудових спорів (конфліктів)" * (56). У ньому передбачалося щорічне висновок на республіканському рівні генеральних угод з соціально-економічних питань між Урядом РРФСР, повноважними представниками загальнореспубліканських об'єднань профспілок і підприємців. Було також визнано доцільним починаючи з 1992 р. укладати тристоронні галузеві тарифні угоди між органами державного управління, профспілками та представниками роботодавців, передбачивши в них взаємні зобов'язання сторін, регулюючі соціально-трудові відносини в галузі організації оплати праці, встановлення соціальних гарантій, порядок найму та звільнення працівників. Передбачалося також включення в них зобов'язань, що забезпечують підвищення ефективності виробництва, зміцнення трудової дисципліни, запобігання трудових конфліктів, а також дотримання інтересів трудящих при проведенні приватизації. В даний час цей Указ визнаний таким, що втратив силу. 4. Сформульовані в названому Указі Президента РФ організаційно-правові заходи щодо забезпечення соціального партнерства в сфері праці отримали значний розвиток у федеральних законах та інших нормативних правових актах федеральних органів влади, а також у законодавстві суб'єктів РФ. У їх числі Федеральний закон "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин". Закони про соціальне партнерство, колективні договори і угоди, про вирішення колективних трудових спорів були прийняті також у багатьох суб'єктах РФ (наприклад, Закон міста Москви від 11.11.2009 N 4 "Про соціальне партнерство в місті Москві "* (57)). Аналогічні закони є в Республіці Татарстан, у Свердловській області, Алтайському краї та ін Після введення в дію ТК (1 лютого 2002 р.) раніше видані закони та інші нормативні акти в галузі соціального партнерства можуть застосовуватися остільки, оскільки вони не суперечать ТК (див. ст. 423 ТК). 5. Виникнення і розвиток законодавства про соціальне партнерство пов'язано з необхідністю встановлення правових заходів, за допомогою яких можна певною мірою долати негативні наслідки існуючої протилежності інтересів найманих працівників і роботодавців у сфері праці, домагатися оптимального узгодження їх інтересів та соціально-економічних можливостей при визначенні умов праці та його оплати і тим самим попереджувати серйозні трудові конфлікти сторін трудових правовідносин. Відомо, що у сфері праці інтереси працівників і роботодавців часто не збігаються. Наймані працівники, як найменш економічно захищена сторона соціально-трудових відносин, зацікавлені насамперед у отриманні більш високого винагороди за продаж своєї робочої сили і забезпеченні безпечних і сприятливих умов для своєї трудової діяльності. Головний інтерес роботодавця - постійне збільшення прибутку, яке досягається не тільки технічним удосконаленням виробничої бази, створеної на основі власності роботодавця, а й шляхом встановлення розмірів оплати праці працівників нижче рівня, що забезпечує гідні умови існування працівника і членів його сім'ї. Крім того, роботодавець прагне збільшити свій прибуток за рахунок економії матеріальних витрат на здійснення заходів щодо поліпшення умов охорони праці працівників. 6. Суть правового поняття соціального партнерства, сформульованого в коментованій статті, полягає в законодавчому визначенні такої системи взаємовідносин між працівниками, роботодавцями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, яка забезпечує досягнення згоди і співробітництва між сторонами соціального партнерства з питань регулювання трудових та інших тісно пов'язаних з ними відносин. Соціальне партнерство сприяє розумінню і зміцненню спільної зацікавленості його сторін у досягненні високої ефективності праці, що забезпечує підвищення життєвого рівня всього населення, зниження соціальної напруженості в суспільстві, попередження колективних трудових спорів та страйків.
|
- Стаття 26. Рівні соціального партнерства
соціального партнерства. Виділення кожного рівня соціального партнерства пов'язано з урахуванням територіально-галузевих особливостей договірного регулювання соціально-трудових відносин. Стосовно до кожного рівня визначено основи та сфери дії відповідного регулювання з урахуванням числа суб'єктів, на яких воно поширюється. Так, на федеральному рівні встановлюються основи
- Розділ II. Соціальне партнерство у сфері праці
партнерство в сфері
- Стаття 35.1. Участь органів соціального партнерства у формуванні та реалізації державної політики у сфері праці
соціального партнерства згідно коментованої статті виступають комісії з регулювання соціально-трудових відносин, які утворюються за рішенням сторін, на рівноправній основі і здійснюють свою діяльність на всіх рівнях, починаючи з федерального і завершуючи локальним рівнем. Багаторівнева організаційно-правова структура органів соціального партнерства забезпечує однаковість і
- Стаття 23. Поняття соціального партнерства в сфері праці
стаття дає легальне визначення соціального партнерства в сфері праці. Запропоноване визначення включає всі види взаємодії між працівниками (їх представниками), роботодавцями (їх представниками) і органами державної влади або органами місцевого самоврядування. 2. Взаємодія може проявлятися у проведенні консультацій, веденні колективних переговорів та укладенні
- Стаття 28. Особливості застосування норм цього розділу
соціального партнерства не встановлено. 2. Міжнародна організація праці (МОП) в Конвенції N 151 "Про трудові відносини на державній службі" (1978) підкреслила, що державні службовці мають право на об'єднання в профспілки, вони можуть вести колективні переговори про умови праці з відповідними органами державної влади (Конвенція не ратифікована Російської
- Стаття 25. Сторони соціального партнерства
соціального партнерства та їх представників. У діяльності відповідних комісій беруть участь представники сторін, зазначені в ст. ст. 29 - 31, 33 , 34 ТК, проте вони діють від імені та в інтересах сторін. Правові наслідки їхніх дій настають для працівників і роботодавців. Представники сторін несуть відповідальність за невиконання колективного договору, угоди лише за наявності
- Стаття 25. Сторони соціального партнерства
статтю доповнено ч. 2, яка визначає умови визнання органів державної влади та органів місцевого самоврядування сторонами соціального партнерства. 1. У складному комплексі взаємовідносин з соціального партнерства існують індивідуальні та колективні трудові відносини, які виникають між різними суб'єктами. Тому слід розрізняти боку трудового відносини, якими є
- Стаття 27. Форми соціального партнерства
стаття визначила лише основні форми соціального партнерства. На практиці використовуються й інші його форми, що забезпечують сприяння вирішенню проблем у сфері праці. Вони можуть визначатися чинним законодавством або сформованою практикою. До них належить створення на паритетних засадах постійно діючих дорадчих, координаційних органів; участь соціальних партнерів в управлінні
- Стаття 45. Угоду. Види угод
стаття вказує одночасно і на його роль у встановленні загальних принципів регулювання соціально-трудових відносин і пов'язаних із ними економічних відносин. На наш погляд, така характеристика ролі угоди відображає взаємовплив економіки і права, а також істотний вплив матеріальних умов життя суспільства на зміст норм трудового права. Одним із способів встановлення
- Стаття 28. Особливості застосування норм цього розділу
соціальне партнерство, що містяться в розд . II ТК, до окремих категорій працівників, зайнятих у перерахованих в ній організаціях. У число таких працівників ТК включає, наприклад: державних цивільних службовців, муніципальних службовців, працівників військових і воєнізованих органів і організацій, органів внутрішніх справ та інших, перелік яких сформульований вичерпно . 2. Принципові
- 2. Права та обов'язки учасників партнерства
партнерства не відповідають за його зобов'язаннями, як і партнерство не відповідає за зобов'язаннями своїх членів. Головна особливість партнерства складається в тому, що його учасники вправі одержати при виході з нього або при його ліквідації частина майна партнерства, тобто мати прямі майнові вигоди від участі в некомерційній організації. Таким чином, партнерство може розподіляти частину свого
- Стаття 26. Рівні соціального партнерства
стаття визначає мету колективного договору як встановлення зобов'язань працівників і роботодавців, треба мати на увазі, що економічне і правове становище соціальних партнерів різна. У зв'язку з цим ніяких додаткових (по порівнянні з трудовими договорами, правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими інструкціями) зобов'язань на працівників покласти не можна. Вони можуть лише
|