Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоСімейне право → 
« Попередня Наступна »
Нечаєва А.М.. Коментар до Сімейного кодексу Російської Федерації, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 11. Порядок укладення шлюбу


1. Укладення шлюбу в будь-якому випадку проводиться в особистій присутності осіб, що вступають у шлюб. Це означає, що не можна кому, в тому числі адвокату, довірити укладання шлюбу. Таким є правило, що діє в більшості держав.
У разі якщо особи, що вступають в шлюб (одна з осіб), не можуть з'явитися до органу РАЦС внаслідок важкої хвороби або з іншої поважної причини, державна реєстрація шлюбу може бути проведена вдома, в медичній або іншої організації в присутності осіб, що вступають у шлюб (п. 6 ст. 27 Закону про акти громадянського стану). У таких випадках працівники органів РАЦС виїжджають на місце. Аналогічно вирішується питання, коли потрібно здійснити реєстрацію шлюбу з особою, що знаходиться під вартою або відбуває покарання у місцях позбавлення волі. Тоді приміщення для реєстрації шлюбу визначається начальником відповідного закладу за погодженням з керівником органу ЗАГС.
За загальним правилом укладання шлюбу проводиться після закінчення місяця з дня подачі особами, що вступають у шлюб, заяви до органів ЗАГС. Відповідно до вимог п. 1 ст. 26 Закону про акти громадянського стану ця заява має бути спільним. У ньому слід підтвердити взаємне добровільне згоду на укладення шлюбу, а також відсутність обставин, що перешкоджають реєстрації шлюбу. У спільній заяві про укладення шлюбу належить вказати:
- прізвище, ім'я, по батькові, дату і місце народження, вік на день державної реєстрації укладення шлюбу, громадянство, національність (вказується за бажанням осіб, що вступають у шлюб), місце проживання кожного з осіб, що вступають у шлюб;
- прізвища, яку обирають особи, що вступають в шлюб;
- реквізити документів, які засвідчують особи вступають у шлюб .
Необхідно також представити:
- документи, що засвідчують особи вступають у шлюб;
- документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу, у разі , якщо особа (особи) складалося у шлюбі раніше;
- дозвіл на вступ до шлюбу до досягнення шлюбного віку (див. коментар до ст. 13 СК) у разі, якщо особа (особи), що вступає в шлюб, не досягла повноліття.
Однак, якщо одна з осіб, що вступають у шлюб, не має можливості з'явитися до органу РАЦС для подачі спільної заяви, волевиявлення осіб, що вступають у шлюб, може бути оформлено окремою заявою, а його підпис має бути нотаріально посвідчений. Кожному із заявників належить у своїй заяві назвати всі перераховані вище відомості.
Встановлення в якості загального правила місячного терміну для реєстрації шлюбу переслідує цілком певну мету: поставити правової бар'єр на шляху завідомо нестабільних шлюбів. Тим самим держава непрямим чином регулює відносини, що передують укладенню шлюбу, з метою створення міцної сім'ї. Практика показує, що встановлення подібного роду перешкоди виправдовує своє призначення.
Разом з тим абз. 2 п. 1 коментованої статті допускає укладення шлюбу:
- до закінчення місяця з дня подання заяви;
- в день подання заяви про реєстрацію шлюбу.
У першому випадку мова йде про наявність поважних причин, що пояснюють, чому особи, які бажають зареєструвати шлюб, квапляться з реєстрацією. Перелік таких причин в абз. 2 п. 1 коментованої статті не наводиться. Найчастіше це: вагітність нареченої, її бажання привести на світ дитину, перебуваючи у шлюбі; приїзд нареченого - військовослужбовця в короткострокову відпустку; майбутня важка операція у будь-якого з осіб, які мають намір оформити шлюб. Різноманітність життєвих обставин, які можуть фігурувати в предбрачной ситуації, очевидно. Тому СК не містить їх переліку. Але визнання цих причин поважними здійснюють органи ЗАГС, які при прийнятті рішення керуються уявними зазначеними особами довідками (про вагітність і її термінах, майбутньої операції, тривалості відпустки тощо).
Про заслуговують уваги причини дострокової реєстрації шлюбу таки слід говорити тим, хто має намір одружитися. Причому ці причини можуть виникнути як до подачі заяви до органу РАЦС, так і після того, як таку заяву про реєстрацію шлюбу вже подано.
До переліку особливих обставин, що дозволяють зареєструвати шлюб у день подання заяви абз. 3 п. 1 коментованої статті відносить вагітність, народження дитини, безпосередню загрозу життю однієї зі сторін та інші особливі обставини. У наявності відкритий їх перелік. Іноді вони співпадають за своїм характером з причинами поважними. Але найчастіше їх наявність свідчить про те, що слід діяти (тобто укладати шлюб) без зволікання, оскільки велика реальна загроза того, що шлюб не відбудеться не з вини бажаючих бути подружжям. Тим більше що сімейне законодавство РФ не передбачає так званого посмертного шлюбу (коли всі необхідні для реєстрації шлюбу документи здані до органів, що реєструють шлюб, а один з майбутнього подружжя несподівано помер до офіційного одруження).
Визначення наявності особливих обставин належить до компетенції органів РАЦС, яким необхідно представити докази існування обставин, що пояснюють незамедлительность реєстрації шлюбу.
Збільшення терміну для реєстрації шлюбу також переслідує єдину мету - запобігти появі завідомо нестабільною, що не відповідає своєму призначенню сім'ї. Сумніви в її автентичності може виникнути, наприклад, при значній вікової різниці нареченого і нареченої (нареченому - 20 років, нареченій - за 50), що наводить на думку про укладення фіктивного шлюбу; при явній неповноцінності нареченого (або нареченої), що примушує засумніватися в його (її) повної дієздатності, що необхідно ще довести в установленому цивільним законодавством порядку. На практиці іноді виникають ситуації, коли наречений перебуває в такому стані алкогольного сп'яніння, що не дає собі звіту в що відбувається. Продовження терміну реєстрації шлюбу в таких випадках виправдано з усіх точок зору. Не виключаються й інші ситуації, коли, на думку органів РАЦС, слід вдатися до абз. 2 п. 1 коментарів статті, що дозволяє збільшити цей термін, але не більше ніж на один місяць. Він, як правило, достатній для з'ясування питань, що виникають при продовженні терміну реєстрації шлюбу. Чи не буде порушенням закону збільшення цього терміну при бажанні майбутнього подружжя одружитися в Палаці одруження, який не завжди в змозі дотримуватися існуючих термінів. Але якщо про скорочення термінів реєстрації шлюбу просять майбутнє подружжя, то про збільшення цього терміну можуть просити державні органи (опіки та піклування, охорони здоров'я тощо), прокурор, а також громадяни, чому-зацікавлені в дотриманні при одруженні встановленого законом терміну. Таким чином, порядок укладення шлюбу не ускладнений іншими формальними вимогами, наприклад, обов'язковим оповіщенням про майбутнє одруження ("оголошенні"), присутністю при одруженні свідків, обмеженням терміном (минулим, наприклад, після розірвання попереднього шлюбу, смерть чоловіка (удовиний термін) та ін .) при вступі у повторний шлюб.
2. Законом про акти громадянського стану визначається більш докладний порядок державної реєстрації укладення шлюбу. До актів цивільного стану відносяться дії громадян або події, що впливають на виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків, а також характеризують правовий стан громадян. Державній реєстрації підлягають: народження, смерть, укладення шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення (удочеріння), встановлення батьківства, зміна імені. Акти громадянського стану, вчинені за релігійними обрядами до утворення або відновлення органів РАЦС, прирівнюються до актів цивільного стану, досконалим в органах РАГС відповідно до діяли на момент їх вчинення законодавством, і не вимагають наступної державної реєстрації.
Державна реєстрація актів цивільного стану встановлюється з метою охорони майнових та особистих немайнових прав громадян, а також в інтересах держави. Вона виробляється за допомогою складання відповідного запису акта цивільного стану, на підставі якої видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану. Відомості, які підлягають внесенню до запису акта про народження, укладення шлюбу, розірвання шлюбу, про усиновлення (удочеріння), встановлення батьківства, про зміну імені або смерті і в що видаються на підставі даних записів свідоцтва, визначаються Законом про акти цивільного стану. У актовий запис можуть бути включені і інші відомості, обумовлені особливими обставинами державної реєстрації конкретного акту цивільного стану. Що ж стосується порядку записи прізвищ подружжя при реєстрації шлюбу, то вона здійснюється у відповідності зі ст. 32 СК, ст. 28 Закону про акти громадянського стану (див. коментар до ст. 32 СК).
Працівник органу ЗАГС не має права проводити державну реєстрацію актів цивільного стану щодо себе, свого чоловіка, його і своїх родичів (батьків, дітей, онуків, дідусів, бабусь, рідних братів і сестер). У таких випадках державна реєстрація актів цивільного стану проводиться іншим працівником даного органу або в іншому органі ЗАГС.
Для складання запису акта цивільного стану повинні бути представлені документи, що є підставою для державної реєстрації акта цивільного стану, та документ, що засвідчує особу заявника. Керівник органу РАЦС може відмовити в державній реєстрації укладення шлюбу, якщо має докази, що підтверджують наявність обставин, що перешкоджають реєстрації шлюбу (п. 9 ст. 27 Закону про акти громадянського стану).
На посвідчення факту державної реєстрації акту цивільного стану видається відповідне свідоцтво. У разі його втрати органу РАЦС, в якому зберігається перший примірник актового запису, видає повторне свідоцтво. У випадку якщо цей примірник не зберігся, повторне свідоцтво видається органом виконавчої влади суб'єкта РФ, де зберігається другий його примірник.
Повторне свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану видається:
- особі, щодо якої була складена запис акта цивільного стану;
- родичу померлого або іншій зацікавленій особі у разі смерті особи, щодо якої була складена раніше запис акта цивільного стану;
- батькам (особам, що їх замінюють) або представнику органу опіки та піклування в разі, якщо особа, щодо якої була складена раніше запис акта про народження, не досягло до дня видачі повторного свідоцтва повноліття;
- іншій особі у разі надання нотаріально посвідченої довіреності від особи, яка має право на отримання повторного свідоцтва про державної реєстрації акта цивільного стану.
Повторне свідоцтво про народження дитини не видається:
- батькам (одному з батьків) дитини, щодо якої вони позбавлені батьківських прав (див. коментар до ст. 69 СК);
- батькам (одному з батьків) дитини, щодо якої вони обмежені в батьківських правах (див. коментар до ст. 73 СК).
Повторне свідоцтво про укладення шлюбу, не видається:
- особам, розірвав шлюб;
- особам, чий шлюб визнаний недійсним.
На прохання перерахованих осіб їм видається документ, що підтверджує факт реєстрації народження дитини або укладення шлюбу. Особі, особисто звернулася з проханням про видачу повторного свідоцтва, воно видається в день звернення.
Керівник органу РАЦС зобов'язаний повідомити відомості про державну записи актів громадянського стану за запитом суду (судді), органів прокуратури, органів дізнання чи слідства або Уповноважених з прав людини, дитини в Російській Федерації або в інших випадках, встановлених федеральними законами (п. 3 ст. 12 Закону про акти громадянського стану). Цей керівник повідомляє в органи соціального захисту населення, податковий орган і орган Пенсійного фонду РФ відомості про державну реєстрацію смерті.
Відомості, які стали відомими працівникові органу РАЦС у зв'язку з державною реєстрацією акту цивільного стану, є персональними даними, відносяться до категорії конфіденційної інформації, мають обмежений доступ і розголошенню не підлягають.
За державну реєстрацію актів цивільного стану справляється відповідно до ст. 10 Закону про акти громадянського стану, ст. 333.26 НК державне мито. Зокрема, за видачу повторного свідоцтва про державну реєстрацію акта цивільного стану - 200 руб., За видачу фізичним особам довідок з архівів органів РАЦС та інших уповноважених органів - 100 руб.
3. Відмова в державній реєстрації акта цивільного стану може бути оскаржений у відповідності зі ст. 1, 2 Закону про оскарження до суду дій, що порушують права громадян. Така відмова може бути оскаржена зацікавленою особою і в орган виконавчої влади суб'єкта РФ, до компетенції якого входить організація діяльності з державної реєстрації актів цивільного стану. Право вибору способу оскарження (у судовому або адміністративному порядку) належить скаржнику. Проте в деяких випадках відмова в реєстрації актів цивільного стану вважається правомірним. До таких випадків відносяться:
  - Державна реєстрація, що суперечить Закону про акти громадянського стану;
  - Невідповідність документів, поданих до органів РАЦС, вимогам, що пред'являються до них названим Законом та іншими нормативними правовими актами.
  Російське законодавство в арсеналі засобів захисту прав передбачає оскарження до суду дій (бездіяльності) осіб, які порушують права громадян. До числа таких прав відноситься право на шлюб і відповідно на його укладення. Тому при незгоді органів РАЦС зареєструвати шлюб допускається оскарження має місце відмови. Кожен громадянин має право звернутися зі скаргою до суду, якщо вважає, що неправомірними діями (рішеннями) державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств та їх об'єднань, громадських об'єднань чи посадових осіб, державних службовців порушені його права і свободи (ч. 1 ст . 1 Закону про оскарження до суду дій, що порушують права громадян).
  Пункт 3 коментованої статті передбачає оскарження тільки в судовому порядку. Однак ст. 4 Закону про оскарження до суду дій, що порушують права громадян, допускає подачу скарги та до державного органу - в порядку підлеглості, в орган місцевого самоврядування, установа, а також посадовій особі, державному службовцю. Допустимість оскарження в адміністративному порядку знайшла своє відображення у п. 3 ст. 11 Закону про акти громадянського стану. Вищестоящий в порядку підлеглості орган, посадова особа зобов'язані розглянути скаргу в місячний термін. Якщо громадянину в задоволенні його скарги відмовлено або він не одержав відповіді протягом місяця з дня її подачі, він вправі звернутися зі скаргою до суду. Скарга подається за розсудом громадянина або до суду за місцем його проживання або до суду за місцем знаходження органу, посадової особи, державного службовця. На державні органи, органи місцевого самоврядування, установи, на посадових осіб, державних службовців, дії яких оскаржуються громадянином, покладається процесуальна обов'язок документально довести законність оскаржуваних дій (рішень), а громадянин звільняється від обов'язку доводити незаконність оскаржуваних дій (рішень), але зобов'язаний довести факт порушення своїх прав і свобод. За результатами розгляду скарги суд постановляє рішення. Встановивши обгрунтованість скарги, суд визнає оскаржуване дію (рішення) незаконним, зобов'язує задовольнити вимогу громадянина. Відносно державних службовців, які вчинили дії (які прийняли рішення), визнані незаконними, суд визначає заходи відповідальності аж до подання про звільнення. Збитки, моральну шкоду, завдані громадянинові незаконними діями (рішеннями), відшкодовуються в порядку, встановленому ЦК. Якщо оскаржуване дію (рішення) суд визнає законним, що не порушує прав і свобод громадянина, він відмовляє в задоволенні скарги.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 11. Порядок укладення шлюбу"
  1. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
      порядок закупівлі та поставки, ціни, терміни і порядок розрахунків, майнова відповідальність сторін. До укладення договорів органами законодавчої влади РФ і суб'єктів РФ, Урядом РФ, органами виконавчої влади суб'єктів РФ у межах їх компетенції встановлюються види, розміри і порядок надання економічних та інших пільг для товаровиробників (постачальників)
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. § 2. Усиновлення (удочеріння) дітей
      стаття 126.1, яка встановила неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей, тобто будь-якої діяльності фізичних та юридичних осіб, не уповноважених на те законом (у тому числі органів соціального захисту, дитячих установ та ін.), з метою підбору і передачі дітей на усиновлення від імені і в інтересах осіб, які бажають усиновити дітей. Незаконні дії щодо усиновлення, вчинені з
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  5. 4. Сторони в договорах найму житлових приміщень
      стаття може діяти тільки за умови, якщо на цей рахунок буде міститися пряма вказівка в договорі. З двох виділених в ній ситуацій одна (п. 1 ст. 686 ЦК) має місце тоді, коли наймач і "громадяни, які постійно проживають разом з наймачем", відповідно до досягнутого між ними угодою вимагають заміни наймача будь-ким з них. Така заміна передбачає неодмінно
  6. 2.3. Регіональна уніфікація колізійних норм
      стаття ГК РФ допускає при застосуванні права будь-якої країни застосування судом імперативних норм права іншої країни. По-третє, мова йде про застосування імперативних норм права не будь-якої країни, а лише права країни, що має тісний зв'язок з відношенням. По-четверте, в даній статті частини третьої ГК РФ наводяться основні характеристики таких імперативних норм, які покликані регулювати
  7. Коментар до п. 1
      стаття присвячена різним техніко-правових питань, пов'язаних з порядком визначення термінів військової служби (початку, тривалості, закінчення), а також терміну контракту про проходження військової служби і часу його закінчення. Необхідно мати на увазі, що у зв'язку з поетапним скороченням термінів військової служби за призовом Федеральним законом від 6 липня 2006 р. N 104-ФЗ п. 1 ст. 38 коментованого
  8. Стаття 47. Участь у справі державних органів, органів місцевого самоврядування для дачі висновку по справі
      порядок розгляду ряду справ окремого провадження: про усиновлення (ст. 273), про обмеження дієздатності громадянина або визнання громадянина недієздатним (ч. 1 ст. 284), про оголошення неповнолітнього повністю дієздатним (ст. 288). Державні та муніципальні органи в межах своєї компетенції вивчають фактичні обставини справи, проводять необхідні обстеження, складають
  9. Стаття 446. Майно, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами
      висновку експертизи, проведеної в порядку, визначеному Урядом Російської Федерації. Відомості про прожитковий мінімум на душу населення і за основними соціально-демографічних груп населення в цілому по Російській Федерації та в суб'єктах Російської Федерації публікуються щоквартально в офіційних виданнях Уряду Російської Федерації та офіційних виданнях органів
  10. Тема 7.2. Сімейні правовідносини
      порядок несення кожним із них сімейних витрат та інші питання, що стосуються їх майнових відносин. Однак зміст шлюбного договору обмежена певними межами. Шлюбний договір не може обмежувати правоздатність та дієздатність подружжя, принцип їх рівноправності у шлюбі, регулювати особисті права і обов'язки між подружжям, права та обов'язки (особисті та майнові) в
© 2014-2022  yport.inf.ua