Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінально-процесуальне право → 
« Попередня Наступна »
Г.А.Жіліна. Коментар до Цивільного процесуального кодексу РФ (постатейний), 2010 - перейти до змісту підручника

Стаття 47. Участь у справі державних органів, органів місцевого самоврядування для дачі висновку по справі

1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, беручи участь в цивільному процесі в порядку ст. 47 ЦПК, з одного боку, реалізують права і обов'язки, що входять до їхньої компетенції, а з іншого - здійснюють захист прав, свобод і законних інтересів громадян і організацій, а також інтересів Російської Федерації, суб'єктів РФ і муніципальних утворень.
Державні та муніципальні органи можуть вступати в процес для дачі висновку у справі за своєю ініціативою, за клопотанням інших зацікавлених осіб, а також за ініціативою суду. Вступ у процес зазначених органів з їх власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, допускається лише у випадках, прямо передбачених федеральним законом.
Так, федеральне законодавство передбачає необхідність участі органів опіки та піклування: у справах про визнання недійсним шлюбу, укладеного з особою, яка не досягла шлюбного віку (п. 2 ст. 28 СК); по спорах про порядок здійснення батьківських прав батьків, які проживають окремо від дитини (п. 2 ст. 66 СК); по справах про позбавлення батьківських прав (п. 2 ст. 70 СК), відновлення в батьківських правах (п. 2 ст. 72 СК) або про обмеження батьківських прав (п. 4 ст. 73 СК); по спорах, пов'язаних з вихованням дітей (ст. 78 СК); по справах про усиновлення (п. 1 ст. 125 СК) або скасування усиновлення (п. 2 ст. 140 СК).
Обов'язковість участі органів опіки та піклування передбачається також нормами ЦПК, що регулюють порядок розгляду ряду справ окремого провадження: про усиновлення (ст. 273), про обмеження дієздатності громадянина або визнання громадянина недієздатним (ч. 1 ст. 284), про оголошення неповнолітнього повністю дієздатним (ст. 288).
Державні та муніципальні органи в межах своєї компетенції вивчають фактичні обставини справи, проводять необхідні обстеження, складають акти, вивчають відповідні документи і на їх основі складають письмовий висновок по справі, яка представляється до суду. До висновку додаються необхідні документи.
Так, при підготовці до судового розгляду справи про усиновлення органи опіки та піклування зобов'язані подати до суду висновок про обгрунтованість і про відповідність усиновлення інтересам дитини. До висновку додаються складений зазначеними органами акт обстеження умов життя усиновлювача, медичний висновок про стан здоров'я, про фізичний і розумовий розвиток дитини, письмова згода батьків дитини на її усиновлення та інші документи (ст. 272 ??ЦПК).
2. Суд має право за своєю ініціативою залучити в процес державні або муніципальні органи для дачі висновку у справі. Таке право суду може бути прямо передбачено федеральним законом. Так, відповідно до п. 3 ст. 40 Закону РФ від 7 лютого 1992 р., в ред. від 21 грудня 2004 р. N 171-ФЗ, "Про захист прав споживачів" уповноважений федеральний орган виконавчої влади з контролю (нагляду) в сфері захисту прав споживачів (його територіальних органів), а також інші федеральні органи виконавчої влади (їх територіальні органи) , які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері захисту прав споживачів та безпеки товарів (робіт, послуг), можуть бути притягнуті судом до участі в процесі для дачі висновку у справі з метою захисту прав споживачів.
Суд може залучити до участі у справі зазначені органи не тільки у випадках, передбачених законом, а й в інших випадках, коли висновок компетентного органу необхідно для правильного вирішення справи і захисту законних інтересів суб'єктів, перерахованих в ч . 1 цієї статті.
У судовій практиці визнається необхідною участь в процесі: житлово-комунальних органів для дачі висновку по спорах про виселення, про переведення житлових приміщень у нежитлові, про розділ житлових приміщень, про перебудову і перепланування житлових приміщень; органів санітарно-епідеміологічного нагляду - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення санітарного законодавства (ст. 57 ФЗ від 30 березня 1999 р. N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення") * (101); фінансових органів - у справах про звільнення майна від арешту (виключення з опису) та ін
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 47. Участь у справі державних органів, органів місцевого самоврядування для дачі висновку по справі"
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Стаття 28. Особи, які мають право вимагати визнання шлюбу недійсним
    участі у справі органів опіки та піклування, яким належить дати висновок про доцільність (недоцільність) у задоволенні позову про визнання недійсним шлюбу, укладеного з неповнолітнім. Вступ органів опіки та піклування в судовий процес грунтується на ст. 47 ЦПК, яка передбачає участь у справі державних органів, органів місцевого самоврядування для дачі
  3. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  4. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  5. § 3. Особливості успадкування та іншого посмертного переходу окремих видів майна
    стаття не стосується випадків успадкування кількома особами права довічного успадкованого володіння ділянкою. Це сумнів тільки підсилює наступне: a) de lege lata у випадку з правом власності на ділянку об'єктом спадкування є сама ділянка, а у випадку з правом довічного успадкованого володіння ділянкою об'єкт спадкування - дане право (ст. 1181 ЦК); b) цивільному
  6. § 1. Підряд
    участю, і лише загальні положення про підряд поширюють свою дію на відносини, учасниками яких можуть бути не тільки підприємці, але й інші суб'єкти цивільного права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, що не
  7. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 3. Воля і волевиявлення в договорі
    учасників, висловилася цілком у заповіті, залишаючись надалі без змін. У цьому зв'язку автор зазначає: "Заповіт не враховує і не може враховувати тих змін в положенні сторін, які могли мати місце до того часу, коли виникає породжене завищеними правовідносини". --- Халфіна Р.О. Указ. соч. С. 106. Там же. С. 107. Однак, як нам