- Коментар до п. 1
стаття присвячена різним техніко-правових питань, пов'язаних з порядком визначення термінів військової служби (початку, тривалості, закінчення), а також терміну контракту про проходження військової служби і часу його закінчення. Необхідно мати на увазі, що у зв'язку з поетапним скороченням термінів військової служби за призовом Федеральним законом від 6 липня 2006 р. N 104-ФЗ п. 1 ст. 38 коментованого
- Коментар до п. 1
рекомендації атестаційної комісії військової частини і з особового їх згодою. Солдати, матроси, сержанти і старшини, визнані військово-лікарською комісією придатними до військової служби або придатними з незначними обмеженнями, але непридатними до військової служби за конкретною ВУС, призначаються на військові посади, обов'язки за якими вони можуть виконувати з урахуванням стану здоров'я. Якщо у військовій
- Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону
статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) даного Закону, в якості можливої підстави для відкликання (анулювання) ліцензії. Відносно порядку відкликання (анулювання) ліцензія відсилає до законодавства РФ. Відповідно нормі ч. 1 коментованої статті Федеральним законом від 7 серпня 2001 р. N 121-ФЗ, прийнятим у зв'язку з прийняттям коментованого Закону: у частину 1 ст. 20 Федерального
- 3. Загальна характеристика структури Особливої частини Кримінального кодексу РФ
статтях гол. 30 КК. Наприклад, максимальна санкція за кваліфікований склад одержання підкупу приватним керуючим за ч. 4 ст. 204 КК - до п'яти років позбавлення волі, в ч. 4 ст. 290 КК - безальтернативна санкція від семи до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої. Суперечить принципам рівності і справедливості також та обставина, що ні в одній з чотирьох
- 4. Відповідальність за конкретні види злочинів проти державної влади та інтересів державної служби та служби в органах самоврядування
статтями гл. 30 Кодексу лише у випадках, спеціально встановлених відповідними статтями, зокрема, ст. 288 КК. Державними службовцями є громадяни Російської Федерації, які виконують в порядку, встановленому Федеральним законом, обов'язки з державної посади державної служби за грошову винагороду, що виплачується за рахунок коштів федерального бюджету або коштів
- 1. Поняття дисциплінарного провадження
рекомендація про виключення особи з членів саморегулівної організації, що підлягає розгляду постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації; 5) інші встановлені внутрішніми документами саморегулівної організації заходів. Законодавець у Законі про СРО настільки захопився деталізацією процедур, які спочатку регулювалися внутрішніми документами
- Стаття 10. Основні і додаткові заходи дисциплінарного впливу
рекомендація про виключення. 2. Зауваження, попередження з публічним повідомленням громадськості, штраф можуть застосовуватися як в якості основної, так і у вигляді додаткової міри дисциплінарного впливу. 3. Рішення Дисциплінарного комітету, що містить рекомендацію про виключення, не може супроводжуватися винесенням додаткової міри дисциплінарного
- Стаття 14. Виключення з членів Організації
рекомендації Дисциплінарного комітету в порядку, встановленому Статутом Організації та Правилами членства Організації. Виключення з членів Організації є винятковою мірою дисциплінарного впливу і застосовується за найбільш значні порушення, встановлені цим Кодексом. Застосування виключення може супроводжуватися направленням подання до державного органу про
- СПИСОК
стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
- § 2. Система російського законодавства про інтелектуальну власність
статтях глави 69 ЦК. За своїм обсягом це приблизно відповідає загальним положенням про інтелектуальну власність, які пропонувалося включити до Цивільного кодексу в якості альтернативи частини четвертої Кодексу в її нинішньому вигляді. Однак своїм змістом норми глави 69 ЦК істотно відрізняються від того, що пропонувалося авторами альтернативного проекту * (135). Про надуманих поняттях
|