Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина


Коментар до статті 5
1. У коментованій розділі визначені принципи, тобто основоположні початку діяльності, поліції. Як наголошувалося в пояснювальній записці до законопроекту, ці початку розроблені з урахуванням високого рівня конфліктності відносин у тій сфері, в якій діє поліція, її широких дискреційних повноважень. Як принципів діяльності поліції названі: дотримання і повага прав і свобод людини і громадянина; законність; неупередженість; відкритість і публічність; суспільну довіру та підтримка громадян; взаємодія і співпраця; використання досягнень науки і техніки, сучасних технологій та інформаційних систем. У коментованій чолі принципи діяльності поліції не тільки перераховуються. Кожен з них розглядається в рамках окремої статті, в якій він найбільш повно розкривається.
У Законі 1991 про міліції принципи діяльності міліції лише перераховувалися. Так, в частині 1 ст. 3 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) було визначено, що діяльність міліції будується відповідно до принципів поваги прав і свобод людини і громадянина, законності, гуманізму, гласності.
Примітно, що Громадська палата РФ в рамках роботи над проектом коментованого Закону висловлювала загальні зауваження з приводу того, яким чином сформульовані принципи діяльності поліції (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1 / 1980). Важливо відзначити, що серед них перераховані такі фундаментальні принципи, як заборона застосування тортур, насильства та іншого жорстокого або принижуючого людську гідність поводження; неможливість у виправдання незаконної дії або бездіяльності посилатися на вимоги вищестоящих посадових осіб або які-небудь інші обставини і мотиви; поряд з цим набагато більш проблематичним здається реалізація того, яким чином співробітник поліції може і повинен сприяти міжнаціональному і міжконфесійному згодою, якщо прямо не зазначено на заборону дискримінації за тим або іншим мотивам і відповідальність за його порушення. У цілому ж Громадською палатою РФ зазначалося, що з точки зору проголошення принципів законопроект непоганий, але в застосуванні їх до багатьох практичних дій поліцейських він виявився суто декларативним і далеким від реальності.
Комітет Державної Думи з конституційного законодавства і державного будівництва вважав доцільним розглянути питання про введення в систему принципів діяльності поліції принципу справедливості як одного з основоположних почав побудови правової держави (див. Висновок від 25 листопада 2010 р.) . Як видно, такий принцип так і не був передбачений.
Стаття, що визначає зміст такого принципу діяльності поліції, як дотримання і повага прав і свобод людини і громадянина. Відкриває дану статтю положення про те, що поліція здійснює свою діяльність на основі дотримання і поваги прав і свобод людини і громадянина. Це положення грунтується на відповідних конституційних нормах:
норми ст. 2 Конституції РФ, в якій в якості визначення основ конституційного ладу встановлено, що людина, її права і свободи є найвищою цінністю; визнання, дотримання та захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави;
норми ст. 18 Конституції РФ, яка закріплює, що права і свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими; вони визначають зміст, зміст і застосування законів, діяльність законодавчої і виконавчої влади, місцевого самоврядування і забезпечуються правосуддям.
2. Частиною 2 коментованої статті передбачено, що діяльність поліції, що обмежує права і свободи громадян, підлягає негайному припиненню у випадках, коли досягнута законна мета або з'ясувалося, що ця мета не може або не повинна досягатися шляхом обмеження прав і свобод громадян. Тим самим у цій нормі, що вважалася носить досить декларативний характер, визначено співвідношення між діяльністю поліції та обмеженням прав і свобод громадян.
3. У частині 3 статті встановлено заборону співробітнику поліції вдаватися до тортур, насильству, іншому жорстокому або такому, що принижує людську гідність, поводження. Поряд з цим закріплено обов'язок співробітника поліції припиняти дії, якими громадянинові навмисне заподіюються біль, фізичне чи моральне страждання.
Вказана заборона заснований на нормі ч. 2 ст. 21 Конституції РФ, згідно з якою ніхто не повинен зазнавати тортур, насильству, іншому жорстокому або такому, що принижує людську гідність, поводженню чи покаранню. Для цілей Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання (1), укладеної 10 грудня 1984 (підписана від імені Уряду СРСР у м. Нью-Йорку 10 грудня 1985 року і ратифікована Указом Президії Верховної Ради СРСР від 21 січня 1987 N 6416-XI (2)), згідно з п. 1 її ст. 1 визначення "катування" означає будь-яку дію, якою будь-якій особі навмисне заподіюються сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб отримати від неї або від третьої особи відомості чи визнання, покарати її за дії, які вчинила вона або третя особа чи у вчиненні яких вона підозрюється, а також залякати чи примусити її або третю особу, чи з будь-якої причини, що грунтується на дискримінації будь-якого характеру, коли такі біль або страждання заподіюються державним посадовою особою або іншою особою, виступають як офіційні, чи з їх підбурювання, чи з їхнього відома чи мовчазної згоди; в це визначення не включаються біль або страждання, які виникають лише в результаті законних санкцій, невіддільні від цих санкцій чи викликаються ними випадково.
---
(1) Відомості ВР СРСР. 1987. N 45. Ст. 747.
(2) Відомості ВР СРСР. 1987. N 4. Ст. 59.
4 - 5. Частини 4 та 5 коментованої статті визначають основи обігу співробітників поліції з громадянами. Ці норми включені в проект коментованого Закону після його громадського обговорення.
У частині 4 даної статті закріплені такі обов'язки, що підлягають виконанню співробітником поліції при звертанні до громадянина:
1) назвати свої посада, звання, прізвище, пред'явити на вимогу громадянина службове посвідчення, після чого повідомити причину і мету звернення;
2) у разі застосування до громадянина заходів, що обмежують його права і свободи, роз'яснити йому причину і підстави застосування таких заходів, а також виникають у зв'язку з цим права і обов'язки громадянина.
Ці положення деталізовані в ч. 3 ст. 14 коментованого Закону стосовно до процедури затримання. Так, встановлено, що в кожному разі затримання співробітник поліції зобов'язаний виконати дії, передбачені ч. 4 коментованої статті, а також роз'яснити особі, підданому затриманню, його право на юридичну допомогу, право на послуги перекладача, право на повідомлення близьких родичів або близьких осіб про факті його затримання, право на відмову від дачі пояснення.
Частина 5 коментованої статті зобов'язує співробітника поліції в разі звернення до нього громадянина назвати свої посада, звання, прізвище, уважно його вислухати, прийняти відповідні заходи в межах своїх повноважень або роз'яснити, в чию компетенцію входить вирішення поставленого питання.
Подібним чином раніше було регламентовано звернення співробітників міліції з громадянами у відомчих нормативних правових актах. Так, в п. 227 Статуту патрульно-постової служби міліції громадської безпеки, затв. Наказом МВС Росії від 29 січня 2008 р. N 80 (1), передбачено наступне: патрульний (постовий) міліціонер при звертанні до громадянина повинен привітатися з ним, приклавши руку до головного убору, назвати свої посаду, звання та прізвище, після чого коротко повідомити причину і мету звернення; в разі звернення громадян патрульний (постовий) міліціонер, виконавши ті ж вимоги, зобов'язаний уважно вислухати і вжити заходів за їхніми заявами, а в необхідних випадках роз'яснити, куди слід звернутися для вирішення поставленого питання. Згідно п. 228 названого Статуту на вимогу посадових осіб і громадян патрульний (постовий) міліціонер зобов'язаний назвати своє прізвище, орган внутрішніх справ і пред'явити службове посвідчення, не випускаючи його з рук.
---
(1) БНА ФОИВ. 2008. N 27.
6. У частині 6 коментованої статті встановлено, що отримані в результаті діяльності поліції відомості про приватне життя громадянина не можуть надаватися кому б то не було без добровільної згоди громадянина, за винятком випадків, передбачених федеральним законом. Дана норма заснована на положеннях Конституції РФ, згідно з якими: кожен має право на недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю, захист своєї честі і доброго імені (ч. 1 ст. 23); збір, зберігання, використання та поширення інформації про приватне життя особи без її згоди не допускаються (ч. 1 ст. 24). Як зазначалося в Визначенні КС Росії від 9 червня 2005 р. N 248-О (1), право на недоторканність приватного життя (ч. 1 ст. 23 Конституції РФ) означає надану людині і гарантовану державою можливість контролювати інформацію про самого себе, перешкоджати розголошенню відомостей особистого, інтимного характеру; в поняття "приватне життя" включається та область життєдіяльності людини, яка відноситься до окремого особі, стосується тільки його і не підлягає контролю з боку суспільства та держави, якщо вона носить непротівоправний характер.
---
(1) СПС.
Норма частини 1 ст. 24 Конституції РФ відтворена і деталізована в ч. 8 ст. 9 Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" (1), яка встановлює, що забороняється вимагати від громадянина (фізичної особи) надання інформації про його приватного життя, в тому числі інформації , що становить особисту або сімейну таємницю, і отримувати таку інформацію крім волі громадянина (фізичної особи), якщо інше не передбачено федеральними законами.
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 31. Ч. I. Ст. 3448.
Відповідно зазначеним нормам в первинному варіанті проекту коментованого Закону (до громадського обговорення) вказувалося, що поліція не має права збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію про приватне життя особи без його згоди, за винятком випадків, передбачених федеральним законом. Однак у законопроекті, внесеному до Державної Думи, розглянута норма вже мала той вид, в якому вона увійшла в ухвалений коментований Закон. У чинному вигляді розглянута норма відповідає положенням ч. 8 ст. 5 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність", згідно з яким органам (посадовим особам), які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, забороняється розголошувати відомості, які зачіпають недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю, честь і добре ім'я громадян, і які стали відомими в процесі проведення оперативно-розшукових заходів, без згоди громадян, за винятком випадків, передбачених федеральними законами.
7. Частина 7 коментованої статті зобов'язує поліцію забезпечити кожному громадянину можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не встановлене законом. У взаємозв'язку з даною нормою знаходиться положення ч. 2 ст. 8 коментованого Закону, в якому в рамках визначення такого принципу діяльності поліції, як відкритість і публічність, передбачено, що громадяни, громадські об'єднання та організації мають право у порядку, встановленому законодавством РФ, отримувати від поліції інформацію, безпосередньо зачіпає їх права, за винятком інформації , доступ до якої обмежено федеральним законом.
Викладене регулювання засноване на нормі ч. 2 ст. 24 Конституції РФ, встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не передбачено законом.
В рамках деталізації даної конституційної норми в ч. ч. 2 і 3 ст. 8 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" встановлено наступне: громадянин (фізична особа) має право на одержання від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у порядку, встановленому законодавством РФ, інформації, безпосередньо зачіпає його права і волі (ч. 2); організація має право на одержання від державних органів, органів місцевого самоврядування інформації, яка безпосередньо стосується прав і обов'язків цієї організації, а також інформації, необхідної в зв'язку із взаємодією з зазначеними органами при здійсненні цією організацією своєї статутної діяльності (ч. 3).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина "
  1. Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина
    Коментар до статті 5 січня. У главі 2, яка починається з цієї статті, викладені принципи діяльності поліції. Термін "принцип" означає узагальнене вираження якого явища. Поняття "принцип" можна визначати через слова "основний початок", "вимога", "обов'язок", "ідея" і т.п. За латині принцип - це першооснова, основа. 2. Принципи діяльності поліції - це
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. § 4. Право та інші соціальні норми
      Право відрізняється від інших соціальних норм в основному тими ж ознаками, що і від моральних. Співвідношенню права і моралі було приділено порівняно більшу увагу тому, що це - два найбільш важливих і поширених регулятора суспільних відносин, з якими люди постійно стикаються в повсякденному житті. З зазначеними регуляторами безпосередньо і перш за все пов'язана юридична
  4. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
      Протягом багатьох років в юридичній науці радянського періоду панувала думка, згідно з яким необхідним підставою цивільно - правової відповідальності зізнавався якийсь "склад цивільного правопорушення". Дану позицію поділяють і багато сучасні автори. На думку Г.К. Матвєєва, наприклад, "наявність складу цивільного (і всякого іншого) правопорушення - загальне і, як правило,
  5. § 5. Принцип гуманізму
      Стаття 7 КК РФ закріплює: "1. Кримінальне законодавство Російської Федерації забезпечує безпеку людини. 2. Покарання й інші заходи кримінально-правового характеру, застосовувані до особи, яка вчинила злочин, не можуть мати своєю метою заподіяння фізичних страждань або приниження людської гідності". У юридичній літературі склалося досить стійке уявлення про те,
  6. Коментар до п. 1
      1. Наявність даної статті обумовлено тим, що надходження громадян у військові освітні установи професійної освіти має певні особливості, в тому числі є певні особливості при укладанні контрактів про проходження військової служби з громадянами, які навчаються у військових освітніх установах професійної освіти. Дані особливості вимагають наявності
  7. Стаття 1. Призначення поліції
      Коментар до статті 1 січня. Термін "поліція" в коментованому Законі вживається в декількох значеннях. У даній статті під поліцією розуміється система (сукупність) установ (специфічних служб), об'єднаних одним і тим же призначенням, завданнями, принципами діяльності та правовим статусом співробітників. В інших же статтях Закону (ст. ст. 12, 13 та ін.) під поліцією розуміються
  8. Стаття 84. Оперативно-розшукова діяльність в колоніях
      Коментар до статті 84 1. У кожному виправному закладі здійснюється оперативна діяльність, завданнями якої є забезпечення особистої безпеки засуджених, персоналу виправних установ та інших осіб; виявлення, попередження і розкриття готуються і скоєних у виправних установах злочинів і порушень встановленого порядку відбування покарання; розшук у
  9. Тема 7.2. Сімейні правовідносини
      Відносини між членами сім'ї, врегульовані нормами сімейного права, являють собою сімейні правовідносини. Суб'єктами сімейних правовідносин виступають тільки громадяни, чия сімейна правосуб'єктність розкривається через правоздатність та дієздатність. Сімейне законодавство не містить визначення сімейної право-і дієздатності, але ці поняття мають велике значення в
  10. 33.3. Управління дошкільним, загальною середньою, професійно-технічною освітою
      Управління дошкільною освітою. Дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні. Дошкільна освіта - цілісний процес, спрямований на: забезпечення різнобічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей,
© 2014-2022  yport.inf.ua