Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 6. Законність |
||
Коментар до статті 6 1. У коментованій статті розкрито зміст такого принципу діяльності поліції, як законність, що представляє собою фундаментальний общеправовой принцип. Такий же принцип раніше був названий на ч. 1 ст. 3 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) серед принципів, відповідно до яких будується діяльність міліції. У якості першої зі складових принципу, що розглядається в ч. 1 коментованої статті встановлено, що поліція здійснює свою діяльність у точній відповідності з законом. При цьому поняттям "закон" охоплюються всі джерела права, тобто дане поняття використано в тому ж значенні, що і в Конституції РФ. У первинному ж варіанті коментованого Закону було визначено, що поліція здійснює свою діяльність на території РФ відповідно до Конституції РФ, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, міжнародними договорами РФ, федеральними конституційними законами, федеральними законами та іншими нормативними правовими актами. 2. Відповідно до частини 2 коментованої статті всяке обмеження прав, свобод і законних інтересів громадян, а також прав і законних інтересів громадських об'єднань, організацій і посадових осіб допустимо тільки на підставах та в порядку, які передбачені федеральним законом. Дане правило засноване на нормі ч. 3 ст. 55 Конституції РФ, згідно з якою права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави . Згідно з правовою позицією, викладеною у Постанові КС Росії від 18 лютого 2000 р. N 3-П (1), визначаючи засоби і способи захисту державних інтересів, законодавець повинен використовувати лише ті заходи, які необхідні, строго обумовлені цими цілями і виключають для конкретної правозастосовчої ситуації можливість невідповідного обмеження прав і свобод людини і громадянина; публічні інтереси, перелічені в ст. 55 (ч. 3) Конституції РФ, можуть виправдовувати правові обмеження прав і свобод, тільки якщо такі обмеження адекватні соціально необхідного результату; цілі однією раціональної організації діяльності органів влади не можуть служити підставою для обмеження прав і свобод. --- (1) СЗ РФ. 2000. N 9. Ст. 1066. 3. У частині 3 статті встановлено заборону співробітнику поліції підбурювати, схиляти, спонукати у прямій або непрямій формі когось до вчинення протиправних дій (дана норма включена після громадського обговорення проекту коментованого Закону). Тим самим продубльований в точності такий же заборона, який закріплений у ч. 8 ст. 5 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність". Така заборона адресований органам (посадовим особам), які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, і введений Федеральним законом від 24 липня 2007 р. N 211-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з удосконаленням державного управління в сфері протидії екстремізму "(1). До речі кажучи, у Федеральному законі "Про оперативно-розшукову діяльність" перераховані дії - підбурювати, схиляти, спонукати у прямій або непрямій формі до вчинення протиправних дій - прямо позначені в дужках поняттям "провокація". --- (1) СЗ РФ. 2007. N 31. Ст. 4008. 4. Частина 4 коментованої статті забороняє співробітникові поліції у виправдання своїх дій (бездіяльності) при виконанні службових обов'язків посилатися на інтереси служби, економічну доцільність, незаконні вимоги, накази і розпорядження вищих посадових осіб або які-небудь інші обставини. Слід зазначити, що в первинному варіанті проекту коментованого Закону говорилося про неприпустимість таких посилань на виправдання незаконної дії або бездіяльності співробітника поліції. Після ж громадського обговорення законопроекту уточнено, що йдеться про правомірних діях (бездіяльності). Відносно регламентації виконання співробітником поліції наказів і розпоряджень необхідно зазначити наступне. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 27 коментованого Закону співробітник поліції зобов'язаний виконувати накази і розпорядження керівників (начальників), але тільки ті з них, які віддані в установленому порядку та не суперечать федеральному закону. У частині 2 ст. 30 цього Закону встановлено, що при отриманні наказу чи розпорядження, явно суперечать закону, співробітник поліції зобов'язаний керуватися законом (див. коментар до зазначених статей). 5. У частині 5 статті встановлено, що застосування співробітником поліції заходів державного примусу для виконання обов'язків та реалізації прав поліції допустимо лише у випадках, передбачених федеральним законом. Дана норма закріплена подібно до того, як в ч. 2 ст. 1.6 КоАП РФ в рамках забезпечення законності при застосуванні заходів адміністративного примусу в зв'язку з адміністративним правопорушенням встановлено, що застосування уповноваженими на те органом або посадовою особою адміністративного покарання і заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з адміністративним правопорушенням здійснюється в межах компетенції зазначених органу або посадової особи відповідно до закону. 6. Частина 6 коментованої статті покладає на федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, обов'язок щодо забезпечення контролю за законністю рішень і дій посадових осіб поліції. При цьому мається на увазі перш за все реалізація процедур оскарження дій (бездіяльності) співробітника поліції, які порушують права і законні інтереси громадянина, державного і муніципального органу, громадського об'єднання, релігійної та іншої організації, у вищестоящий орган або вищестоящому посадовій особі (див. ст. 53 Закону та коментар до неї). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 6. Законність " |
||
|