Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 7. Неупередженість


Коментар до статті 7
1. Стаття, що розкриває зміст такого принципу діяльності поліції, як неупередженість. Закон 1991 про міліції не назвав неупередженість як принципу діяльності міліції. Як видається, даний принцип закріплений у рамках адаптації положень міжнародних документів, що стосуються поліцейської діяльності. Так, у ст. 3 Міжнародного кодексу поведінки державних посадових осіб встановлено, що державні посадові особи уважні, справедливі і неупереджені при виконанні своїх функцій і, зокрема, у своїх відносинах з громадськістю; вони ніколи не роблять яке б то не було неправомірне перевагу якої-небудь групи осіб або окремій особі, не допускають дискримінації по відношенню до якої-небудь групи осіб або окремій особі або не зловживають іншим чином наданими їм повноваженнями та владою. Згідно ст. 40 Європейського кодексу поліцейської етики поліція повинна виконувати свої завдання справедливо, керуючись, зокрема, принципами неупередженості та недискримінаційного підходу.
Частина 1 коментованої статті вказує на те, що поліція захищає права, свободи і законні інтереси людини і громадянина незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань, а також інших обставин.
У даній нормі стосовно регламентації діяльності поліції відтворені положення ст. 19 Конституції РФ, що гарантують принцип рівності:
всі рівні перед законом і судом (ч. 1);
держава гарантує рівність прав і свобод людини і громадянина незалежно від статі , раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань, а також інших обставин. Забороняються будь-які форми обмеження прав громадян за ознаками соціальної, расової, національної, мовної чи релігійної приналежності (ч. 2);
чоловік і жінка мають рівні права і свободи і рівні можливості для їх реалізації (ч. 3).
2. У частині 2 коментованої статті встановлено заборону співробітнику поліції перебувати в політичних партіях, матеріально підтримувати політичні партії і брати участь в їх діяльності. Також встановлено, що при здійсненні службової діяльності співробітник поліції не повинен бути пов'язаний рішеннями політичних партій, інших громадських об'єднань і релігійних організацій.
Раніше таке регулювання містилося у ч. 7 ст. 20 "Проходження служби в міліції" Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ): у міліції не допускаються створення і діяльність політичних партій та їх організацій; співробітники міліції не можуть бути обмежені у своїй службовій діяльності рішеннями політичних партій та громадських об'єднань, які мають політичні цілі. Як видно, на відміну від такого регулювання у ч. 2 коментованої статті йдеться, по-перше, про неприпустимість членства співробітника поліції в політичних партіях і, по-друге, про те, що співробітник поліції не повинен бути пов'язаний рішеннями інших громадських об'єднань, ніж політичні партії, та рішеннями релігійних організацій.
Норма частини 2 коментованої статті узгоджується з нормою ч. 3 ст. 10 Федерального закону від 11 липня 2001 р. N 95-ФЗ "Про політичні партії" (в ред. Федерального закону від 21 липня 2005 р. N 93-ФЗ) (1), яка передбачає, що особи, які заміщають державні або муніципальні посади, та особи, які перебувають на державній або муніципальній службі, не має права використовувати переваги свого посадового або службового становища в інтересах політичної партії, членами якої вони є, або в інтересах будь іншої політичної партії; зазначені особи, за винятком депутатів Державної Думи, депутатів інших законодавчих (представницьких) органів державної влади і депутатів представницьких органів муніципальних утворень, не можуть бути пов'язані рішеннями політичної партії при виконанні своїх посадових або службових обов'язків.
---
(1) СЗ РФ. 2001. N 29. Ст. 2950; 2005. N 30. Ч. I. Ст. 3104.
Заборони та обмеження, передбачені в ч. 2 коментованої статті, дублюють містяться у відповідних положеннях ст. ст. 17 і 18 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації", дія яких згідно з ч. 2 ст. 29 коментованого Закону поширюється на співробітника поліції (див. коментар до зазначеної статті).
3. Частина 3 статті наказує співробітнику поліції виявляти повагу до національних звичаїв і традицій громадян, враховувати культурні та інші особливості різних етнічних і соціальних груп, релігійних організацій, сприяти міжнаціональному і міжконфесійному згодою.
Дана норма заснована на відповідних конституційних нормах. Так, згідно з ч. 1 ст. 26 Конституції РФ кожен має право визначати і вказувати свою національну приналежність; ніхто не може бути примушений до визначення і вказівкою своєї національної приналежності. У частині 1 ст. 14 Конституції України встановлено, що Росія - світська держава; жодна релігія не може встановлюватися в якості державної чи обов'язкової.
Примітно, що в преамбулі Федерального закону від 26 вересня 1997 р. N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" (1), який згідно його ст. 1 регулює правовідносини у галузі прав людини і громадянина на свободу совісті і свободу віросповідання, а також правове становище релігійних об'єднань, Федеральне Збори РФ зазначало, що приймає названий Закон:
--- ---
(1) СЗ РФ. 1997. N 39. Ст. 4465.
Підтверджуючи право кожного на свободу совісті і свободу віросповідання, а також на рівність перед законом незалежно від ставлення до релігії і переконань,
грунтуючись на тому, що Росія є світською державою, визнаючи особливу роль православ'я в історії Росії, у становленні та розвитку її духовності і культури,
поважаючи християнство, іслам, буддизм, іудаїзм та інші релігії, складові невід'ємну частину історичної спадщини народів Росії,
вважаючи важливим сприяти досягненню взаємного розуміння, толерантності та поваги в питаннях свободи совісті і свободи віросповідання.
Приписи ч. 3 коментованої статті дублюють відповідні положення ст. 18 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації", дія яких згідно з ч. 2 ст. 29 коментованого Закону поширюється на співробітника поліції (див. коментар до зазначеної статті). Відповідні положення містяться також у Загальних принципах поведінки державних службовців, затв. Указом Президента РФ від 12 серпня 2002 р. N 885 (1).
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 33. Ст. 3196.
4. У частині 4 коментованої статті встановлено, що співробітник поліції як в службове, так і в позаслужбовий час повинен утримуватися від будь-яких дій, які можуть викликати сумнів у його неупередженості або завдати шкоди авторитету поліції. Це правило дублює відповідне положення ст. 18 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації", дія якого згідно з ч. 2 ст. 29 коментованого Закону поширюється на співробітника поліції (див. коментар до зазначеної статті). Відповідне положення міститься також в Загальних принципах поведінки державних службовців, затв. Указом Президента РФ від 12 серпня 2002 р. N 885.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 7. Неупередженість "
  1. Стаття 7. Неупередженість
    Коментар до статті 1 Липня. Частина 1 коментованої статті дублює положення, передбачені в ст. 19 Конституції РФ. Тут закріплено рівність громадян перед законом. У нашому випадку - перед законом, що регламентує склад злочину (іншого правопорушення), процедуру притягнення особи до відповідальності та компетенції поліції в галузі захисту прав, свобод і законних інтересів людини і
  2. 4. Порядок укладення державного контракту і його зміст
    Відповідно до ст. 765 ЦК підстави укладення державного контракту на виконання підрядних робіт визначаються ст. 527, а порядок його укладення - ст. 528 ГК. Так, зокрема, це відноситься до питання про умови, за яких висновок державного контракту є обов'язковим для сторін. Крім випадків, спеціально зазначених у законі, особливо виділена обов'язок укладення
  3. 1. Поняття агентського договору
    Представництво, торгове представництво, агенти і агентський договір. В основі представництва лежить дихотомія. Відповідно воно свідомо може бути тільки прямим або непрямим. Протягом тривалого часу для кожного з видів представництва (заступництва) використовувалася своя особлива договірна конструкція. Маються на увазі договори доручення та комісії. Цим, однак, не
  4. Стаття 2. Завдання цивільного судочинства
    1. Стаття, що формулює загальні завдання і цілі виробництва по цивільних справах в суді загальної юрисдикції. В узагальненому вигляді в них виражаються уявлення всього суспільства про необхідному і бажаному результаті здійснення правосуддя по цивільних справах. Всі інші норми цивільного процесуального права і діяльність суб'єктів процесу не можуть суперечити названим загальним завданням і
  5. Стаття 8. Незалежність суддів
    1. Незалежність суддів є найважливішим конституційним принципом російського правосуддя (ч. 1 ст. 120 Конституції РФ). У цивільному судочинстві вона служить гарантією об'єктивності та неупередженості суду при виконанні ним обов'язків щодо створення в змагальному процесі необхідних умов для встановлення дійсних обставин справи, по винесенню законного і обгрунтованого
  6. Стаття 12. Здійснення правосуддя на засадах змагальності та рівноправності сторін
    1. Стаття, що конкретизує для цивільного судочинства конституційні принципи здійснення правосуддя на засадах змагальності та рівноправності сторін (ч. 3 ст. 123 Конституції РФ). Обидва принципи тісно пов'язані між собою, оскільки реально змагатися можуть лише процесуально рівноправні суб'єкти. Змагальність цивільного судочинства обумовлена
  7. Стаття 16. Підстави для відводу судді
    1. Судді, наділені повноваженнями щодо здійснення правосуддя, виступають в процесі від імені суду - головного, контролюючого і вирішального суб'єкта судочинства. Можливість їх відводу є найважливішою гарантією незалежності, об'єктивності та неупередженості суду, здійснення ним судочинства на основі змагальності та рівноправності сторін. Інститут відводу сприяє правильному
  8. Стаття 17. Недопустимість повторної участі судді в розгляді справи
    1. Вимога про неприпустимість повторної участі судді в розгляді справи поширюється лише на виробництва в різних інстанціях. Після скасування рішення суд касаційної інстанції має право направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції в тому ж або іншому складі (ст. 361 ЦПК). Суд наглядової інстанції має право скасувати рішення суду першої, другої чи наглядової інстанцій повністю або в
  9. Стаття 18. Підстави для відводу прокурора, секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача
    1. Підстави для відводу судді (див. коментар до ст. 16 ЦПК) поширюються також на прокурора, експерта, спеціаліста, перекладача і секретаря судового засідання. Це обумовлено особливістю процесуальних функцій названих суб'єктів судочинства, виконання яких передбачає їх безумовну неупередженість щоб уникнути можливого введення суду в оману, що може призвести до
  10. Стаття 33. Передача справи, прийнятого судом до свого провадження, в інший суд
    1. У ч. 1 ст. 33 ЦПК сформульовано загальне правило, згідно з яким суд зобов'язаний при зміні підсудності вже прийнятого до провадження справи завершити його вирішення по суті. Підсудність справи після її порушення може, зокрема, змінитися через встановлення процесуальним законом інших правил підсудності, а також в результаті зміни складу учасників спору чи зміни їх місця
© 2014-2022  yport.inf.ua