Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 8. Відкритість і публічність


Коментар до статті 8
1. У коментованій статті розкрито зміст такого принципу діяльності поліції, як відкритість і публічність. Раніше в ч. 1 ст. 3 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) серед принципів, відповідно до яких будується діяльність міліції, називався подібний принцип - гласність. У пояснювальній записці до законопроекту зазначалося, що відкритість і прозорість діяльності поліції сприятимуть відновленню довіри до неї у громадян.
Частина 1 коментованої статті проголошує, що діяльність поліції є відкритою для суспільства. При цьому вказані межі відкритості діяльності поліції - діяльність є відкритою в тій мірі, в якій це:
не суперечить вимогам законодавства РФ про кримінальне судочинство, про провадження у справах про адміністративні правопорушення, про оперативно-розшукову діяльність , про захист державної та іншої захищеної законом таємниці;
не порушує прав громадян, громадських об'єднань та організацій.
Обмеження доступу до інформації регламентовано ст. 9 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації":
обмеження доступу до інформації встановлюється федеральними законами з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави (ч. 1);
обов'язковим є дотримання конфіденційності інформації, доступ до якої обмежено федеральними законами (ч. 2);
захист інформації, становить державну таємницю, здійснюється відповідно до законодавства РФ про державну таємницю (ч. 3);
федеральними законами встановлюються умови віднесення інформації до відомостей, що становлять комерційну таємницю, службову таємницю та іншу таємницю, обов'язковість дотримання конфіденційності такої інформації, а також відповідальність за її розголошення (ч. 4);
інформація, отримана громадянами (фізичними особами) при виконанні ними професійних обов'язків або організаціями при здійсненні ними певних видів діяльності (професійна таємниця), підлягає захисту у випадках, якщо на цих осіб федеральними законами покладено обов'язки з дотримання конфіденційності такої інформації (ч. 5);
інформація, що становить професійну таємницю, може бути надана третім особам відповідно до федеральних законів і (або) за рішенням суду (ч. 6);
термін виконання обов'язків щодо дотримання конфіденційності інформації, що становить професійну таємницю, може бути обмежений тільки за згодою громадянина (фізичної особи), що надає таку інформацію про себе (ч. 7);
забороняється вимагати від громадянина (фізичної особи) надання інформації про його приватного життя, у тому числі інформації, що становить особисту або сімейну таємницю, і отримувати таку інформацію крім волі громадянина (фізичної особи), якщо інше не передбачено федеральними законами (ч. 8);
порядок доступу до персональних даних громадян (фізичних осіб) встановлюється федеральним законом про персональні дані (ч. 9).
2. У частині 2 статті передбачені права громадян, громадських об'єднань та організацій, по-перше, отримувати достовірну інформацію про діяльність поліції і, по-друге, отримувати від поліції інформацію, безпосередньо зачіпає їх права, за винятком інформації, доступ до якої обмежено федеральним законом. Відносно порядку отримання такої інформації дана норма відсилає до законодавства РФ.
Відносини, пов'язані із забезпеченням доступу користувачів інформації до інформації про діяльність державних органів (як і органів місцевого самоврядування), охоплюються сферою дії Федерального закону від 9 лютого 2009 р. N 8-ФЗ "Про забезпечення доступу до інформації про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування "(1), що і закріплено в ч. 1 його ст. 2.
---
(1) СЗ РФ. 2009. N 7. Ст. 776.
Стаття 6 названого Закону визначає способи забезпечення доступу до інформації про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування. Як випливає з цієї статті, доступ до інформації про діяльність державних органів може забезпечуватися такими способами:
1) оприлюднення (опублікування) державними органами інформації про свою діяльність у засобах масової інформації;
2) розміщення державними органами інформації про свою діяльність в мережі Інтернет;
3) розміщення державними органами інформації про свою діяльність у приміщеннях, займаних зазначеними органами, та в інших відведених для цих цілей місцях;
4) ознайомлення користувачів інформації з інформацією про діяльність державних органів у приміщеннях, займаних зазначеними органами, а також через бібліотечні та архівні фонди;
5) присутність громадян (фізичних осіб), у тому числі представників організацій (юридичних осіб), громадських об'єднань, державних органів та органів місцевого самоврядування, на засіданнях колегіальних державних органів, а також на засіданнях колегіальних органів державних органів;
6) надання користувачам інформації за їх запитом інформації про діяльність державних органів;
7) іншими способами, передбаченими законами і (або) іншими нормативними правовими актами.
Як говорилося вище (див. коментар до ст. 5 Закону), положення ч. 2 коментованої статті про право громадян, громадських об'єднань та організацій отримувати від поліції інформацію, безпосередньо зачіпає їх права, знаходиться у взаємозв'язку з нормою ч. 7 ст. 5 коментованого Закону, в якій в рамках визначення такого принципу діяльності поліції, як дотримання і повага прав і свобод людини і громадянина, передбачено, що поліція зобов'язана забезпечити кожному громадянину можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не встановлено федеральним законом.
Вище також говорилося (див. там же), що викладене регулювання засноване на нормі ч. 2 ст. 24 Конституції РФ, встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права та свободи, якщо інше не передбачено законом. Деталізація даної конституційної норми міститься в ч. ч. 2 і 3 ст. 8 Федерального закону "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації".
3. Частина 3 коментованої статті зобов'язує поліцію регулярно інформувати державні та муніципальні органи, громадян про свою діяльність:
через засоби масової інформації, інформаційно-телекомунікаційну мережу Інтернет;
шляхом звітів посадових осіб (не рідше одного разу на рік) перед законодавчими (представницькими) органами державної влади суб'єктів РФ, представницькими органами муніципальних утворень і перед громадянами.
При цьому федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, повноваження з визначення періодичності, порядку звітності, а також категорій посадових осіб, уповноважених звітувати перед зазначеними органами та громадянами. Комітет Державної Думи у справах Федерації та регіональної політики пропонував включити положення про те, що звіти уповноважених посадових осіб заслуховуються законодавчими (представницькими) органами влади суб'єктів РФ, в тому числі з питань, поставлених цими органами (див. Висновок від 23 листопада 2010 < 1>). Однак це цілком обгрунтовану пропозицію, яке могло б стосуватися і представницьких органів муніципальних утворень, враховано не було.
---
(1) СПС.
Слід зазначити, що з метою вдосконалення інформаційної політики МВС Росії, її ефективної реалізації Наказом МВС Росії від 5 грудня 2005 р. N 992 "Про Інформаційному раді Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1) створено Інформаційний рада Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та затверджено Положення про Інформаційний раді Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації. Згідно п. 1 названого Положення, Інформаційний рада Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації є дорадчо-консультативним органом і створюється з метою забезпечення проведення департаментами Міністерства, Головним командуванням внутрішніх військ МВС Росії, Слідчим комітетом при МВС Росії, підрозділами, безпосередньо підпорядкованими МВС Росії, Федеральної міграційної службою узгодженої інформаційної політики у сфері формування об'єктивної громадської думки про діяльність Міністерства та ФМС Росії, створення позитивного образу співробітників органів внутрішніх справ і ФМС Росії, військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії, федеральних державних службовців.
---
(1) СПС.
Необхідно також згадати про Наказ МВС Росії від 10 квітня 2006 р. N 246 "Про інформаційно-пропагандистській роботі" (1), яким визначено, що проведення МВС Росії узгодженої інформаційної політики у сфері формування об'єктивної громадської думки про діяльність Міністерства, створення і зміцнення позитивного образу співробітників органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії є основною метою інформаційно-пропагандистської роботи в системі МВС Росії.
---
(1) СПС.
4. У частині 4 коментованої статті передбачено надання поліцією засобам масової інформації відомостей про свою діяльність, а також визначені способи надання таких відомостей: за офіційними запитами редакцій засобів масової інформації, а також шляхом проведення прес-конференцій, розсилки довідкових і статистичних матеріалів і в інших формах. Відносно порядку надання відомостей дана норма відсилає до законодавства РФ.
Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало узгодити розглянуту норму до Закону РФ від 27 грудня 1991 р. N 2124-1 "Про засоби масової інформації" (1), оскільки названий Закон (ст. ст. 38 і 39) вимога про "офіційності" відповідного запиту не пред'являє і передбачає, що запит інформації можливий як в усній, так і в письмовій формі (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410 (1)). Ця пропозиція так і не було реалізовано. У результаті, як видається, норму ч. 4 коментованої статті слід розглядати як спеціальну по відношенню до Закону РФ "Про засоби масової інформації".
---
(1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 7. Ст. 300.
(2) СПС.
Як передбачено у ч. 3 ст. 38 Закону РФ "Про засоби масової інформації" (тут і далі в ред. Федерального закону від 9 лютого 2009 р. N 10-ФЗ (1)), надання державними органами, органами місцевого самоврядування інформації про свою діяльність за запитами редакцій, якщо такі відносини не врегульовані законодавством РФ про засоби масової інформації, здійснюється відповідно до законодавства РФ, що регулює питання забезпечення доступу до інформації про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування, в тому числі до інформації про діяльність судів в РФ (мова йде в тому числі про згаданий вище Федеральному законі "Про забезпечення доступу до інформації про діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування"). Згідно ст. 39 названого Закону запитувану інформацію зобов'язані надавати керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, організацій та об'єднань, їх заступники, працівники прес-служб або інші уповноважені особи в межах їх компетенції.
---
(1) СЗ РФ. 2009. N 7. Ст. 778.
5. Частина 5 коментованої статті передбачає здійснення за заявками редакцій засобів масової інформації акредитації журналістів для висвітлення діяльності поліції. Повноваження з визначення порядку такої акредитації федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Процедура, подібна такої акредитації, передбачена в затверджених Наказом МВС Росії від 12 жовтня 2007 р. N 888 "Питання організації діяльності підрозділів інформації і громадських зв'язків органів внутрішніх справ Російської Федерації" (1) Типовому положенні про прес-службі головного управління МВС Росії по федеральному округу, Типовому положенні про управління (відділ, відділенні) інформації і громадських зв'язків МВС, ГУВС, УВС по суб'єкту Російської Федерації, відділенні (групі) інформації і громадських зв'язків УВСТ, ОВДРО і Типовому положенні про відділення (групі) інформації і громадських зв'язків штабу горрайлиноргана внутрішніх справ. Так, передбачалося укладення в установленому порядку договорів (угод) про некомерційному співпрацю з інформування громадян про діяльність органів внутрішніх справ з редакційними колективами та журналістськими організаціями, окремими журналістами, що спеціалізуються на правоохоронної тематики. Слід також зазначити, що акредитація регламентована ст. 48 Закону РФ "Про засоби масової інформації".
  ---
  (1) СПС.
  6. У частині 6 коментованої статті зазначено право федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, засновувати засоби масової інформації для висвітлення діяльності поліції. Відносно порядку установи засобів масової інформації дана норма відсилає до законодавства РФ, тобто до Закону РФ "Про засоби масової інформації".
  Як зазначено на офіційному сайті МВС Росії (http://www.mvd.ru/presscenter/or/smi/magazines), засобами масової інформації МВС Росії є:
  газети "Щит і меч" і "Небезпечний вік";
  журнали "Кавказький меридіан", "Професіонал", "Медичний вісник МВС", "Міліція", "Економічний вісник МВС Росії" (спільне видання Об'єднаної редакції МВС Росії і Міжнародного центру фінансово-економічного розвитку (МЦФЕР)) і "Співдружність" (журнал Ради Міністрів внутрішніх справ СНД);
  радіостанція "Міліцейська хвиля" 107,8 FM (віщає в FM-діапазоні на частоті 107,8 МГц (Москва і область) і в інших містах Росії);
  телередакція Об'єднаної редакції МВС РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 8. Відкритість і публічність"
  1. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
      відкрита, мирна, доступна кожному, яка проводиться у формі зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування або в різних поєднаннях цих форм акція, здійснювана з ініціативи громадян Російської Федерації, політичних партій, інших громадських об'єднань і релігійних об'єднань. Метою публічного заходу є вільне вираження і формування думок, а також висунення
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      відкрито, наприклад, не заходячи в кабіну (приміщення) для таємного голосування. Головне, щоб такий спосіб голосування не містив ознак передвиборної агітації. Якщо виборець хоче скористатися таємним голосуванням, то відповідна комісія зобов'язана забезпечити йому це право. Отже, для виборчих комісій забезпечення таємного голосування є їх обов'язком. А.І. Солженіцин,
  3. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      відкриття спеціального рахунку-недоимщика та ін Серед основних обов'язків платника податків на першому місці стоїть своєчасна і повна сплата законно встановлених податків. Податковий тягар підприємців складається, як уже зазначалося, з федеральних, регіональних і місцевих податків, передбачених у ст. 19,20 і 21 Закону «Про основи податкової системи в РФ». Існуюча протягом
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
      статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  6. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  7. § 3. Основні інститути цивільного права зарубіжних держав
      відкриту, або закриту підписку на акції. Останнім часом законодавець ввів таку форму корпорацій, як європейська акціонерне товариство. Що стосується осіб, які бажають займатися бізнесом, не об'єднуючись із іншими групами осіб, то така можливість законодавчо закріплена, так як існує можливість зареєструватися як індивідуальний І німецьке, і французьке право
  8. § 4. Товариство з обмеженою відповідальністю
      відкрите акціонерне товариство чи у виробничий кооператив, в іншому випадку підлягає ліквідації (п. 1 ст. 88 ГК, абз. 2 п. 2, п. 3 ст. 7 Закону про ТОВ). Учасниками товариства можуть бути громадяни та юридичні особи, при цьому на їх участь Закон встановлює ті ж обмеження, що і на участь вкладників у коммандіти: державні та муніципальні органи не можуть брати участь у
  9. § 2. Захист нематеріальних благ
      відкритих для вільного відвідування, чи на публічних заходах (зборах, з'їздах, конференціях, концертах, виставах, спортивних змаганнях і подібних заходах), однак за умови, що таке зображення не є основним об'єктом використання; 3) отримано в результаті позування громадянина за плату. Власне, йдеться переважно про натурника та професійних
  10. § 2. Поняття і основні види угод
      відкриття конкурсу. Тоді право розпорядження визнається законом за іншою особою (наприклад, у разі конкурсу за конкурсним керуючим). Різниця між зобов'язальними і розпорядчими угодами є основоположним для системи цивільного права. Дії розпорядчих угод, у тому числі розпоряджень, що змінюють приналежність прав, повинні враховуватися всяким. Так, якщо кредитор
© 2014-2022  yport.inf.ua