Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 9. Суспільна довіра та підтримка громадян


Коментар до статті 9
1. Стаття, що розкриває зміст такого принципу діяльності поліції, як суспільну довіру та підтримка громадян. Закон 1991 про міліції (ч. 1 ст. 3 в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) не називав подібного принципу серед принципів, відповідно до яких будується діяльність міліції, але можна говорити про те, що був названий близький принцип - гуманізм.
Частина 1 коментованої статті декларує, що поліція при здійсненні своєї діяльності прагне забезпечувати суспільну довіру до себе і підтримку громадян. У цьому відношенні слід згадати про справедливе зауваженні Громадської палати РФ, висловленій при роботі над проектом коментованого Закону: не можна забезпечити суспільну довіру і підтримку, їх можна тільки заслужити сумлінним виконанням обов'язків (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980).
2. У частині 2 статті продекларовано, що дії співробітників поліції повинні бути обгрунтованими і зрозумілими для громадян. Примітно, що в первинному варіанті проекту коментованого Закону ця норма формулювалася інакше: поліція повинна прагнути до того, щоб дії її співробітників, при всій своїй строгості і рішучості, були обгрунтованими і зрозумілими для громадян.
3. Відповідно до ч. 3 коментованої статті на поліцію покладено обов'язок у разі порушення співробітником поліції прав і свобод громадян або прав організацій вжити заходів у межах своїх повноважень щодо відновлення порушених прав і свобод. Крім того, поліція зобов'язана принести вибачення громадянину, права і свободи якої були порушені співробітником поліції, за місцем знаходження (проживання), роботи або навчання громадянина відповідно до його побажань. У первинному варіанті проекту коментованого Закону говорилося лише про те, що співробітник поліції приносить вибачення громадянину, чиї права та свободи були ним порушені.
Повноваження з визначення порядку принесення поліцією вибачень федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Громадська палата РФ пропонувала вказати в коментованому Законі, що в разі порушень прав і свобод громадян вибачення органів поліції повинні приноситися (якщо це відбувається без залучення судових органів) офіційно - у письмовому вигляді за підписом особи, їх приносить (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Залишається лише сподіватися, що така пропозиція буде врахована МВС Росії при виданні відповідного наказу, що визначає порядок принесення поліцією вибачень.
4. Частина 4 коментованої статті встановлює обов'язковість спростування відомостей, що ганьблять честь, гідність і ділову репутацію громадянина, відданих гласності співробітником поліції. Підставою для спростування є визнання таких відомостей не відповідають дійсності судом, слідчим, органом дізнання або самої поліцією.
Дана норма також визначає порядок спростування: відомості повинні бути спростовані в тій же формі, в якій вони були віддані гласності, в можливо короткий термін, але не перевищує одного місяця з дня визнання таких відомостей не відповідають дійсності .
Слід зазначити, що спростування не відповідають дійсності і ганьблять честь і гідність відомостей, які були поширені в засобі масової інформації, регламентовано у ст. ст. 43 - 45 Закону РФ "Про засоби масової інформації". Як встановлено в ч. 4 ст. 44 названого Закону, спростування має послідувати: 1) у засобах масової інформації, що виходять у світ (в ефір) не рідше одного разу на тиждень, - протягом 10-ти днів з дня отримання вимоги про спростування або його тексту; 2) в інших засобах масової інформації - в підготовлюваний або найближчому планований випуск. Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало узгодити норму ч. 4 коментованої статті з цими положеннями, які передбачають інші строки оприлюднення спростування в засобах масової інформації. Однак ця пропозиція так і не було реалізовано.
5. Частиною 5 коментованої статті на федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, покладається обов'язок проводити, по-перше, постійний моніторинг громадської думки про діяльність поліції і, по-друге, моніторинг взаємодії поліції з інститутами громадянського суспільства. При цьому передбачена необхідність регулярного доведення результатів зазначеного моніторингу до відома державних і муніципальних органів, громадян через засоби масової інформації, інформаційно-телекомунікаційну мережу Інтернет.
У частині 6 коментованої статті встановлено, що громадська думка є одним з основних критеріїв офіційної оцінки діяльності поліції. При цьому повноваження щодо встановлення переліку таких критеріїв федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії.
Доречно зазначити, що Громадською палатою РФ пропонувалося закріпити в коментованій статті такі норми (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980):
1) думки громадян і організацій про результативність та законності дій співробітників поліції є основним критерієм оцінки її діяльності. Критерії і механізми регулярного позавідомчого і громадського оцінювання діяльності поліції затверджуються в порядку, визначеному Президентом РФ;
2) соціологічні дослідження та опитування щодо з'ясування думок громадян і організацій про діяльність федерального і територіальних органів поліції, їх окремих підрозділів і служб здійснюються спеціалізованими організаціями, уповноваженими на їх проведення в порядку, визначеному Урядом РФ;
3) проведення досліджень громадської думки є витратним зобов'язанням Росії, суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування.
Громадська палата РФ також вважала, що регламенти, відповідно до яких проводиться оцінка діяльності поліції, повинні передбачати врахування думок потерпілих і свідків правопорушень, інших заявників, а також осіб, яким діями поліції був заподіяно фізичний, моральний і майнову шкоду; визначати рівень захищеності і стурбованості громадян діями співробітників поліції, виявляти питання у сфері безпеки та стану протидії злочинності, найбільшою мірою хвилюють громадян, при цьому підсумки опитувань населення зобов'язані публікуватися в загальнодоступних виданнях або інформаційних мережах протягом місяця з моменту отримання результатів досліджень.
Як видно, нічого з цих пропозицій реалізовано не було.
7 - 8. Частина 7 коментованої статті передбачає утворення громадських рад при федеральному органі виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, та його територіальних органах. В якості основної мети діяльності таких громадських рад названо забезпечення узгодження суспільно значимих інтересів громадян РФ, федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, правозахисних, релігійних та інших організацій, у тому числі професійних об'єднань підприємців, для вирішення найбільш важливих питань діяльності поліції.
При цьому визначено основні напрямки роботи таких громадських рад:
1) залучення громадян і громадських об'єднань до реалізації державної політики у сфері охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки та протидії злочинності;
2) участь у розробці та розгляді концепцій, програм, ініціатив громадських об'єднань і громадян з найбільш актуальних питань діяльності поліції;
3) проведення громадської експертизи проектів федеральних законів та інших нормативних правових актів з питань діяльності поліції;
4) обговорення питань, що стосуються діяльності поліції, в засобах масової інформації;
5) здійснення громадського контролю за діяльністю поліції.
У частині 8 коментованої статті передбачено, що такі громадські ради формуються на основі добровільної участі в їх діяльності громадян РФ, громадських об'єднань та організацій. При цьому повноваження щодо встановлення порядку формування таких громадських рад федеральний законодавець делегував Президенту РФ.
Подібне регулювання передбачалося і раніше. Так, частина 1 ст. 20 Федерального закону "Про Громадську палату Російської Федерації" вказує, що рада Громадської палати РФ має право звернутися до керівника федерального органу виконавчої влади з пропозицією створити громадську раду при даному органі. Відповідно до частини 2 зазначеної статті порядок утворення громадських рад при органах виконавчої влади, керівництво діяльністю яких здійснює Президент РФ (а таким і є МВС Росії), визначається Президентом РФ. На підставі даної норми видано Указ Президента РФ від 4 серпня 2006 р. N 842 "Про порядок утворення громадських рад при федеральних міністерствах, федеральних службах і федеральних агентствах, керівництво діяльністю яких здійснює Президент Російської Федерації, при федеральних службах і федеральних агентствах, підвідомчих цим федеральним міністерствам "(1).
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 32. Ст. 3539.
Відповідно цьому видано Наказ МВС Росії від 14 грудня 2006 р. N 1025 "Про Громадську раду при Міністерстві внутрішніх справ Російської Федерації" (1), яким з метою залучення представників громадських та професійних об'єднань, творчих працівників до розробки основних напрямів державної політики в галузі внутрішніх справ, зміцнення законності, підвищення правової культури співробітників органів внутрішніх справ РФ і військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії, а також посилення участі МВС Росії у формуванні демократичної правової держави і громадянського суспільства і відповідно до пропозиції ради Громадської палати РФ:
---
(1) СПС.
Створено Громадську раду при Міністерстві внутрішніх справ Російської Федерації;
затверджено Положення про Громадську раду при Міністерстві внутрішніх справ Російської Федерації.
Згідно п. 5 названого Положення (в ред. Наказу МВС Росії від 8 липня 2008 р. N 589 (1)) основними напрямками діяльності зазначеної Ради є:
---
(1) СПС.
Залучення громадян, громадських, правозахисних, наукових, творчих, релігійних та інших організацій до участі у реалізації державної політики в галузі внутрішніх справ;
участь у межах компетенції у розробці та розгляді концепцій, програм, цивільних і громадських ініціатив з найбільш актуальних питань діяльності МВС Росії в області боротьби із злочинністю, захисту прав і свобод громадян, забезпечення безпеки суспільства і держави;
вироблення рекомендацій МВС Росії при визначенні пріоритетів в області державної підтримки громадських та інших об'єднань, діяльність яких спрямована на розвиток громадянського суспільства в Росії;
сприяння у вирішенні питань соціальної підтримки співробітників органів внутрішніх справ РФ, військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії, федеральних державних службовців , працівників і пенсіонерів МВС Росії;
проведення громадської експертизи нормативних правових актів, що розробляються МВС Росії;
залучення представників засобів масової інформації в інтересах всебічного та об'єктивного інформування населення про актуальні питаннях діяльності органів внутрішніх справ і внутрішніх військ МВС Росії;
обговорення проблем економічної безпеки фінансово-господарської діяльності та гарантій забезпечення прав підприємців із залученням представників громадських об'єднань суб'єктів малого та середнього підприємництва.
Слід зазначити, що Комітет Державної Думи з питань місцевого самоврядування рекомендував включити в проект коментованого Закону норми про створення поряд з громадськими радами (а можливо, і замість них) комісій з профілактики правопорушень при главах муніципальних утворень, в першу чергу муніципальних районів і міських округів, а в подальшому - і при главах міських і сільських поселень. На думку Комітету, діяльність таких комісій повинна регламентуватися відповідними положеннями, прийнятими представницькими органами муніципальних утворень; до складу комісій повинні входити начальник територіального органу поліції (в якості заступника голови комісії), представники інших суб'єктів профілактики правопорушень (органів місцевого самоврядування, установ, організацій, територіальних підрозділів федеральних органів виконавчої влади); при цьому комісія повинна бути наділена статусом органу, що координує діяльність органів місцевого самоврядування, правоохоронних структур, організацій та громадських об'єднань щодо реалізації соціальних, правових та інших практичних заходів, спрямованих на профілактику правопорушень, усунення причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 9. Суспільна довіра та підтримка громадян"
  1. Стаття 9. Суспільна довіра та підтримка громадян
      громадського контролю, в тому числі за діяльністю поліції, здійснюється відповідно до Конституції РФ, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, міжнародними договорами Російської Федерації, Федеральним конституційним законом від 26 лютого 1997 року N 1-ФКЗ "Про Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації ", Федеральним законом від 4 квітня 2005 року N 32-ФЗ
  2. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  4. § 1. Інтелектуальна власність як сукупність прав і структурне утворення в системі права
      статтях закону, принципи авторського права виводяться з аналізу всієї сукупності авторсько-правових норм. Знання принципів дозволяє орієнтуватися в авторському законодавстві, правильно тлумачити і застосовувати на практиці окремі його норми, а також вирішувати питання, на які немає прямої відповіді в чинному законодавстві. До числа основних принципів російського авторського права, відображених
  5. § 1. Поняття і види сімейних правовідносин
      статтях Сімейного кодексу і, безсумнівно, використовується в них в різних значеннях, розкривається він лише одного разу в ст. 2 СК, присвяченій предмету сімейного права. До відносин, регульованим сімейним законодавством, зазначена стаття відносить, серед інших, особисті немайнові та майнові відносини між членами сім'ї: подружжям, батьками і дітьми (усиновителями і усиновленими), а у випадках
  6. 2. Свобода договорів
      статтях ЦК. З певною часткою умовності можна стверджувати, що будь-яка з імперативних норм ГК, що відносяться до договорів, являє собою спосіб обмеження свободи договорів. Насамперед такі винятки відносяться вже до основного питання - про свободу укладання договору. У суворо визначених випадках допускається примушування до укладення договору. При цьому в силу п. 1 ст. 421 ГК сюди включаються
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  8. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
      суспільних відносин, що володіє певними правами і обов'язками, якими він наділений у зв'язку з необхідністю реалізації своїх життєвих потреб. В адміністративному праві його норми реалізуються громадянами, державними органами, громадськими об'єднаннями та іншими, які і є суб'єктами адміністративного права, тобто носіями конкретних прав і обов'язків,
  9. Тема 5.2. Трудові правовідносини
      статтях КЗпП термін «трудовий договір» сусідить з терміном «контракт». Таке сусідство означає, що законодавець не бачить відмінностей між трудовим договором і контрактом. Тому якщо укладається трудовий договір на невизначений термін, то можна вважати, що працівник має не обмежений строком контракт із підприємством. Укладення контракту на певний строк означає укладення строкового
  10. Глава 20. РЕСТИТУЦІЯ, віндикація І кондікція
      стаття 1107 Кодексу) можуть бути застосовані до відносин сторін лише за наявності доказів, що підтверджують, що отримана однією із сторін грошова сума явно перевищує вартість переданого іншій стороні ". --- --- Вісник ВАС РФ. 1998. N 11. С. 13 - 14. На думку Л. Новосьолова, нееквівалентність виконання, виробленого за недійсним правочином, має
© 2014-2022  yport.inf.ua