Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 10. Взаємодія і співробітництво |
||
Коментар до статті 10 1 - 4. У коментованій статті розкрито зміст такого принципу діяльності поліції, як взаємодія і співпраця. Як зазначено в ч. 1 даної статті, поліція при здійсненні своєї діяльності взаємодіє з іншими правоохоронними органами, державними і муніципальними органами, громадськими об'єднаннями, організаціями та громадянами. У частині 2 коментованої статті передбачено, що поліція при виконанні покладених на неї обов'язків може використовувати можливості державних і муніципальних органів, громадських об'єднань та організацій. При цьому відносно порядку реалізації зазначеної можливості дана норма відсилає до законодавства РФ. Відповідно цій нормі в ч. 4 коментованої статті встановлено, що державні та муніципальні органи, громадські об'єднання, організації та посадові особи повинні сприяти поліції при виконанні покладених на неї обов'язків. Зрозуміло, таке сприяння виявляється також у порядку, встановленому законодавством РФ. У частині 3 коментованої статті визначено функції поліції, по-перше, з надання в межах своїх повноважень сприяння державним і муніципальним органам, громадським об'єднанням і організаціям у забезпеченні захисту прав і свобод громадян, дотримання законності та правопорядку і, по-друге, з надання підтримки громадянських ініціатив у сфері попередження правопорушень та забезпечення правопорядку. Раніше в рамках відповідного регулювання в ст. 3 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) після перерахування принципів діяльності міліції в ч. 2 передбачалося, що міліція вирішує поставлені перед нею завдання у взаємодії з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, трудовими колективами і громадянами, а також муніципальними органами охорони громадського порядку, діяльність яких регулюється федеральним законом, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ і нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування. Як видно, положення коментованої статті носять такий же загальний характер, незважаючи на те що положення про взаємодію і співпрацю поліції пропонувалося конкретизувати. Так, Комітет Державної Думи з конституційного законодавства і державного будівництва зазначав, що з метою більш повної і послідовної реалізації концепції законопроекту його окремі положення потребують розвитку; більш точного визначення вимагає місце поліції в демократичній правовій державі, в детальному врегулювання потребують основи взаємодії поліції з інститутами громадянського суспільства (див. Висновок від 25 листопада 2010 р.). Комітет Державної Думи з безпеки пропонував конкретизувати в законопроекті порядок взаємодії органів державної влади суб'єктів РФ і місцевого самоврядування з територіальними органами поліції, встановивши чіткий перелік питань, заходів та повноважень, в рамках яких здійснюватиметься дана взаємодія (див. Висновок від 7 грудня 2010 N 161/1 (1)). --- (1) СПС. Наказом МВС Росії від 2 вересня 2009 р. N 684 затверджено Регламент взаємодії Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з федеральними органами виконавчої влади (1), в п. 2 якого зазначено, що МВС Росії здійснює свої повноваження у встановленій сфері діяльності відповідно до федеральними конституційними законами, федеральними законами, актами Президента РФ і Уряду РФ, міжнародними договорами РФ самостійно або в безпосередній взаємодії з іншими федеральними органами виконавчої влади; порядок взаємодії МВС Росії з федеральними органами виконавчої влади, включаючи освіту координаційних і дорадчих органів, визначається нормативними правовими актами Президента РФ, Уряду РФ, а також узгодженими або спільними актами федеральних органів виконавчої влади, керівництво діяльністю яких здійснює Президент РФ або Уряд РФ. --- (1) БНА ФОИВ. 2009. N 49. Наказом Мінекономрозвитку Росії, МВС Росії, Міністра оборони РФ, Мін'юсту Росії, Мінздоровсоцрозвитку Росії, МНС Росії, Мінкомзв'язку Росії, ФСБ Росії, ФСКН Росії, ФМС Росії, ФМС Росії і ФНС Росії від 3 вересня 2010 р. N 412/645/1183/216/422/782Н/120/425/370/1638/264/ММВ-7-6/437 @ "Про функціонування державної інформаційної системи" Правоохоронний портал Російської Федерації "(1) затверджені Положення про державну інформаційну систему "Правоохоронний портал Російської Федерації", Регламент підготовки та розміщення інформації в державній інформаційній системі "Правоохоронний портал Російській Федерації" і Регламент міжвідомчого обміну інформацією з використанням державної інформаційної системи "Правоохоронний портал Російської Федерації". --- (1) СПС. Відповідно до названого Положення цілями функціонування державної інформаційної системи "Правоохоронний портал Російської Федерації" (позначена в Положенні "Система") є: забезпечення громадян РФ, іноземних громадян, осіб без громадянства та організацій повної загальнодоступною інформацією про діяльність федеральних органів виконавчої влади, що розміщують інформацію в Системі, та відомостями, передбаченими електронними сервісами Системи, з використанням інформаційних технологій; забезпечення реалізації прав користувачів Системи на звернення до федеральні органи виконавчої влади, що розміщують інформацію в Системі, про надання інформації з використанням інформаційно-телекомунікаційної мережі Інтернет та засобів зв'язку, а також на співпрацю з федеральними органами виконавчої влади в галузі боротьби із злочинністю; забезпечення обміну інформацією між федеральними органами виконавчої влади, які розміщують інформацію в Системі, в електронній формі з метою підготовки інформації для надання з використанням Системи. Взаємодія МВС Росії з іншими федеральними органами виконавчої влади регламентується також двосторонніми угодами і спільними наказами. В якості прикладу першого можна назвати Угоду про взаємодію між Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації та Федеральною податковою службою (1), затв. 13 жовтня 2010 МВС Росії N 1/8656 і ФНС Росії N ММВ-27-4/11, як приклад другого - Наказ Мін'юсту Росії, МВС Росії і ФСБ Росії від 25 листопада 2010 р. N 362/810/584 "Про взаємодію Міністерства юстиції Російської Федерації, Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та Федеральної служби безпеки Російської Федерації з метою підвищення ефективності діяльності установ (підрозділів) , здійснюють проведення досліджень та експертиз по справах, пов'язаних з проявом екстремізму "(2). --- --- (1) СПС. (2) РГ. 2010. 10 грудня. N 280. Відносно використаного в ч. 3 коментованої статті поняття підтримки розвитку громадянських ініціатив представляється доречною аналогія з Федеральним законом від 4 квітня 2005 р. N 32-ФЗ "Про Громадську палату Російської Федерації" (1), в ст. 21 якого (в ред. Федерального закону від 25 грудня 2008 р. N 283-ФЗ (2)) встановлена підтримка Громадською палатою РФ громадянських ініціатив: Громадська палата РФ здійснює збір і обробку інформації про ініціативи громадян РФ та громадських об'єднань (ч. 1); Громадська палата РФ проводить цивільні форуми, слухання та інші заходи з суспільно важливих проблем в порядку, встановленому Регламентом Громадської палати РФ (ч. 2); Громадська палата РФ доводить до відома громадян РФ інформацію про ініціативи, зазначених у ч. 1 цієї статті (ч. 3). --- (1) СЗ РФ. 2005. N 15. Ст. 1277. (2) СЗ РФ. 2008. N 52. Ч. I. Ст. 6238. 5. Частина 5 коментованої статті, регламентуючи взаємодія поліції з правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними поліцейськими організаціями, стосовно порядку здійснення даної взаємодії відсилає до міжнародних договорів РФ. Про поняття міжнародних договорів РФ див. коментар до ст. 3 Закону . Серед міжнародних поліцейських організацій мається на увазі перш за все Міжнародна організація кримінальної поліції - Інтерпол, членом якої СРСР став 27 вересня 1990 Згодом Росія стала його правонаступником. Указом Президента РФ від 30 липня 1996 N 1113 "Про участь Російської Федерації в діяльності Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу" (1) встановлено, що Національне центральне бюро Інтерполу, структурний підрозділ МВС Росії (НЦБ Інтерполу), є органом зі співробітництва правоохоронних та інших державних органів Росії з правоохоронними органами іноземних держав - членів Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу та Генеральним секретаріатом Інтерполу. Постановою Уряду РФ від 14 жовтня 1996 р. N 1190 затверджено Положення про Національний центральному бюро Інтерполу (2). Наказом МВС Росії, Мін'юсту Росії, ФСБ Росії, ФСО Росії, ФСКН Росії і ФТС Росії від 6 жовтня 2006 р. N 786/310/470/454/333/971 затверджено Інструкцію з організації інформаційного забезпечення співробітництва по лінії Інтерполу (3). --- --- (1) СЗ РФ. 1996. N 32. Ст. 3895 . (2) СЗ РФ. 1996. N 43. Ст. 4916. (3) БНА ФОИВ. 2006. N 47. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 10. Взаємодія і співпраця " |
||
|