Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 54. Прикінцеві положення


Коментар до статті 54
1. У коментованій статті містяться заключні, або, як їх часто називає сам федеральний законодавець, перехідні положення. Згідно з правилами юридичної техніки заключні (перехідні) положення федерального закону зазвичай містять приписи, пов'язані зі вступом його в силу. Перехідними зазвичай іменуються положення, застосування яких розраховане на період між прийняттям федерального закону і вступом його в силу.
Частиною 1 статті передбачено здійснення поліцією до передачі відповідним органам і організаціям, але не пізніше 1 січня 2012, окремих функцій, виконуваних раніше міліцією. Йдеться про обов'язки: щодо здійснення адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі Росії; по організації роботи медичних витверезників; з проведення технічного огляду автомототранспортних засобів і причепів до них; з конвоювання затриманих осіб та осіб, взятих під варту, зі слідчих ізоляторів кримінально-виконавчої системи; щодо розшуку боржника, його майна; щодо формування та ведення реєстру дискваліфікованих осіб.
Тим самим враховані дані Указом Президента РФ від 18 лютого 2010 р. N 208 "Про деякі заходи з реформування Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" в рамках реформування МВС Росії приписи підготувати та подати пропозиції:
про передачу ФМС Росії функцій МВС Росії по здійсненню адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі території РФ;
про передачу медичних витверезників при органах внутрішніх справ РФ у відання органів управління охороною здоров'я;
про передачу повноважень з проведення технічного огляду автомототранспортних засобів і причепів до них, зберігши за ГИБДД МВС Росії по здійсненню державного контролю за проведенням такого технічного огляду.
2. Частина 2 коментованої статті на період до прийняття федерального закону, що визначає порядок та умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, поширює на співробітників органів внутрішніх справ дію Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Постановою Верховної Ради РФ від 23 грудня 1992 р. N 4202-1 "Про затвердження Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації і тексту Присяги працівника органів внутрішніх справ Російської Федерації" (при цьому в юридико-технічних цілях введено скорочене позначення "Положення про службі в органах внутрішніх справ Російської Федерації "; в цьому коментарі документ позначений скороченим позначенням" Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ "), в частині, що не суперечить коментованого Закону.
Раніше Федеральним законом від 17 липня 1999 р. N 177-ФЗ "Про застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону" Про внесення змін і доповнень до Закону РРФСР " Про міліцію "аналогічно встановлювалося, що до прийняття федерального закону, що регулює порядок та умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, зазначені питання регулюються Положенням 1992 про службу в органах внутрішніх справ, в частині, що не суперечить Закону 1991 про міліції.
Як зазначалося в Визначенні КС Росії від 21 грудня 2004 р. N 460-О, Закон 1991 про міліції та Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, за своєю суттю здійснюють єдине нормативне регулювання діяльності органів внутрішніх справ (у тому числі міліції), проходження в них служби, а також прав і обов'язків їх співробітників, у зв'язку з чим зміни і доповнення в дане Положення вносилися згодом федеральними законами.
3 - 5. У частині 3 коментованої статті встановлено, що співробітники органів внутрішніх справ підлягають позачерговій атестації. При цьому повноваження з визначення порядку та строків проведення такої позачергової атестації федеральний законодавець делегував Президенту РФ. Слід зазначити, що ці правила з'явилися в проекті коментованого Закону після його громадського обговорення. У первинному варіанті законопроекту передбачалося, що співробітники міліції з їхньої письмової згоди залишаються на службі в поліції на відповідних посадах.
Як зазначалося Громадською палатою РФ при роботі над законопроектом, принципово важливо, що не врегульовано законодавчо перехід співробітників міліції на службу в поліцію (ч. 3 ст. 54), де сказано, що "співробітники органів внутрішніх справ підлягають позачерговій атестації в порядку і строки, які визначаються Президентом Російської Федерації "; вважаємо, що у визначенні критеріїв і в процесі здійснення такої необхідної переатестації повинні брати участь незалежні експерти та представники громадських структур, зазначених у коментованому Законі (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Однак це зауваження залишилося без реалізації.
На підставі норми ч. 3 коментованої статті видано Указ Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 251 "Про позачергової атестації співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації" (1), яким утворено Комісію при Президентові РФ з проведення позачергової атестації співробітників органів внутрішніх справ РФ, що претендують на заміщення посад вищого начальницького складу в цих органах, а також затверджені Положення про Комісію при Президентові Російської Федерації з проведення позачергової атестації співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, що претендують на заміщення посад вищого начальницького складу в цих органах, і склад названої Комісії.
---
(1) РГ. 2011. 2 березня. N 43.
Названим Указом МВС Росії наказано:
а) до 15 березня 2011 р. подати на розгляд Комісії, утвореної даними Указом, кандидатури на посади, що підлягають заміщенню особами вищого начальницького складу органів внутрішніх справ РФ;
б) до 1 червня 2011 р. забезпечити в установленому законодавством РФ порядку проведення позачергової атестації співробітників органів внутрішніх справ РФ, що претендують на заміщення інших посад у цих органах;
в) забезпечити врахування думки постійно діючих координаційних нарад щодо забезпечення правопорядку в суб'єктах РФ, утворених відповідно до Указу Президента Російської Федерації від 11 грудня 2010 р. N 1535 "Про додаткові заходи щодо забезпечення правопорядку", при проведенні позачергової атестації співробітників органів внутрішніх справ РФ, що претендують на заміщення посад заступників керівників територіальних органів та керівників підрозділів територіальних органів МВС Росії по суб'єктах РФ, призначення на які буде здійснюватися Міністром внутрішніх справ РФ.
Відносно співробітників органів внутрішніх справ, які пройшли позачергову атестацію, у ч. 4 коментованої статті встановлено, що вони вважаються співробітниками поліції, яким присвоюються спеціальні звання, передбачені ст. 26 коментованого Закону (тобто спеціальні звання співробітників поліції), або співробітниками інших підрозділів органів внутрішніх справ, яким присвоюються спеціальні звання юстиції або спеціальні звання внутрішньої служби, передбачені Положенням 1992 про службу в органах внутрішніх справ. При цьому передбачено, що за результатами атестації співробітникам органів внутрішніх справ може бути запропоновано продовжити службу на інших, у тому числі нижчестоящих, посадах. Крім того, встановлено, що за минулими позачергову атестацію співробітниками зберігаються наявні у них строки вислуги у спеціальних званнях, які враховуються при присвоєнні їм чергових спеціальних звань.
Відносно співробітників органів внутрішніх справ, які не пройшли позачергової атестації та (або) які відмовилися продовжити службу в органах внутрішніх справ на інших, у тому числі нижчестоящих посадах, в ч. 5 коментованої статті визначено, що вони підлягають звільненню у встановленому порядку з підстав, передбачених Положенням 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Указом Президента РФ від 1 березня 2011 р. N 248 "Питання Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" встановлено (подп. "в" п. 5), що співробітники органів внутрішніх справ РФ до прийняття рішення відповідними атестаційними комісіями за результатами позачергової атестації, передбаченої статтею коментарів, виконують службові обов'язки за раніше заміщається посадам із збереженням наявних спеціальних звань, при цьому співробітник органів внутрішніх справ РФ, що має спеціальне звання міліції, виконує обов'язки і користується правами співробітника поліції, які передбачені коментованим Законом.
6. Частина 6 коментованої статті допускає в період до 1 січня 2012 р. використання федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії та його територіальними органами, організаціями, що входять в його систему, службових посвідчень, бланків, печаток і штампів міліції. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 25 Закону), раніше питання забезпечення службовими посвідченнями міліції вирішувалися в нормативних правових актах МВС Росії, які містять службову інформацію обмеженого поширення (з позначкою "Для службового користування").
7. Відповідно до ч. 7 коментованої статті співробітникам поліції дозволяється носіння форменого одягу співробітників органів внутрішніх справ до затвердження Урядом РФ зразків форменого одягу співробітника поліції і встановлення термінів забезпечення відповідним речовим майном. Повноваження Уряду РФ за твердженням зразків форменого одягу співробітника поліції передбачено у ч. 5 ст. 25 коментованого Закону.
Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, на підставі норм Закону 1991 про міліції та Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ Постановою Уряду РФ від 3 травня 1994 р. N 445 "Про формі одягу, знаки розрізнення і нормах постачання речовим майном осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, що мають спеціальні звання міліції або юстиції "було затверджено:
форма одягу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ РФ, які мають спеціальні звання міліції або юстиції;
знаки відмінності за спеціальними званнями міліції або юстиції начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ РФ;
норми постачання речовим майном осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ РФ, які мають спеціальні звання міліції або юстиції, в мирний час.
8. У частині 8 коментованої статті визначено порядок фінансування діяльності поліції на період до 1 січня 2012 р.:
фінансування діяльності поліції здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету, бюджетів суб'єктів РФ, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування в відповідно до законодавства РФ;
при цьому органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування мають право виробляти додаткові витрати на забезпечення діяльності поліції, в тому числі на додаткові виплати співробітникам поліції понад встановлений розмір грошового забезпечення, в межах коштів, передбачених законом про бюджет суб'єкта РФ або муніципальним правовим актом представницького органу муніципального утворення про місцевий бюджет;
обслуговування зазначених витрат здійснюється на особових рахунках з обліку коштів бюджетів суб'єктів РФ і коштів місцевих бюджетів, відкриваються в територіальних органах Федерального казначейства в установленому порядку.
Відповідно, на період до 1 січня 2012 р. зберігається раніше діючий порядок фінансування діяльності міліції, встановлений ст. 35 Закону 1991 про міліції та ч. 9 ст. 154 Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ. З 1 січня 2012 р. діє порядок фінансового забезпечення діяльності поліції, встановлений ст. 47 коментованого Закону, тобто за рахунок коштів тільки федерального бюджету (див. зазначену статтю і коментар до неї).
Необхідність зміни порядку фінансування з початку чергового календарного року (коментований Закон набрав чинності з 1 березня 2011 р.) зумовлена положеннями ст. 5 БК РФ дії закону (рішення) про бюджет у часі. Так, згідно з п. 1 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 26 квітня 2007 р. N 63-ФЗ) закон (рішення) про бюджет набуває чинності з січня і діє по 31 грудня фінансового року, якщо інше не передбачено цим Кодексом і (або) законом (рішенням) про бюджет.
9 - 10. Згідно ч. 9 коментованої статті використовувані поліцією земельні ділянки, а також будівлі, споруди, обладнання та інше майно поліції, необхідні для забезпечення діяльності поліції, що знаходяться у власності суб'єктів РФ або в муніципальній власності, підлягають передачі у федеральну власність у порядку, встановленому законодавством РФ .
Дане заключне положення закріплене в цілях реалізації норми ч. 2 ст. 48 коментованого Закону, згідно з якою використовувані поліцією земельні ділянки, а також будівлі, споруди, обладнання та інше майно поліції, створене (створюване) або придбане (купується) за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету та інших джерел фінансування, є федеральною власністю.
Порядок передачі майна з власності суб'єкта РФ і з муніципальної власності у федеральну власність визначено у ч. 11 ст. 154 Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ. У зазначеній нормі поряд з іншим встановлено, що до правовідносин, що виникають при передачі майна відповідно до даної частиною, норми ЦК РФ і Федерального закону "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним", у тому числі визначають момент виникнення права власності на майно, застосовуються в частині, що не суперечить положенням цієї статті. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про передачу майна з власності суб'єкта РФ і з муніципальної власності у федеральну власність, встановлений Постановою Уряду РФ від 13 червня 2006 р. N 374 "Про переліки документів, необхідних для прийняття рішення про передачу майна з федеральної власності в власність суб'єкта Російської Федерації або муніципальну власність, з власності суб'єкта Російської Федерації у федеральну власність або муніципальну власність, з муніципальної власності у федеральну власність або власність суб'єкта Російської Федерації "(1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 25. Ст. 2734.
  У частині 10 коментованої статті передбачено, що до виникнення права федеральної власності на передане відповідно до ч. 9 цієї статті майно федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії і його територіальні органи, підрозділи поліції, організації, що входять в систему зазначеного федерального органу, за якими закріплюється вказане майно, має право безоплатно використовувати таке майно для здійснення повноважень з предметів ведення Росії. При цьому органам державної влади суб'єктів РФ і органам місцевого самоврядування заборонено відчужувати, передавати в оренду і обтяжувати іншим способом вказане майно.
  Враховуючи, що з 1 березня 2011 р. діяльність поліції здійснюватиметься, в тому числі, за напрямками, що належать до питань спільного ведення Росії і її суб'єктів, Комітет Державної Думи у справах Федерації та регіональної політики при роботі над проектом коментованого Закону пропонував також надати даними органам право використання зазначеного вище майна та для здійснення повноважень з предметів спільного ведення. Крім того, Комітет вважав можливим законодавчо встановити термін передачі майна, що перебуває у власності суб'єктів РФ або муніципальній власності, необхідного для забезпечення діяльності поліції (див. Висновок від 23 листопада 2010 р.). Як видно, ці зауваження враховані так і не були.
  11. У частині 11 коментованої статті встановлено межі дії коментованого Закону на співробітників органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 26 Закону), згідно з п. 8 Положення про правоохоронну службу в органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, затв. Указом Президента РФ від 5 червня 2003 р. N 613, громадянам, прийнятим на службу в органи наркоконтролю, і співробітникам присвоюються спеціальні звання - прапорщик поліції, старший прапорщик поліції, молодший лейтенант поліції і т.д., тобто таким співробітникам присвоюються такі ж спеціальні звання, як і передбачені ст. 26 коментованого Закону; таким чином, утворюються дві категорії співробітників правоохоронних органів, що мають схожі спеціальні звання і різний порядок їх присвоєння.
  Відповідно до ч. 11 коментованої статті на співробітників органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин дію коментованого Закону не поширюється, за винятком положень, передбачених ст. ст. 14, 18 - 24 і 29 цього Закону. Зазначені виключення складають норми, що регламентують здійснення затримання, застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї, а також норми про обмеження, обов'язки та заборонах, пов'язаних зі службою в поліції.
  Повноваження з визначення порядку реалізації положень, передбачених ст. ст. 18 - 24 і 29 коментованого Закону, співробітниками органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади, який здійснює функції з вироблення державної політики, нормативно-правового регулювання, контролю і нагляду у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, а також у галузі протидії їх незаконному обігу. Зазначеним федеральним органом виконавчої влади згідно п. 1 Положення про Федеральної службі Російської Федерації з контролю за обігом наркотиків, затв. Указом Президента РФ від 28 липня 2004 р. N 976 "Питання Федеральної служби Російської Федерації з контролю за обігом наркотиків" (1), є ФСКН Росії. Таким чином, слід очікувати видання відповідного наказу ФСКН Росії.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 31. Ст. 3234.
  12. Згідно ч. 12 коментованої статті в період до 1 січня 2013 г. Допускається тимчасове заміщення співробітниками поліції посад федеральної державної служби в підрозділах і організаціях федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, що не входять до складу поліції, а також тимчасове заміщення федеральними державними службовцями, що проходять службу в цих підрозділах і організаціях, посад в підрозділах поліції. При цьому федеральний законодавець делегував керівнику зазначеного федерального органу повноваження з визначення порядку такого тимчасового заміщення. Таким чином, слід очікувати видання Міністром внутрішніх справ РФ відповідного правового акту.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 54. Прикінцеві положення"
  1. Стаття 54. Прикінцеві положення
      Коментар до статті 54 1. Обов'язки, про продовження виконання яких йдеться в ч. 1 коментованої статті, поліція не продовжує виконувати. Вона є правонаступником міліції, яка дані обов'язки реалізовувала. Поліція ж з моменту свого створення наділяється правами по здійсненню адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі Російської
  2. 4. Зміст і виконання договору банківського вкладу
      стаття знову ж, як звичайно в таких ситуаціях, виявилася "притягнутою за вуха", але ця обставина аніскільки не бентежило ні банкірів, ні їх численних впливових союзників в органах виконавчої та законодавчої влади, яким була потрібна лише видимість "легітимності" незаконної банківської практики. Розробники проекту ГК на спроби ввести в "правове поле" незаконну банківську
  3. 2.2. Універсальна уніфікація колізійних норм
      стаття М.Х. Бабаєва (див.: Бабаєв М.Х. Проблеми публічного порядку в міжнародному приватному праві / / Міжнародне приватне право. М.: IPG LAW, 1994. С. 462 -
  4. 2.3. Регіональна уніфікація колізійних норм
      стаття ГК РФ допускає при застосуванні права будь-якої країни застосування судом імперативних норм права іншої країни. По-третє, мова йде про застосування імперативних норм права не будь-якої країни, а лише права країни, що має тісний зв'язок з відношенням. По-четверте, в даній статті частини третьої ГК РФ наводяться основні характеристики таких імперативних норм, які покликані регулювати
  5. 5.9. Рекомендації Міжнародної торгової палати для договорів франчайзингу
      прикінцевих положень Типовий контракт МТП рекомендує сторонам включення наступних правил: 1. При визнанні судом компетентної юрисдикції або складом міжнародного третейського суду недійсним або не підлягає виконанню якого положення всі інші положення угоди не будуть зачіпатися таким рішенням, на період дії такої угоди залишаються в силі і мають всі
  6. Стаття 143. Порушення правил охорони праці Коментар до статті 143
      заключному етапі. З нашої точки зору, в таких ситуаціях особи, які створювали умови, кримінальної відповідальності не підлягають, оскільки відсутня пряма і безпосередня причинний зв'язок між їх діянням і суспільно небезпечними наслідками. Суб'єктивна сторона злочину характеризується тільки необережною формою вини у вигляді легкодумства або недбалості. Винний, порушуючи
  7. § 3. Основи планування попереднього розслідування злочинів
      статтями 178 частиною третьою, 179, 182 і 183 цього Кодексу, здійснюються на підставі постанови слідчого. (В ред. Федерального закону від 29.05.2002 № 58-ФЗ) 2. У випадках, передбачених пунктами 4-9 і 11 частини другої статті 29 цього Кодексу, слідчі дії проводяться на підставі судового рішення. 3. Виробництво слідчої дії в нічний час не
  8. § 4. Особливості тактики огляду трупа, документа і предмета
      заключному етапі розслідування. Слідчої практиці відомі негативні наслідки недотримання даних рекомендацій при огляді документів і подальшій роботі з ними. Наведемо приклад, опублікований в криміналістичній літературі. Версія про причетність Н. до вбивства спростовувалася його алібі, на підтвердження якого їм був представлений залізничний квиток, який свідчить, що під
  9. Коментар до п. 1
      заключного етапу Всеукраїнської олімпіади школярів і члени збірних команд Російської Федерації, які брали участь у міжнародних олімпіадах із загальноосвітніх предметів і сформованих у порядку, визначеному Урядом Російської Федерації, приймаються без вступних випробувань в державні та муніципальні вищі навчальні заклади для навчання за напрямами підготовки
  10. Стаття 2. Законодавство Російської Федерації про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів
      статтями 45, 46 (частина 1) і 55 Конституції Російської Федерації; статті 450 і знаходиться з нею в системному зв'язку статті 107 в тій частині, в якій ними допускається можливість обрання щодо члена Ради Федерації або депутата Державної Думи домашнього арешту як запобіжного заходу без згоди відповідної палати Федеральних Зборів, - як суперечать статті 98 Конституції
© 2014-2022  yport.inf.ua