Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. МІШИН. Конституційне (державне) право зарубіжних країн, 2008 - перейти до змісту підручника

Глава III. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ НАРОДУ


Стаття 10. Необхідні умови японського громадянства визначаються законом.
Стаття 11. Народ безперешкодно користується всіма основними правами людини. Ці основні права людини, гарантовані народу цією Конституцією, надаються нинішньому і майбутнім поколінням в якості непорушних вічних прав.
Стаття 12. Свободи і права, що гарантуються народу цією Конституцією, повинні підтримуватися постійними зусиллями народу. Народ повинен утримуватися від яких би то не було зловживань цими свободами і правами і несе постійну відповідальність за використання їх в інтересах суспільного добробуту.
Стаття 13. Всі люди повинні поважатися як особистості. Їхнє право на життя, свободу і на прагнення до щастя є, оскільки це не порушує суспільного добробуту, вищим предметом турботи в області законодавства та інших державних справ.
Стаття 14. Всі люди рівні перед законом і не можуть піддаватися дискримінації в політичному, економічному та соціальному відносинах за мотивами раси, релігії, статі, соціального стану, а також походження.
Перства та інші аристократичні інститути не зізнаються.
Ніякі привілеї не надаються при присвоєння почесних звань, нагород чи відзнак, і будь-яка така нагорода дійсна тільки за життя особи, яка має її в даний час або може отримати в майбутньому.
Стаття 15. Народ володіє невід'ємним правом обирати посадових осіб органів публічної влади та усувати їх від посади.
Всі посадові особи органів публічної влади є слугами всього суспільства, а не якої-небудь однієї його частини.
При виборах посадових осіб органів публічної влади гарантується загальне виборче право для повнолітніх.
При проведенні будь-яких виборів таємниця голосування не повинна порушуватися. Виборець не несе відповідальності ні в публічному, ні в приватному порядку за зроблений ним вибір.
Стаття 16. Кожен має право звертатися з мирною петицією про відшкодування збитку, про зміщення посадових осіб органів публічної влади, про введення, скасування або виправлення законів, указів або розпоряджень, а також з інших питань; ніхто не може бути підданий будь-якої дискримінації за подачу таких петицій .
Стаття 17. Кожен може відповідно до закону вимагати у держави або місцевих органів публічної влади відшкодування збитків у разі, якщо шкода заподіяна йому незаконними діями якої посадової особи органів публічної влади.
Стаття 18. Ніхто не може бути в рабстві в якій формі. Примусова праця інакше як в порядку покарання за злочин забороняється.
Стаття 19. Свобода думки і совісті не повинна порушуватися.
Стаття 20. Свобода релігії гарантується для всіх. Жодна з релігійних організацій не повинна отримувати від держави ніяких привілеїв і не може користуватися політичною владою. Ніхто не може примушувати до участі в будь-яких релігійних актах, святах, церемоніях або обрядах. Держава та її органи повинні утримуватися від проведення релігійного навчання і якої релігійної діяльності.
Стаття 21. Гарантується свобода зборів і об'єднань, а також свобода слова, друку і всіх інших форм вираження думок.
Ніяка цензура не допускається. Таємниця кореспонденції не повинна порушуватися.
Стаття 22. Кожен користується свободою вибору і зміни місця проживання, а також вибору професії, коли незабаром це не порушує суспільного добробуту.
Свобода виїзду для всіх за кордон і свобода відмови від свого громадянства не повинні порушуватися.
Стаття 23. Гарантується свобода наукової діяльності.
Стаття 24. Шлюб укладається тільки при взаємній згоді обох сторін і існує за умови взаємної співпраці, в основу якого покладено рівність прав чоловіка і дружини.
Закони щодо вибору чоловіка, майнових прав подружжя, спадщини, вибору місця проживання, розлучення та інших питань, пов'язаних з браком і сім'єю, повинні складатися виходячи з принципу особистої гідності і рівності статей.
Стаття 25. Усі мають право на підтримку мінімального рівня здорового та культурного життя.
У всіх сферах життя держава повинна докладати зусилля для підйому і подальшого розвитку суспільного добробуту, соціального забезпечення, а також народного здоров'я.
Стаття 26. Всі мають рівне право на освіту у відповідності зі своїми здібностями в порядку, передбаченому законом.
Всі повинні відповідно до закону забезпечити проходження обов'язкового навчання дітьми, які перебувають на їх опікою. Обов'язкове навчання здійснюється безкоштовно.
Стаття 27. Всі мають право на працю і зобов'язані трудитися.
Заробітна плата, робочий час, відпочинок та інші умови праці визначаються законом.
Експлуатація дітей забороняється.
Стаття 28. Гарантується право трудящих на створення організацій, а також право на колективні переговори та інші колективні дії.
Стаття 29. Право власності не повинно порушуватися.
Право власності визначається законом, з тим щоб воно не суперечило суспільному добробуту.
Приватне майно може бути використано в публічних інтересах за справедливу компенсацію.
Стаття 30. Населення підлягає обкладенню податками відповідно до закону.
Стаття 31. Ніхто не може бути позбавлений життя чи свободи або бути підданий якому-небудь покаранню інакше як відповідно до процедури, встановленої законом.
Стаття 32. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді.
Стаття 33. Ніхто не може бути заарештований, за винятком тих випадків, коли арешт відбувається на місці злочину, інакше як на підставі виданого компетентним працівником органів юстиції наказу, в якому зазначено злочин, що є причиною арешту.
Стаття 34. Ніхто не може бути затриманий або підданий позбавлення волі, якщо йому не буде негайно пред'явлено звинувачення і надано право звернутися до адвоката. Рівним чином ніхто не може бути затриманий без належних підстав, які за наявності відповідної вимоги негайно повідомляються на відкритому засіданні суду в присутності затриманого і його адвоката.
Стаття 35. За винятком випадків, передбачених статтею 33, не повинно порушуватися право кожного на недоторканність свого житла, документів і майна від вторгнень, обшуків та вилучень, вироблених інакше, ніж відповідно до наказу, виданими при наявності грунтовних причин і містить вказівку місця, підлягає обшуку, і предметів, що підлягають вилученню.
Кожен обшук і вилучення виробляються за окремим наказом, виданим компетентним працівником органів юстиції.
Стаття 36. Категорично забороняється застосування посадовими особами органів публічної влади тортур і жорстоких покарань.
Стаття 37. По всіх кримінальних справах обвинувачений має право на швидкий і відкритий розгляд своєї справи безстороннім судом.
Обвинуваченому у кримінальній справі надається повна можливість опитування всіх свідків; він має право на виклик свідків у примусовому порядку за державний рахунок.
При будь-яких обставин обвинувачений у кримінальній справі може звернутися до допомоги кваліфікованого адвоката; в разі коли обвинувачений не в змозі зробити це сам, адвокат призначається державою.
Стаття 38. Ніхто не може бути примушений надавати свідчення проти самого себе.
Визнання, зроблене з примусу, під катуванням або під загрозою або після невиправдано тривалого арешту чи тримання під вартою, не може розглядатися як доказ.
Ніхто не може бути засуджений або підданий покаранню у випадках, коли єдиним доказом проти нього є його власне визнання.
Стаття 39. Ніхто не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за дію, яке було законним в момент його вчинення або щодо якої він був виправданий. Рівним чином ніхто не може бути двічі притягнений до кримінальної відповідальності за одне і те ж злочин.
Стаття 40. У разі виправдання судом після арешту чи затримання кожен може відповідно до закону пред'явити державі позов про відшкодування збитку.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава III. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ НАРОДУ "
  1. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    глава муніципального освіти, місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган муніципального освіти), контрольний орган муніципального освіти, інші органи місцевого самоврядування, передбачені статутом муніципального освіти і володіють власними повноваженнями у вирішенні питань місцевого значення. Структура органів місцевого самоврядування. Термін "структура"
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    глава муніципального освіти обирається представницьким органом місцевого самоврядування зі свого складу. Зазначені органи та посадові особи також не вправі вносити пропозиції про звільнення глави муніципального освіти від займаної посади; --- - Див: Постанова Конституційного Суду Російської Федерації від 24 січня 1997 р. N 1-П "У справі про
  3. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    глава держави, який координує їх діяльність, забезпечує їх взаємодію ". Подібна система знайшла специфічне відображення в муніципальних утвореннях: у них, крім представницького органу і глави муніципального освіти, було введено посаду голови адміністрації; тим самим глава муніципального освіти відокремлювався від системи виконавчих органів, і йому була надана роль
  4. § 2. Право приватної власності громадян на окремі об'єкти
    глава, який розпоряджається майном фермерського господарства в інтересах усього господарства. За зобов'язаннями, укладеним главою в інтересах селянського господарства, останнє відповідає своїм майном. До складу майна селянського господарства входять такі об'єкти, як земельна ділянка, господарські та інші будівлі, споруди, худоба, птиця, сільськогосподарська та інша техніка і
  5. § 2. Елементи договору позички
    права за раніше укладеним договором безоплатного користування, а його права відносно речі обтяжуються правами ссудополучателя. У разі смерті громадянина-ссудодателя або реорганізації або ліквідації юридичної особи-ссудодателя права та обов'язки ссудодателя за договором безоплатного користування переходять до спадкоємця (правонаступнику) або до іншої особи, до якої перейшло право
  6. Короткий перелік латинських виразів , що використовуються в міжнародній практиці
    главах цього підручника. * (158) Детальніше див: Рибалов А.О. Володіння орендаря та зберігача / / Арбітражні спори. 2005. N 2. * (159) Див, напр.: Покровський І.А. Основні проблеми цивільного права. М., 1998. Серія "Класика російської цивілістики". С. 233-234; Витрянский В.В. Договір оренди / / Закон. 2000. N 11. С. 14-26; Цивільне право. У 4 т. Т. 3. Зобов'язальне право: підручник /
  7. § 1. Об'єкти авторського права
    глава з повісті, уривок музичного твору тощо), так і такий елемент, який невід'ємний від твору і може бути виділений з нього лише штучно, однак здатний до самостійного використання ( наприклад, система образів, персонаж, мелодія і т.п.). З охороною окремих частин твору в сенсі його фрагментів питання вирішується, як правило, досить просто: порушенням
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    глава 60) / / Цивільний кодекс Російської Федерації. Частина друга. Текст, коментарі, алфавітно-предметний покажчик. М., 1996. С. 597. * (80) Див, напр.: Guhl T. Das schweizerische Obligationenrecht mit Einschluss des Handels-und Wertpapierrechts. 8 Aufl. Zьrich, 1995. S. 205. * (81) Bьren B. Schweizerisches Obligationenrecht. Allgemeiner Teil. Zьrich, 1964. S. 309; Larenz K. Op. cit. S.
  9. § 2. Закон - вища форма правового акта
    розділах підручника. Зокрема, в КпАП РРФСР і КК РФ містяться склади екологічних правопорушень (злочинів), за які встановлюється і застосовується відповідно адміністративна чи кримінальна відповідальність - залежно від ступеня суспільної шкоди або суспільної небезпеки. До законів, які регулюють екологічні відносини, відносяться і закони суб'єктів Федерації, але оскільки
  10. § 5. Референдуми про охорону навколишнього середовища
    глава адміністрації області (Ростовська область); не менше 50 тис. проживають в області громадян; одна третина від загального числа обраних депутатів (Челябінська область); не менше 10% жителів Ульяновської області; не менше 5% виборців в Костромській області. Різний перелік суб'єктів ініціативи проведення місцевих референдумів. У Томській області це представницький орган місцевого