Головна
ГоловнаМитне , податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
М.В . Андрєєва. Дія податкового законодавства у часі Навчальний посібник, 2006 - перейти до змісту підручника

1. Порядок набуття чинності актів законодавства про податки і збори


У Конституції РФ (ст. 57) обов'язок сплати податків і зборів ув'язується з їх законним встановленням. Однак ця норма повинна тлумачитися розширено, а саме: обов'язок сплати податку виникає за умови не тільки законного встановлення, а й законного введення податку. Таке тлумачення ст. 57 Конституції РФ знайшло відображення в Постанові від 30 січня 2001 р. N 2-П, де Конституційний Суд РФ вказав, що "вимога законно встановленого податку та збору відноситься не тільки до форми, процедурі прийняття та змісту" такого закону, "НО І К ПОРЯДКУ введення його в дію (виділено мною. - М.А.) ".
Раніше ми відзначали, що законодавець не розрізняє поняття "набуття законом чинності" і "введення закону в дія", використає їх як синоніми. Тому вказівка КС РФ на вимогу законного порядку введення в дію слід поширити і на порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори. Це означає, що податки і збори вважаються законно встановленими тільки в тому випадку, якщо порядок набуття чинності законів про податки і збори відповідає нормам, закріпленим у Конституції РФ та законодавстві.
З моменту набрання чинності актами законодавства про податки і збори виникає обов'язок платника податків їх сплачувати, дотримуватися положень набрав чинності закону при їх обчисленні та сплаті. Тому правильне визначення моменту набрання чинності актами законодавства про податки і збори є найважливішою гарантією прав платників податків.
У Російській Федерації закони вступають в силу:
- в результаті вказівки в тексті нормативного акта календарної дати, з якої юридичний документ набирає чинності;
- в результаті вказівки інших обставин, з якими пов'язується набрання законної сили документа ("з моменту підписання", "з моменту опублікування" і т.д.);
- в результаті застосування загальних правил.
Загальні правила встановлені Федеральним законом від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів". Стаття 6 Закону встановлює, що "федеральні конституційні закони, федеральні закони, акти палат Федеральних Зборів набирають чинності одночасно на всій території Російської Федерації після закінчення десяти днів після дня їх офіційного опублікування" "*".
---
"*" Федеральний закон від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів" / / Російська газета. 1994. 15 червня.
Такий порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори діяв до 1 січня 1999 р., тобто до набрання чинності першої частини Податкового кодексу РФ.
В умовах демократичного суспільства податкові закони не можуть змінюватися часто і довільно, оскільки така довільність загрожує порушенням стабільності економічної системи і перешкоджає нормальному економічному розвитку. Тому до набрання чинності Податкового кодексу РФ в судовій практиці гостро постало питання про право законодавця встановлювати довільні терміни набуття чинності актів законодавства про податки і збори.
Перед Конституційним Судом РФ було поставлено питання про конституційність ст. 2 Федерального закону від 7 березня 1996 р. N 23-ФЗ "Про внесення змін до Закону Російської Федерації" Про акцизи ", в якій було вказано, що названий Закон набирає чинності з 1 лютого 1996 р. У Постанові від 24 жовтня 1996 р . N 17-П КС РФ сформулював ряд найважливіших принципів дії актів законодавства про податки і збори, а також вказав, з якого моменту набуде чинності для закон про податки і збори. КС РФ послався на ч. 3 ст. 15 Конституції РФ, згідно якої неопубліковані закони не застосовуються, а також на ст. 57 Конституції РФ, що обмежує можливість законодавця надавати зворотної сили законам про податки і збори.
КС РФ прийшов до висновку, що при визначенні порядку набуття чинності закону про податки і збори законодавець пов'язаний вимогами ст. ст. 15 і 57 Конституції РФ. В "Російській газеті" розглянутий Федеральний закон був опублікований 13 березня 1996 Отже, на думку КС РФ, Закон в частині, що ускладнює становище платників податків, не підлягає введенню в дію раніше 24 березня 1996, коли закінчується десятиденний термін з моменту його опублікування.
З 1 січня 1999 р. набула чинності частина перша НК РФ, при прийнятті якої законодавець врахував правові позиції КС РФ , встановивши в ст. 5 НК РФ особливий порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори.
Порядок набуття чинності актів законодавства про податки і збори має особливу специфіку в порівнянні з іншими галузями законодавства.
Можна виділити дві групи актів законодавства про податки і збори, порядок вступу в силу яких різниться:
- федеральні закони, що вносять зміни до НК РФ в частині встановлення нових податків і зборів, а також акти законодавства про податки і збори, що вводять податки і збори. Такі акти набирають чинності не раніше 1 січня року, наступного за роком їх прийняття, але не раніше одного місяця з дня їх офіційного опублікування;
- акти, що вносять зміни і доповнення до чинного законодавства про податки і збори.
Порядок набуття чинності актів цієї групи може бути різним:
- акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа початку чергового податкового періоду з відповідного податку;
- акти законодавства про збори набирають чинності не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування.
В абз. 3 п. 1 ст. 5 НК РФ передбачено особливий порядок набрання чинності федеральних законів, що вносять зміни до ПК РФ в частині встановлення нових податків і зборів, а також актів законодавства про податки і збори, що вводять податки і (або) збори. Тому при розгляді порядку набуття чинності цих актів важливо визначити, що розуміється під "встановленням" і "введенням" податку.
Поняття "встановлення податку" означає надання податку чи збору найменування і визначення всіх елементів його юридичного складу. Під введенням податку або збору слід розуміти твердження, надання обов'язкової сили відповідному опису елементів оподаткування. Охоплюється поняттям "введення" і сам факт прийняття уповноваженим регіональним або місцевим органом рішення про стягування податку або збору, про обов'язковість його сплати на даній території.
Розглядаючи питання про те, що значить встановити податок або збір, КС РФ роз'яснив, що це означає не тільки його назва. Необхідно визначити в законі суттєві елементи податкових зобов'язань, які в даний час вичерпно перераховані в ст. 17 НК РФ. Податок вважається встановленим з моменту вичерпного визначення в законі платника податків і всіх елементів оподаткування, необхідних для того, щоб податок обчислити і сплатити. Якщо податок встановлюється шляхом послідовного видання кількох нормативно-правових актів, то такий податок вважається остаточно встановленим, коли визначений його останній елемент.
У тому випадку, коли акт законодавства встановлює новий податок чи збір, т.е . найменування податку (збору), а також вичерпне визначення платника податків і всіх інших його елементів, застосовується порядок набрання актом чинності, встановлений в абз. 3 п. 1 ст. 5 НК РФ. Якщо акт законодавства всього лише конкретизує елементи податку та збору, то він набирає чинності відповідно до правил, встановлених в абз. 1 п. 1 ст. 5 НК РФ.
Про новизні податку слід судити не за формальними ознаками - зміни найменування і всіх елементів, а за правовою природою податку, його сутності, правовому режиму. Лише коли в податкову систему включається податок, істотно відрізняється від всіх діючих платежів, можна говорити про встановлення нового податку. Так, консолідація багатьох податків у частину другу НК РФ супроводжувалася зміною їх найменування і практично всіх елементів. Однак навряд чи в даному випадку слід говорити про встановлення саме нових податків. З іншого боку, поява в НК РФ єдиного соціального податку, що замінив собою обов'язкові платежі в позабюджетні фонди, представляє встановлення нового податкового платежу в податковій системі.
Порядок набуття чинності актів, що вносять зміни і доповнення до чинного законодавства про податки і збори, різний. Важливо відзначити, що іноді визначити правову природу платежу досить складно.
При визначенні характеру платежу слід виходити з його сутності. Саме до такого висновку дійшов Конституційний Суд РФ в Постанові від 1 квітня 1997 р. N 6-П. Предметом розгляду був встановлений подп. "х" п. 1 ст. 21 Закону від 27 грудня 1991 р. N 2118 -1 "Про основи податкової системи в Російській Федерації" і взимавшийся до 1 січня 2004 р. збір за прибирання територій населених пунктів.
Незважаючи на те що законодавець визначив цей платіж як "збір", за своєю правовою природою він був податком. У разі сплати збору за прибирання території не передбачалося вчинення відносно платника яких значущих юридичних дій. Отже, якщо розглядати юридичну сутність даного платежу, то, незважаючи на назву, збір за прибирання територій є податком.
До аналогічного висновку дійшов і Конституційний Суд РФ в Визначенні від 6 листопада 2003 р. N 386-О. КС РФ вказав, що довід платника податків про необхідність встановлення збору за прибирання територій населених пунктів еквівалентно витратам на ці цілі органів місцевого самоврядування не можна визнати обгрунтованим, оскільки такий підхід не відповідає правовій природі цього збору. Збір за прибирання територій належить за своєю суттю до податків відповідно до визначення, даного законодавцем у п. 1 ст. 8 НК РФ.
Стосовно до порядку набрання чинності актами законодавства необхідно зробити наступний висновок, що має практичне значення: якщо платіж за своєю правовою природою є податком, то при внесенні змін до акт законодавства, яким встановлено цей платіж, момент набрання чинності змін має визначатися відповідно з абз. 1 п. 1 ст. 5 НК РФ; якщо платіж за своєю правовою природою є збором, то при внесенні змін до акт законодавства, яким встановлено цей збір, момент набрання чинності змін має визначатися відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 5 НК РФ.
Акти законодавства про податки і збори передбачають дотримання одночасно двох умов для вступу їх у силу.
Буквальне тлумачення п. 1 ст. 5 НК РФ дозволяє зробити висновок, що акт законодавства про податки і збори набуває чинності після того, як буде дотримано остання умова із зазначених у ст. 5. Тобто після того як закінчиться місяць з дня офіційного опублікування акта, необхідно дотримуватися друга умова вступу акту чинності - наступ 1-го числа чергового (тобто наступного за закінченням місяця з дня опублікування) податкового періоду.
Такий порядок надає організаціям можливість завчасно вивчити новий нормативний акт і планувати фінансово-господарські операції з урахуванням його положень. Однак момент, коли закінчується місяць після опублікування нового нормативного документа, може настати в день, який припадає на середину податкового періоду (з того чи іншого податку). Обов'язки організацій щодо сплати податків до цього часу вже сформовані, і, щоб не розривати податковий період, застосовувати положення нового документа не можна "*".
--- ---
"*" Див: Бризгалін А.В. Порядок опублікування і набрання чинності нормативних актів податкового законодавства / / Головбух. 2000. N 2.
Про те, як застосовувати правила, передбачені п. 1 ст. 5 НК РФ, вказує С.Г. Пепеляєв: "Неважко помітити, що при встановленні двох і більше умов визначення моменту вступу закону про оподаткування в силу цей момент визначається датою події , що наступив після виконання всіх інших умов "" * ". Наочно це можна продемонструвати на прикладах, наведених у підручнику з податкового права під редакцією С.Г. Пепеляева.
--- ---
"*" Податкове право: Підручник / За ред. С.Г. Пепеляева. М., 2003. С. 220.
Приклад 1
Дата офіційного Закінчення місячного Початок нового
опублікування акта терміну з моменту податкового періоду
законодавства про опублікування за відповідним
податки податку
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | --- | | | |
| | / \ | | | |
| | / \ | | | |
\ | | / / \ \ | | / \ | | /
\ / / \ \ / \ /
--- --- ---
10 листопада 10 грудня 1 січня
2003 2003 2004
/ \ / \
/ | | \ / | | \
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
  | | | |
  | | | |
  | | | |
  У цей момент акт Всі умови виконані
  законодавства про - акт законодавства
  податки вступити в про податки вступає в
  силу не може, так силу
  як не дотримано
  друга умова -
  наступ 1-го
  числа наступного
  податкового періоду
  Приклад 2
  Дата офіційного Початок нового Закінчення Початок нового
  опублікування акта податкового періоду місячного терміну податкового періоду
  законодавства про за відповідним з моменту за відповідним
  податки податку опублікування податку
  | | | | | | | |
  | | | | | | | |
  | | | | | | | |
  | | --- + + --- | | | |
  | | / | | \ | | | |
  | | / | | \ | | | |
  | | / | | \ | | | |
  | | / | | \ | | | |
  | | / \ | | / \ \ | | / \ | | /
  \ | | / / \ / \ \ / \ /
  --- \ / --- ---
  10 грудня 1 січня 10 січня 1 січня
  2003 2004 2004 2005
  / \ / \ / \
  / | | \ / | | \ / | | \
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  | | | | | |
  У цей момент акт У цей момент акт Всі умови
  законодавства про законодавства виконані - акт
  податки вступити в про податки вступити законодавства
  силу не може, так чинності не може, так про податки
  як не дотримано як не дотримано набирає чинності
  перша умова - друга умова -
  витікання місячного наступ 1-го
  строку з моменту числа наступного
  опублікування акта податкового періоду
  Аналогічний висновок дозволяє зробити і історичне тлумачення п. 1 ст. 5 НК РФ, а також тлумачення цієї норми по цілі.
  У Постановах від 20 лютого 2001 р. N 3-П та від 28 березня 2000 р. N 5-П Конституційний Суд РФ вказав на неприпустимість додання правилом оподаткування "сенсу, що суперечить його автентичного глузду і мети".
  У чому ж полягають відмінності порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори від загального порядку, які цілі переслідувалися законодавцем при встановленні цього порядку і як історично склався такий особливий порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори? Тільки відповівши на ці питання, можна зрозуміти зміст і цілі правового регулювання п. 1 ст. 5 НК РФ, правильно витлумачити цю норму.
  Законодавець передбачив наступні відмінності порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори від загального порядку:
  по-перше, щодо актів законодавства про податки і збори встановлений триваліший порівняно із загальним строк з дня офіційного опублікування, після закінчення якого акт може набути чинності;
  по-друге, набуття чинності актів законодавства про податки і збори пов'язано з настанням нового податкового періоду або чергового календарного року (для актів, що вводять нові податки і збори).
  Подовжений термін набуття чинності акта законодавства про податки і збори.
  Встановлення законодавцем певного терміну з дня офіційного опублікування акта, після закінчення якого акт набирає чинності, обумовлено необхідністю:
  - Доведення акта до загального відома;
  - Ознайомлення населення із змістом акта.
  Акт законодавства доводиться до загального відома у формі його офіційного опублікування. Будь-який закон підлягає застосуванню лише після того, як особи, чиї права та обов'язки їм зачіпаються, отримають реальну можливість ознайомитися з текстом закону з джерел офіційного опублікування.
  Проте практично між доведенням акта до відома громадян і його офіційним опублікуванням досить нерідко існує часовий розрив. Цей часовий розрив може бути пов'язаний з тим, що видання з текстом закону надходить до платників податків віддалених регіонів Росії через деякий час після дня офіційного опублікування закону "*". Наявність тимчасового розриву може бути також пов'язане з тим, що обов'язкові примірники видань з текстами закону надходять в бібліотеки (де населення має можливість безкоштовно ознайомитися з текстом закону) наступного дня після його опублікування .
  ---
  "*" Наприклад, А.А. Ніконов у своїй статті "Питання застосування закону, що не доведеного до загального відома" (Фінансові та бухгалтерські консультації. 1998. N 9. С. 17 - 19) описує ситуацію, коли платники податків одного з регіонів не мали можливості ознайомитися з текстом Федерального закону від 14 лютого 1998 р. N 29-ФЗ про зміну ставок акцизів на день його офіційного опублікування, оскільки в цей день газета не надійшла до передплатників.
   У зв'язку з цим опублікування закону у виданні від 31 грудня забезпечує реальну можливість для населення безкоштовно ознайомитися з текстом закону тільки 3 січня наступного року, оскільки у святкові дні населенню не може бути забезпечений доступ до цих видань.
  Законодавець встановлює певний термін для набрання актом чинності з дня його офіційного опублікування, переслідуючи при цьому мету довести акт до відома всіх громадян, усунути такі ситуації, коли громадяни в силу об'єктивних причин не отримують відомостей про вжиті державою актах.
  Інша причина, по якій встановлюється певний термін з моменту офіційного опублікування акта, пов'язана з тим, що законодавець дає можливість населенню ознайомитися зі змістом нового закону для того, щоб вони могли застосовувати його належним чином.
  Переважна більшість актів Ради Міністрів СРСР набирало чинності з моменту їх прийняття, що іноді завдавало відомі незручності.
  У сучасних законодавчих актах встановлюється час між моментом офіційної публікації закону і моментом його дійсного застосування "*".
  ---
  "*" Див: Різдвяний А. Основи загальної теорії права: Курс лекцій, прочитаний на Вищих жіночих юридичних курсах у Москві. М., 1912. С. 62.
  Причина встановлення подовжених (порівняно із загальним) строків для вступу в силу законодавчих актів про податки і збори обумовлена тим, що для ознайомлення з текстом акта законодавства про податки і збори (текстом, як правило, громіздким і складним для розуміння) потрібно більш тривалий час .
  Зв'язок з настанням нового податкового періоду або чергового календарного року.
  Зв'язок набрання чинності актами законодавства про податки і збори з настанням нового податкового періоду або чергового календарного року обумовлена:
  - Дотриманням принципу стабільності податкового законодавства;
  - Неприпустимістю надання зворотної сили актів законодавства про податки і збори.
  У Постанові від 30 січня 2001 р. N 2-П КС РФ вказав, що законодавець повинен визначати розумний термін, після закінчення якого виникає обов'язок кожного сплачувати законно встановлені податки і збори, з тим щоб не порушувався конституційно-правовий режим стабільних умов господарювання, що виводиться із ст. ст. 8 (ч. 1) і 34 (ч. 1) Конституції РФ.
  Створення стабільної податкової системи - основний принцип державної політики Росії в галузі оподаткування. Гарантією від раптових змін законодавства, істотно ускладнюють підприємницьку діяльність, є вимоги, що пред'являються до законодавчих актів про податки і збори.
  Проблема стабільності податкового законодавства тісно пов'язана з принципом визначеності податкових зобов'язань. Конституційний Суд РФ зазначив, що "тільки закон в силу його визначеності, стабільності, особливого порядку прийняття може надати платникові податків достовірні дані для виконання ним податковій повинності" "*". Визначеність податкових зобов'язань включає і визначеність у питанні про період, протягом якого ці зобов'язання будуть залишатися незмінними. Часті зміни нормативної бази оподаткування суперечать принципу визначеності податкових зобов'язань.
  ---
  "*" Ухвала Конституційного Суду РФ від 11 листопада 1999 р. N 16-П "У справі про перевірку конституційності статті 11.1 Закону Російської Федерації від 1 квітня 1993 року" Про Державну кордоні Російської Федерації "у редакції від 19 липня 1997 року" / / Вісник Конституційного Суду РФ. 1997. N 6.
  Дотримання принципів стабільності та визначеності податкового законодавства пов'язано з конституційним принципом неприпустимість надання зворотної сили актів законодавства про податки і збори. Як ми вже відзначали, правила про набуття чинності актів законодавства про податки і збори, передбачені ст. 5 НК РФ, породжують тривають правовідносини. У зв'язку з цим необхідно з'ясувати, який ефект мають набуття чинності нового закону і дія цього закону на тривають правовідносини, передбачені ст. 5 НК РФ.
  За загальним правилом новий закон діє негайно. Це негайна дія виражається в тому, що новий закон як би розтинає котре триває ставлення. Всі ті юридичні наслідки, які відповідно з що відбулися в минулому фактами вже настали, як правило, зберігають свою силу. Усі факти, що виникли після вступу нового закону в силу, підпадають під його дію.
  Негайне дію закону не виключає того, що в деяких випадках закон як би повертає назад, набуваючи зворотну силу: діючи негайно для даного триваючого правовідносини, він у той же час може в тій чи іншій мірі поширюватися на факти і породжені ними наслідки, які існували до його публікації. Тут відбувається подвійний ефект нового закону: дія і вперед, і назад.
  Тому одним з загально-правових принципів дії правових норм у часі називають неприпустимість негайної дії закону, що погіршує правове становище осіб.
  Правовідносини, що виникають у зв'язку з обчисленням і сплатою податку, відносяться до триваючим правовідносин. Правовідносини, пов'язані із сплатою податку, завжди відносяться до податкового періоду, оскільки по закінченні податкового періоду визначається податкова база і обчислюється сума податку, що підлягає сплаті. Сплата податку передбачає певну регулярність, систематичність, періодичність. Тому податковий період є найважливішим елементом податку.
  Негайне дію акта законодавства про податки і збори неприпустимо в тих випадках, коли акт погіршує правове становище осіб. Негайне дію акта в цьому випадку означає надання йому зворотної сили і порушення ст. 57 Конституції РФ.
  Аналогічна позиція висловлена КС РФ в Постанові від 8 жовтня 1997 р. N 13-П "У справі про перевірку конституційності Закону м. Санкт-Петербурга від 14 липня 1995 року" Про ставки земельного податку в м. Санкт-Петербурзі в 1995 році ".
  КС РФ при розгляді справи взяв до уваги, що надання Закону зворотної сили означає його поширення на відносини, що виникли до його вступу в силу. Як випливає зі ст. 17 Закону РФ "Про плату за землю", податковим періодом земельного податку є календарний рік. Сума податку, обчислена відповідно до положень Закону, сплачується не частіше одного разу на календарний рік (одноразово або в декілька прийомів). Це означає, що обчислений земельний податок сплачується за податковий період в цілому, включаючи і ті місяці, які передували вступу в силу перевіряється КС РФ закону.
  Взявши до уваги викладені обставини, КС РФ прийшов до висновку, що встановлення Законом м. Санкт-Петербурга підвищених розмірів земельного податку не з початку календарного року, за який цей податок обчислюється і сплачується, а після значного часу фактично означає надання закону про податок зворотного сили.
  Історичне тлумачення п. 1 ст. 5 НК РФ виходить з необхідності враховувати історію встановлення порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори. Законодавець при встановленні особливого порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори сприйняв ті правові позиції, які були вироблені КС РФ ще до вступу в силу частини першої Податкового кодексу РФ, зокрема в Постановах від 8 жовтня 1997 р. N 13-П і від 24 жовтня 1996 р. N 17-П.
  У Визначенні від 1 грудня 1999 р. N 218-О КС РФ з посиланням на Постанови N 13-П і N 17-П вказав, що "правові підстави, наведені у зазначених Постановах Конституційного Суду Російської Федерації, а отже, і викладена правова позиція носять загальний характер і поширюються на всі закони, які у сфері оподаткування ".
  Таким чином, буквальне історичне тлумачення п. 1 ст. 5 НК РФ і тлумачення цієї норми по цілі дозволяють зробити висновок, що при вирішенні питання про момент набрання чинності актами законодавства про податки і збори повинні враховуватися одночасно дві умови:
  - Повинен минути місяць з дня офіційного опублікування акта як гарантія доведення його до загального відома і права платників податків на ознайомлення із змістом акта;
  - Повинен настати черговий податковий період після дня закінчення місячного терміну з моменту офіційного опублікування акта.
  Якщо день закінчення місячного терміну з моменту офіційного опублікування настає не до початку податкового періоду, то цей день не є днем набрання актом чинності. Інше порушить стабільність оподаткування, означатиме негайний вступ в силу акта законодавства про податки і збори, а значить, додасть акту зворотну силу стосовно до триваючим правовідносин - податковому періоду або році.
  Розумний термін для набрання чинності актом законодавства про податки і збори - це термін, що враховує обидві умови цього вступу. При встановленні особливого терміну набуття чинності актів законодавства про податки і збори в ст. 5 НК РФ законодавець мав на меті зберегти гарантії дотримання одночасно обох зазначених умов.
  У Визначеннях від 8 квітня 2003 р. N 159-О, від 12 травня 2003 р. N 186-О, від 10 липня 2003 р. N 291-О та від 4 грудня 2003 р. N 445-О КС РФ вказав на те , як повинен застосовуватися п. 1 ст. 5 НК РФ. КС РФ прийшов до наступного висновку: дотримання вимог п. 1 ст. 5 НК РФ передбачає, що акт законодавства про податки і збори не може бути введений в дію раніше ніж після закінчення одного місяця з дня його офіційного опублікування. У разі офіційного опублікування акта законодавства про податки і збори до початку чергового податкового періоду, але менш ніж за місяць до його початку акт набирає чинності через місяць після його офіційного опублікування. Дія акта законодавства про податки і збори не поширюється на період, що передував його офіційному опублікуванню.
  У Визначенні N 159-О КС РФ розглянув питання про момент набрання чинності Федерального закону N 198-ФЗ, що вносить зміни в НК РФ, зокрема, по єдиному соціальному податку, з урахуванням вимог ст. 5 НК РФ. Федеральний закон був вперше офіційно опублікована 31 грудня 2001 р., тобто до початку чергового податкового періоду по єдиному соціальному податку, що становить один календарний рік. КС РФ прийшов до висновку, що його положення, що передбачають зміну об'єкта оподаткування та податкової бази єдиного соціального податку, підлягали введенню в дію принаймні не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня його офіційного опублікування, тобто з 1 лютого 2002
  По суті в цьому Визначенні КС РФ не вирішено питання, яка дата повинна вважатися датою набрання чинності актом законодавства про податки і збори. Висновки КС РФ, зроблені в цьому Визначенні, можна тлумачити двояко: КС РФ визначив граничну дату, раніше якої закон про податки і збори не може бути введений в дію, або КС РФ роз'яснив порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори, вказавши дату , з якою акт набуває чинності.
  Примітно, що деякі суди з посиланням на це Визначення КС РФ змогли витлумачити ст. 5 НК РФ на користь платника податків. Наприклад, ФАС Північно-Західного округу вказав, що з урахуванням Визначення КС РФ N 159-О положення Закону N 198-ФЗ "підлягають застосуванню принаймні не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня опублікування даного Федерального закону, тобто НЕ раніше ніж з 1 лютого 2002 р. " "*". ФАС зробив висновок, що Закон N 198-ФЗ набирає чинності не раніше 1 лютого 2002, а саме з 1 січня 2003 р., тобто з першого числа чергового податкового періоду, що настав після закінчення місячного терміну з дня офіційного опублікування цього Закону.
  ---
  "*" Постанова ФАС Північно-Західного округу від 26 грудня 2003 р. N А21-7353/03-С1.
  Таким чином, ФАС Північно-Західного округу виходив з того, що в Визначенні КС РФ N 159-О вказана тільки гранична дата, раніше якої закон про податки і збори не може бути введений в дію, а не дата, з якої закон набирає чинності .
  У більш пізніх термінах КС РФ прямо вказує, що датою набрання чинності актом законодавства про податки і збори є дата закінчення місяця з моменту офіційного опублікування акта. Так, в Визначенні КС РФ від 4 грудня 2003 р. N 445-О сказано, що Федеральний закон N 104-ФЗ, опублікований 29 липня 2002 р., підлягав вступу в силу після закінчення одного місяця з дня його офіційного опублікування, а саме з 30 серпня 2002, що відповідає положенням ст. 5 НК РФ. У цьому Визначенні КС РФ не тільки вказав точну дату вступу в силу закону про податки і збори, а й визнав допустимим набуття чинності акта законодавства про податки і збори після закінчення одного місяця з моменту його офіційного опублікування в ситуації, коли акт було опубліковано не до початку, а практично в середині податкового періоду.
  У Визначенні від 12 травня 2003 р. N 186-О КС РФ зробив висновок, що оскільки Закон "Про федеральний бюджет на 2000 рік" Написано 3 січня 2000 р., він підлягає застосуванню з 3 лютого 2000 р., тобто з початку місяця, наступного після опублікування Закону.
  Правові позиції КС РФ, виражені в названих Визначеннях, досить швидко сприйняли арбітражні суди. Так, ФАС Волго-Вятського округу з урахуванням Визначення Конституційного Суду Російської Федерації від 8 квітня 2003 р. N 159-О зробив висновок, що зміни, внесені до ст. ст. 236 і 237 Кодексу Федеральним законом від 31 грудня 2001 р. N 198-ФЗ, підлягають застосуванню з 1 лютого 2002 р "*". Аналогічно вирішив суперечку ФАС Уральського округу, вказавши, що суд першої інстанції правомірно виходив з правил, встановлених п. 1 ст. 5 НК РФ і Ухвалою Конституційного Суду РФ від 8 квітня 2003 р. N 159-О .
  ---
  "*" Див: Постанова ФАС Волго-Вятського округу від 3 грудня 2003 р. N А82-258/2003-А/7.
   Див: Постанова ФАС Уральського округу від 20 січня 2004 р. N Ф09-4945/03-АК.
  Правові позиції КС РФ знайшли відображення і в практиці ВАС РФ. Задовго до появи рішень КС РФ за ст. 5 НК РФ Пленум ВАС РФ висловлювався з питання про те, як тлумачити п. 1 ст. 5 НК РФ. Обгрунтованою видається правова позиція Пленуму ВАС РФ, викладена в п. 3 Постанови від 28 лютого 2001 р. N 5. Пленум ВАС РФ врахував цілі правового регулювання п. 1 ст. 5 НК РФ і вказав, що акт законодавства про податки і збори "набирає чинності з 1-го числа чергового податкового періоду з відповідного податку, настає ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ місячний термін (виділено мною. - М.А.) з дня офіційного опублікування даного акту ". Така позиція відповідає загальним правилом, виробленому правознавством: при встановленні двох і більше обов'язкових умов вступу в силу нормативно-правового акта цей момент визначається датою події, що з'явилася пізніше всіх інших умов.
  Проте вже в Постанові від 23 березня 2004 р. N 5063/03 ВАС РФ повністю сприйняв висновки КС РФ про порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори. У цій Постанові ВАС РФ всупереч своїй позиції, вираженої в Постанові від 28 лютого 2001 р. N 5, дійшов висновку, що Федеральний закон від 31 грудня 1999 р. N 227-ФЗ "Про федеральний бюджет на 2000 рік", опублікований 3 січня 2000 р., мав застосовуватися у 2000 р. Також Федеральний закон від 27 грудня 2000 р. N 150-ФЗ "Про федеральний бюджет на 2001 рік", опублікований 28 грудня 2000 р., діяв в 2001 р.
  Таким чином, в даний час правозастосовна практика, грунтуючись на тлумаченні ст. 5 НК РФ Конституційним Судом РФ, застосовує ст. 5 НК РФ у відриві від її буквального сенсу, історії створення та цілей, які переслідував законодавець при встановленні особливого порядку набуття чинності актів законодавства про податки і збори.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "1. Порядок набуття чинності актів законодавства про податки і збори "
  1. ВСТУП
      порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори; основні ознаки офіційного опублікування актів законодавства про податки і збори. Також розглянуто способи втрати чинності актами законодавства про податки і збори, усвідомити сутність і значення принципу неприпустимості надання зворотної сили актів законодавства про податки і збори. Автор висловлює надію, що
  2. 1.2. Поняття дії актів податкового законодавства в часі
      порядок оподаткування при виконанні угод про розподіл продукції, передбачено, що при виконанні угод, укладених до набрання чинності Федерального закону "Про угоди про розподіл продукції", застосовуються умови обчислення та сплати податку, встановлені угодами. Це означає, що певні норми ст. 178 НК РФ, володіючи юридичною силою, не діють стосовно порядку
  3. 2. Зв'язаність законодавця особливим порядком вступу в силу актів законодавства про податки і збори
      порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори, досить часто порушується законодавцем. Відповідні положення, що містяться в ст. 5 НК РФ, виявили неготовність органів законодавчої влади всіх рівнів дотримуватися ними ж закріплення норми. --- Див: Розгляну С.В. Про порядок набрання чинності актами законодавства про податки і збори / /
  4. § 6. Набуття чинності муніципальних правових актів. Скасування і зупинення їхньої дії.
      набрання чинності муніципальних правових актів встановлено у ст. 47 Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації". Муніципальні правові акти вступають в силу в порядку, встановленому статутом муніципального освіти, за винятком нормативних правових актів представницьких органів місцевого самоврядування про податки і збори, які набирають чинності в
  5. § 1. Загальна характеристика
      порядок формування представницького органу муніципального району закріплюється в статуті муніципального району протягом одного місяця з дня початку роботи відповідного представницького органу муніципального району. Встановлений порядок формування представницького органу муніципального району може бути змінений не раніше ніж через два роки з дня початку роботи сформованого
  6. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
      порядок управління муніципальною власністю. Воно надасть безпосередній вплив на становлення самостійного місцевого самоврядування, оскільки дозволить сформувати джерела доходів місцевих бюджетів, визначити статті витрат, провести муніципальну приватизацію, залучити інвестиції під об'єкти муніципальної власності, утворити муніципальні унітарні підприємства, які також
  7. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      порядок і процедуру утворення, розподілу і використання місцевих коштів. --- Послання Президента Російської Федерації Федеральних Зборів від 19 квітня 2002 р. / / Російська газета. 19 квітня 2002 N 71. Як вже зазначалося, муніципальне право - це похідне утворення, що виникло в результаті розвитку місцевого самоврядування та
  8. 1. Суб'єктний склад договору банківського рахунку
      порядок розрахунків зберігався аж до повного погашення організацією заборгованості по платежах до бюджету і позабюджетні фонди (обставина, що організація - власник рахунку - при цьому позбавлялася можливості розраховуватися зі своїми контрагентами за договорами, не приймалося до уваги). Названим Указом Президента РФ було встановлено також, що при відкритті банківського рахунку організації
  9. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
      порядок направлення уповноваженим органом зазначених запитів визначається Урядом РФ за погодженням з Банком Росії. Відповідним актом є постанова Уряду РФ від 17 квітня 2002 р. N 245 "Про затвердження Положення про подання інформації до Комітету Російської Федерації з фінансового моніторингу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим
  10. Стаття 12. Обов'язки поліції
      порядок, відповідно до якого заяви про злочин обов'язково повинні бути заявником підписані, а останній попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос, служить однією з гарантій отримання достовірних відомостей, на основі яких належить вирішувати питання про порушення кримінальної справи. 1.18. Тим часом не завжди заявник може бути попереджений про кримінальну
© 2014-2022  yport.inf.ua