Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоПідприємницьке право → 
« Попередня Наступна »
Колектив авторів. Федеральний закон «Про неспроможність (банкрутство)». Текст із змінами і доповненнями на 2011 рік, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 106. План зовнішнього управління

1. Не пізніше ніж через місяць з дати свого затвердження зовнішній керуючий зобов'язаний розробити план зовнішнього управління і представити його зборам кредиторів для затвердження.
План зовнішнього управління повинен передбачати заходи з відновлення платоспроможності боржника, умови і порядок реалізації зазначених заходів, витрати на їх реалізацію та інші витрати боржника.
Платоспроможність боржника визнається відновленої за відсутності ознак банкрутства, встановлених статтею 3 цього Закону.
2. План зовнішнього управління повинен:
відповідати вимогам, встановленим федеральними законами;
передбачати строк відновлення платоспроможності боржника;
містити обгрунтування можливості відновлення платоспроможності боржника у встановлений термін.
3. План зовнішнього управління повинен передбачати розмежування компетенції між зборами кредиторів і комітетом кредиторів у частині затвердження угод боржника, якщо таке розмежування не встановлено зборами кредиторів або є підстави для перерозподілу компетенції між зборами кредиторів і комітетом кредиторів.
4. Зовнішній керуючий на вимогу зборів кредиторів чи комітету кредиторів звітує перед кредиторами про хід зовнішнього управління і реалізації плану зовнішнього управління.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 106. План зовнішнього управління "
  1. § 1. Поняття і види сімейних правовідносин
    Сім'я і сімейні правовідносини. Як показано в попередньому розділі, сімейне право регулює групу суспільних відносин, які хоч і називаються сімейними, але по своїй суті являють собою різновид відносин, що входять у предмет цивільного права. Зазначені відносини досить численні і різноманітні, проте сама їх виділення в особливу групу свідчить про наявність у них
  2. 5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
    Звичай - правило поведінки, засноване на тривалості і багатократності його застосування. Авторитет звичаю в кінцевому рахунку спирається на формулу: так робили всі і завжди. Звичаї використовуються в багатьох сферах людської діяльності, включаючи і ту, яка охоплюється правом. В останньому випадку мова йде про правовому звичаї. Як такий він володіє родовими ознаками звичаю, про які йшла мова
  3. 2. Форми договірної відповідальності
    Щодо форм (заходів) цивільно - правової, і зокрема договірної, відповідальності, тобто форм вираження несприятливих наслідків у майновій сфері порушника, які є наслідком допущеного ним правопорушення, в юридичній літературі висловлені позиції, які не відрізняються визначеністю. Наведемо найбільш характерні з них. О.С. Іоффе вважає, що до заходів
  4. 3. Договір перевезення вантажів
    Укладення договору Як вже зазначалося, в правовому регулюванні діяльності залізниць та інших перевізників, що працювали на основі концесії уряду (громадських возіїв), були яскраво виражені деякі публічно-правові елементи. Так, Загальний статут російських залізних (далі - Загальний статут) доріг передбачав, що станції повинні бути відкриті для прийому і видачі вантажів щодня, в
  5. 2. Історія розвитку кредитного договору
    Історично передумовою появи кредитного договору в його сучасному розумінні, мабуть, можна вважати добре відомий ще римському праву договір позики (mutuum), який визнавався договором реальним, одностороннім і, як правило, безоплатним , а точніше - використання договору позики в практиці банків. Як зазначав Г.Ф. Шершеневич, "сучасне уявлення про банк як посереднику в
  6. Стаття 74. Рішення перших зборів кредиторів про процедури, застосовуваних у справі про банкрутство
    1. Рішення перших зборів кредиторів про введення фінансового оздоровлення повинно містити пропонований термін фінансового оздоровлення, затверджені план фінансового оздоровлення і графік погашення заборгованості. 2. Рішення перших зборів кредиторів про введення зовнішнього управління повинно містити пропонований термін зовнішнього управління. 3. У рішенні перших зборів кредиторів про звернення до
  7. Стаття 94. Наслідки введення зовнішнього управління
    1. З дати введення зовнішнього управління: припиняються повноваження керівника боржника, управління справами боржника покладається на зовнішнього керуючого; зовнішній керуючий має право видати наказ про звільнення керівника боржника або запропонувати керівникові боржника перейти на іншу роботу в порядку і на умовах, які встановлені трудовим законодавством; припиняються повноваження
  8. Стаття 99. Права та обов'язки зовнішнього керуючого
    1. Зовнішній керуючий має право: розпоряджатися майном боржника відповідно до плану зовнішнього управління з обмеженнями, передбаченими цим Законом; укладати від імені боржника мирову угоду, заявляти відмову від виконання договорів боржника відповідно до статті 102 цього Закону; подавати до арбітражного суду від імені боржника позови і
  9. Стаття 107. Розгляд плану зовнішнього управління
    1. Розгляд питання про затвердження та зміну плану зовнішнього управління відноситься до виключної компетенції зборів кредиторів. 2. План зовнішнього управління розглядається зборами кредиторів, які скликаються зовнішнім керуючим не пізніше ніж через два місяці з дати затвердження зовнішнього керуючого. Зовнішній керуючий повідомляє конкурсних кредиторів та уповноважені органи про
  10. Стаття 110. Продаж підприємства боржника
    1. Для цілей цього Закону під підприємством боржника розуміється майновий комплекс, призначений для здійснення підприємницької діяльності (далі також - підприємство). 2. Продаж підприємства може бути включена в план зовнішнього управління на підставі рішення органу управління боржника, уповноваженого в відповідно до установчих документів приймати рішення