Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 11.24. Організація транспортного обслуговування населення без створення умов доступності для інвалідів


Порушення керівником організації або іншою посадовою особою, відповідальною за організацію системи транспортного обслуговування населення та експлуатацію транспортних засобів, вимог законодавства, що передбачають включення в систему транспортного обслуговування населення транспортних коштів, доступних для інвалідів, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 11.24. Організація транспортного обслуговування населення без створення умов доступності для інвалідів"
  1. Стаття 11.24. Організація транспортного обслуговування населення без створення умов доступності для інвалідів
    організації або іншою посадовою особою, відповідальною за організацію системи транспортного обслуговування населення та експлуатацію транспортних засобів, вимог законодавства, що передбачають включення в систему транспортного обслуговування населення транспортних засобів, доступних для інвалідів, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до тридцяти мінімальних
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
    стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  4. 5. Злочини проти громадської моральності
    стаття не була бездоганною: вона прямо не вирішувала питання про наругу над тілом померлого, про вилучення у трупа до поховання одягу, золотих коронок і т.д., не встановлювала відповідальність за кваліфіковані види розглянутих злочинів. І.Даньшін обгрунтовано вказував на те, що термін "наруга" варто було б замінити терміном "осквернення" з метою забезпечення відповідності
  5. § 3. Повноваження органів місцевого самоврядування в соціально-культурній сфері
    організації надання соціальних послуг або забезпечення різного роду процесів надання соціальних послуг (матеріально-технічного, організаційного, інформаційного та інш.), Керівництва муніципальними установами та організаціями в розглянутій сфері, надання підтримки чи сприяння, збору, обробки, аналізу інформації або передачі інформації іншим органам, прогнозування, обліку,
  6. § 1. Територіальна організація місцевого самоврядування.
    Організації публічної влади країни поряд з суб'єктами РФ і державою в цілому. Воно укладено в певні територіальні рамки. По-перше, простором здійснення місцевого самоврядування, як однієї з основ конституційного ладу країни, є вся територія Російської Федерації. По-друге, місцеве самоврядування як форма організації місцевих співтовариств жителів здійснюється в
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  8. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    організації місцевого самоврядування принцип пропорційності рішень муніципальних органів матеріально-фінансовим можливостям муніципальних утворень. Якщо даний принцип спробувати дотриматися в сучасних соціально-економічних умовах, муніципальні органи повинні відмовитися від значної частини своїх рішень ще на стадії розробки ". --- --- Акмалова А.А.
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію ( речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  10. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,