Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 11.3.1. Порушення вимог авіаційної безпеки


(введена Федеральним законом від 21.12.2009 N 336-ФЗ)
1. Невиконання або порушення норм, правил або процедур авіаційної безпеки, за винятком випадків, передбачених частинами 2 - 4 цієї статті, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот рублів ; на юридичних осіб - від двох тисяч до п'яти тисяч рублів.
2. Невжиття заходів з утримання огорож контрольованій території або зони обмеженого доступу або наземних споруд аеропорту, аеродрому або вертодрому -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб- від чотирьох тисяч до десяти тисяч рублів.
3. Невжиття заходів щодо недопущення проникнення на борт повітряного судна осіб, ручної поклажі або багажу, вантажу, пошти, бортових запасів, які не пройшли огляду, або предметів або речовин, заборонених до перевезення повітряними судами, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів.
4. Доставка або сприяння в доставці на борт повітряного судна осіб, ручної поклажі або багажу, вантажу, пошти, бортових запасів, які не пройшли огляду, або предметів або речовин, заборонених до перевезення повітряними судами, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч рублів; на посадових осіб - від десяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 11.3.1. Порушення вимог авіаційної безпеки "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  2. 10. Публічні договори
    стаття об'єднує п'ять норм. Перша забороняє комерційної організації за наявності відповідних обставин відмовлятися від укладення договору. Друга виключає можливість у разі відсутності прямих вказівок в законі та інших правових актах надавати будь перевагу будь-кому при укладенні договору, в тому числі і при визначенні ціни та інших умов укладеного договору. Третя
  3. 12. Обов'язкове страхування
    стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  4. 3. Зміст договору перевезення пасажира
    стаття виходить із загального правила про те, що відповідальність перевізника виникає за шкоду, яка була заподіяна під час перевезення ". --- --- Коментар до Кодексу торговельного мореплавання Російської Федерації. С. 327. За способом правового регулювання всі обов'язки перевізника за договором перевезення пасажира можуть бути диференційовані на дві групи: по- перший,
  5. Стаття 222. Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв Коментар до статті 222
    порушені. При виникненні труднощів у вирішенні питання про віднесення конкретних зразків зброї, патронів та боєприпасів до того чи іншого виду необхідно призначати експертизу для визначення тактико-технічних характеристик даних зразків. Якщо зазначені труднощі обумовлені не технічними причинами, а є наслідком протиріч між законодавчими актами Російської Федерації і
  6. Стаття 263. Порушення правил безпеки руху та експлуатації залізничного, повітряного або водного транспорту Коментар до статті 263
    статтями КК РФ, наприклад за статтями, що встановлює відповідальність за злочини проти особи. Аналогічно вирішується питання про відповідальність у випадках, коли правила порушуються особою, яка не є працівником системи розглянутих видів транспорту. Склад порушення правил безпеки руху та експлуатації залізничного, повітряного або водного транспорту (ст. 263 КК РФ) слід
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною ". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст . 141 КПК РФ не має
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого , потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  9. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  10. Стаття 12. Обов'язки поліції
    порушеннях, про пригодах; видавати заявникам на підставі особистих звернень про надходження та реєстрації їх письмових заяв про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; здійснювати відповідно до підвідомчості перевірку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події і приймати за такими заявами і