Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 13.14. Розголошення інформації з обмеженим доступом


Розголошення інформації, доступ до якої обмежено федеральним законом (за винятком випадків, якщо розголошення такої інформації тягне за собою кримінальну відповідальність), особою, яка одержала доступ до такої інформації у зв'язку з виконанням службових або професійних обов'язків, за винятком випадків, передбачених частиною 1 статті 14.33 справжнього Кодексу, -
(в ред. Федерального закону від 09.04.2007 N 45-ФЗ)
тягне накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 13.14. Розголошення інформації з обмеженим доступом"
  1. Стаття 13.14. Розголошення інформації з обмеженим доступом
    Розголошення інформації, доступ до якої обмежено федеральним законом (за винятком випадків, якщо розголошення такої інформації тягне за собою кримінальну відповідальність), особою, яка одержала доступ до такої інформації у зв'язку з виконанням службових або професійних обов'язків, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на
  2. § 1. Правова охорона секрету виробництва (ноу-хау)
    Поняття секрету виробництва (ноу-хау). Стаття 1465 ЦК визначає секрет виробництва (ноу-хау) як відомості будь-якого характеру (виробничі, технічні, економічні, організаційні та інші), в тому числі про результати інтелектуальної діяльності в науково-технічній сфері, а також відомості про способи здійснення професійної діяльності, які мають дійсну або
  3. 1.5. Об'єкти авторського права
    Творчість являє собою пізнання нового, раніше невідомого і повинно приводити до нового, раніше невідомого результату. Як зазначає І.А. Зенін, "творчість - суб'єктивний критерій ... Тому, хоча з даного питання написано чимало статей та книжок, до цих пір не вдалося знайти загальноприйнятного критерію творчої діяльності. Слід визнати, що на практиці критерій творчості з повним
  4. Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140
    Об'єктом відмови в наданні інформації є суспільні відносини у сфері забезпечення конституційного права на інформацію. У ч. 2 ст. 24 Конституції РФ говориться, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному громадянинові можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і
  5. Стаття 183. Незаконні отримання та розголошення відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю Коментар до статті 183
    Дана стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення двох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивною стороною і суб'єктом злочину. Об'єкт злочину - встановлений порядок поводження з відомостями, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю. Федеральний закон від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" в ст. 3 визначає, що
  6. Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
    Об'єктом державної зради є суспільні відносини, що складаються у зовнішньополітичній сфері з приводу забезпечення безпеки суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Російської держави. Суверенітет припускає за змістом ст. ст. 3, 4, 5, 67 і 79 Конституції РФ верховенство, незалежність і самостійність державної влади, повноту
  7. Стаття 110. Продаж підприємства боржника
    1. Для цілей цього Закону під підприємством боржника розуміється майновий комплекс, призначений для здійснення підприємницької діяльності (далі також - підприємство). 2. Продаж підприємства може бути включена в план зовнішнього управління на підставі рішення органу управління боржника, уповноваженого відповідно до установчими документами приймати рішення
  8. Стаття 10. Гласність судового розгляду
    1. Принцип гласності цивільного судочинства випливає з положень ч. 1 ст. 123 Конституції РФ, згідно з якими розгляд справ у всіх судах відкритий, слухання справи в закритому засіданні допускається лише у випадках, передбачених федеральним законом. Дані конституційні положення відповідають загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, в тому числі що містяться в
  9. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права , йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт,
  10. Стаття 8. Уповноважений орган
    1. Коментована стаття присвячена уповноваженому органу. Таким згідно з визначенням, даному в ст. 3 коментованого Закону (можна сказати, згідно скороченим позначенню, введеному в зазначеній статті в юридико-технічних цілях), є федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і