Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 13.14. Розголошення інформації з обмеженим доступом


Розголошення інформації, доступ до якої обмежено федеральним законом (за винятком випадків, якщо розголошення такої інформації тягне за собою кримінальну відповідальність), особою, яка одержала доступ до такої інформації у зв'язку з виконанням службових або професійних обов'язків, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 13.14. Розголошення інформації з обмеженим доступом "
  1. § 1. Правова охорона секрету виробництва (ноу-хау)
    розголошенню відомих їм відомостей, його шанси на захист порушених інтересів вкрай невеликі. Суб'єкти і зміст права на секрет виробництва. Виходячи з того що секретом виробництва відповідно до чинного законодавства визнаються лише відомості, що стосуються підприємницької діяльності, суб'єктами права на секрет виробництва є особи, які займаються такою
  2. 1.5. Об'єкти авторського права
    розголошення відомостей про програми для ЕОМ і базах даних, в яких містяться відомості, що становлять державну таємницю, відповідно до законодавства Російської Федерації. Правила складання, подання та розгляду заявки на офіційну реєстрацію програми для ЕОМ встановлює федеральний орган виконавчої влади, який здійснює нормативно-правове регулювання у сфері
  3. Стаття 140. Відмова у наданні громадянину інформації Коментар до статті 140
    статтями КК РФ, зокрема за ст. ст. 155, 283 і іншими статтями КК РФ. Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину включає діяння, які можуть бути вчинені як шляхом дії, так і шляхом бездіяльності. Зміст злочину з об'єктивної сторони полягає у виконанні одного з альтернативних діянь: а) відмову в наданні громадянину інформації, б) ухиленні
  4. Стаття 183. Незаконні отримання та розголошення відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю Коментар до статті 183
    стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення двох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивною стороною і суб'єктом злочину. Об'єкт злочину - встановлений порядок поводження з відомостями, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю. Федеральний закон від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" в ст. 3 визначає, що комерційна
  5. Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
    розголошення або видача державної таємниці. Іноземна розвідка - це різновид спецслужби іноземної держави, державний орган (їх система або структурний підрозділ державного органу), наділений повноваженнями щодо здійснення розвідувальної (контррозвідувальної) діяльності. Державна зрада у формі шпигунства (і шпигунство як самостійний злочин)
  6. Стаття 110. Продаж підприємства боржника
    розголошенню до початку проведення торгів) або відкрита форма подання пропозицій про ціну підприємства (пропозиції про ціну підприємства заявляються учасниками торгів відкрито в ході проведення торгів). Торги з продажу підприємства проводяться в електронній формі. 7.1. Зовнішній керуючий представляє зборам кредиторів або до комітету кредиторів для затвердження пропозиції про продаж підприємства
  7. Стаття 10. Гласність судового розгляду
    розголошення у відкритому судовому засіданні інформації про приватне життя особи та інших передбачених у ст. 23 Конституції РФ таємниць, а не тільки таємниці особистого листування і особистих телеграфних повідомлень, як це передбачено ст. 182 ЦПК, суд відповідно до ч. 1 ст. 24 Конституції РФ зобов'язаний з'ясувати згоду цієї особи на розгляд справи у відкритому судовому засіданні. За відсутності такої згоди
  8. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт, що встановлює
  9. Стаття 8. Уповноважений орган
    стаття присвячена уповноваженому органу. Таким згідно визначення, даного в ст. 3 коментованого Закону (можна сказати, згідно скороченим позначенню, введеному в зазначеній статті в юридико-технічних цілях), є федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму в
  10. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й